Surse: Autoritatile iau in calcul o scumpire a gazelor pentru luna mai

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 30 martie 2011, 19:44 Economie | Energie

Autoritatile se gandesc la o posibila majorare a preturilor la gazele naturale chiar din luna mai, potrivit unor surse guvernamentale. "Este exclus sa vorbim despre cresterea preturilor la gaze in luna aprilie, insa nu acelasi lucru pot spune de luna mai. Nu pot sa va spun cu cat s-ar putea majora preturile. Vor fi probabil cateva procente. Este inevitabil, s-au tinut prea mult timp in frau aceste preturi. In mod real, gazele ar fi trebuit sa se scumpeasca treptat din 2009 pana in prezent cu 40%, daca tinem cont de faptul ca s-au scumpit gazele din import, iar apoi a crescut ponderea lor in cosul de gaze", au precizat sursele citate. Ultima scumpire a gazelor la consumator a avut loc in vara lui 2008, iar in 2009, au avut loc doua runde de ieftiniri.

  • In Romania pretul pentru gazele din productia interna a fost  blocat in ultimii ani la nivelul de 160 de dolari/1.000 mc, in timp ce preturile la gazele din import au tot crescut de la 290 dolari/1.000 mc in 2009 la 400 de dolari/1.000 mc in prezent.
Ponderea importurilor a tot crescut, mai ales din cauza facilitatii primite de  combinatele chimice care au consumat o lunga perioada de timp, din 2009 pana in octombrie 2010, doar gaze din productia interna. Consumul masiv din productia interna a golit depozitele, ANRE fiind nevoita sa creasca ponderea importurilor in structura amestecului de gaze naturale pana la 40%, fata de 20% cat era in  mod obisnuit. Daca Petrom  si-ar indrepta 20% din productie catre centrala de la Brazi, ponderea importurilor in cosul destinat celorlalti consumatori va fi si mai mare, fapt care s-ar putea reflecta in preturi.

De asemenea, autoritatile trebuie sa pregateasca un calendar al liberalizarii pietei gazelor, fapt care este prevazut si in Directiva europeana 73/2009 privind organizarea pietei gazelor, directiva care ar fi trebuit transpusa in Romania inca de pe 3 martie. Deocamdata, exista in dezbatere publica un proiect de ordonanta privind transpunerea directivei.

Potrivit art. 98, aliniatul 5 din OUG privind piata gazelor, "in termen de ___ luni de la data intrarii in vigoare a  prezentei _______ANRE va stabili un calendar de eliminare a preturilor reglementate catre toate categoriile de clienti, cu exceptia clientilor vulnerabili". De asemenea, aliniatele 7 si 8 din acelasi articol arata asa: (7) Pentru acoperirea necesarului de gaze naturale, toti consumatorii au dreptul de a fi  alimentati cu gaze naturale in aceeasi structura intern/import a surselor. Pentru piata reglementata, asigurarea, in aceasta structura, a cantitatilor de  gaze naturale se realizeaza de catre furnizorii licentiati, acestia avand acces nediscriminatoriu la sursele interne de gaze naturale. (8) Prevederile alin. (7) se aplică conform unui calendar aprobat ..................." Liniutele arata ca autoritatile nu stiu foarte clar in cat timp se va produce eliminarea preturilor reglementate. Calendarul trebuie intocmit de ANRE, insa  surse din piata spun ca aceasta inca nu a primit "ok-ul" din partea premierului pentru stabilirea unui termen exact. "Trebuie sa facem mai intai un studiu,  iar compania care se va ocupa de elaborarea acestuia trebuie selectata prin SEAP. Deci mai dureaza, nu putem spune cand va fi gata calendarul. Prin toamna, cel mai probabil", spun reprezentanti ai ANRE. Pana atunci, insa, trebuie aprobat actul normativ, iar acesta nu poate fi adoptat cu liniute.

Directiva introduce si notiunea de client vulnerabil. Potrivit definitiei din proiecte, in categoria  clientilor vulnerabili intra consumatorii casnici si cei care furnizeaza servicii sociale esentiale, cum ar fi asistenta medicala sau ingrijirea copiilor, activitati educative si alte servicii sociale si de binefacere, precum si servicii indispensabile pentru functionarea statului, definiti prin Hotărâre a  Guvernului. Insa, autoritatile sunt constiente ca nu orice consumator casnic poate fi numit client vulnerabil, de aceea inca se lucreaza la definirea  acestuia. O persoana cu averi impresionante poate fi consumator casnic, insa nu poate fi inclus in categoria clientilor vulnerabili. De aceea, autoritatile  vor sa introduca un plafon de venituri pana la care un consumator poate beneficia de gaze la preturi reglementate.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3211 vizualizari

  • 0 (20 voturi)    
    propunere (Miercuri, 30 martie 2011, 20:11)

    panaite [utilizator]

    propun greva la plata gazelor pana NASTASE nu intra in puscarie si PETROM nu este nationalizata !
    • +1 (13 voturi)    
      hm (Miercuri, 30 martie 2011, 21:12)

      panaite [utilizator] i-a raspuns lui panaite

      sunt curios cine imi baga minusuri ! de ce nu bagati si text ?????
      • +8 (10 voturi)    
        pentru ca (Miercuri, 30 martie 2011, 22:16)

        vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui panaite

        m-am saturat sa aud tot timpul ca numai si numai ailalti sunt de vina si ca cei de acum nu-si asuma nici o raspundere.
        • +4 (6 voturi)    
          Leul se intareste !!! (Miercuri, 30 martie 2011, 23:10)

          niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui vercingetorix

          Atunci de ce creste pretul gazalor ???
          • 0 (0 voturi)    
            lipsa de reactie (Joi, 31 martie 2011, 10:57)

            runa [anonim] i-a raspuns lui niculita30

            exact. si pe deasupra au mai descoperit un zacamant mare de gaz natural.si petrolul s-a ieftinit dar se aude ceva de preturile scumpite pe aceasta baza?? nuuuuuuuuu..hotie pe toate drumurile chiar si a producatorilor nostri care vor profituri cat mai mari si cat mai rapide. de ce nu cand romanul tace si cumpara! spunea cineva "nu ne putem lipsi de benzina"!!??? e adevarat dar mai priviti de ex. la englezi ce s-a intamplat cand au incercat sa-i stranga cu usa.
        • 0 (4 voturi)    
          Te supara adevarul. (Joi, 31 martie 2011, 8:32)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui vercingetorix

          Pretul la gazele de la rusi,tot guvernul Nastase la negociat si este cel mai mare din UE.Rezervele de gaze interne ,tot Nastase le a dat la pachet cu Petrom.Dar ca si tine,Nastase nu-si asuma raspunderea.Si-a luat comisionul si scum face misto de romani.Si tu la fel.
          • 0 (0 voturi)    
            nu ma supara adevarul (Joi, 31 martie 2011, 18:28)

            vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui mircea

            dar nu am ochelari de cal sa vad numai adevarul tau. "Ca si mine, Nastase nu isi asuma raspunderea"? Am impresia ca nu te adresezi cui trebuie in privinta asumarii raspunderii. Eu am spus ca toti ar trebui sa-si asume raspunderea, nu doar PSD, Nastase & co.
            Daca ar fi dupa mine toti ce care au fost la putere, indiferent de partid, ar trebui trasi la raspundere, dar se pare ca tu consideri ca numai unii ar trebui. Ceilalti, indiferent de ce au facut, ar trebui premiati.

            Daca dna Boagiu spune ca ar fi trebuit sa avem kilometri intregi de autostrada. Cineva a spus ca Romania nu are nevoie de autostrazi si acum multe drumuri sunt super sufocate de nr de masini. Oare isi asuma cineva raspunderea pt asta? Oh, stai, am uitat. Iliescu si Nastase sunt de vina si pt asta.
      • 0 (12 voturi)    
        Ai luat minusuri de la 2 persoane (Miercuri, 30 martie 2011, 22:25)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui panaite

        evident Adrian Nastase si Victor Ponta, care se ocupa cu apararea puscariabililor din PSD.
        • +10 (12 voturi)    
          Si Decebal e de vina ! (Miercuri, 30 martie 2011, 23:12)

          niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

          Hai ca sunteti ridicoli!
          Privatizarea Petrom a fost votata in UNANIMITATE de parlament.
          Punct !
          Ciocu Mic toti !
  • +7 (7 voturi)    
    scumpiri peste scumpiri (Miercuri, 30 martie 2011, 20:33)

    cetateanu [anonim]

    Da de vreo luna asa de cind se ieftineste si euro si dolaru nu am auzit sa se ieftineasca nici gazul nici combustibilii

    Sanatate multa Petrom (in pamant morcobi ati pus? )
    • 0 (0 voturi)    
      . (Miercuri, 30 martie 2011, 20:52)

      Ivan [anonim] i-a raspuns lui cetateanu

      Pretul gazului se calculeaza in functie de pretul barilului de petrol de acum cateva luni (parca 3), asa ca de asta s-a ieftinit in 2009, cand pretul barilului ajunsese la 30$ la sfarsitul lui 2008.
      • 0 (0 voturi)    
        asa. si? (Miercuri, 30 martie 2011, 21:23)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Ivan

        Si omul a zis ca s-a ieftinit dolarul, barilul e in dolari, deci unde a gresit?
      • +2 (2 voturi)    
        Pretul gazului vs. petrol (Miercuri, 30 martie 2011, 22:08)

        ar [utilizator] i-a raspuns lui Ivan

        Atunci cand pretul barilului de petrol a crescut de la circa 75$ la 150$ gazele s-au scumpit cu 25%. Apoi petrolul a scazut la 30$ pe baril iar gazele s-au ieftinit cu numai 15%. Acum petrolul costa circa 110$ si este in scadere.
        Pe de alta parte, nu pot sa inteleg ce are pretul gazelor cu... prefectura.
        Pe de si mai alta parte, a venit primavara, consumul de gaze a scazut iar procentul de gaze autohtone (mai ieftine) "in cosul de consum" creste substantial.
  • +8 (8 voturi)    
    Gazele trebuie sa se ieftineasca. (Miercuri, 30 martie 2011, 21:30)

    A.R. [anonim]

    Consider ca autoarea textului revine suspect de des cu articole in care incearca sa ne convinga ca este musai sa se scumpeasca gazele. Desigur, "totul este cerut de FMI si UE" si nu de "baietii destepti" din Romania care consuma gaze din import si platesc doar pretul pentru gaze romanesti. "By the way" parca era ceva si in stenogramele Wikileaks despre energie, coruptie, mafie si "baieti destepti". Ar fi interesant de investigat si calitatea gazelor livrate, daca 1000 mc livrati consumatorilor captivi chiar au nr. de kW (sau GJ) facturati. Eu as paria ca puterea calorifica este sensibil mai mica. Trebuie doar sa observi cand flacara de la aragaz devine rosie si mai face si scantei.
    • 0 (0 voturi)    
      nu autoarea (Joi, 31 martie 2011, 10:12)

      xy [anonim] i-a raspuns lui A.R.

      e de vina, ci realitatea exacta din spatele ei:
      http://www.zf.ro/companii/e-on-liberalizarea-pretului-la-gaze-e-o-veste-buna-multumim-suportului-fmi-7968083/
    • 0 (0 voturi)    
      Baieti destepti, (Joi, 31 martie 2011, 10:36)

      ion [anonim] i-a raspuns lui A.R.

      "iar apoi a crescut ponderea lor in cosul de gaze", au precizat sursele citate. " Pai asta cer continuu sa poata sa livreze afara gazele din tara si atunci trebuie sa importe si sa vanda gazele importate pt consumatori interni. Practic sa vanda gazul la pretul de import....Visul din momentul vanzarii tuturor resurselor devine realitate....
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 30 martie 2011, 22:21)

    andu2 [utilizator]

    pai sa le scumpeasca si eventual sa mai lase companiile alea cu ceva datori si prime de pasti
  • +2 (2 voturi)    
    aprilie, mai... (Miercuri, 30 martie 2011, 22:22)

    Zeppelin [anonim]

    Nici o luna fara scumpiri, ca sa iesim din recesiune, nu?
  • +1 (1 vot)    
    Nici o problema? (Miercuri, 30 martie 2011, 22:27)

    Chianti [anonim]

    Voua nu vi se pare nici o problema ca pretul gazului romanesc este $160/1,000m^3, in timp ce pretul gazului din import e 380?
    • +4 (4 voturi)    
      nu (Joi, 31 martie 2011, 0:12)

      corbul [anonim] i-a raspuns lui Chianti

      Cumparam gaz din import, dintr-o singura sursa. Pretul de achizitie nu are nimic de-a face cu piata libera, ci doar cu abilitatea guvernului de a negocia. Te las sa raspunzi singur cam ce avantaje avem noi din relatia actuala cu rusia
    • 0 (0 voturi)    
      Pretul.. (Joi, 31 martie 2011, 13:54)

      Observer [anonim] i-a raspuns lui Chianti

      Si 160$ e mult, pentru ca costul de extractie e extrem de mic in Ro si deci si asa profitul de cat se poate de generos. Daca-l ducem la pretul nesimtit si pur speculativ de pe piata externa atunci sa ducem si salariile la piata unica de preturi EU, adica la 1700 Euro. Cei care tot sustineti piata unica de preturi aveti o problema:si salariul este tot un produs cu un anumit cost, se tranzactioneaza pe piata EU, deci se cere liberalizat/uniformizat in egala masura. Mai vorbim dupa.
  • +9 (9 voturi)    
    scumpiri? (Miercuri, 30 martie 2011, 23:16)

    Itsoc [utilizator]

    ...yeeey! muncesc in privat si in ultimii 3 ani nu mi s-a mai crescut salariul deloc. daca facem un calcul scurt:
    inflatie: 8% x 3 = 24%
    tva marit: 5%
    crestere preturi la alimente/carburant/servicii etc: 20% (dupa ce am scazut tva-ul calculat separat).

    per ansamblu' salariul (ca si putere de cumparare) mi s-a diminuat cu 50% (n-am pus cresterea euro de la 3,6 la 4 in ultimii 3 ani)
    daca as fi fost bugetar as fi vorbit de 75%

    personal m-am intors (ca si putere de cumparare) prin anii '99-2000. deci vreo 10-11 ani.
    asta inseamna ca prin 2025 iesim din criza. sa ne bucuram!
    p.s: nu-s platitor de rate la banci.
    p.p.s: daca eram, nu mai apucam sa scriu comentariul asta caci imi reusea saritura de pe casa poporului pana in piata constitutiei. ca mesterul manole!:)
    • +3 (3 voturi)    
      foarte corect si (Joi, 31 martie 2011, 9:01)

      Fabian [anonim] i-a raspuns lui Itsoc

      foarte adevarat !
  • +1 (1 vot)    
    una peste alta (Joi, 31 martie 2011, 8:26)

    nickinexistent [utilizator]

    ce mai conteaza acum ? vedeti partea buna, azi iesim din Recesiune !!
    • 0 (0 voturi)    
      nu azi frate (Joi, 31 martie 2011, 10:33)

      gheo [anonim] i-a raspuns lui nickinexistent

      nu iesim azi din recesiune ci maine
      azi e ultima zi de criza...
      trecand la lucruri mai serioase, pretul gazului este la momentul asta o combinatie intre 290 euro cumparat de la rusi si 110 euro cel din productia interna. in medie, distribuitorul plateste cam 200 euro pe 1000 mc. daca adaugam tva, ajungem la 250 euro/1000mc. asta inseamna cam 1025 ron.
      la consumator pretul e cam de 1200 ron.
      cel mai probabil insa, cheltuielile distribuitorului sunt mai mari decat diferenta de 175 ron...
      dar nu cu mult, poate inca pe atat, inca 175 ron
      deci o scumpire de 10-12% ar acoperi cheltuielile incluzand si un profit, marja mica desigur
      dar scumpiri de 22% vor insemna marirea spectaculoasa a marjei, mai ales ca distribuitorul face profit acum la gazul vandut consumatorilor industriali....
      asa ca, politic vorbind, adevarul e pe la mijloc. gasca psd si-a luat comisionul la momentul potrivit si a expus romanii la jefuire sistematica.
      actuala putere ajuta aceleasi companii sa se imbogateasca, pentru un comision cat se poate de actual.... desigur, tot pe spinarea romanilor...
      realitatea e ca urmeaza alegeri si indiferent cine ar fi fost la putere ar fi facut exact acelasi lucru; la campaniile electorale contribuie bogatii, mai ales cei care castiga bani din relatia cu statul.
      drept pentru care acesti 'sponsori' vor avea mereu castig de cauza in fata omului obisnuit, care nu reprezinta mai mult decat o statistica a stampilelor pe hartia reciclata a buletinelor de vot...
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Joi, 31 martie 2011, 13:49)

        Observer [anonim] i-a raspuns lui gheo

        Singura cale de a arata ca nu esti doar un numar e sa te mobilizezi si sa protestezi, asa cum se intampla peste tot, in Germania, Franta, Spania, Portugalia, etc. Doar asa oamenii aia au ajuns sa aiba salarii decente si preturi mentinute mai jos ca la noi. Din pacate vina e in mare partea a acelori romani fricosi sau dezinteresati, care nu mai vor sa se intereseze de nimic si lasa lucrurile in voia sortii. Ori soarta se razbuna pe ocaziile pierdute, asa cum se vede.
  • 0 (0 voturi)    
    scumpirea gazelor (Joi, 31 martie 2011, 12:18)

    Liviu Stoian [anonim]

    Problema are mai multe aspecte:
    1) afaceristii trebuie sa plateasca pretul international pentru a nu impiedica o concurenta corecta.
    2) consumatorii casnici, inclusiv cei colectivi, ar trebui sa plateasca un pret corelat cu venitul lor, respectiv aceeasi cota din venit pe care o platesc si locuitorii altor tari si nu acelasi pret. Acest lucru se poate rezolva prin decuplarea consumului casnic de asanumitul cos cu ajutorul caruia guvernele au aruncat in spatele populatiei nevoia de profituri uriase ale distribuitorilor straini care i-au corupt.
    3) oricat de trendy ar fi sa te declari de dreapta, a sustine in prostie o cota fixa de impozit la resurse nationale nu e decat o forma de coruptie sau de prostie. Ar trebui introdus un drept de preemptiune al cetatenilor la consumul resurselor tarii. Fiecare tara are atuuri si vulnerabilitati. Noi am anulat atuurile si ne minunam de situatia tarii. N-are decat guvernul sau acolitii sai sa vanda la export sau sa dea investitorilor electricitatea produsa pe gaze de import, hidrocarburi de import si carbune, in aceleasi conditii ca in alte tari si nu sa le asigure firmelor neperformante profitabilitate prin subventie incrucisata si mascata pe seama populatiei. Populatia tarii nu mai are resurse pentru a sustine noi sacrificii si guvernul risca foarte mult sa se trezeasca cu o explozie de masa cum n-a vazut nici in '89. Guvernantii ar trebui sa stie ca sunt din ce in ce mai multi aceia care ar accepta centura cu explozibil daca cineva le-ar garanta ca dupa aceea familia lor ar fi salvata. Aceasta situatie creeaza o grava amenintare la securitatea nationala si in flancul sudic al NATO. De ce asteapta optuzii guvernanti sa se intample si nu se opresc macar in ultimul ceas ? E foarte simplu. Fiecare om din Romania trebuie sa aibe minumum 300$/luna pentru a supravietui in acest moment. Guvernul care nu le poate asigura acest venit trebuie sa plece. Restul e poveste pentru creduli.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Joi, 31 martie 2011, 13:05)

      Observer [anonim] i-a raspuns lui Liviu Stoian

      Clasa politico-economica a pierdut complet legatura cu realitatea! Isi vede doar de comisionare cu orice pret si ne dovedeste ca e pe cale sa sacrifice la propriu populatia doar ca sa nu ii scada veniturile mafiote. Nu se mai poate face nimic decat prin miscare de forta, caci nu au de gand nici sa mai scada din lacomie si nici sa plece de la robinet. A venti timpul pentru esenta de plumb.
  • 0 (0 voturi)    
    Protest (Joi, 31 martie 2011, 13:23)

    Laurentiu [anonim]

    Daca nu protestam, niciodata nu vom vedea ca se rezolva ceva in tara asta. Pacat ca nu santem uniti pentru ca posibilitati sant multe.
    Eu as propune sa continuam protestele fata de pretul benzinei care este foarte nesimtit.
    Daca nu am alimenta la OMV un an de zile ,cred ca ii putem baga in faliment si in timp ce nu alimentam la OMV anuntam ca urmeaza pe lista petrom samd.
    Putem incepe cu oricare dintre ei.
    Voi ce credeti??