Compania germana RWE a vandut actiunile de la parcul eolian din Valea Dacilor

de C.P.     HotNews.ro
Miercuri, 19 ianuarie 2011, 12:38 Economie | Energie

RWE Germania a vandut pachetul de actiuni majoritar dintr-un proiect de dezvoltare a unui parc eolian, din cauza birocratiei excesive, relateaza Reuters. Proiectul, in valoare de 250 de milioane de euro, vizeaza constructia unui parc eolian cu o capacitate de 147 MW in zona Valea Dacilor din judetul Constanta. RWE a vandut 90% din actiuni catre SABLOAL Energie Eoliana, dezvoltatorul proiectului.

"Din cauza procesului complicat de aprobare si din cauza problemelor legate de proprietate asupra terenurilor, decizia noastra a fost de a parasi proiectul", a declarat Karin Canta, directorul de proiecte eoliene pentru sud-estul Europei si Turcia al RWE, citat de Ziarul Financiar, potrivit Reuters.

RWE este implicata, pe piata romaneasca, in proiectul constructiei reactoarelor 3 si 4 de la Cernavoda. Germanii detin la EnergoNuclear, compania de proiect, 9,15%.

Initial, statul detinea, prin Nuclearelectrica, 51% din actiunile EnergoNuclear, iar CEZ (Cehia), Enel (Italia), RWE Power (Germania) si GDF SUEZ (Franta) cate 9,15% fiecare, in timp ce ArcelorMittal Romania si Iberdrola (Spania) detine 6,2%. Nuclearelectrica si cei sase investitori au semnat in noiembrie 2008 Acordul Investitorilor pentru infiintarea companiei de proiect (EnergoNuclear SA), care va construi, pune in functiune si exploata Unitatile 3 si 4 de la CNE Cernavoda.

Insa, grupul CEZ a vandut catre Nuclearelectrica, la finalul anului 2010, actiunile sale din proiectul pentru finalizarea constructiei centralei nucleare Cernavoda. Dupa preluarea participatiei de la CEZ, Nuclearelectrica va detine 60,15% din actionariat. Statul roman nu doreste sa ramana cu o participatie atat de mare din cauza costurilor imense. De aceea, este dispus sa vanda o parte din actiuni oricarui alt participant la proiect.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2143 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Sa vanda cui? (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 12:58)

    Eduard [anonim]

    "Statul roman nu doreste sa ramana cu o participatie atat de mare din cauza costurilor imense"...

    Pai daca NU doreste sa fie singurul actionar (aproape), de ce nu rezolva problema birocratiei??? CEZ a plecat de la Cogealac din cauza problemelor cu autoritatile locale (vezi cazul cu primarul localitatii, a se citi scandalul). Apoi RWE pleaca din aceleasi motive, de la Valea Dacilor. Ambele proiecte sunt in judetul Constanta. Consiliul Judetean ce face???
    • +5 (5 voturi)    
      Consiliul Judetean ce face??? (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 13:15)

      croco [anonim] i-a raspuns lui Eduard

      pai ce sa faca...asteapta comisioanele.
      • +2 (2 voturi)    
        pnl+psd (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 13:28)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui croco

        iata cum fug investitorii straini din cauza politicilor antiromanesti sustinute de psd si pnl in timpul guvernarii comuniste din 2007-2008
        • +3 (3 voturi)    
          pnlpsdpdlprmudmrpc (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 13:48)

          croco [anonim] i-a raspuns lui gigel

          din pacate nu de apartenenta la un partid sau altul a administratiei depinde prezenta investitorilor ci de o anumita mentalitate transpartinica
    • +2 (2 voturi)    
      PSD de la Constanta blocheaza investitiile. (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 13:49)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Eduard

      Consiliul Judetean Constanta este PSD-ist.La Cocgealac si-a bagat si dracul coada(citeste DD cu OTV) si justitia noastra nu vede excrocheriile acestui dobitoc.
  • +2 (2 voturi)    
    Ne trebuie mai multi investitori romani (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 13:01)

    Energie pt toti [anonim]

    Un roman, un german si o familie romano-austriaca detin fiecare cate o treime din Sabloal, firma cu sediul in Oradea.

    Exista in Romania oameni de afaceri cu fonduri mari si care se tot plang ca e greu si nu le mai merge (Ioan Niculae e un exemplu). Energia eoliana e una de viitor, ingineri buni are Romania, tehnologia poate fi cumparata, bani de investitii sunt.

    Treptat, firmele romanesti vor incepe sa preia active si afaceri ale strainilor care au profitat de inceputurile haotice ale capitalismului in Romania. E inevitabil, pt ca se acumuleaza capital si know-how.
  • -1 (5 voturi)    
    Iata de ce sunt pesimist: (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 13:06)

    AlinNeculai [utilizator]

    Dl Basescu ne vorbea ieri de reforme grandioase, in realitate legile cu adevarat necesare nu se pun la punct iar in ceea ce priveste reformele ... s-au limitat la concedierea unor oameni si incetarea platilor in general.
    Cand problema Nr1 a planetei este energia, criza apare din cauza energiei, parcurile eoliene ar fi aur pentru noi. Dar normal ca totul este ingreunat cu scopul de a se receptiona spaga.
    In discursuri nu ne intrece nimeni!
    • +3 (3 voturi)    
      Iar te-ai grabit. (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 13:51)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui AlinNeculai

      Din graba de a-l critica pe Basescu,ai uitat sa te informezi ca la Constanta sforariile sunt facute de PSD.Iar te vor certa sefii.
  • +2 (2 voturi)    
    marile probleme (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 14:09)

    uaga [anonim]

    sunt create de primarii din comunele si orasele tarii!
    coruptie in primariile din comune si orase enorma!
    in constanta coruptia si escrocheriile se tin lant!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Spaga de la primarie nu a fost data (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 21:29)

    Nicusor [anonim]

    Iar a cerut Nicusor Constantinescu spaga de vreo zece meleoane de euroi, iar RWE normal ca nu aveau cum sa justifice contabil cheltuirea unei asemenea sume :))