Cartelurile din industria petroliera: amenda maxima - peste 500 de milioane de dolari

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Luni, 17 ianuarie 2011, 20:07 Economie | Energie

Pompa de benzina
Foto: Flickr
Cand vine vorba despre pretul benzinei, lucrurile capata intotdeauna nuante greu de integrat in zona rationalului. Preturile urca din motive ce tin de macroeconomie, iar efectele acestor scumpiri sunt mai intotdeauna microeconomice - le simtim direct si nemijlocit. In mai multe tari, autoritatile de concurenta au incercat sa demonstreze posibile intelegeri de pret in legatura cu benzina la pompa; uneori au reusit, alteori nu. HotNews.ro va prezinta situatiile in care investigatiile au dovedit astfel de intelegeri, iar sanctiunile au fost de ordinul milioanelor de Euro.

Remember: Bogdan Chiritoiu declara in urma cu cateva zile in cadrul unei conferinte de presa ca pe piata romaneasca nu exista indicii de incalcare a legii in ceea ce priveste pretul la carburanti. Totusi, el a spus ca, in ciuda faptului ca toate firmele verificate s-au incadrat in limita legii, asta nu inseamna ca nu pot exista probleme ascunse. El a mentionat faptul ca cinci state europene au deschis investigatii in legatura cu posibile intelegeri de tip cartel intre comapniile petroliere care activau pe teritoriul lor si nu a descoperit nereguli.


Grafic al evolutiei pretului la petrol.

Coreea de Sud,  decembrie 2009. Consiliul Concurentei de la Seul a amendat patru producatori de produse petroliere pentru manipularea preturilor la GPL (Gaz Petrolier Lichefiat) si practici de tip cartel cu suma de 581 de milioane de dolari. Cele patru companii implicate, SK Energy, GS Caltex, S-Oil si Hyundai Oilbank, au manipulat preturile pentru acest tip de combustibil timp de cinci ani, intre 2003 si 2008, asocierea dintre ele fiind creata la doar un an dupa liberalizarea acestei piete.

Rusia: Serviciul Federal Antimonopol rus a cerut in urma cu doua luni celor mai mari opt companii petroliere ce activeaza in Rusia sa explice majorarile la pretul combustibilului, in conditiile in care patru dintre ele au un istoric de manipulare a preturilor care le-a adus de-a lungul timpului un sir lung de sanctiuni din partea autoritatilor. In anul 2008, Rosneft, Gazprom Neft si TNK BP au fost amendate cu sume cuprinse intre 35 de milioane de dolari si 48 de milioane de dolari, iar LUKOil a primit o amenda de aproximativ 51 de milioane de dolari.  Companiile au fost acuzate de autoritatile ruse ca au marit pretul in mod nejustificat cu aproximativ 15 procente.

Polonia: Autoritatea pentru Concurenta de la Varsovia a amendat in anul 2010 unul dintre cei mai mari producatori si distribuitori locali de petrol, PKN Orlen, cu suma de 12,8 milioane de euro pentru fortarea unor distribuitori independenti sa accepte un nivel al preturilor stabilit de catre producator, indiferent de conditiile de pe piata. Ca rezultat al acestei decizii, statiile de alimentare din Polonia au devenit mult mai vehemente in denuntarea practicilor incorecte de pe piata petroliera.

Spania: In anul 2009, Comisia pentru Competitie a amendat trei companii petroliere, BP, Repsol si Cepsa, cu suma de 7 milioane de euro pentru manipularea preturilor si comportament de tip cartel.

Canada: 11 companii care distribuiau produse petroliere au fost acuzate de asociere intr-o organizatie de tip cartel, care a stabilit in mod artificial preturile la benzina intr-o regiune a tarii. Sase dintre companiile acuzate si-au recunoscut vinovatia si au fost amendate cu un total de 2,7 milioane de dolari canadieni, iar zece manageri au fost condamnati la un total de 54 de luni de inchisoare. Investigatia a fost redeschisa in anul 2010, dupa ce autoritatile au descoperit ca dimensiunile cartelului erau mult mai mari decat se credea initial. In total, autoritatile prevad ca amenzile vor ajunge la 10 milioane de dolari canadieni, iar sentintele persoanelor implicate in scandal ar putea ajunge si la cinci ani de inchisoare pentru fiecare manager.

SUA: British Petroleum (BP) a platit autoritatilor americane 373 de milioane de dolari, dupa ce a semnat o intelegere de incheiere a unui proces ce privea manipularea preturilor la propan si incalcarea codurilor de protectie a mediului.
 
Grecia: BP si Shell au fost amendate cu aproape 50 de milioane de euro pentru manipularea preturilor in anul 2008, dar au contestat penalitatile in justitie. Intre timp, ambele companii s-au retras din Grecia.

Africa de Sud: Guvernul a amendat in anul 2010 sapte companii de pe piata locala pentru manipularea preturilor la produse derivate din petrol in intervalul 2000-2009. Multumita colaborarii cu una dintre companiile implicate in cartel, autoritatile detin dovezi irefutabile asupra activitatilor ilegale desfasurate in tara.

Cipru: Patru companii petroliere au fost amendate cu peste 42,9 milioane de euro pentru asociere intr-o organizatie de tip cartel si manipularea preturilor la combustibil. Cea mai mare parte a amenzii a revenit companiei Hellenic Petroleum, 14,26 milioane de euro, urmata de Exxon cu 13,36 milioane de euro, Petrolina cu 12,06 milioane si LUKoil, cu 2,7 milioane de euro.

Exemplele tarilor care nu au gasit nereguli pot fi vazute aici.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5050 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    bunul simt (Luni, 17 ianuarie 2011, 20:41)

    ps [anonim]

    bunul simt imi spune ca amenzile au fost date doar ca sa existe niste amenzi de ochii lumi. daca se compara amenzile cu cifra de afaceri pe 1 an ale companiil;or se poate trage singura concluzia.
    Managementul de stat este defectuos asa ca privatizam, liberalizam si apoi nu avem dovezi ca 4 mari companii au tot timpul acleasi preturi.
    :)))
  • +2 (6 voturi)    
    taxe (Luni, 17 ianuarie 2011, 21:02)

    Gica contra [anonim]

    preturile sint nesimtite si nu pot fi controlata deoarece monopolul privat este deplin ! aici a dus actiunea guvernatilor de a privatiza totul.
    basca ca taxele si impozitele aplicate sunt de 50% !!!!
    prostul plateste ! adica romanii din salariile lor de mizerie, ultimile din europa !
  • +4 (4 voturi)    
    Statul pervers (Luni, 17 ianuarie 2011, 21:24)

    Connaisseur [anonim]

    Statul incaseaza de doua ori in aceste cazuri:o data prin amenda propriu-zisa,iar a doua oara indirect prin surplusul de impozit continut in pretul majorat al carburantilor.Good business!
  • +1 (1 vot)    
    ok (Luni, 17 ianuarie 2011, 22:01)

    asylum leftovers [utilizator]

    dar despre opec nimic?
  • +4 (4 voturi)    
    ridicol (Marţi, 18 ianuarie 2011, 3:10)

    vali [anonim]

    Europa in general nu se intreaba de ce mentine preturi absurde la petrol...Momentan in Anglia e 1,40 lire litrul de motorina..Franta aproape la fel...e ridicol...productie europeana de marfuri devine astfel enorm de scumpa...e normal ca Statele Unite sau Canada cu preturi mici la petrol sa dubleze exportul iar noi in Europa ne plangem de lipsa de locuri de munca si lipsa de export...Europa e un continent scump ce si a facut si isi face cetatenii sclavi....
    Europa de mult a cam luat o razna...In acelasi timp scumpirea exagerata a carburantilor e buna caci incurajeaza producatorul local ...transportul fiind scump el vinde local ce are la preturi mici...
    E ridicol ...Implicatii majore...Cui in pasa?
    Sunt niste papagali pe acolo pe la Bnaca Mondiala , fmi , tt i, ccm,,, si tot asa ce trag niste sfori...Restul scavie
    • +3 (3 voturi)    
      unu (Marţi, 18 ianuarie 2011, 8:03)

      unu [anonim] i-a raspuns lui vali

      Ai dreptate. Europa are o inertie imensa in a se adapta realitatilor economice in schimbare. Daca nu fac ceva, europenii vor pierde definitiv competitia cu America si mai ales cu China.
      Nu sunt de acord ca pretul petrolului creste din ratiuni macroeconomice. Ce astfel de ratiuni au facut ca in 2008 daca nu ma insel, pretul petrolului sa urce de la 70 la 150 de dolari pentru ca apoi sa scada brusc la 30 de dolari?
      Eu cred ca pretul petrolului, si nu numai, e pur speculativ, se stabileste la bursa(sa zicem NYSE) dar din pacate nu la bursa de marfuri sau cea de actiuni unde s-ar mai putea vorbi de cerere si oferta ci la bursa de derivate unde se tranzactioneaza "sentimente". Parerea mea.
    • -1 (1 vot)    
      re: (Marţi, 18 ianuarie 2011, 8:14)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui vali

      te-ai gandit ca ei vor sa descurajeze consumul de produsi fosili in speta petrol, te-ai gandit la aspectul asta, la poluare.
      • 0 (0 voturi)    
        variante (Marţi, 18 ianuarie 2011, 11:07)

        nmh [anonim] i-a raspuns lui vlad

        pai sa vina si cu solutii alternative, mai ales in Romania unde fara masina esti blocat in interiorul oraselor, nici macar pana la 20km de centru nu exista alternative decente.
  • 0 (2 voturi)    
    asa ne trebuie (Marţi, 18 ianuarie 2011, 7:11)

    Bogdan [anonim]

    Asa ne trebuie ca s-au privatizat resuresele, prelucrarea si distributia in aceste zone vitale !

    Dar dragii mei, au mai ramas cateva actiuni. Va invit sa le vindeti si fiti siguri ca aceste companii actioneaza (vorba reclamei) cu responsabilitate sociala. S-a demonstrat !

    Sunt Bogdan Biltizir si va invit sa vindeti TOT , si sa nu uitati de industria ENERGETICA si Rosia Montana !
  • +1 (1 vot)    
    mai asteptati un pic dragi petrolisti (Marţi, 18 ianuarie 2011, 7:41)

    Reader [anonim]

    ca in 5-6 ani o sa vedeti pe strada numai masini electrice / hibride. acum e momentul vostru de glorie. enjoy it ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm (Marţi, 18 ianuarie 2011, 11:26)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Reader

      Ar fi frumos sa fie cum spui tu. Pe de alta parte, energia electrica folosita la automobile, va fi produsa tot cu combustibili fosili. Ma indoiesc de faptul ca energia hidro sau eoliana va avea o proportie mare cand va veni vorba de incarcarea bateriilor.

      Nu iti face griji, nu te va lasa nimeni sa folosesti o resursa de energie fara sa o platesti intr-un fel sau altul. Desigur, daca ai o mini hidrocentrala in spatele casei, atunci poti sa le razi in nas petrolistilor si nu numai.
  • +1 (1 vot)    
    Re: (Marţi, 18 ianuarie 2011, 7:54)

    vlad [anonim]

    Atata vreme cat bancile au fost luate in brate si protejate prin ordonanta 50 de catre stat nu va asteptati ca statul sa sanctioneze in vreun fel companiile petroliere
  • +1 (1 vot)    
    Romania (Marţi, 18 ianuarie 2011, 10:48)

    Caragiale [anonim]

    "Rusia: Serviciul Federal Antimonopol rus a cerut in urma cu doua luni celor mai mari opt companii petroliere ce activeaza in Rusia sa explice majorarile la pretul combustibilului......"

    Romania : Consiliul Concurentei a decretat ca totul e bine si frumos !

    ha ha , se rasuceste Caragiale in mormant
  • 0 (0 voturi)    
    atentie OPC -'cartel' mascat (Marţi, 18 ianuarie 2011, 13:21)

    Intrebare [anonim]

    de cca 2 ani in actv. de taxi se foloseste acelasi tarif = leu / km., intre timp preturile au crescut iar tariful taxi ramane neschimbat cu toate ca PMB /Serv.Taxi a emis documente oficiale care atesta tariful real in conf, cu noile preturi etc., documente refuzate de 'cartel', adica de patronii firmelor care au 'la plan' tarife mici = astfel soferii aduna repede milionul pt patronul multumit de milioanele aduse de cca cele 100-200 de masini / firma.... dar soferii, cand sa mai adune bani si pt carburant sau chiar pt munca lor.... mai trebuie sa lucreze in plus minimum jumatate de norma si asta este o incalcare a legii. Cand se va regla aceste conturi cu acest 'cartel' mafiot?
  • 0 (0 voturi)    
    Search pe Goolgle (Joi, 20 ianuarie 2011, 15:47)

    bogdanicus [utilizator]

    Si gasesti preturile de referinta ale Petrom...

    http://www.petrom.com/SecurityServlet/secure?cid=1202400408218&lang=ro

    Se schimba zilnic...