Carburantii din Romania sunt aproape la fel de scumpi ca cei din alte state din UE, chiar daca taxele si dependenta de importuri sunt mult reduse

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 8 noiembrie 2010, 16:18 Economie | Energie

 documente
(08 Nov 2010) PDF, 428KB
(08 Nov 2010) PDF, 412KB
​Guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Mugur Isarescu, sustine ca nu intelege care este mecanismul care sta in spatele cresterii preturilor la combustibili. "La carburanti, nu prea inteleg logica miscarilor la combustibilii interni. Nu prea inteleg de ce se leaga, de evolutia pretului titeiului, a dolarului. Variatiile sunt oricum mult prea mari si nu le gasim o anumita explicatie", a spus recent Isarescu. Buletinele statistice ale Comisiei Europene arata ca preturile la carburantii din Romania sunt apropiate de cele din alte state membre. Aceasta in conditiile in care accizele sunt mult mai mici in Romania decat in alte state. De asemenea, si dependenta de importurile de titei este mult mai redusa decat in majoritatea statelor UE. Excluzand taxele si impozitele, preturile la benzina din Romania sunt foarte apropiate de media UE, iar la motorina depasesc media. 

Dependenta de importuri de petrol a Uniunii Europene este, in medie, de circa 83%, potrivit unui raport al Centrului Roman de Politici Europene (CRPE), date confirmate si de cele ale Eurostat. In ceea ce priveste Romania, dependenta de importul de petrol este de 54% fata de 83% media europeana. Cel putin aceasta era situatia in 2009. Romania este una dintre putinele tari din Europa care depinde intr-o proportie redusa de importuri. Cititi aici mai multe despre dependenta statelor UE de importuri.

  • Chiar daca dependenta de importuri este redusa, Romania avand propria productie de petrol, preturile la carburanti sunt apropiate de cele practicate in celelalte state europene. Potrivit “Oil Bulletin” elaborat de către Uniunea Europeană, pretul mediu la benzina euro-super 95, inclusiv taxe si impozite, este de 1,08 euro/litru in Romania. In afara de Romania, singurele state cu benzina mai ieftina sunt Cipru cu un pret de 1,07 euro/litru si Bulgaria, unde pretul este cel mai redus din UE, 1,02 euro/litru. Cea mai scumpa benzina se gaseste in Grecia, 1,5 euro/litru. Preturile din Romania sunt foarte apropiate de cele inregistrate in tari in care puterea de cumparare este mult mai mare, precum Luxemburg (1,15 euro/litru), Spania (1,17 euro/litru), Austria (1,19 euro/litru).

In ceea ce priveste pretul la motorina, in Romania, acesta este de 1,07 euro/litru, la fel ca in Cipru. Cea mai ieftina motorina se gaseste in Bulgaria, 0,99 euro/litru. Dar mai ieftina decat in Romania, mai este si in Luxemburg, 1,01 euro/litru. 

  • In Romania, pretul la carburanti fara taxe este foarte apropiat de media UE. Astfel, daca in Romania, pretul la benzina, fara taxe, este de 527 euro/1.000 litri, media in UE este de 524 euro/1.000 litri. La motorina, pretul fara taxe din Romania depaseste media din UE, 575 euro/1.000 litri, fata de o medie europeana de 568 euro/1.000 litri. Taxele, in afara TVA, incluse in pretul carburantilor din Romania sunt cele mai mici din UE, 348 euro/1.000 litri la benzina si 293 euro/1.000 litri la motorina. Pentru comparatie, in tari precum Belgia, Finlanda, Franta, Germania, Suedia, Marea Britanie, taxele depasesc 600 de euro/1.000 litri, iar in Olanda sunt peste 700 euro/1.000 de litri.

In prezent, piata carburantilor este dominata de Petrom cu o cota de circa 30%, urmata de Rompetrol si Lukoil cu cate 20%, restul fiind detinut de Mol, Agip, OMV Romania si benzinarii particulari.  




Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3369 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Ipocrizie (Luni, 8 noiembrie 2010, 16:35)

    demaGOGU [anonim]

    dependenta de importuri este mult sub media europeana dar preturile fara taxe sunt in marja mediei europene
    concluzie: profiturile aditionale iau calea Austriei, dar cu ele ne-am cumparat intrarea in EU asa ca sa incetam cu demagogia&ipocrizia!
    • -1 (3 voturi)    
      atata vreme cat taxele depasesc profitul ... (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:05)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      la produse petroliere nu mai avem cota unica de16%?
      pai daca statul ia prin accize, tva si alte impozite mai mult decat castiga cei care rafineaza petrolul mi se pare normal sa puna ce pret vor ei
    • +6 (6 voturi)    
      Chiar esti demagog. (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:30)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Rompetrol si Lukoil unde repatriaza banii?Mai este ciudata si chestia ca in Romania,cu toate preturile la nivel european,societatile de profil sunt in pierdere,vezi cazul Rompetrol-Petromidia,dar cei din MFP nu pierd timpul cu astfel de fleacuri.Cum sa-l deranjeze pe Patriciu?
      • +4 (4 voturi)    
        e treaba lor (Luni, 8 noiembrie 2010, 21:36)

        dan [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Zacamintele de petrol sunt la OMV. Am dat pe gratis zacaminte de petrol de 30Miliarde usd. (treizeci de miliarde de dolari). Si nu am auzit ca ziarele sa scrie nimic despre asta. In schimb despre alte chestii de 100-1000 de ori mai mici se vorbeste non-stop

        Rompetrol si Lukoil au doar rafinarii si probabil mare parte din petrol oricum e din import.
  • +11 (11 voturi)    
    Pai nu trebuie sa iasa profitul cat mai mare ?! (Luni, 8 noiembrie 2010, 16:43)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Producatorii de combustibili pot ridica pretul cat vor, in conditiile in care consumul nu scade. Cred ca e si un mic cartel in acest domeniu, pentru ca preturile se aliniaza ca la comanda, in sus sau in jos, la toti producatorii, in cel mult o saptamana. Mai exista si variatii de genul Rompetrol scumpeste saptamana asta, Petrom scumpeste peste 2 saptamani, dar cu 1-2 bani mai mult... Apoi preturile scad, ca sa zica fraierii ca piata e volatila si urmeaza cotatiile internationale...

    Unde mai pui ca ni se vinde petrol extras si din subsolul Romaniei, la pretul celui importat. Multumim PSD penttru concesionarea rezervelor de petrol catre OMV la pret de nimic !
  • +8 (8 voturi)    
    Nastase stie (Luni, 8 noiembrie 2010, 16:48)

    dman [anonim]

    dar la spaga pe care si-a luat-o atunci cand a vandut petromul cu tot cu resursele de petrol, fiind cica incluse in pret care oricum a fost de 2 lei, pretul benzinei ptr el nu prea conteaza.
    • +5 (5 voturi)    
      pret baril (Luni, 8 noiembrie 2010, 16:52)

      dman [anonim] i-a raspuns lui dman

      daca imi aduc bine aminte, pretul pe baril s-a stabilit atunci la 20$ si ceva, pana in 30.
      Deci practic petromul extrage petrolul in ziua de azi la pretul ala, banii fiind platiti in avans.
      Dar pretul la pompa e ajustat in functie de cotatii, desi benzina e facuta din petrol de 20$.
      pai sa nu-i bagi in ....?
  • +5 (7 voturi)    
    Are dreptate (Luni, 8 noiembrie 2010, 16:55)

    Andu [anonim]

    Explicatiile lor legate de cotatiile internationale si evolutia USD sunt vrajeala, problema este ca atunci cand vom avea aceleasi taxe precum in UE, preturile vor fi mai mari decat acolo.
    Fac acest lucru fiindca, din pacate, nu mai exista concurenta reala in acest domeniu prin disparitia unui jucator corect, cum era Petromul de stat.
    Din pacate in cazul in care preturile vor creste pana la preturile maxime din UE, cine ii mai poate opri?
  • +1 (1 vot)    
    Oare cata spaga (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:46)

    Mihai [anonim]

    s-a dat celor care au participat la privatizare? De ce s-au vandut cele mai profitabile societati pe preturi de nimic si totusi nimeni nu e la puscarie? Au vandut petromul la un sfert de pret fata de cat cereau ungurii pe mol si aia nu e decat o retea de benzinarii, nu avea terenuri petroliere, rafinarii, petrom avea si in afara exploatari.
    Iar acum ne miram ca avem benzina scumpa. La fel este si cu gazul, prin abuzurile minstrilor se dau gazele ieftine celor care nu-si platesc taxele la stat dar se taie salariile.
    Un mod de aplica legea ca in China ne-ar trebui, s-ar curata tara asta de atatia mafioti.
  • 0 (4 voturi)    
    !!! (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:58)

    Cris [anonim]

    Buna ziua Romania!
    Daca preturile la carboranti sunt foarte mari iar taxele din aceste preturi sunt mici in comparatie cu preturile din Europa atunci, dragi romani, asteptativa la MARIREA PRETURILOR LA CARBORANTI!!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Corectie (Luni, 8 noiembrie 2010, 18:27)

      emil [anonim] i-a raspuns lui Cris

      Cred ca ai vrut sa zici carburanti...
  • +1 (1 vot)    
    ??? (Luni, 8 noiembrie 2010, 19:52)

    drivex [anonim]

    Nu stiu cum sa iti spun dar Hotnews s-a cam lins pe bot de reclama de la benzinari publicind articolul asta! In loc sa ia exemplu de la televiziunile care tac.....
  • +1 (1 vot)    
    As dori sa detaliez. (Luni, 8 noiembrie 2010, 21:29)

    Alex N-am Bani [anonim]

    Cu conditia de a fi primit in randul zidarilor liberi iar peste vreo 30 de ani la masa cu treilaturi.(NU Trei Laturi, sa ne intelegem).
    PS: sa nu uitam ca in manualul de economie din care se dadea admiterea pe vremea domniei mele era specificat ca "profitul e motorul activitatii economice", nici un rand insa legat de destinatia acestuia. Rasul e sanatos. Ca si ursul, dealtfel.
  • +2 (2 voturi)    
    Taxe.... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:29)

    Bug Zileriu [anonim]

    In locul statului, as mari taxele la nivelul celor din UE - oricum, nu se vor putea mari preturile la benzina/motorina decat in mica masura.
    In felul asta, mai scad profiturile companiilor si mai castiga statul...
    In alta ordine de idei, sunt curios pe ce perioada este calculata redeventa...