VIDEO Emil Boc: Pretul reglementat la gaze naturale se elimina in intervalul 2013 - 2015 * Nu avem in vedere privatizarea CEC si nici vanzarea pachetelor majoritare la Transgaz, Romgaz, Transelectrica

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 februarie 2011, 19:27 Economie | Energie

Preturile reglementate la gazele naturale vor fi eliminate in perioada 2013 - 2015, potrivit unul calendar care va fi stabilit pana in luna septembrie a acestui an, a anuntat luni premierul Emil Boc, care a prezentat liniile directoare ale noului acord cu FMI.

Ministerul Finantelor si Ministerul Muncii vor trebui sa defineasca, pana la sfarsitul acestui an, consumatorii vulnerabili si mecanismele de protectie a acestora, a spus Emil Boc, care nu a dorit sa ofere informatii suplimentare despre modul in care vor fi sustinute persoanele cu venituri mici in fata majorarii tarifelor la gaze naturale.

Aceasta decizie a fost anuntata in cadrul prezentarii noului acord cu FMI, de tip preventiv, care prevede, printre altele, si clasificarea companiilor de stat in trei categorii: societati care isi vor continua activitatea, vor fi privatizate sau lichidate.

"Avem in vedere companii care aduc pierderi prin faptul ca nu sunt exploatate de maniera economiei de piata", a adaugat premierul, care a afirmat ca se va introduce obligativitatea auditului extern, periodic.

In plus, controlul asupra acestor companii va fi transferat de la ministerele de resort la cel al Finantelor.

"Pana la sfarsitul lui iunie stim clar ce se va intampla cu fiecare companie", a spus Boc, care a adaugat insa ca Guvernul nu are in vedere privatizarea CEC sau vanzarea pachetelor majoritare la Hidroelectrica, Transgaz sau Romgaz.

In plus, vor continua procesele care vizeaza vanzarea unor pachete minoritare la societati precum Petrom sau Transelectrica.


Citeste mai multe despre   






















2065 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    ce mai ,,bucurie''... (Luni, 7 februarie 2011, 19:57)

    ...escu [utilizator]

    asa cum platim la benzina cu varf si indesat,la fel vom fi buni de plata si la gaze si curent electric...si toate astea sub aripa protectoare a FMI-ului...vai de noi..
    (vezi exemplul Argentinei)
    • +2 (4 voturi)    
      tot (Luni, 7 februarie 2011, 20:28)

      tot [anonim] i-a raspuns lui ...escu

      tot matale le platesti, la fel de scump (ba chiar si mai scump, daca e sa adaugi si costurile inerente derivate din lipsa de eficienta), atat ca o faci sub alta forma: prin impozite, privandu-te de scolile spitalele, parcurile (ce s-ar putea construi cu impozitele respective) etc.
    • -3 (5 voturi)    
      Stai sa vezi (Luni, 7 februarie 2011, 20:29)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui ...escu

      Cum vin lingaii cu minusuriile.Asa trebuie .Sa se scumpeasca cu 50% si benzina sa ajunga la 6-7 roni.Poate asa naivii se vor trezi din visul FMI , BM si UE.Daca .Si le cor da un picior in fund politicieniilor vatandu-i in scarba.Adica sa-i trimita la origini pe buletinul de vot.
  • -4 (6 voturi)    
    Lemne aveti? (Luni, 7 februarie 2011, 20:43)

    Paduraru [anonim]

    Ce-mi place impersonalul "se va... se vor..." pe care cocotatii la putere din Romania il folosesc din vremuri imemoriale! Daca tot stam bine acum, cel putin asa zicea TB aseara, daca FMI -ul este fericit ca le-a reusit "schema" cu Romania (ce mai conteaza ca succesul lor inseamna dezastrul nostru?), ce treaba are FMI-ul cu pretul gazelor de la noi? Daca eu imprumut bani de la o banca, pentru nu stiu ce scop, si ii pot restitui si cu dobanda corespunzatoare, ce treaba are banca respectiva la ce pret cumpar eu lucruri de stricta necesitate? Conform tuturor manifestarilor de grija ale Statului roman fata de proprii cetateni, care s-au concretizat in poveri si mai mari pentru noi, va dati seama ce se va intampla din momentul in care nimeni nu mai poate impiedica abuzurile furnizorilor de gaze si energie electrica, mai ales ca politicienii nostri au avut grija sa transforme monopolul de stat, intr-unul privat?
    • +4 (4 voturi)    
      mai citeste (Luni, 7 februarie 2011, 22:02)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Paduraru

      sint sute de firme care vind curent electric. si mii de firme au renuntat sa mai cumpere de la Electrica Furnizare.
      • -3 (3 voturi)    
        Totusi, lemne aveti? (Luni, 7 februarie 2011, 22:39)

        Paduraru [anonim] i-a raspuns lui spy

        Eu, de citit, am citit, dar tu ai cautat prin peretii casei sa vezi cate firme si-au lasat cablurile de acces la curentul electric furnizat de ele?
        • +1 (1 vot)    
          diferenta (Marţi, 8 februarie 2011, 16:27)

          spy [utilizator] i-a raspuns lui Paduraru

          Electrica Distributie are monopol, dar tu n-ai contract cu ei, ei nu vind curent. curentul vine pe acelasi cablu, furnizorii difera, n-ai citit unde trebuie.
  • +5 (5 voturi)    
    Noi nu ne vindem tara :))) (Luni, 7 februarie 2011, 21:50)

    C.T.C [utilizator]

    Nu o vindeti ma, pastrati-o pana cand ajunge PSD la putere ca stiu ei mai bine cu se rezolva treburile astea. Intai capusezi, iesi in pierdere sute de milioane anual, pierderile se nationalizeaza, apoi privatizezi cand nu se mai poate. Schema asta o stiu si aia de la gradinita :)))
    • +1 (1 vot)    
      nu conteaza (Marţi, 8 februarie 2011, 16:30)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui C.T.C

      PSD, PNL, PD-L, USL tot un drac
  • 0 (2 voturi)    
    Actiuni (Luni, 7 februarie 2011, 22:32)

    Sibian [anonim]

    Da-ti poporului ce-i al poporului!!!! De ce nu scoateti actiuni la vanzare pe piata de capital de la aceste societati???
    • +1 (1 vot)    
      Pachet majoritar (Marţi, 8 februarie 2011, 9:52)

      Investitor [anonim] i-a raspuns lui Sibian

      In articol se vorbeste de PACHETUL MAJORITAR, ceea ce nu prea e combinatie de scos la vanzare pe bursa.. Adica merge pe bursa un 10% din capitalul societatilor de interes, insa NU PACHETUL MAJORITAR. Cum ar fi sa ne controleze RUSII pachetele majoritare? Pe langa exporturi, ar mai controla si productia interna, sa ne-o vinda la pret de import!
    • +1 (1 vot)    
      totusi (Marţi, 8 februarie 2011, 16:29)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Sibian

      sint firme de interes national si nu poti sa stii cine o sa cumpere la bursa