FMI nu a cerut majorarea pretului la gaze pentru populatie, ci a prezentat o solutie prin care acesta scade cu 15% - surse

de C. Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 1 februarie 2011, 20:17 Economie | Energie

Surse apropiate negocierilor au declarat pentru HotNews.ro ca FMI nu a vorbit despre cresterea pretului la gaze naturale pentru populatie, ci, dimpotriva, a prezentat o solutie prin care acesta sa scada cu pana la 15%.

Oficialii FMI au amintit, in acest context ca in Uniunea Europeana se accepta ca preturile gazelor pentru populatie sa fie tinut sub control.

Propunerile FMI de liberalizare a pietei gazelor naturale se refera la livrarile catre agentii industriali, au precizat sursele citate.

Ministrul Economiei, Ion Ariton, a declarat marti dimineata ca FMI a cerut, in cadrul intalnirilor de la minister, renuntarea la preturile reglementate pentru productia de gaze naturale si energie electrica si prezentarea unei noi formule de calcul a acestora.

"Ne solicita reverificarea preturilor. (...) Preturile sa fie liberalizate, si in cursul acestui an sa ne prezentam cu o noua forma de calcul, ca sunt probleme", a declarat Ion Ariton dupa discutii de aproape doua ore cu reprezentantii FMI.

Ulterior, ministerul a precizat, intr-un comunicat de presa, ca "discutiile au vizat situatia companiilor monitorizate de FMI si aflate in subordinea MECMA, reorganizarea sistemului energetic prin infiintarea companiilor nationale Electra si Hidroenergetica, restructurarea in domeniul minier, programul de privatizare si atragere de investitii, preturile reglementate din domeniul gazelor naturale si din cel al energiei electrice si procesul de liberalizare a pietei de energie", se arata intr-un comunicat al Ministerului Economiei.


Citeste mai multe despre   






















4152 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    iar incepe guvernul cu balbaieli ,cred ca le baga (Marţi, 1 februarie 2011, 20:20)

    Stroe und Vasilache [anonim]

    ceva in cafea ,poate bromura!il mai tineti minte pe Seitan carea avea hartie ca e nevinovat ?
  • +5 (9 voturi)    
    o propunere corecta (Marţi, 1 februarie 2011, 20:41)

    Madalina [anonim]

    Face sens propunerea FMI daca pentru populatie se livreaza gaz din productia interna (Petrom si Romgaz).

    Pentru restul (smecheri gen Niculae - Interagro) piata trebuie liberalizata.

    In plus, trebuie facuta ordine si cu cei de la ANRE unde sunt pusi in functii tot felul de politruci obraznici si lipsiti de profesionalism.
    • 0 (0 voturi)    
      cate preturi la gaze (Miercuri, 2 februarie 2011, 12:04)

      nedumerit [anonim] i-a raspuns lui Madalina

      exista la alti producatori (Anglia de ex).???? diasporeni ne ajutati?
      • 0 (0 voturi)    
        funny (Miercuri, 2 februarie 2011, 12:29)

        srg1 [anonim] i-a raspuns lui nedumerit

        Parca e ca in bancul ala cu Radio Erevan: nu era o masina ci o bicicleta si nu a furat-o inculpatul, ci i s-a furat. :-)
        Pe bune, ar trebui sa radem?
    • +2 (2 voturi)    
      exact asta se vrea (Miercuri, 2 februarie 2011, 13:04)

      Anna [anonim] i-a raspuns lui Madalina

      Toata lumea e de acord cu solutia asta (gaz mai ieftin pt populatie), cu conditia ca pt industrie preturile sa se liberalizeze. In conditiile de azi s-a ajuns la situatia aberanta in care Interagro et co sunt subventionati de... privati! Adica Petrom vinde gaz la pret domestic, iar in costurile EON si GDF e recunoscut din 2009 un mix de (parca) 80% intern 20% import, la pret import recunoscut de 290 USD si curs de schimb 1 USD = 2.9 RON. Asta in conditiile in care EON si GDF de fapt cumpara 40% din import la 380 USD, cursul de schimb a variat intre 3,1-3,5 RON/USD. Diferenta o suporta din buzunar propriu. Anul trecut au pierdut impreuna 400 milioane RON numai din chestia asta! Iar partea cea mai interesanta e ca Interagro nici nu-si plateste facturile!

      Cota de import a ajuns la 40% in lunile astea pt ca Interagro et co au folosit gazul din productie exclusiv interna anul trecut pana in octombrie, ceea ce a facut ca in depozitele de inmagazinare subterana din care se consuma iarna sa ramana o cantitate mult mai mica de gaz domestic.

      Si mai interesant e faptul ca Interagro et co cumpara cam aceeasi cantitate pe care o importam.
  • +12 (12 voturi)    
    S&V (Marţi, 1 februarie 2011, 21:01)

    ioan [anonim]

    Stroe si vasilache au luat-o in bot de la Irealitatea si Antena 3. Nici o balbaiala a guvernului ci asa a inteles motoreta verbala Soviani si asa a ajuns la prostii lor.
    • 0 (0 voturi)    
      incurcatura! (Miercuri, 2 februarie 2011, 13:27)

      simplicius [anonim] i-a raspuns lui ioan

      nevinovata sau intoxicare voita??? A. Pretul distribuirii (cam) egaleaza pretul la sursa. Marirea pretului la gura sondei nu genereaza o marire identica (%) la pretul final. B. Cosnumator casnic e numai cel cu centrala de apartament, gaze la bucatarie sau gaze la sobe. Restul sunt industriali: si cel ce face paine pe vatra si cel ce fabrica curent electric cu gaze si cel ce produce caldura -la termoficare- cu gaze si cel ce produce ingrasaminte sau PVC cu gaze si cel ce incalzeste sere cu gaze. Pe de alta parte daca oparte din pret este subventionata (pret controlat) subventia e o cheltuiala de la bugetul NOSTRU adica din TVA si impozite platite de noi ceilalti. Soviani? demagog cu (unele) studii economice.
  • +2 (8 voturi)    
    energie (Marţi, 1 februarie 2011, 21:34)

    idiotu [anonim]

    Vai de mama lor a ajuns FMI-ul sa le spuna ba cretinilor ceva nu e bine in gradina voastra!!!!! cresteti castraveti si ii vindeti sub pret - binenteles castravetii ajung la populatie cu pret inzecit ca doar traim in Romanica!!!1
    • +2 (4 voturi)    
      daca nu ziceai (Marţi, 1 februarie 2011, 23:43)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui idiotu

      romanica iti dadeam plus.
    • -2 (2 voturi)    
      smecherie si hotie (Miercuri, 2 februarie 2011, 9:09)

      brod [anonim] i-a raspuns lui idiotu

      ei le-au spus sa ieftineasca, iar dl ministru a inteles sa scumpeasca. nu e de mirare. cand va ajunge pana aici unda seismica din tarile arabe, toti astia vor fi maturati ca pleava!
  • +2 (4 voturi)    
    energie (Marţi, 1 februarie 2011, 22:10)

    idiotu [anonim]

    ce faceti frate v-am trimis un comentariu de ce il cenzurati!!!!!!!!!! sa vedem totusi ca roamsiii nu stiu la cat pleaca pretul energiei de la produacator si la cat ajunge la populatie sa nu mai vorbim la consumatorii industriali
  • -2 (4 voturi)    
    energie (Marţi, 1 februarie 2011, 22:16)

    idiotu [anonim]

    uitativa si voi la ce pret cere MARELE ANRE la CER si la ce pret cere la TURCENI exemplu!!! totul e politic mai ales ca la Rovinarii vine carbunele pe banda si e cel mai mic cost de energie pe carbune din tara dar deh conteaza culoarea politica nu eficienta ca deh traim in Romanica!!!!!!!!!!!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    FMI (Marţi, 1 februarie 2011, 23:56)

    nano2k [utilizator]

    Inca nu inteleg rolul acestiu FMI. De ce incepe FMI sa dea indicatii pretioase in domeniul executiv?

    Eu personal vreau sa stiu daca si cu cat incepe sa se diminueze rolul si puterea statului roman in viata noastra, a celor care am ales liderii actuali - buni sau rai.

    Pana una-alta Guvernul actual e ales de romani (inca o data, bun sau rau, nu conteaza - fiecare apreciaza dupa grila lui de valori). FMI nu e ales de romani. Unde incepe si se termina rolul si atributiunile acestui fond? Incep sa ne conduca fondurile? Si nu sunt intrebari retorice.
    • +1 (1 vot)    
      FMI (Miercuri, 2 februarie 2011, 7:34)

      Diletant [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Asta pentru ca avem nevoie de imprumuturi mai ieftine.
      Cred ca e ca la orice banca: creditul ipotecar are dobanzi mai mici, ..., metaforic vorbind. Dar ramane ideea.
      • 0 (2 voturi)    
        daca e asa... atunci e rau (Miercuri, 2 februarie 2011, 9:42)

        Vendetta [anonim] i-a raspuns lui Diletant

        imprumuturile ipotecare sunt girate cu casa....... oare noi am girat cu o tara??? Sa inteleg ca FMI este co-propietar pe Romania, asa cum o banca e co-propietar la un apartament??? Naspa! Apropo, nu zic ca masurile propuse de FMI ar fi rele, dar daca ma gandesc ca FMI-ul a dat-o-n-bara peste tot pe unde s-a bagat.... sincer imi fac probleme legate de competenta/buna-vointa acestui fond...
        • 0 (0 voturi)    
          Micul mare plan (Miercuri, 2 februarie 2011, 10:00)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Vendetta

          Bancile au produs aceasta criza financiara. Asta se stie deja, nu? Sper ca nu mai are nimeni nicio indoiala. Bineinteles, nu singure, ci cu ajutorul guvernelor corupte care le-au permis asta, voit sau nevoit.

          Acuma, aceleasi guverne, pentru a-si perpetua existenta in forma corupta in care ne-au adus in pragul falimentului, se dau de ceasul mortii ca avem nevoie sa ne indatoram. Nimeni nu stie cum vom da banii aia inapoi si in ce conditii.

          Ati auzit de "datorii suverane". Chiar Merkel zice: "Indatorarea statelor reprezinta "cea mai mare amenintare" pentru Europa"
          http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-8251641-angela-merkel-indatorarea-statelor-reprezinta-cea-mai-mare-amenintare-pentru-europa.htm

          Intre timp, asa cum banca vine si iti evalueaza casa si "vita din ograda", asa si FMI vine si evalueaza. Insa spre deosebire de banca, care iti zice daca te incadrezi sau nu la un credit, FMI incepe sa-ti dea directii: fa aia, fa ailalta, dati afara oameni, etc.

          Isi cam depaseste totusi competentele, cred eu.
        • +1 (1 vot)    
          daca e asa... atunci e rau (Miercuri, 2 februarie 2011, 10:14)

          Diletant [anonim] i-a raspuns lui Vendetta

          ... nu luati chiar cuvant cu cuvant. Am vrut sa dau o nota de cinism.
          Dar, ramane ideea ca FMI vrea sa se asigure ca dam banii inapoi si pentru asta ne trebuie o economie care sa aduca banii la buget, nu sa-i risipeasca. Adica sa ne intindem chiar mai putin decat ne e plapuma!
          Bineinteles, ... am si eu dubii mari referitoare la abilitatile FMI-ului.
          • 0 (2 voturi)    
            FMI (Miercuri, 2 februarie 2011, 12:02)

            FeMeI [anonim] i-a raspuns lui Diletant

            nu reprezinta nimic bun. El reprezinta interesele tarilor straine care cotizeaza si face ce poate in interesul lor - subminarea economiei nationale, privatizarea unor obiective strategice din economie si impovararea populatiei. Pe unde a trecut FMI si a lasat ceva bun in urma?
  • -3 (3 voturi)    
    nu e adevarat (Miercuri, 2 februarie 2011, 8:19)

    Unu [anonim]

    Nu s-a discutat asa ceva ieri cu FMI. Am fost in sala.
  • +1 (1 vot)    
    Asta cu mai ieftine . . . (Miercuri, 2 februarie 2011, 11:12)

    Gheorghe [anonim]

    . . . e ca in bancul ala cu Saharov: La radio Ereva,
    E adevarat ca tov Saharav i s-a dat o Volga neagra?
    E adevarat dar nu e neagra ci e alba si nu e o Volga e o bicicleta si nu i s-a dat ci i s-a luat! Asa si cu aceste gaze ce se vor ieftini de la zece lei la doisprezece!