UPDATE 2: Mihail ​Hodorkovski, ex-magnatul rus al petrolului, a fost declarat vinovat de spalare de bani. Reactie dura a SUA

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 27 decembrie 2010, 13:47 Economie | Energie

Mihail Hodorkovski
Foto: Reuters
Un tribunal din Moscova l-a declarat vinovat de spalare de bani pe ex-magnatul rus Mihail Hodorkovski, fostul patron al companiei petroliere Yukos, anunta presa rusa. Alaturi de Hodorkovski a fost declarat vinovat si fostul sau asociat, Platon Lebedev.

UPDATE 1: Politia rusa a arestat 20 de persoane care protestau in fata tribunalului unde s-a dat verdictul, anunta Reuters.

 
Today's conviction in the second trial of Mikhail Khodorkovsky and Platon Lebedev on charges of embezzlement and money laundering raises serious questions about selective prosecution -- and about the rule of law being overshadowed by political considerations. This and similar cases have a negative impact on Russia’s reputation for fulfilling its international human rights obligations and improving its investment climate. We welcome President Medvedev’s modernization plans, but their fulfillment requires the development of a climate where due process and judicial independence are respected. We will monitor the appeals process.
 
 
Declaratia de presa a lui Hillary Clinton (eng)
UPDATE 2: Secretarul de Stat al SUA, Hillary Clinton, a declarat ca verdictul va avea "un impact negativ asupra reputatiei Rusiei", potrivit AFP. Seful diplomatiei SUA a mai spus ca verdictul de luni "ridica serioase intrebari despre modul in care actul de justitie este umbrit de consideratii politice".

Cei doi, aflati deja in inchisoare unde ispasesc o prima pedeapsa, au fost declarati vinovati luni de sustragerea ilegala a 200 milioane tone de petrol si de spalarea banilor obtinuti din aceasta afacere. Instanta a cerut inca sase ani de inchisoare pentru fiecare, care se adauga precedentei pedepse de opt ani, aflata acum aproape de final.

Procesul lui Hodorkovski este vazut de presa internationala ca un test-cheie pentru justitia rusa. Mai multe organizatii occidentale pentru apararea drepturilor omului sustin ca procesul este o mistificare, acuzind puterea de la Kremlin ca a interferat in actul de justitie, iar analisti economici sustin ca mediul de afaceri primeste astfel un semnal negativ.​

Analisti familiarizati cu mediul politic rus sustin ca Hodorkovski este acum victima razbunarii lui Vladimir Putin, nemultumit de influenta pe care fostul magnat al petrolului ajunsese sa o aiba asupra scenei politice.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4058 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    cand a fost cu Komunizmul tot khazarii ,cand a (Luni, 27 decembrie 2010, 14:02)

    Eneas [anonim]

    venit Kapitalizmul tot khazarii !!!?? daca te uiti la lista magnatilor rusi -nu e nici unul care sa nu fie khazar !incepand de la Abramovici si terminand cu Rabinovitch, Newslin,Hodorkovschi ,Iakovlev, Deripaska,Kantor, Lebedev,Patarkatsishvil,etc
  • +3 (9 voturi)    
    parere (Luni, 27 decembrie 2010, 14:34)

    gabriel [anonim]

    Se pregateste Patriciu !
    • +2 (2 voturi)    
      ..o completare la parere (Luni, 27 decembrie 2010, 14:50)

      so [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Asta doar daca Basescu ar fi un fel de Putin.
      • +1 (5 voturi)    
        Daca ar fi Putin (Luni, 27 decembrie 2010, 15:03)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui so

        sa vezi ce SI MAI MULT ar spala latrinele si iresponsabilitatea cu el pe jos!
        Sa vezi ce ar mai fierbe arcul comunist tricolor din Romania. Sa vezi ce ulete pesede-penele-pece ar mai fi? Sa vezi ce de prosti ar mai sta cu gurile cascate, poate-poate le mai pica... ceva in gura...
        • -1 (1 vot)    
          Hmmm (Marţi, 28 decembrie 2010, 11:22)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Pri postarea ta nu faci decat sa mai aduci un argument celor care spun ca portocalii nu prea au minte...
    • 0 (8 voturi)    
      atentie la cine s-a basicat=SUA ??!De ce ? (Luni, 27 decembrie 2010, 19:22)

      Katzenfeld [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      pentru simplu fapt ca Hodorkovschi era agentul SUA el avand cetatenie americana si israeliana !
      a executat doar ordinele SUA impotriva tarii sale de bastina ,Rusia ! altfel ,e nevinovat in opinia Hitlericii Clinton!altceva e Assange ,dusmanul SUA ,pentru care SUA vor pedeapsa cu moartea !asta da ,mare democratie...
      • +1 (7 voturi)    
        eşti complet dezinformat (Luni, 27 decembrie 2010, 20:46)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui Katzenfeld

        assange nu e nici măcar pus sub acuzare în SUA, darmite condamnat la moarte - tocmai de-aia că la ei nu te joci cu legile, nu poţi acuza pe cineva dacă n-ai legea de partea ta şi probe solide. ştii cumva ce-i cu manning, l-au condamnat la moarte?
  • -1 (5 voturi)    
    ... (Luni, 27 decembrie 2010, 14:57)

    dragos234 [utilizator]

    Iar mogulii nostri il trimiteau pe Geoana la Moscova. Chiar tin neaparat sa pateasca la fel ca Hodorkovski si Romania sa fie Rusia?
    • +6 (6 voturi)    
      poftim?! (Luni, 27 decembrie 2010, 15:22)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      nu mogulii l-au trimis la moscova pe geoana, nu stiu de unde ai scos-o. si nu inteleg care-i legatura dintre hodorkovski si geoana. hodorkovski e un om de afaceri care nu a platit "darul imparatului" si in consecinta i-a fost taiata craca, iar geoana e un trist care s-a dus la moscova pt a nu iesi din ideologica partidului sau, asa cum a fost definita de ion ilici iliescu acum multi ani.
      hodorkovski merita compatimit pt ca e un baiat destept (a se citi "cu creier") care a sfarsit urat de tot din cauza lui Putin si a reinventatului KGB (daca te gandesti ca s-a incercat si asasinarea lui in inchisoare), dar pe geoana nu prea ai de ce sa-l compatimesti pt ca si le face pe toate cu mana lui...
      • +3 (7 voturi)    
        ... (Luni, 27 decembrie 2010, 15:57)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui florinelul

        Stiu cine e Hodorkovski. Singura asemanare dintre el si mogulii nostri e ca ambii au contestat puterea. Hodorkovski a ajuns la inchisoare iar mogulii injura nestigheriti pe toate canalele.
        Si mai erau unii care bagau fitile ca Base ar putea ramane la putere dupa 2014, Putin-style.
        Daca era Putin-style toti mogulii erau demult dupa gratii.
        • +2 (4 voturi)    
          ... (Luni, 27 decembrie 2010, 17:26)

          florinelul [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

          compari mere cu pere. la noi justitia ii tine pe mogulii corupti si vinovati IN AFARA inchisorilor in timp ce la ei justitia ii baga pe mogulii nealiniati si poate nevinovati in inchisoare pt multi ani. romania nu e rusia, basescu nu e putin si The Economist nu stie mare lucru despre tara noastra (si nici nu cred ca ii intreseaza prea mult)...
          • -2 (4 voturi)    
            Hmmm (Marţi, 28 decembrie 2010, 11:30)

            MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui florinelul

            De unde stii TU ca "mogulii" de la noi sunt "corupti si vinovati" in timp ce 'ai lor' sunt "nealiniati si poate nevinovati"??Nu cumva te crezi si tu un fel de bese care le stie pe toate?
  • +2 (2 voturi)    
    Khodorkovsky si Madoff ? (Luni, 27 decembrie 2010, 15:37)

    utug [anonim]

    http://www.salon.com/wires/techbiz/2010/12/24/D9KA9O580_eu_russia_khodorkovsky/index.html

    President Dmitry Medvedev urged officials on Friday to refrain from commenting on the case of jailed oil tycoon Mikhail Khodorkovsky before the court ... Vladimir Putin compared Khodorkovsky, once Russia's richest man, to the U.S. disgraced financier Bernard Madoff who cheated investors out of an estimated $20 billion through a Ponzi fraud
    "Neither the president nor any other state official has the right to comment on this particular case before the verdict is passed," Medvedev said ...


    [ http://www.dailymotion.com/video/xdswyk_despre-mihail-hodorkovski_news
    Video > Recent Posts - Blip.tv (beta) >
    http://www.mefeedia.com/watch/24924870 ]
    • -1 (5 voturi)    
      Kodorkovsky si Madoff (Luni, 27 decembrie 2010, 18:21)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui utug

      Este suficient sa le vezi mutrele si te cutremuri de ...inteligenta noilor miliardari. Poate primeste si puslamaua actuala circa 200 de ani de inchisoare.
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Luni, 27 decembrie 2010, 18:52)

      d [anonim] i-a raspuns lui utug

      Hodorkovski a vrut sa candideze la presedintie si l-a criticat pe Putin, asta e vina lui. Practic el e un detinut politic.
      Maddof nu a avut ambitii politice.
  • +1 (5 voturi)    
    "Medwestroika" (Luni, 27 decembrie 2010, 17:03)

    grunespferd [utilizator]

    S-au lamurit apele si cu "reforma" lui Medvedov.
    Nimic nou, in definitiv.
    Teatrul asta sinistru se joaca de un secol in "justitia" ruseasa.
  • +3 (3 voturi)    
    Miliardar curat cinstit (Luni, 27 decembrie 2010, 18:16)

    Radu [anonim]

    Hodorkovski a ajuns miliardar peste noapte la fel ca si ceilalti hoti din tarile comuniste. Au profitat de relatiile cu nomenclatura locala, vezi Nastase, Patriciu etc.
  • 0 (6 voturi)    
    Justitia e la fel peste tot... (Luni, 27 decembrie 2010, 19:00)

    cristi [anonim]

    Dar scoaterea din Romania si achitarea de catre un tribunal din US a asasinului lui Teo Peter nu a fost tot o operatiune politica ? N-am auzit niciun oficial american sa spuna ceva...