Pretul benzinei se apropie de 6 lei/litru. Vezi care sunt cele mai mici preturi practicate de companiile romanesti

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 9 martie 2011, 16:43 Economie | Energie

Cele mai importante companii de pe piata carburantilor au anuntat in ultimele doua zile noi cresteri de preturi, costul unui litru de benzina sau motorina majorandu-se cu pana la 9 bani. Cele mai mari scumpiri au fost operate de Petrom si Rompetrol, care au majorat pretul carburantilor cu 9 bani/litru, in vreme ce Lukoil a crescut pretul benzinei si al motorinei cu 6 bani/litru.

Pentru a face o comparatie intre tarifele celor trei companii, am luat in calcul pretul celui mai ieftin sortiment de benzina din oferta producatorilor, respectiv benzina cu cifra octanica de 95, si a celui mai ieftin sortiment de motorina.

Vezi mai jos care sunt cele mai mici preturi practicate in acest moment de Petrom, Rompetrol si Lukoil


Petrom
RompetrolLukoil
Benzina
5,16 lei
5,30 lei
5,25 lei
Motorina
5,15 lei
5,32 lei
5,28 lei

Preturile maxime practicate de companiile petroliere se apropie insa de sase lei pe litru, in aceasta situatie fiind sortimentele de benzina cu cifra octanica ridicata, in vreme ce cea mai scumpa motorina costa cu putin peste 5,6 lei/litru.

Vezi care sunt cele mai mari preturi practicate de Petrom, Rompetrol si Lukoil


Petrom
Rompetrol
Lukoil
Benzina
5,96 lei
5,97 lei
5,73 lei
Motorina
5,63 lei
5,64 lei
5,60 lei

Pe pagina sa de internet, Petrom anunta ca acestea sunt preturile de referinta pentru carburantii comercializati in statiile proprii si pot varia cu maximum +/-5% fata de preturile de referinta. Totodata, Rompetrol si Lukoil arata ca tarifele reprezinta preturile medii ale carburantilor auto comercializati in benzinarii.

Institutul National de Statistica a anuntat la inceputul acestui an ca in 2010 combustibilii s-au scumpit cu peste 15%, dupa ce in 2009 preturile au fost majorate cu 13%.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

4431 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    titlu gresit (Miercuri, 9 martie 2011, 16:59)

    IULIAN [anonim]

    Daca ar fi un vanzator cu o benzina "speciala" de 10 lei/litru titlul ar fi fost "pretul benzinei se apropie de 10 lei"?

    sa nu ne facem rau singuri...
    Acum cateva zile i-mi spune careva ca benzina e aproape 6 lei... a pus el aseara. Am cerut sa vad bonul si am gasit 5.22 lei. Omul era suparat ca da 6 lei pe litru.
    Am ajuns sa credem tot ce zice la TV/Media in loc sa si gandim.
    Statistic, 70-90% din combustibil e 5.15-5.3.
    • +3 (3 voturi)    
      hahahahahahaaaaa (Miercuri, 9 martie 2011, 17:31)

      Ci Ciong [utilizator] i-a raspuns lui IULIAN

      dragut, din seria e mort dar nu chiar mort... benzina e scumpa dar nu chiar scumpa... tare curios sunt cum ar reactiona austriecii daca in 2 luni ar ajunge sa-i coste cu un sfert mai mult benzina... stai... ei nu trebuie sa isi faca grija... ca ne-au luat la promotie... nu... adi draga?
    • +2 (2 voturi)    
      citeste tot articolul si ai sa vezi:))) (Miercuri, 9 martie 2011, 18:11)

      olimpiozzo [anonim] i-a raspuns lui IULIAN

      Benzina
      5,96 lei
      5,97 lei
      5,73 lei

      asa sper ca intelegi. dar daca nu , mergi la omv si vezi. uita-te la benzina omv 100:))))
    • -1 (1 vot)    
      carburantii si bogatia (Miercuri, 9 martie 2011, 20:10)

      Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui IULIAN

      Masina este pentru oamenii bogati.
    • 0 (0 voturi)    
      vorbim de carburant bun nu reziduri (Joi, 10 martie 2011, 9:23)

      mitu [anonim] i-a raspuns lui IULIAN

      da ce masina ai ma trabant,lumea se refera la carburantu care nu-ti strica injectoarele
  • +1 (3 voturi)    
    in cipru (Miercuri, 9 martie 2011, 17:17)

    kostel [utilizator]

    in cipru, 95 fara pb e 1.2 eur / l
  • 0 (2 voturi)    
    Patriotii (Miercuri, 9 martie 2011, 17:21)

    Nik ceausescu [anonim]

    Patriotul Ady nastase si patriotul DIP au trantit Petromul.Ei spun ca parlamentul a hotarat.Au dreptate.Masina de vot PSD a votat ce le-a servit arogantul.Acuma se culeg roadele.Mai ai si cartelul companiilor petroliere care suparate pe ANAF ca le-a luat ciubucelele colaterale de cash pentru conducere se razbuna.Zic ei lasa ca va aratam noi economie de piata.
    Ce sa faca guvernul Boc ?Pai guvernul Boc trebuie sa importe rapid niste motorina si benzina de pe piata internationala cu livrarea OIl Terminal.Din Oil terminal sa se livreze la totii achizitorii importanti care depind de guvern.Asta le va lua companiilor grasimea de pe buze.Si sa mai dea guvernul Boc din motorina asta cate o cisterna si pe la benzinarii particulari.Sa mai dea si pe la fermieri si agricultori. Daca planul asta era activat,acuma faceau din buze companiile si vedeau ele ce inseamna economia de piata.Ca ele s-au obisnuit cu monopol.Pentru aceste produse petroliere putea da guvernul Boc la schimb niste grau la egipteni ca tot au nevoie .sau la algerieni..ca asa se face mai da un telefon de la prim ministru la prim ministru.ca merge bine graul si au nevoie si egiptenii si algerienii.ca de la pretul graului sau luat.Si iesea totul bine.da trebuie sa ai niste patrioti prin "comert exterior".Nu e tarziu.
  • 0 (0 voturi)    
    Privatizare (Miercuri, 9 martie 2011, 18:53)

    bogdan [anonim]

    Nu prea vad Realitatea TV sa dez. acest subiect- Sa-l sune de nenea Iliescu sa intrebe cum a vandut resursele noastre

    Pun pariu ca daca era Basescu deja.....
  • 0 (0 voturi)    
    preturi benzina (Miercuri, 9 martie 2011, 19:18)

    sorin [anonim]

    La Petrom, cel mai mare pret, e, de fapt, in statiile PetromV care sunt, de fapt, OMV.