Surse: Autoritatile iau in calcul o scumpire a gazelor pentru luna mai

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 30 martie 2011, 19:44 Economie | Energie

Autoritatile se gandesc la o posibila majorare a preturilor la gazele naturale chiar din luna mai, potrivit unor surse guvernamentale. "Este exclus sa vorbim despre cresterea preturilor la gaze in luna aprilie, insa nu acelasi lucru pot spune de luna mai. Nu pot sa va spun cu cat s-ar putea majora preturile. Vor fi probabil cateva procente. Este inevitabil, s-au tinut prea mult timp in frau aceste preturi. In mod real, gazele ar fi trebuit sa se scumpeasca treptat din 2009 pana in prezent cu 40%, daca tinem cont de faptul ca s-au scumpit gazele din import, iar apoi a crescut ponderea lor in cosul de gaze", au precizat sursele citate. Ultima scumpire a gazelor la consumator a avut loc in vara lui 2008, iar in 2009, au avut loc doua runde de ieftiniri.

  • In Romania pretul pentru gazele din productia interna a fost  blocat in ultimii ani la nivelul de 160 de dolari/1.000 mc, in timp ce preturile la gazele din import au tot crescut de la 290 dolari/1.000 mc in 2009 la 400 de dolari/1.000 mc in prezent.
Ponderea importurilor a tot crescut, mai ales din cauza facilitatii primite de  combinatele chimice care au consumat o lunga perioada de timp, din 2009 pana in octombrie 2010, doar gaze din productia interna. Consumul masiv din productia interna a golit depozitele, ANRE fiind nevoita sa creasca ponderea importurilor in structura amestecului de gaze naturale pana la 40%, fata de 20% cat era in  mod obisnuit. Daca Petrom  si-ar indrepta 20% din productie catre centrala de la Brazi, ponderea importurilor in cosul destinat celorlalti consumatori va fi si mai mare, fapt care s-ar putea reflecta in preturi.

De asemenea, autoritatile trebuie sa pregateasca un calendar al liberalizarii pietei gazelor, fapt care este prevazut si in Directiva europeana 73/2009 privind organizarea pietei gazelor, directiva care ar fi trebuit transpusa in Romania inca de pe 3 martie. Deocamdata, exista in dezbatere publica un proiect de ordonanta privind transpunerea directivei.

Potrivit art. 98, aliniatul 5 din OUG privind piata gazelor, "in termen de ___ luni de la data intrarii in vigoare a  prezentei _______ANRE va stabili un calendar de eliminare a preturilor reglementate catre toate categoriile de clienti, cu exceptia clientilor vulnerabili". De asemenea, aliniatele 7 si 8 din acelasi articol arata asa: (7) Pentru acoperirea necesarului de gaze naturale, toti consumatorii au dreptul de a fi  alimentati cu gaze naturale in aceeasi structura intern/import a surselor. Pentru piata reglementata, asigurarea, in aceasta structura, a cantitatilor de  gaze naturale se realizeaza de catre furnizorii licentiati, acestia avand acces nediscriminatoriu la sursele interne de gaze naturale. (8) Prevederile alin. (7) se aplică conform unui calendar aprobat ..................." Liniutele arata ca autoritatile nu stiu foarte clar in cat timp se va produce eliminarea preturilor reglementate. Calendarul trebuie intocmit de ANRE, insa  surse din piata spun ca aceasta inca nu a primit "ok-ul" din partea premierului pentru stabilirea unui termen exact. "Trebuie sa facem mai intai un studiu,  iar compania care se va ocupa de elaborarea acestuia trebuie selectata prin SEAP. Deci mai dureaza, nu putem spune cand va fi gata calendarul. Prin toamna, cel mai probabil", spun reprezentanti ai ANRE. Pana atunci, insa, trebuie aprobat actul normativ, iar acesta nu poate fi adoptat cu liniute.

Directiva introduce si notiunea de client vulnerabil. Potrivit definitiei din proiecte, in categoria  clientilor vulnerabili intra consumatorii casnici si cei care furnizeaza servicii sociale esentiale, cum ar fi asistenta medicala sau ingrijirea copiilor, activitati educative si alte servicii sociale si de binefacere, precum si servicii indispensabile pentru functionarea statului, definiti prin Hotărâre a  Guvernului. Insa, autoritatile sunt constiente ca nu orice consumator casnic poate fi numit client vulnerabil, de aceea inca se lucreaza la definirea  acestuia. O persoana cu averi impresionante poate fi consumator casnic, insa nu poate fi inclus in categoria clientilor vulnerabili. De aceea, autoritatile  vor sa introduca un plafon de venituri pana la care un consumator poate beneficia de gaze la preturi reglementate.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3206 vizualizari

  • 0 (20 voturi)    
    propunere (Miercuri, 30 martie 2011, 20:11)

    panaite [utilizator]

    propun greva la plata gazelor pana NASTASE nu intra in puscarie si PETROM nu este nationalizata !
      #showComment
  • +7 (7 voturi)    
    scumpiri peste scumpiri (Miercuri, 30 martie 2011, 20:33)

    cetateanu [anonim]

    Da de vreo luna asa de cind se ieftineste si euro si dolaru nu am auzit sa se ieftineasca nici gazul nici combustibilii

    Sanatate multa Petrom (in pamant morcobi ati pus? )
      #showComment
  • +8 (8 voturi)    
    Gazele trebuie sa se ieftineasca. (Miercuri, 30 martie 2011, 21:30)

    A.R. [anonim]

    Consider ca autoarea textului revine suspect de des cu articole in care incearca sa ne convinga ca este musai sa se scumpeasca gazele. Desigur, "totul este cerut de FMI si UE" si nu de "baietii destepti" din Romania care consuma gaze din import si platesc doar pretul pentru gaze romanesti. "By the way" parca era ceva si in stenogramele Wikileaks despre energie, coruptie, mafie si "baieti destepti". Ar fi interesant de investigat si calitatea gazelor livrate, daca 1000 mc livrati consumatorilor captivi chiar au nr. de kW (sau GJ) facturati. Eu as paria ca puterea calorifica este sensibil mai mica. Trebuie doar sa observi cand flacara de la aragaz devine rosie si mai face si scantei.
      #showComment#showComment
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 30 martie 2011, 22:21)

    andu2 [utilizator]

    pai sa le scumpeasca si eventual sa mai lase companiile alea cu ceva datori si prime de pasti
  • +2 (2 voturi)    
    aprilie, mai... (Miercuri, 30 martie 2011, 22:22)

    Zeppelin [anonim]

    Nici o luna fara scumpiri, ca sa iesim din recesiune, nu?
  • +1 (1 vot)    
    Nici o problema? (Miercuri, 30 martie 2011, 22:27)

    Chianti [anonim]

    Voua nu vi se pare nici o problema ca pretul gazului romanesc este $160/1,000m^3, in timp ce pretul gazului din import e 380?
      #showComment#showComment
  • +9 (9 voturi)    
    scumpiri? (Miercuri, 30 martie 2011, 23:16)

    Itsoc [utilizator]

    ...yeeey! muncesc in privat si in ultimii 3 ani nu mi s-a mai crescut salariul deloc. daca facem un calcul scurt:
    inflatie: 8% x 3 = 24%
    tva marit: 5%
    crestere preturi la alimente/carburant/servicii etc: 20% (dupa ce am scazut tva-ul calculat separat).

    per ansamblu' salariul (ca si putere de cumparare) mi s-a diminuat cu 50% (n-am pus cresterea euro de la 3,6 la 4 in ultimii 3 ani)
    daca as fi fost bugetar as fi vorbit de 75%

    personal m-am intors (ca si putere de cumparare) prin anii '99-2000. deci vreo 10-11 ani.
    asta inseamna ca prin 2025 iesim din criza. sa ne bucuram!
    p.s: nu-s platitor de rate la banci.
    p.p.s: daca eram, nu mai apucam sa scriu comentariul asta caci imi reusea saritura de pe casa poporului pana in piata constitutiei. ca mesterul manole!:)
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    una peste alta (Joi, 31 martie 2011, 8:26)

    nickinexistent [utilizator]

    ce mai conteaza acum ? vedeti partea buna, azi iesim din Recesiune !!
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    scumpirea gazelor (Joi, 31 martie 2011, 12:18)

    Liviu Stoian [anonim]

    Problema are mai multe aspecte:
    1) afaceristii trebuie sa plateasca pretul international pentru a nu impiedica o concurenta corecta.
    2) consumatorii casnici, inclusiv cei colectivi, ar trebui sa plateasca un pret corelat cu venitul lor, respectiv aceeasi cota din venit pe care o platesc si locuitorii altor tari si nu acelasi pret. Acest lucru se poate rezolva prin decuplarea consumului casnic de asanumitul cos cu ajutorul caruia guvernele au aruncat in spatele populatiei nevoia de profituri uriase ale distribuitorilor straini care i-au corupt.
    3) oricat de trendy ar fi sa te declari de dreapta, a sustine in prostie o cota fixa de impozit la resurse nationale nu e decat o forma de coruptie sau de prostie. Ar trebui introdus un drept de preemptiune al cetatenilor la consumul resurselor tarii. Fiecare tara are atuuri si vulnerabilitati. Noi am anulat atuurile si ne minunam de situatia tarii. N-are decat guvernul sau acolitii sai sa vanda la export sau sa dea investitorilor electricitatea produsa pe gaze de import, hidrocarburi de import si carbune, in aceleasi conditii ca in alte tari si nu sa le asigure firmelor neperformante profitabilitate prin subventie incrucisata si mascata pe seama populatiei. Populatia tarii nu mai are resurse pentru a sustine noi sacrificii si guvernul risca foarte mult sa se trezeasca cu o explozie de masa cum n-a vazut nici in '89. Guvernantii ar trebui sa stie ca sunt din ce in ce mai multi aceia care ar accepta centura cu explozibil daca cineva le-ar garanta ca dupa aceea familia lor ar fi salvata. Aceasta situatie creeaza o grava amenintare la securitatea nationala si in flancul sudic al NATO. De ce asteapta optuzii guvernanti sa se intample si nu se opresc macar in ultimul ceas ? E foarte simplu. Fiecare om din Romania trebuie sa aibe minumum 300$/luna pentru a supravietui in acest moment. Guvernul care nu le poate asigura acest venit trebuie sa plece. Restul e poveste pentru creduli.
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    Protest (Joi, 31 martie 2011, 13:23)

    Laurentiu [anonim]

    Daca nu protestam, niciodata nu vom vedea ca se rezolva ceva in tara asta. Pacat ca nu santem uniti pentru ca posibilitati sant multe.
    Eu as propune sa continuam protestele fata de pretul benzinei care este foarte nesimtit.
    Daca nu am alimenta la OMV un an de zile ,cred ca ii putem baga in faliment si in timp ce nu alimentam la OMV anuntam ca urmeaza pe lista petrom samd.
    Putem incepe cu oricare dintre ei.
    Voi ce credeti??