Cele doua ramificatii ale South Stream

de Olga Popescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 10:53 Economie | Energie

Ideea privind posibila fuziune a proiectelor South Stream si Nabucco a fost readusa la suprafata, o declaratie in acest sens fiind facuta de ambasadorul SUA in Italia, David Thorne, scrie publicatia online Politkom.ru. Autorul articolului, Tatiana Stanova, crede ca, desi respinsa atat de Bruxelles, cat si de Moscova, in Rusia nu exista un punct de vedere unanim privind diferite variante de dezvoltare a situatiei in jurul South Stream.

Analistul mentioneaza, printre altele, ca presedintele asociatiei producatorilor de gaze naturale, Valeri Iazev, cunoscut ca un influent sustinator al Gazpromului, a catalogat ideea diplomatului american, evocata in primavara anului trecut inclusiv de seful companiei ENI, Paolo Scaroni, drept "rationala".

Impotriva proiectului South Stream apare ideea presedintelui Ucrainei, Viktor Ianukovici, privind crearea unui consortiu international de modernizare a sistemului de gazoducte, in schimbul caruia Kiev cere renuntarea la South Stream.

De aceea, estimeaza Stanova, este posibil ca, pe fondul divergentelor de opinii din interiorul elitei rusesti, ideea italienilor sa prinda teren. Si in al doilea rand, nu trebuie exclusa eventualitatea ca dezvoltarea relatiilor cu Ucraina si detensionarea din dialogul cu SUA sa joace un rol, macar in ceea ce priveste o schimbare de atitudine a Moscovei in aceasta chestiune.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2007 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Pure speculatii (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 11:13)

    ready4war [utilizator]

    South Stream se va alimenta din Rusia, iar Nabucco din Azerbaijan--South Stream are ca destinatie Italia, via Grecia, Nabucco - Romania, ungaria si Austria.
    Ca vor avea traseu comun prin M Neagra e altceva, dar scopul Nabucco e REDUCEREA DEPENDENTEI FATA DE RUSIA, deci daca ar fuziona cu SS isi va pierde utilitatea.
  • +5 (5 voturi)    
    NU (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 13:12)

    Mih. [utilizator]

    Multumim Administratiei Obama si domnului ambasador, dar preferam Nabucco FARA RUSI!!!
    • -3 (3 voturi)    
      Desteptii! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 13:44)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Mih.

      Ce-mi plac mie desteptii care vorbesc fara sa stie despre ce e vorba ...

      Desi scolarizarea costa, am sa-ti spun cateva vorbe, tie si altor despteti ca tine.

      Despre NABUCCO se vorbeste de cel putin 10 ani (poare 12 ...) si nu s-a facut nimic. (Normal, foarte multe parti implicate, si mai multe interese!) Despre South-Stream se vorbeste de vreo 2 ani (poate 3) si lucrarile au demarat deja.
      Faptul ca South-Stream ar trece pe la noi nu ne face pe noi dependenti de rusi ci exact invers: ei vor depinde de noi daca ar mai vrea sa permitem trecerea gazului ... In plus Romania ar incasa un sac de bani daca ...

      Din pacate, in numele "aliantelor anti-rusesti" (nu-i exagerat ce spun!) "bravii" conducatori post-decembristi (cred ca in perioada lui Tariceanu) au refuzat (culmea idioteniei!!!) tratatul cu Gazprom pentru South-Stream! Puteau semna macar o scrisoare de intentie (fortam mana vesticilor sa ne ia in seama pentru Nabucco), sau chiar puteam juca la 2 capete: faptul ca reuseam sa faca sa treaca si South-Stream si Nabucco prin Romania nu era deloc o miscare rea.

      Ce-i drept ca actuala guvernare a creat posibilitatea recuperarii acestor pierderi prin semnarea anul trecut, cu Georgia si Azerbaidjan, a acordului AGRI - gazoductul ce ar trebui sa treaca din Azerbaidjan prin Giorgia, Marea Neagra si Romania ca o complementare a Nabucco. Partea cea mai dificila este ... punerea in practica a acestei idei geniale d.p.d.v. politic si economic (Romania se misca cel mai rapid dintre toate acestea trei si noi stim cum ne miscam ...) Dar daca se pune in practica, ne-am scos!

      Ti-am spus cam multe, cand ne intalnim imi platesti o pizza (mica) si o bere (tot mica)! Hai, Domane-ajuta!
      • +2 (2 voturi)    
        Multumesc nene... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 15:44)

        Mih. [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        ...pentru "lectie", da' parintii nu-mi dau voie sa merg la pizza cu strainii si nici bere nu beau cu cei care joaca la doua capete...
      • 0 (0 voturi)    
        Cine ti-a spus ca esti destept? (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 19:45)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Mai citeste despre gazul rusesc si Gazprom.Nabuco se misca greu tocmai din cauza ca-si baga rusul coada.Prefer altceva,alte surse de energie decat gaz rusesc.Rusii nu se vor schimba pana nu or vedea ca lumea poate trai fara santajul lor.Sa stii ca ai cunostinte foate putine privind resursele de energie si rolul lor in politica mondiala.Dupa ce studiezi bine problema,mai stam de vorba.
  • -2 (4 voturi)    
    Nabucco nu exista! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 13:43)

    warpguy [anonim]

    Marele licurici importa petrol de la Chavez si UE nu are nimic de spus ... ar fi momentul sa inchida gura. Fiecare acasa la el. Iar voi, Romania, ar trebui sa va asumati responsabilitatile. Comunistii romani au parjolit tara ... rusii au facut-o acasa la ei.
    Daca vrem sa iesim din criza Europa are nevoie de Rusia. Istoria nu se uita, se judeca cu toate cunostintele pe care le avem astazi si desigur americanii nu se salveaza cand vine vorba sa dam vina pe altii.
    Nabucco nu exista. 200-300 de milioane sunt mizilic. Si nu cred ca berlusconi il va convince pe putin (Thorne, ambasciator in Itala ... WikiLeaks)
    • 0 (0 voturi)    
      Exista la fel ca si South Stream.. (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 16:14)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui warpguy

      .. adica pe hartie. Rusii au gaze dar bani pt. conducte nu prea iar tehnologie pt. conducte submarine nici atat.
      • 0 (0 voturi)    
        nu au bani? (Luni, 17 ianuarie 2011, 12:26)

        Kapo [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Hm!!!! Daca citesti in publicatiile americane si britanice despre rezultatele financiare ale Gazprom vei intelege ca profitul obtinut in 3 luni este suficient pentru a finanta partea lor. In plus, in asociere au intrat GDF Suez, ENI, Eon, trei nume care nu pot fi suspectate de faliment. Sa-ti mai spun ca o crestere a pretului cu 2,25 dolari/1000 mc rezolva problema finantarii in 6 luni?
  • +1 (3 voturi)    
    De energie regenerabila au auzit guvernantii ?? (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 14:54)

    calinsab [utilizator]

    Eu daca as fi guvernul Romaniei as investi in energie regenerabila la maxim ! eoliana solara hidro.... de care vreti voi , numai gaze si petrol nu !