EXCLUSIV Consiliul Concurentei: Indiferent de rezultatul investigatiei pe piata carburantilor, pretul actual al benzinei nu se va schimba

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Joi, 20 ianuarie 2011, 17:22 Economie | Energie

"Indiferent de rezultatul investigatiei, nu vor exista consecinte asupra pretului actual al benzinei". Aceasta este una dintre concluziile preliminare ale investigatiei realizate de Consiliul Concurentei pe piata carburantilor, dupa cum au indicat pentru HotNews.ro surse oficiale. Echipa care face investigatia a fost schimbata complet in 2009, moment in care au fost realizate si primele investigatii inopinate la sediile companiilor petroliere.

Solutiile identificate pentru scaderea preturilor la carburanti sint:

  • scaderea taxelor si accizelor - ar avea un impact negativ asupra bugetului
  • renegocierea contractului cu Petrom - putin probabila, compania OMV nearatindu-se pina acum dispusa sa schimbe termenii unui contract care ii este extrem de favorabil
  • stabilirea de catre Guvern a unui pret maximal (permisa prin Legea Concurentei doar in perioade de criza).

Potrivit Legii Concurentei, companiile care au facut o intelegere privind pretul practicat in piata pot fi amendate cu o suma pina la 10% din cifra de afaceri.


Reamintim ca, in 2005, Consiliul Concurentei a inceput o investigatie privind presupusa intelegere intre firmele din domeniu. Subiectul a fost periodic readus in atentia opiniei publice. Ultima inflamare pe acest subiect s-a produs in urma cu o luna, cind au avut loc trei majorari succesive de preturi.

Ca urmare a cresterii preturilor la pompa, in toata tara au avut loc proteste ale soferilor. Acestia au blocat benzinariile ore in sir, platind cu monede.

In Romania, piata carburantilor este dominata de Petrom cu o cota de circa 30%, urmata de Rompetrol si Lukoil cu cate 20%, restul fiind detinut de Mol, Agip, OMV Romania si benzinarii particulari.

O analiza HotNews.ro bazata pe Buletinele statistice ale Comisiei Europene, arata ca preturile la carburantii din Romania sunt apropiate de cele din alte state membre. Aceasta in conditiile in care accizele sunt mult mai mici in Romania decat in alte state. De asemenea, si dependenta de importurile de titei este mult mai redusa decat in majoritatea statelor UE. Excluzand taxele si impozitele, preturile la benzina din Romania sunt foarte apropiate de media UE, iar la motorina depasesc media.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6871 vizualizari

  • +18 (38 voturi)    
    Nu-i nimic... (Joi, 20 ianuarie 2011, 17:36)

    bgd [utilizator]

    Cine nu-si permite...sa lase masina acasa si sa se suie pe bicicleta. Mai dam burta jos...mai punem sangele in miscare....numai plusuri. De fapt, chiar si cei care-si permit ar trebui sa faca acelasi lucru....sa vezi dupa vreo 2 sapt de incasari derizorii ce rapid vor scadea preturile...
    Pacat ca romanul nu e o specie (specie, da !) ce se poate organiza in grupuri decat atunci cand e vorba de un furt ceva...
    • +2 (12 voturi)    
      nu prea (Joi, 20 ianuarie 2011, 18:05)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      e interzis pe timp nefavorabil si in anotimpul rece
      • +1 (1 vot)    
        corectie (Duminică, 23 ianuarie 2011, 10:00)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui spy

        e interzis pe polei, gheata si zapada conf HG 85/2003 Art 194. de asta se dadeati minusuri?
    • 0 (16 voturi)    
      nu-i nimic (Joi, 20 ianuarie 2011, 19:01)

      ion [anonim] i-a raspuns lui bgd

      ca esti prost! lasam masina?? despre asta e vorba?? nu pricepi ca tot ce manaci, imbraci etc e transportat, ca majorarea pretului la benzina scumpeste toate produsele??
      • -3 (13 voturi)    
        Auzi Ioane... (Joi, 20 ianuarie 2011, 22:23)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui ion

        Ma scuzi, dar esti cam limitat. Transportatorii achizitioneaza combustibil en-gros... Pt ei preturile sunt altele. Pana ce nu afli ca si ei cumpara mai scump...te rog sa taci.
        • +7 (9 voturi)    
          masina personala (Joi, 20 ianuarie 2011, 23:43)

          razvan [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Nu am incotro decat sa utilizez masina personala mai rar.
          • 0 (6 voturi)    
            Si cum se justifica salariile care le iau (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:40)

            nea caisa [anonim] i-a raspuns lui razvan

            cei de la consiliul concurentei?

            "Indiferent de rezultatul investigatiei, nu vor exista consecinte asupra pretului actual al benzinei".

            Deci daca indiferent de rezultatul investigatiei nu se va intampla nimic propun o restructurare a acestui consiliu. UIte o sursa de economii pentru buget prin economisirea unor bani care nu vor mai ajunge la niste paraziti. Pot sa-i numesc asa din moment ce munca lor nu are nici o finalitate indiferent de rezultatul ei?

            De aici ar trebui sa inceapa modernizarea Romaniei.
            • +4 (4 voturi)    
              CORECT (Vineri, 21 ianuarie 2011, 15:57)

              gelu [anonim] i-a raspuns lui nea caisa

              excelent comentariul privin desfiintarea cons. concurentei ,....daca tot nu rez. nimic de ce sa mai existe.
        • -1 (5 voturi)    
          @BGD (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:18)

          Hell [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Din pacate pretul pentru transportatori este exact acelasi, din fericire cei mai multi transportatori nu au majorat preturile din 2008 incoace..... Ca sa obtii un pres redus de la astia trebuie sa iei mult mai mult decat 10-15.000 de litri pe luna. Negocierile incep undeva la 500.000 de litri si nici asta nu ii sigur. La Luk Oil pretul afisat de EnGros, in depozite, este similar cu cel de pompa
          • -1 (3 voturi)    
            n-ai nicio treaba (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:30)

            lambda [utilizator] i-a raspuns lui Hell

            esti pe langa, taica. Negocierile incep in functie de abilitatea negociatorului. Vanzatorul incepe discutiile de la 20,000 litri in sus. Si chiar daca pretul in depozit e apropiat celui de la pompa, afla ca se aplica discount-uri la acest pret, in functie de termenul de plata, volum per comanda, volum la sfarsitul lunii, daca ai contract sau nu, tip de client, tip de garantie... Deci, pana nu stii ce spui, abtine-te.
        • +3 (3 voturi)    
          nu zau... (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:35)

          beckk50 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Si cei ce lucreaza in agricultura si consuma intr-o zi cat consumi tu intr-o luna, nu? Mai itereseaza-te si ai sa vezi ca situatia nu e roz nici pentru consumatorii mari.
        • +1 (1 vot)    
          stire pentru bgd (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:25)

          lambda [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Afla ca si pentru transportatori e valabila scumpirea. Ei iau in continuare mai ieftin decat la pompa, dar mai scump fata de acum doua luni.
      • +2 (2 voturi)    
        "esti prost" - e o jignire (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:03)

        eu [anonim] i-a raspuns lui ion

        lasa scumpitul produselor. bgd vorbea de o solidaritate a oamenilor de rand. sunt sigur ca si noi astia de rand contam. ba chiar foarte mult... sunt curios cat % din totalul combustibilului vandut in romania se duce catre consumatorul persoana fizica.
        • 0 (0 voturi)    
          consum privat versus industrial (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 5:57)

          dudu [anonim] i-a raspuns lui eu

          Consumul privatilor este aprox 40% consumul
          transportatori (Flote Auro, cai ferate, nave, etc) aprox 60 %
      • 0 (0 voturi)    
        accizele nu vor scadea! (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:04)

        prudent [anonim] i-a raspuns lui ion

        tratatul de aderare la UE. Vor creste accizele (inclusiv la tigari) pana cand se aliniaza la UE.
    • +7 (9 voturi)    
      Azi am descoperit ceva fascinant ... (Joi, 20 ianuarie 2011, 19:20)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui bgd

      BICICLÉTĂ, biciclete, s.f. = Vehicul cu două roți pus în mișcare prin două pedale acționate cu picioarele și folosit, de obicei, pentru transportul unei singure persoane. – Din fr. bicyclette.
      • +4 (6 voturi)    
        biciclete? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 8:12)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Sa fim seriosi, f putine orase au piste de biciclete.
        E iarna si destul de frig, in unele orase zapada.
        E greu de mers cu bicicleta din cauza cainilor in majoritatea oraselor.
        In Barcelona si Amsterdam se poate, la noi inca nu avem conditiile necesare.
        • +3 (5 voturi)    
          cerc vicios (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:58)

          eu [anonim] i-a raspuns lui Sorin

          e un cerc vicios aici.. daca nu exista lume care sa mearga pe bicicleta nu o sa se faca niciodata conditii pentru aceasta categorie... daca nu exista conditii pentru biciclisti nu o sa devina popular niciodata acest mijloc de transport...

          solutia e ori sa ne incapatanam sa iesim pe strada cu bicicleta indiferent de conditii ori primaria sa faca infrastructura la inceput poate fara sens
    • +5 (7 voturi)    
      Te contrazic (Joi, 20 ianuarie 2011, 19:40)

      cris [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Romanul poate fi unit si cand ii ajunge cutitul la os. De ce nu limiteaza statul pretul maxim caci e criza.
      Noi timisorenii ne intalnim sambata de la ora 12 30 la stadion, veniti pe grupul yahoo 'protestcarburant'.
    • +4 (4 voturi)    
      /// (Joi, 20 ianuarie 2011, 19:40)

      tirtau [anonim] i-a raspuns lui bgd

      are dreptate ...naspa este ca va ninge si eu nu am sanie ,cu bicicleta pe zapada e cam naspa.......ma totul e simplu .......eu unul nu voi mai alimenta de la ,,omv,, si ,,petrom,,(0pe la primi mai si mancam )am sa merg pe mana celor de la MOL(ORICUM E CATEGORIC MAI BUNA )nu stiu cat de interesanta va fi afacera omv in Romania ,daca vor vinde numa prin distribuitori...asa ca hai pe ei ......alergati un pic cu bicicletele si saniile si daca e musai alimentati la altii .....molul da si puncte cu care puteti lua orice din statiile lor ,asa ca ......alimentam de 3500 de lei lunar o utilitara (3500x12=pierdere OMV pe an de la mine.... ....sa traiascaaaaaa)oho si eu sunt mititel ........
      • -1 (3 voturi)    
        si de unde stii tu de unde ia Mol-ul marfa? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:01)

        costica [anonim] i-a raspuns lui tirtau

        Nu cumva tot de la rafinariile OMV-Petrom? Ca daca-i asa, atunci te-ai intors de unde ai plecat...
        Eu unul am sa pun de la Rompetrol, astia au rafinariile lor si marfa buna (stiu ca au investit muuult in echipamente).
        succes!
        • +1 (1 vot)    
          nu e simplu (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:02)

          bulan [anonim] i-a raspuns lui costica

          din fiecare leu alimentat la Petrom: o parte din profit se duce la bugetul de stat (statul mai este actionar -minoritar) si o parte se duce tot la buget prin impozitul pe profit. Daca alimentezi la Lukoil, dupa plata impozitelor, proftul se duce la rusi. Idem la ROmpetrol (proprietatea kazahilor), la AGIP, la MOL. Ne face bine sa avem mai putini bani la bugetul de stat?
          • 0 (0 voturi)    
            hahahahahahhahahah (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 0:37)

            tirtau [anonim] i-a raspuns lui bulan

            daca isteria asta de a fura fiecare cat si pe unde poate continua ,eu cred ca cel mai bine ar fi9 sa nu mai ia nik statul(ma rog ..clientela)
        • 0 (0 voturi)    
          hahahahahahahah (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 0:35)

          tirtau [anonim] i-a raspuns lui costica

          daca tu crezi ca OMV o sa stea sa vada cum MOL vinde benzina lor si face profit in conditiile de monopol actuale ,cred ca nu ai nici o tangenta cu economia de piata si cu ce se mananca ea ........dar asta este o alta problema a noastra .....habar nu avem de nik ....succes
      • +3 (3 voturi)    
        reclama si antireclama (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:09)

        eu [anonim] i-a raspuns lui tirtau

        de ce imi pute a reclama pt MOL. nu am auzit pe nimeni din cei care au renuntat a alimenta la Petrom si OMV sa zica ca se duc in alta parte decat la MOL... exista si Lukoil si Agip.. si Rompetrol ...

        atata timp cat indemnul de a nu mai alimenta la Petrom si OMV este dublat de reclama la MOL eu unul ma indoiesc de intentia buna a acestei actiuni... consider ca este doar o strategie de marketing a celor de la MOL care au speculat momentul foarte bine...
        • +1 (1 vot)    
          hahahahahahahha (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 0:42)

          tirtau [anonim] i-a raspuns lui eu

          am masina de serviciu de 12 ani ...stiu fiecare benzinarie din sudul Romaniei si CRED ca ei au cel mai bun combustibil,(motorina era acum 2 zile 4,95 la ei iar la petrom 4,98)locuiesc in Bucuresti ,sector 4 si ma doare in cur de profiturile si de reclama benzinariilor ....puteti sa bagati de la orice benzinarie vreti ,numa sa nu fie omv .....in rest ....sa ne ajute Dumnezeu ,ptr ca anul asta CHIAR vom avea MARE nevoie
    • 0 (6 voturi)    
      hahahahahahhahahahahahahahha (Joi, 20 ianuarie 2011, 19:41)

      tirtau [anonim] i-a raspuns lui bgd

      aaa si inca ceva ....restul problemelor am sa incerc sa le rezolv in alta tara ....papappapa ultimul sa stinga lumina............
    • +1 (3 voturi)    
      Ar mai fi o varianta (Vineri, 21 ianuarie 2011, 7:42)

      C [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Si anume: gruparea celor care au aceeasi destinatie intr-un singur vehicul: se reduce consumul (in locul a 3 sau 4 masini, numai una va consuma) si nici confortul nu scade atat de mult (mai ai cu cine discuta... etc)
      Am vazut multe masini doar cu soferul in ele in orele de maxima agitatie. Cu un pic de bun simt degajam traficul si reducem cheltuielile.
      • +1 (1 vot)    
        pai (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:46)

        eu [anonim] i-a raspuns lui C

        in bucuresti 90% din masini cred ca sunt cu un singur sofer la orele de varf... ce mai poti zice... cozi pe 2-3-4 benzi de km intregi cu cate un om ... daca ar fi sa mearga pe trotuarul de langa toti acei oameni ar avea loc lejer... ca si comparatie nu ca si solutie zic.
      • +1 (1 vot)    
        car pooling sau car sharing (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:43)

        bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui C

        De mai bine de un an am facut acest lucru cu sotia. Ne-am sincronizat programele, am agreat traseul si rulam doar cu o masina in loc de doua. Rar, foarte rar, merg ambele masini.

        DIn nefericire, insa, car pooling e un concept mai greu de implementat. Desi din complexul in care locuiesc unde sunt circa 1000 de apartamente pleaca multi cam la aceeasi ora, iar eu am postat un anunt pe forumul complexului si pe site-ul de car pooling http://www.cumasina.net, nu m-a contactat nimeni. Dupa ce am luat ocazional vecini care pierdeau autobuzul, am luat un vecin timp de cateva luni. Ulterior, a facut si el car pooling cu sotia si acum mergem o parte din drum doar in 2.

        Solutia cu bicicleta e foarte naspa pe timp umed (te umpli de noroi), mai ales daca mergi in costum la lucru. In plus, e o solutie cam egoista (nu mai poti lua pe cineva cu tine) si chiar riscanta (am de mers zilnic 2x15 km pe Splai din care 2/3 pe o portiune fara trotuare, neluminata si de multe ori in ceata)
        • 0 (0 voturi)    
          Completare (Vineri, 21 ianuarie 2011, 14:24)

          C [anonim] i-a raspuns lui bogdanicus

          (am omis sa pun mesajul complet, ma grabeam) Nu e doar vorba de a reduce numarul masinilor din trafic, se pot obtine urmatoarele beneficii pe termen lung:
          - scaderea pretului la carburanti. Cum? Scade cererea, vor fi obligati sa o faca. De data asta, toti, fara nici un boicot, doar cu "cap"
          - se reduce numarul masinilor din trafic, consumi mai putin, deci economisesti de doua ori (combustibil mai putin si mai ieftin)
          - se reduce timpul pierdut pe drum
          - se calmeaza recalcitrantii :P

          Boicotul nu aduce beneficii din urmatoarele motive:
          - cererea va creste la pompele "preferate" => marirea pretului
          - pana scad cei vizati pretul, veti plati mai scump. Paradoxal, nu?
          - Benzinariile boicotate nu vor suferi pentru ca nu poti mobilza toti clientii
          - cererea ramanand constanta preturile, in cel mai bun caz, vor reveni la cota actuala, deci nu se rezolva nimic
          samd :)
    • +2 (4 voturi)    
      Gandire eronata (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:01)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Mersul cu bicicleta din cand in cand in anumite situatii ar trebui sa faca parte din cultura noastra.
      Dar sa mergi cu bicicleta pentru ca nu-ti mai permiti benzina asta e grav.
      Imi imaginez cum ar fi sa merg zilnic 12km cu bicicleta pana la facultate, dupa care sa ies la tabla la seminarii sa fac niste integrale, cu sudoare pe frunte:)).
      • +1 (3 voturi)    
        sudoare (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:44)

        bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui stefan

        E si mai naspa cand le predai... Sau cand trebuie sa ajungi la client sau la birou in costum...
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai sa vezi... (Vineri, 21 ianuarie 2011, 11:40)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Romanu' prefera sa nu manance ca sa aiba 30 de lei sa bage benzina in rezervor,sa se plimbe si el,sa vada fraierii ca el are bani si ca el isi permite...El compenseaza cresterea pretului benzinei prin mersul cu 30 la ora maxim (la consum,deh...),chiar daca traficul e lejer.Si unde mai pui,ca mergand incet,smechereste,il vad mai bine fraierii care stau in statiile de autobuz si vad si ce masina are el frateee...
      Deci,bgd,n-ai sa vezi din pacate asa ceva la noi!
      Eu pun pariu pe ce vreti voi,ca si daca benzina va ajunge 10 lei litrul maine,traficul va fi absolut la fel!!
      Cat despre biciclete,imi vine sa rad...pai cum crezi ca ar merge romanasu' nostru pe bicicleta la serviciu? Pai vrei sa rada smecherii din masini cu numere de bulgaria ca n-are bani cum au ei,frateee? Pai vrei sa rada colegii de servici de el,ca sa nu mai vorbesc de gagicile de pe strada! Pai se va mai uita vreuna la el daca ar merge pe bicicleta? Hai sa fim seriosi! :))
      • 0 (0 voturi)    
        hahaha (Vineri, 21 ianuarie 2011, 14:03)

        dbp [anonim] i-a raspuns lui Ion

        lasa mai, ca le ia pe toate pe "ghidon"! :-))))))
    • 0 (0 voturi)    
      corect! (Vineri, 21 ianuarie 2011, 11:48)

      dan [anonim] i-a raspuns lui bgd

      perfect adevarat ce spui! insa nu pe 2 saptamani, ci pe termen lung(ani)..nu moare nimeni daca nu merge la servici cu masina..si sa vezi cum te vor ruga benzinarii sa cumperi benzina...insa stii cum este romanul
    • 0 (0 voturi)    
      indiferent de pret!!! (Vineri, 21 ianuarie 2011, 11:58)

      pragmatic [anonim] i-a raspuns lui bgd

      reducerea consumului personal nu poate face rau la buzunare. In Italia: A. majoritatea circula cu gaz B. cilindreea majoritatii este sub 1000 cmc pe benzina (cat e cea mai mica Dacie?) C. transportatorii au flote moderne care consuma mai putin si polueaza mult mai putin. SI NU DE AZI DE IERI se comporta astfel.
    • 0 (0 voturi)    
      lasati vrajeala (Vineri, 21 ianuarie 2011, 15:55)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui bgd

      MAI.....BANANA. pretul mare la carburanti se vede in preturile alimente direct sau alte marfuri .....aici nu e vorba de facut miscare , de dat burta jos......intelegi??????
  • +5 (17 voturi)    
    Consecintele trecutului !!! (Joi, 20 ianuarie 2011, 17:36)

    anonim [anonim]

    Tragem acum pentru ce a facut guvernul PSD ! Orice comentariu in plus nu isi mai are sensul.
    • -4 (18 voturi)    
      Daca Petrom era al domnitei Udrea, ce bine era... (Joi, 20 ianuarie 2011, 17:51)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Nu?

      Rau au facut aia ca l-au dat la OMV si nu lu' Videanu/Vantul/Udrea, nu-i asa maica?
      • +1 (1 vot)    
        Asa si ? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:10)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Pentru faptul ca toti sint la fel de idioti trebuie sa le dam pe toate pe gratis ? Nu sintem si noi in stare sa scoatem niste bani si sa punem niste conditii ? Eu cred ca totul depinde de cite zerouri are in spate spaga ! Chiar sint curios daca cineva se va autosesiza vreodata in legatura cu conditiile permitive pe care le-a primit OMV-ul la aceasta privatizare.
    • 0 (0 voturi)    
      aloo (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:11)

      eu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      argumenteaza te rog... cu trimiteri directe la documente oficiale ... eventual cu sentinte judecatoresti

      sunt satul de unii albi imaculati si altii plini de noroi... indiferent de care parte sunt... trebuie sa invatat sa vedem lucurile mai obiectiv.... lumea nu poate fi separata in bine si rau si atat
  • +5 (11 voturi)    
    asa si ? (Joi, 20 ianuarie 2011, 17:49)

    Hiksos [anonim]

    e normal sa nu se schimbe. asta e pretul combustibilului la nivel european. am vrut globalizare, UE...asta e una dintre consecinte, preturi unitare
    cine nu isi permite sta acasa
    http://anti.bl0g.ro/frustrari-cu-4-roti/
    • +6 (8 voturi)    
      pret... (Joi, 20 ianuarie 2011, 19:08)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui Hiksos

      .. la noi INCA taxele (accize, etc) sunt mai mici decat in austria, dar avem acelasi pret la pompa.
      Nu ti se pare ciudat? Si stai...ca noi avem resurse, cate or mai fi, austriecii ce au?
      • +1 (1 vot)    
        pai austrieceii au resursele noastre acum (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:03)

        costica [anonim] i-a raspuns lui diu1so

        Cine detine Petrom-ul? OMV-ul. Dar OMV-ul? Iti zic eu: in majoritate statul austriac.
  • +1 (7 voturi)    
    marea ecrocherie (Joi, 20 ianuarie 2011, 17:50)

    gigikent [utilizator]

    Nu ne vindem tara!!! suntem vai de mama noastra!!te poti pune cu marea mafie!!!
  • +11 (11 voturi)    
    si concluziile ANAF, unde sunt?! (Joi, 20 ianuarie 2011, 17:54)

    pintea haiducul [anonim]

    Parca se laudau ca au dat iama in smenari.

    Cu sau fara ANAF, solutia de baza ramane insa aceeasi: mamaliga trebuie sa explodeze, o data si-o data, prin nealimentarea la pompa, timp de cateva luni, in cazul celei mai mari companii petroliere din Romania, cea care extrage pe sume de nimic si vinde cu sume colosale, inregistrand profituri uriase.

    Cea pe care statul roman a vandut-o cum a vandut-o. Cazul de siguranta nationala. Tradarea de tara. Pentru care, in unele state americane, s-ar fi aplicat pedeapsa capitala!!!
    • +2 (2 voturi)    
      pondere (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:48)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui pintea haiducul

      Eu alimentez in medie de circa 350 lei lunar. Altii poate si mai putin, pentru ca eu merg circa 50km pe zi prin Bucuresti. Scria cineva de 3.500 de lei... Ce facem cu marii si micii transportatori, cu transportul in comun, CFR-ul, Tarom-ul...? Cat din consumul total provine din ce alimenteaza la pompe soferii amatori? Chiar si daca ar fi 50%, eu tot nu cred ca putem sa renuntam toti la masini, deci in mod cert nu-i vom falimenta...
    • +1 (1 vot)    
      CORECT-NATIONALIZARE (Vineri, 21 ianuarie 2011, 16:12)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui pintea haiducul

      unde esti tu tepes,doamne........
  • +6 (6 voturi)    
    Oare?? (Joi, 20 ianuarie 2011, 17:58)

    cristian [anonim]

    Daca se maresc preturile era normal (desigur intr-o tara normala) si echivalarea salariilor la preturile de pe piata..
    Nu poti trai cu 200 de euro pe luna, in conditiile in care muncesti pentru banii astia nu furi , nu dai in cap.
    • +1 (1 vot)    
      da' stii ca esti tare? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:16)

      dbp [anonim] i-a raspuns lui cristian

      si cine sa echivaleze salariile cu cresterea pretului carburantilor? firmele care comercializeaza carburanti??? Ca doar ele au crescut preturile!
      Salariile vor creste doar atunci cand le vom merita. Nu cred ca, daca ai fi patron sau sef, ai da la angajatul tau marire de salariu ca s-a scumpit benzina! din contra, acum o sa ai cheltuieli mai mari si o sa-ti scada si profitul. ca doar nu esti patron ca sa faci filantropie...
  • +14 (14 voturi)    
    Sunt preturi mari pentru ca exista cerere (Joi, 20 ianuarie 2011, 17:59)

    Frankie [utilizator]

    Sunt preturi mari din cauza noastra, ca cerem prea multa benzina !!! Daca am folosi masina de 2-3 ori pe saptamana, in loc de 7 ori, va garantez 100% ca o sa scada pretul benzinei odata cu cererea mai mica.
  • +5 (5 voturi)    
    PAI SI NU E CRIZA ?? (Joi, 20 ianuarie 2011, 18:06)

    spy [utilizator]

    e unul din motivele de plafonare a pretului! de ce nu e reglematat pretul ca la gaz si energie electrica?
  • +6 (6 voturi)    
    la nivel european... (Joi, 20 ianuarie 2011, 18:12)

    ariciul [anonim]

    sunt de acord sa avem preturi europene cand vor fi accizele la nivel european, redevendetele la nivel european, salariilor celor din companiile petroliere la nivel european.
    • -1 (1 vot)    
      ai uitat ceva: (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:17)

      dbp [anonim] i-a raspuns lui ariciul

      mai trebuie insa sa si MUNCIM la nivel european... din pacate...
      • +1 (1 vot)    
        tu crezi ca munca este problema? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:17)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui dbp

        1. munca depaseste nivelul european. 2. daca salariul ar fi la nivel european si calitatea muncii ar fi la fel. incearca sa detaliezi, pentru ca ai o frantura de adevar in comentariu
        • 0 (0 voturi)    
          de unde stii tu asta? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 13:51)

          dbp [anonim] i-a raspuns lui nenea

          daca te referi ca noi muncim 5 zile pe saptamana a 8 ore...atunci ai dreptate. daca te referi si la calitatea si seriozitatea muncii, atunci nu.
          tu cat muncesti, de exemplu?
          nu sunt de acord cu 2). intai trebuie sa faci o munca de calitate ca sa fii apoi rasplatit pe masura. problema este ca sefii nostri (si mai ales cei romani) nu prea au chef sa faca asta. daca ai muncit bine de la inceput pe bani putini, de ca sa-ti dea mai mult????
      • 0 (0 voturi)    
        Mai usor cu munca pe scari (Vineri, 21 ianuarie 2011, 11:24)

        Jack Inghoff [anonim] i-a raspuns lui dbp

        Locuiesc de aproximativ un an in Franta. Inainte de asta am lucrat si locuit doi ani in Germania. Iar in ultimile trei luni am locuit si am lucrat in Bruxelles, cu un contract de sase luni.

        Daca tu iti inchipui ca in tarile enumerate se munceste mai cu spor (nu mai mult, ci mai eficient) decit in Romania, te inseli. Aceiasi functionari nearticulati peste tot, aceiasi oameni care prefera sa iau bani pe nimic decit pe munca.

        Nu sintem diferiti decit in exprimare. In timp ce romanii sint galagiosi si agresivi in limbaj, oamenii alaturi de care mi-am trait ultimii ani se imbraca mai frumos, au un anume manierism pe care-l asociaza indisolubil civilizatiei. Insa in spatele mastii se ascunde aceeasi nemernicie cu care ne confruntam si acasa.

        Dupa sase luni in Bruxelles, am ajuns la concluzia ca nici macar la coruptie nu ne pricepem. Aici se face institutionalizat, legal. Nu ia X banii din fondul public si-l trece pe firma proprie. Se fac "proiecte", de zeci de milioane de euro, se cheltuie sume pentru sedii, masini, infrastructura, se angajeaza toti prietenii pe salarii nesimtite, apoi se ingroapa proiectul, dupa ce a papat cit s-a putut. Infernul birocratic arde si mai tare aici, desi atunci cind mergi la o coada iei bilet de ordine, in loc sa te imbulzesti.

        Povestile cu "neamtul harnic" sint si ele doar povesti. Pisica are coada si poate fi trasa de ea peste tot.

        Vesticii sint mult mai docili, mai inregimentabili, decit romanii. De aceea, asa incompetenti cum sint, fac doar ce li se spune, de la cel mai inalt nivel pina la cel mai mic. Si doar asa se misca firmele inainte. Altfel, luati fiecare in parte, sint exact la fel de nepriceputi si de lenesi ca oricare alt pamintean.
        • 0 (0 voturi)    
          ai si tu un pic de dreptate (Vineri, 21 ianuarie 2011, 13:53)

          dbp [anonim] i-a raspuns lui Jack Inghoff

          se munceste mai eficient, dar mai ales se munceste cu specialisti in acele domenii, nu cu oameni care cer cat mai putin pe prestatia lor si care habar nu au ceteodata cu ce se mananca meseria lor!
          si eu am lucrat 6 luni in Franta si stiu cum este.
      • 0 (0 voturi)    
        citeste ce am scris (Vineri, 21 ianuarie 2011, 11:55)

        ariciul [anonim] i-a raspuns lui dbp

        m-am referit la salariile celor din companiile petroliere, distributie, etc.

        Acum ca ai deschis subiectul: in sectorul privat se munceste pe rupte (ex: Dacia, Pirrelli, etc), dar salariile sunt mici. Aia care nu muncesc zboara a 2-a, ca sunt exceptii 1-2, sunt si in Vest. Da-mi un ex din sectorul privat in care se trage mata de coada.
        • 0 (0 voturi)    
          pai ti-ai dat singur raspunsul... (Vineri, 21 ianuarie 2011, 13:30)

          dbp [anonim] i-a raspuns lui ariciul

          tocmai d'aia am si plecat din Dacia... ca unii cu munca multa si altii doar cu banu' gros!
  • +3 (7 voturi)    
    petrol (Joi, 20 ianuarie 2011, 18:15)

    gheo [anonim]

    pretul benzinei in Ro este nesimtit iar motivele ar putea umple vreo 3 carti...
    pe scurt, sunt prea multi intermediari, companiile de petrol nu au nici un fel de restrictii din partea statului si nu au investit in sensul de a cumpara furnizorii de servicii, nu exista concurenta reala iar preturile sunt aranjate, clientul roman nu stie cum sa reactioneze cand ii este bagata mana in buzunar
    si ar mai fi multe altele dar
    mai exista un aspect: petrolul e pe duca; in anul 2007 s-a atins productia maxima si de atunci scade cu 2 milioane de barili pe an. asta inseamna ca mai tine vreo 25 de ani daca vom continua sa eficientizam consumatorii si nu vom adauga unii noi.
    dar! estimarile producatorilor auto spun ca in 2020 vor circula pe soselele lumii cca 1.2 miliarde autovehicule, adica vreo 450 de milioane mai multe ca azi.
    VAG vinde anual cca 8-9 milioane de masini; si nici ceilalti producatori nu vand putin; o parte dintre cei care-si cumpara masini noi le caseaza pe cele vechi; dar doar o parte....
    realitatea este ca in maximum 15 ani petrolul va fi un lux
    problema la noi e ca ajustarea s-a facut brusc in timp ce pe afara lucrurile au stat diferit, pretul a fost modificat lent pentru ca acolo consumatorul reactioneaza....
    dar indiferent de magarii, abuz de pozitie pe piata, lipsa de reglementare legala, lenea consumatorilor si indiferenta lor, realitatea este ca pretul la benzina va tot continua sa creasca.

    incepeti sa va uitati dupa biciclete
  • +5 (9 voturi)    
    BOICOT (Joi, 20 ianuarie 2011, 18:18)

    sholea [anonim]

    popor roman, romanie, trezeste-te !!!

    protestul de la benzinarii trebuie sa continuie
    singura solutie este ca sa fim solidari si
    incepind cu joi 20 ianuarie, timp de 2 saptamini, sa nu alimentam de la nicio benzinarie omv-petrom.

    restul benzinariilor ne asteapta !!!

    fara clienti, sau o reducere de 75-80% a clientilor, pe o durata de 2 saptamani omw va avea pierderi considerabile, estimate la zeci de milioane de euro.
    omv-petrom nu poate sa-si permita asa ceva.

    in final vor reduce pretul !!!!! nu au alta solutie !!!!

    in anul 1998 in franta s-a aplicat exact acelasi gen de protest.
    shell a rezistat doar 5 zile, apoi a cedat.

    presa, tv din europa si toata lumea vor transmite aceasta situatie, iar poporul roman va cistiga respectul celorlalti, va arata ca poate sa faca si ce trebuie, ca nu este resemnat.

    pentru omw-petrom ar fi o mare surpriza ! !!!

    nu se asteapta la asa ceva, deoarece omw crede ca :
    suntem un popor fara vointa si constiinta nationala;
    noi romanii nu putem sa facem asa ceva, ca suntem o mamaliga moale;
    daca am “inghitit” in tacere, fara sa avem nici o reactie, mizeria de contract prin care omw a privatizat petrom-ul, pot in continuare sa ne trateze cu dispret, sa ne manipuleze in mod discretionar;
    guvernul nostru nu se va implica iar ei, omw vor putea si mai departa sa faca ce vor, si sa ne-o traga cum vor !! !!!!!!!!!!!
    amintiti-va de decembrie 1989. daca atunci am fost manipulati, sa dovedim ca am invatat ceva si dupa 20 de ani sa aratam ca avem demnitate, ca nu suntem vaca de muls nici pentru omw dar nici pentru altii.
    trebuie ca 2 saptamini sa nu alimentati de la omw-petrom.
    avem acum aceasta oportunitate, rezultatul lacomiei duse peste limita de omw, dar
    • +4 (4 voturi)    
      cumparam din alta parte (Joi, 20 ianuarie 2011, 19:32)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui sholea

      Subscriu!

      nu mai cumpar pana cand se scade pretul la 4
    • +4 (4 voturi)    
      intrebare (Joi, 20 ianuarie 2011, 19:53)

      luxian [utilizator] i-a raspuns lui sholea

      Sunt curios daca in cazul asta Petrom nu poate sa vanda in EU - Ungaria de exemplu sau Austria?
      Cam care ar fi costurile cu transportul?
      Cat are un camion, 10 tone , transportul pentru 1200 km costa 300 litri sa zic, care ii costa pe ei vreo 200 EURO / 10.000 litri ar veni 0.02 EUR/litru.
      Hai sa dublam la 4 centi pe litru.
      Se pare ca ar putea sa vanda si in alta parte la profit destul de mare.
      E o situatie de rahat oricum ai lua-o in care ne-au bagat politicienii astia pe care tot ii lasam sa ne jumuleasca. Ne vand resursele la pret de 2 lei apoi ne pun tot pe noi sa le cumparam la 2 EUR..
      • +2 (2 voturi)    
        Totusi (Vineri, 21 ianuarie 2011, 4:17)

        cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui luxian

        S-ar da peste cap mult din logistica lor...
    • +1 (1 vot)    
      de ce OMV-Petrom? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:52)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui sholea

      Cine are interesul sa deturneze un protest impotriva benzinarilor intr-unul anti Petrom? De ce tocmai Petrom, pentru ca sunt vestici? Atunci de ce nu esticii ruso-securisti?!? A, pentru ca ei deturneaza acest protest?!? GENIAL! Ei bine, sunt client fidel si nu renunt la Petrom. Nu am alimentat in 17-19 ianuarie, dar la un moment dat tot voi alimenta de undeva... Ghici de unde...
      • -1 (1 vot)    
        de ce OMV? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 11:59)

        ariciul [anonim] i-a raspuns lui bogdanicus

        - pt ca au acces la petrol ieftin si au preturile cele mai mari.
        - acum trebuie inceput cu cineva, poate era mai indicat Rompetrol ca e mai mica, dar cum majoritatea e pt OMV, ma raliez majoritatii.
        • 0 (0 voturi)    
          cu turma (Vineri, 21 ianuarie 2011, 13:49)

          bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui ariciul

          Pe logica asta de turma... Ce facem? Mutam o (mica) parte din profitul Petrom catre celelalte companii?!? Si ce obtinem?!?
        • 0 (0 voturi)    
          preturi (Vineri, 21 ianuarie 2011, 13:50)

          bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui ariciul

          Petrom nu are preturile cele mai mari. In plus, nu am avut niciodata probleme cu combustibilul luat de la ei. Spre deosebire de alte marci...
  • +3 (3 voturi)    
    JOS MAFIA!!! (Joi, 20 ianuarie 2011, 18:51)

    nixon [anonim]

    eu sunt alaturi de tine sholea am tinut si acele 3 zile de protest,important,fara sa fac plinul inainte ci folosind mijlocul de transport in comun,si poti fi sigur ca si acum o sa reactionez la fel!cu o floare nu se face primavara stiu dar poare o sa ne trezim in al 12 ceas
    • -1 (1 vot)    
      Presedinte nixon (Joi, 20 ianuarie 2011, 20:33)

      kolo [anonim] i-a raspuns lui nixon

      Pe linga JOS MAFIA! ai uitat sa amintesti de SUS PATRIA! Pai?
  • +2 (2 voturi)    
    vanzare Petrom=intrare inUE (Joi, 20 ianuarie 2011, 18:54)

    randy [anonim]

    In urma vanzarii pe 2 lei a companiei Petrom cu titei cu tot +50% din rervele de gaze singurii care au pierdut au fost romanii. Insa cei care au castigat banuti frumosii au fost stimabilii de la puterea de atunci in frunte cu PSD, care in plus si-au asigurat si intrarea in UE tinand cont ca Austria se afla la presedintia UE cand am fost primiti. Asta in cond in care noi nu eram pregatiti sa intram nici cat negru;l sub unghie. Ce nu inteleg este de ce oamenii care au decis atunci, in loc sa mearga in puscarie ii tot vedem in parlament, si mai mult decat atat au mai fost si votatii de populatia asta imbecilizata de media lui Vintu, Felix si Patriciu... mai grav este ca se pare ca o sa vina din nou comunistii la putere sau Porumbacu lui Patriciu dupa toate probabilitatile. Sincer ma bucur ca am plecat din acea tara!...
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Joi, 20 ianuarie 2011, 19:10)

    CMihai [utilizator]

    Ce ma deranjeaza pe mine cel mai mult este faptul ca tot vorbim ca pretul este in apropierea pretului din restul tarilor din Europa ... Domnilor politicieni, vad o tendinta de a "europiza" preturile, de a ne apropia sau egala din toate punctele de vedere nivelul eruopean, insa nu vedeti o singura problema majora: avem cele mai mici salarii, cu mult sub salariile europene ... Este normal sa avem preturi europene cand avem salariul la o cincime sau o zecime din salariul mediu european? Ce ar fii daca ati incepe sa ganditi in felul urmator:
    Un german cumpara din salariul lunar 1500 de litrii de benzina.
    Un roman cumpara din salariul lunar (salariul mediu pe tara stabilit la 2022 lei pe anul curent): 400 de litrii de benzina ...
    Vedeti diferenta? Si sper ca realizati ca salariul mediu este umflat de bucuresti, cluj si iasi. Daca scoatem din ecuatie aceste orase, primim un salariu de cca 800 lei ... si din 800 de lei se cumpara 160 de litrii de benzina ... Sau sa incep sa calculez venitul mediu pe cap de locuitor pe toata populatia nu numai pe cei care lucreaza? Imediat o sa iasa o statistica si mai trista.
    • 0 (0 voturi)    
      inca unul care ma face sa rad... (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:59)

      dbp [anonim] i-a raspuns lui CMihai

      pai ei gandesc de mult asa, numai ca DOAR pt ei.
      Am mai spus-o si o repet: salariile de la noi nu vor creste niciodata SINGURE asa, brusc dintr-o data si nici prin lege data de guverne! Vor creste doar atunci cand vom fi CAPABILI, SOLIDARI, MUNCITORI, SERIOSI si cel mai important : cu TOTII. Atata timp cat mai exista 2-3 care stau doar la ciupeala, la pupat in khoor pe sef ca sa le creasca salariul si nu pt aptitudinile si performantele personale, la luat locul altuia pt ca celalalt cere o marire de salariu sau un alt drept, sa nu va asteptati ca salariul sa creasca in curand.
  • +1 (1 vot)    
    omv (Joi, 20 ianuarie 2011, 19:23)

    mircea [anonim]

    din cate am inteles nu mai alimentam de la omv pana cand nu se scade pretul la 4.4, apoi se trece la o alta benzinarie.
    asa am citit si asa face lumea
    • +1 (1 vot)    
      omv vs petrom (Joi, 20 ianuarie 2011, 23:38)

      olive [anonim] i-a raspuns lui mircea

      In ultima vreme am vazut o disparitie a statiilor Petrom, si aparitia in locul lor a statiilor omv. Si asta face parte din planul lor de a nu mai lasa nimc "traditional" ? si binenteles adaptare preturilor ca si in vest... multumim!
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar esti penibil. (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:31)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Te tot bagi in seama cu comentarii,dar esti pe dinafara complect.Vrei sa participi la o actiune pentru micsorarea pretului la benzina,dar stai cu curul in masina,ai sau nai nevoie.Nu conteaza OMV,Petrom,MOL si altele.O asemenea actiune ar trebui sa cuprinda toate benzinariile.Sa se opreasca toti de a mai iesi cu pitipoanca la plimbare,o luna.Sa foloseasca masina numai atunci cand este neaparata nevoie si POATE ca in asemenea conditii actiunea sa aiva sorti de reusita.Sincer ,nu -i dau nici-o sansa acestedi actiuni.Preturile la carburanti vot mai creste cu 10-20% in 2011,pentru-ca,altfel nu ar fi rentabila exploatarea unor campuri petroliere.Zona Orientului Mijlociu se cam inflameaza si alimentarea cu petrol din alte surse este mai scumpa(cheltuielile de extractie sunt mai mari).
  • +1 (1 vot)    
    dan@k.ro (Joi, 20 ianuarie 2011, 19:28)

    noPsd [anonim]

    1. Multumim PSD pentru inca o cardasie pe care au facut-o vanzad Petrom cu tot cu resursele tarii pe nimic pentru tara.. poate stiu ei cine a luat grosul banilor? Nastase ceva?

    2. Statul instituie niste taxe pe extragerea de gaze si petrol care sa fie posibile chiar daca Nastase si PSD au avut grija ca Petrom sa ia totul pe nimic.

    3. Ne dam fundurile jos din masini si mergem cu biciclete, cu transportul in comun.

    Si asa austriecii de la Petrom o sa ajunga la concluzia ca nu e profitabil cand incerci sa vinzi benzina mai scump in Romania decat in Austria desi de aici o iei..
  • 0 (0 voturi)    
    precizare (Joi, 20 ianuarie 2011, 19:52)

    ghe [anonim]

    Guvernul are un articol in contractul cu OMV prin care poate interveni asupra pretului de vanzare la pompa{e vorba de situati speciale} dar nu vrea pt ca la pret mare si accizele sunt mari iar bugetul e in fundul gol si nu are nici frunza in fata
  • -2 (2 voturi)    
    REVOLUTIE (Joi, 20 ianuarie 2011, 22:46)

    BARBENS [anonim]

    Facem revolutie ca nu se mai poate !!!!! Mai suporti ? Nu. Atunci haideti in strada. Va e lene ? Sa nu va mai aud ca plangeti . Cine a votat cu BASESCU sa nu se mai vaite.
  • 0 (4 voturi)    
    protest (Joi, 20 ianuarie 2011, 23:01)

    Marian [anonim]

    Dat fiind ca nu am alimentat aceste 3 zile de la ei, Grupul OMV-PETROM a avut OFICIAL pierderi semnificative.

    Asadar, haideti ca, IN PERIOADA 15 IAN-15 FEB SA NU MAI ALIMENTAM DE LA PETROM sau OMV! Vor fi fortati sa scada pretul ca altfel-vor falimenta fara clienti...Dupa aceea vom alimenta numai de la ei... ceilalti vor fi si ei nevoiti sa intre in competitie si astfel vom avea cu adevarat o economie de piata... FACUTA DE NOI DACA EI NU SUNT IN STARE! Noi hotaram, noi suntem majoritatea,nu ei! De ce noi ca majoritate nu ne-am uni fortele si lasam guvernantii sa ne falimenteze?

    Protestul deja da rezultate clare, Daca vrei sa ajuti la acest protest DA MAI DEPARTE, STOP alimentarii de la OMV sau PETROM!
    • 0 (0 voturi)    
      tema (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:26)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Marian

      ia aminte!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Mda? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:51)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Pai cat sa va mai astept sa va miscati? Deja am stat 2 luni pe tusa cu masina si nu am alimentat de la NIMENI, ca nu am avut bani de benzina. :)

      In alea 2 luni, am vazut lumea buluc la benzinarie, de nu aveai loc sa arunci un ac. Acum o sa ma duc eu sa alimentez, ca doar nu o sa stau dupa voi pana va hotarati sa boicotati ceva. Va miscati in reluare si fara tragere de inima. Tipati pe forumuri "hai la protest", dar dupa aia va vad la pompa de benzina cu furtunul in rezervor. :))

      Sigur o sa scada astia preturile la asa "proteste" :)
      Am invatat o chestia in tarisoara asta. Romanul este LENES, chiar si atunci cand vine vorba de niste actiuni ce pot fi in folosul sau. Mereu asteapta sa ii cada para in gura.

      Uite de aia n-are ursul coada si tot de aia politicienii fac ce vor cu tara asta. Hai, "protest" placut cu fundurile pe scaunul din masina.

      Din partea mea, sa se faca litrul de benzina 500.000 lei vechi, poate atunci va miscati si voi mai cu talent.
  • 0 (0 voturi)    
    pleonasme (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:02)

    Roman [anonim]

    Pleonasme ! Doar nu se astepta cineva sa scada preturile sau sa dea vre-un rezultat "investigatia" Consiliului concurentei. Se caraie de cativa ani degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce plingeti? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:34)

    Pantazie-Crai de curte Veche [anonim]

    Cind bombonel zis a lui Nastase din Tartaresti si co mpania au dat Petrom moca la toti Austriecii nu a strigat nimeni, lui paturica alui seico zis Patriciu , Petromidia aud? a zis cineva ceva?. Asa ca votati psd
    + alinta lui spaima sticlelor de vin cu motanul lui seico si gata scapati de finitiv , faceti de mocratie ca in Nigeria. Sa va fie de bine ma reintorc la bicicleta mea.Vorba cintecului.Nici un plinset nu are rost.
    • 0 (0 voturi)    
      mergi in pace (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:15)

      caragiale [anonim] i-a raspuns lui Pantazie-Crai de curte Veche

      mergi in pace la bicicleta ta si viseaza portocaliu la Forfetar, TVA, belirea amaratilor , diminuari salariale dar mentinerea cheltuielilor , 13 buibilici, privatizari anuntate .
      Pedaleaza !
  • 0 (0 voturi)    
    ce ma mai mira.. (Vineri, 21 ianuarie 2011, 9:38)

    me [anonim]

    la noi aia care respecta legea sunt prosti...
    mai mult ca sigur nici la 7 lei litru de benzina nu o sa ne trezim...
  • 0 (0 voturi)    
    Cusuta cu ata portocalie ! (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:30)

    Concurenta [anonim]

    E clar, le-a dat Base ordin sa nu miste in front.De unde sa mai scoata altfel bani, daca nu de la cei care au masini. Ganditi-va cine numeste pe seful Consiliului Concurentei si pe principalii lui "colabratori"! L-am vazut de cateva ori pe acest jalnic sef in ultimele zile la TV iar declaratiile sale m-au edificat imediat si pe deplin de unde primeste ordine!Restul este bla-bla.Adica praf in ochi, grefat pe o totala incompetenta pentru acest job important pentru functionarea economiiei de piata..
  • 0 (0 voturi)    
    Rolul Consiliului Concurentei (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:43)

    Vlad [anonim]

    Daca indiferent de rezultatul anchetei...nu se va intampla nimic!!!....poate sa explice cineva CE ROST mai are aceasta ancheta?!
  • 0 (0 voturi)    
    De sampanie (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:44)

    O sticla [anonim]

    Bai romani ! SA TRAITI BINE, BAAA !!!!

    "Ce-mi mai plac glumele mele, hahaha! "
  • 0 (0 voturi)    
    Pretul nu se va schimba (Vineri, 21 ianuarie 2011, 11:08)

    Ana [anonim]

    E o chestiune de nuanta...Consiliul Concurentei nu are cum sa determine o scadere de pret prin investigatia sa.
    Asta nu inseamna ca pretul nu poate scadea din alte motive independente de Consiliul Concurentei: cum ar fi inventarea unui motor eficient si ieftin care sa mearga cu apa si sa poate fi montat cu 10 lei in locul celui cu banzina pe fiecare masina, ca sa dau un exemplu :)
  • 0 (0 voturi)    
    Se astepta cineva la alta concluzie? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 11:11)

    Mircea [anonim]

    Cand e vorba de miliarde de euro, jocurile nu se fac pe fata ci in culise. Interesele sunt atat de mari incat doar cineva cu alte interese si mai mari si cu puterea de a decide poate schimba situatia. Iar guvernantii nostri nu s-au aratat niciodata de acord sa le ia celor bogati din bani, ba din contra, ii sustin pentru ca sunt la randul lor sustinuti de acesti indivizi.

    In cazul nostru nu exista o solutie decat renuntarea la consumul individual prin folosirea transportului in comun sau a bicicletelor. Cum spunea cineva, mai facem putina miscare. In Bucuresti mai exista si metrou, deci inca o modalitate de a renunta la masina.

    Problema ramane totusi: cresterea pretului la combustibil afecteaza si celelalte firme care vor mari preturile la produsele lor. Cum salariile nu se maresc, implicit vom ajunge sa consumam mai putin si uite cum intram intr-un cerc vicios.

    Solutia pe care o vad ar trebui sa vina din partea firmelor si sindicatelor transpotatorilor/taximetristilor etc. Impreuna cu limitarea consumului individual, poate ca lucrurile vor sta putin altfel.
  • 0 (0 voturi)    
    stategie (Vineri, 21 ianuarie 2011, 20:27)

    cosmin [anonim]

    DECI, IN PERIOADA 15 IAN-15 FEB SA NU MAI ALIMENTAM DE LA PETROM! Dupa ce PETROM va fi fortat sa scada pretul vom alimenta numai de la ei... ceilalti vor fi si ei nevoiti sa intre in competitie si astfel vom avea cu adevarat o economie de piata... FORTATA DE NOI! Daca vrei sa ajuti la acest protest DA MAI DEPARTE in Franta la benzinariile SHELL a functionat la noi de ce nu ar merge
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate (Duminică, 23 ianuarie 2011, 14:05)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      Si este unul dintre cele mai bune forme de protest.Combinat cu neutilizarea masinii daca se poate .Sa ii vezi atunci cum scad pretul la benzina semnificativ.CEEACE E DE RASU PLANSU ESTE FAPTUL CA CHIAR DACA ANCHETA CELOR IN DREPT VA SCOATE LA IVEALA NEREGULI IN PRETUL BENZINEI ACESTA NU SE VA MODIFICA.Este de neconceput aceasta declaratie.Atunci de ce mai platim aceste organe de control si pe cei din justitie ?Aceasta declaratie suna exac ca.,Daca ai furat furat ramane si tu hotul nu patesti nimic.Este de neconceput .Democratia inseamna ca nu a existat si nu exista in Romania ci doar HOTIA SI JAFUL.Pilele si relatiile .
  • 0 (0 voturi)    
    Am gasit alternativa (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 19:04)

    Triaz [anonim]

    Mi-am trecut masina pe GPL si sunt foarte multumit. Investitia se amortizeaza in aproximativ 20000 de km. Oricum l-eam declarat razboi celor de la Petrom, eu unu nu mai alimentez de la ei.