In Dobrogea au aparut inca doua parcuri eoliene

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 4 aprilie 2011, 16:26 Economie | Energie

Energie eoliana
Foto: Flickr
Romconstruct Top SRL, societate detinuta de ButanGas Romania si Eco Power Wind SRL, companie controlata de omul de afaceri Emanuel Muntmark, au finalizat doua proiecte de de producere a energiei verzi din resurse eoline, a anuntat Ministerul Economiei. Potrivit informatiilor detinute de HotNews.ro, parcul construit de Romconstruct Top are o capacitate de 25 MW (Parc eolian Silistea), iar cel finalizat de Eco Power Wind are o capacitate instalata de 10 MW (Parc Eolian Mireasa). Cele doua proiecte sunt finantate din fonduri europene. Un studiu realizat de Asociatia Europeana a Energiei Eoliene arata ca Romania si-a marit anul trecut capacitatea instalata in energie eoliana cu 448 MW, ajungand la 462 MW.

  • "Cele doua proiecte apartin firmelor S.C. Romconstruct Top S.R.L., cu sediul in Constanta, cu o valoare totala a proiectului de circa 177 mil. lei, din care asistenta financiara nerambursabila este de circa 70 mil. lei si S.C.ECOPOWER WIND SRL, cu sediul in Constanta, cu o valoare totala a proiectului de circa 70,3 mil. lei, din care asistenta financiara nerambursabila este de aproximativ 39 mil.lei", informeaza Ministerul Economiei. Potrivit acestuia, sunt primele proiecte de energie eoliana finantate prin fonduri europene prin Programului Operational Sectorial Cresterea Competitivitatii Economice.

Cu aceste noi proiecte finalizate, Romania are in prezent circa 500 MW capacitate instalata in sectorul energiei eoliene. Pentru comparatie, un reactor de la Cernavoda are o putere de circa 700 MW. La inceputul lui 2010, erau instalati doar 14,1 megawati de energie produsa de turbine eoliene. Potrivit unui studiu al Asociatiei Europene a Energiei Eoliene, pe parcursul anului trecut, Romania si-a marit capacitatea instalata in energie eoliana cu 448 MW, la 462 MW.

Transelectrica sustine ca sistemul energetic national nu poate prelua decat aproximativ 3.000 MW putere instalata.

Marii investitori

Interesul investitorilor este mare. Romania a intrat chiar si intr-un Top 30 al tarilor care sunt atractive pentru investitori in energia regenerabila.

    * Printre proiectele avansate din Romania se afla cel al grupului CEZ care investeste 1,1 miliarde Euro in realizarea unui mare parc eolian pe uscat in Europa, cu o putere totala instalata de 600 MW. Parcul Eolian CEZ de la Fantanele si Cogealac va avea dublul capacitatii instalate a celui mai mare parc operational in prezent (Parcul eolian Whitelee, Scotia, 322 MW). In acest moment, CEZ opereaza 240 MW capacitate instalata a primei faze a proiectului eolian din Dobrogea.
    * De asemenea, compania Iberdrola Renovables din Spania a anuntat anul trecut ca va dezvolta proiecte de productie energie electrica din surse eoliene de 1.500 MW, in Dobrogea. Compania intentioneaza sa construiasca 50 de ferme eoliene intre 2011 si 2017.
    * Enel Green Power, companie membra a grupului Enel, a demarat in decembrie operatiunile la primul parc eolian al companiei din tara, in localitatea Agighiol, judetul Tulcea. Conform informatiilor prezentate de companie, noul parc eolian are o capacitate totala instalata de 34 MW. Compania italiana intentioneaza sa construiasca un parc eolian de 140 MW in comuna Valea Nucarilor, din judetul Tulcea.
    * Si acestia nu sunt singurii investitori importanti interesati sa produca energie din vant. Alti investitori sunt EDP (Electricitad du Portugal) care urmeaza sa termine constructia a aproximativ 200 MW in Dobrogea. De asemenea, OMV Petrom construieste o ferma eoliana de 45MW.
    * Pe de alta parte, sunt alti investitori care au securizat total sau partial proiectul (teren, conexiuni la retea etc), si par sa astepte aplicarea legii pentru a lua decizia legata de investitii.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

10871 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    productie relativa (Luni, 4 aprilie 2011, 16:47)

    Eugenn [utilizator]

    Ar fi interesant de spus si ce procent din electricitatea consumata in Romania (sau in Constanta de exemplu) reprezinta aceste valori.
    • +4 (4 voturi)    
      uite cifre. (Luni, 4 aprilie 2011, 18:31)

      Gelu Menumorut [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

      pai 700MW ( un reactor ) e cam 9-10%. deci 500MW ar fi undeva la un 6-7%. Ceea ce e deja mult. Daca ar fi sa adun ce scrie cu * ar iesi in final un 3000MW, ceea ce ar fi cam un 14-15% din capacitatea instalata. Se pare ca e posibil pana la 14000MW sa se extraga din Dobrogea. Ceea ce ar reprezenta 40-45% din productie :). Nice.
      Nota: e vorba de capacitate si nu consum ( care se in MWh )
      • 0 (2 voturi)    
        mici jmecherii romano - ... (Luni, 4 aprilie 2011, 20:01)

        energizatu' eolian [anonim] i-a raspuns lui Gelu Menumorut

        1) Mai interesant ar fi sa spui cat la suta incaseaza Statul roman, stiut fiind ca toate Consiliile locale au facut asocieri in participatiune cu investitorii . Raspuns Infim de putin fata de cat ar castiga daca ar inchiria terenul. Cine a pierdut ? Bugetul de stat
        2) Si mai interesant ar fi sa ne spui daca Statul are voie sa intre in asociere in participatiune, in contextul in care acelasi stat incaseaza niste bani de la UE (sub forma unor cupoane). Pai pot eu sa incasez subventii (pe de o parte); iar pe de alta parte sa ma asoziez si sa iau si eu 2 lei din asociere (pe de alta parte)?Am voie sa ma dedulcesc eu ca Stat la asocieri cand ma huzuruiesc cu fonduri europene? Daca sunt Romanaia nu imi pasa. Ma doare in baschetii de Dragasani!.
        Aloo!! OLAF se aude ???
      • +4 (4 voturi)    
        :) (Marţi, 5 aprilie 2011, 7:28)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui Gelu Menumorut

        Este vorba de capacitatea instalata.
        Ele functioneaza la un factor de incarcare de max 40% din puterea instalata in functie de viteza vantului.
        Daca instalezi 1000 de MW, in medie de-a lungul anului produci 400 de MWh in fiecare ora.
      • +5 (5 voturi)    
        Probleme (Marţi, 5 aprilie 2011, 8:12)

        ing [anonim] i-a raspuns lui Gelu Menumorut

        Problema e capacitatea de transport prea mica. Daca nu se investeste in linii de inalta tensiune inestitiile o sa fie blocate.

        Investitorii au mers toti ca oile in Dobrogea iar la ora actuala cererile de racordare depasesc posibilitatea de transport.

        In tara sunt multe alte locuri fiabile pentru turbine eoliene
    • +5 (5 voturi)    
      productie si consum in timp real (Luni, 4 aprilie 2011, 21:28)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

      Aici poti vedea in timp real cat energie electrica se produce (si din ce: carbune, hidro, nucleara etc.) si cat se consuma:
      http://www.transelectrica.ro/StareSistem/protocoale/starea_sistemului.php
  • -4 (4 voturi)    
    unde? (Luni, 4 aprilie 2011, 17:19)

    molotov [anonim]

    ... si tot interesant ar fi, daca tot se numeste articolul "In Dobrogea au aparut inca doua parcuri eoliene" sa ni se spuna si UNDE! :)
    • +4 (4 voturi)    
      pai scrie ... (Luni, 4 aprilie 2011, 17:41)

      Ronnie [anonim] i-a raspuns lui molotov

      ... Parc eolian _Silistea_ si Parc Eolian _Mireasa_
  • -2 (6 voturi)    
    energia eoliana (Luni, 4 aprilie 2011, 17:36)

    socrates [anonim]

    stiti care este durerea cea mai mare a romanului,vrem sa fim buricul pamantului, dar nu avem cu ce.
    revenind la energia eoliana este un lucru foarte bun, dar pe noi patura de jos nu ne avantajeaza cu nimic.
    • +7 (7 voturi)    
      Buricul pamintului (Luni, 4 aprilie 2011, 18:06)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui socrates

      Cam ai dreptate, nu te avantajeaza cu nimic. Daca ai ceva pamint prin Dobrogea sint gata sa ti-l cumpar.
  • -2 (2 voturi)    
    care e smecheria? (Luni, 4 aprilie 2011, 17:46)

    dobrogeanu [anonim]

    In Dobrogea e o nebunie cu eolienele. Toti taranii au inceput sa-si vand pamantul, unii incasand bani pe care nu i-au castigat in toata in viata lor. La carciuma din sat numai despre "afaceri" se discuta, e identic cu ce auzeam in 2007 in satele din jurul Buc (atunci erau imobiliarele).
    Deci pentru necunoscatori, care e smecheria? Am o firma, fac un proiect, iau sai zicem 50% fonduri nerambursabile de la UE iar Electrica e obligata sa ma racordeze la retea si sa-mi vanda energia. Deci practic eu doar pun eolienele si restul se ocupa altii. Eu doar incasezi banii pe energie. Sau cum e? Cam cat e profitul "investitorilor"?
    • +3 (5 voturi)    
      E normal (Luni, 4 aprilie 2011, 18:14)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui dobrogeanu

      E foarte normal. In Austria compania de electricitate este fortata sa cumpere de la orice abonat energia verde pe care acesta o produce (solar sau eolian). Iar pretul de achizitie este cam de doua ori mai mare decat cel de vanzare.
  • 0 (4 voturi)    
    Oare? (Luni, 4 aprilie 2011, 18:18)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred! 500 MW, aproape cit un reactor de la Cernavoda (10% din energia electrica nationala), si intr-o viteza mare de crestere, inseamna ca anul asta depasim capacitate instalata de 10%, si asta inseamna, cu vint bun, macar 5% din necesarul national este asigurat din energie eoliana. Bravo Romania! In sfirsit o veste buna ... Stati putin. Cui o sa vindem energia asta si la ce pret? Nu ... N-are cum. Cine sa tradeze interesul national?
    • +7 (11 voturi)    
      Gresit ! (Luni, 4 aprilie 2011, 20:02)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Cea mai mare greseala care se face este sa compari puterea instalata a unui parc de eoliene cu un reactor nuclear ! Chiar daca puterea instalata a unui parc eolian este la fel ca a unui reactor nuclear nu inseamna ca intr-un an de zile acest parc poate produce aceiasi productie de electricitate . Aici trebuie luat in considerare ca un reactor are un factor de capacitate de peste 92 , 96% , adica poate produce timp de
      un an de zile , zi de zi , ora de ora cel putin 92%
      din capacitatea instalata . In comparatie , pentru aceeasi productie de energie intr-un an dintr-un parc de eoliene , puterea instalata trebuie sa fie mult mai mare decat a unui reactor nuclear deoarece acestea sunt dependente de vant , bate prea tare sau prea incet , iar un sistem energetic nu-l poti tine astfel ci trebuie sa ai tot timpul o rezerva suficienta pentru a interveni si a mentine stabilitatea SEN . In spatele acestor investitii trebuie sa apara alte investitii serioase in unitati flexibile care sa compenseze eolienele atunci cand nu mai bate vantul sau sunt fenomene meteo extreme , investitii care deocamdata nu se vad , iar asta e foarte grav pentru viitor ! Si nu mai comparati capacitatea instalata !
      • +3 (5 voturi)    
        Citeste ce-am scris! (Luni, 4 aprilie 2011, 21:18)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Am scris 10% putere instalata si 5% productie neta in reteaua nationala, daca avem vint bun.
        Adica ceea ce ai spus si tu, dar eu am dat niste numere. Deci, ai alta aproximare? Iar "unitatile flexibile" sint destule, ce ti-o fi venit sa te iei de ele? Sau poate ca iti iei salariul de la vreo termocentrala si vezi in fata numai disponibilizari. Mai stai linistit vreo doi ani, nu te
        speria asa repede. Pe urma trebuie sa inchidem citeva, si cind sta vintul la noi poate bate prin Bulgaria, Ungaria, etc. Te-ai prins?
        • 0 (0 voturi)    
          Iar gresesti ! (Marţi, 5 aprilie 2011, 20:53)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

          Nici in cele mai frumoase vise nu o sa gasesti un factor de capacitate de 50% pentru eoliene , iar unitatile alea flexibile care spui tu ca sunt destule , nu prea sunt suficiente pentru ce se preconizeaza ca si putere instalata din astfel de surse in viitor si mai ales din punct de vedere al concentrarii intr-o singura zona a tarii a unei capacitati de productie atat de mare va creea alte probleme cu evacuarea puterii . Acum 3 ani de zile o singura furtuna in zona dobrogea a scos din sistem ambele reactoare datorita pierderii liniilor de transport . Asa ca mai gandeste si altfel problema din puntul de vedere al SEN . Niciun consumator nu-si doreste sa aiba in viitor probleme privind continuitatea in alimentarea cu energie electrica si afectarea parametrilor calitativi ai curentului electric . Nu am absolut nimic cu astfel de investitii , problema e ca trebuie facute in paralel cu alte investitii in infrastructura de transport iar despre investitia de la Tarnita-Lapuseni deocamdata doar vorbe . Si fi sigur ca nu lucrez in termo dar tot in domeniu energetic intr-un loc deosebit din sistemul asta !
      • +6 (6 voturi)    
        E unul din cele mai bine documentate raspunsuri (Luni, 4 aprilie 2011, 22:29)

        GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        De ce naiba i-ati dat minus omului?
        Cineva va trebui sa investeasca in centrale hidro de balans (care cand nu exista consum suficient, dar in Dobrogea e vant, urca apa de la vale in lacul din deal), dar cand in Dobrogea nu e vant sa produca ele curent.
        Dar na, asa e pe forumuri, uneori e un bun reminder despre vastitatea gradinii lui 'mniezo si inaltimea mica a gardului ei.

        PS. Na ca ii dau e un plus fiindca stie ce zice.
        • +1 (1 vot)    
          Si inca un plus? (Marţi, 5 aprilie 2011, 22:28)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui GorillaKilla

          In Romania se urca "apa la deal" de vreo citeva zeci de ani. S-au stricat pompele, sint prea putine, sau de ce trebuie investitii in centrale hidro de balans? Pina la urma crezi ca reducem consumul de hidrocarburi, sau crezi ca turbinele eoliene sint bani aruncati in vint?

          Va ingrijorati degeaba! N-o sa patim nimic rau de la parcurile eoliene.
  • -1 (7 voturi)    
    mucarea nadei (Luni, 4 aprilie 2011, 19:37)

    stalker [anonim]

    In primul rand, e discutabil cat de ecologice sunt. Vezi pe net metale rare, cianuri.
    Din pacate, puterea instalata nu e neaparat relevanta. Un reactor CANDU cu 700MW putere instalata produce energie aproape continuu (700Mwx24x365=.... Mwh pe an) in timp ce un parc eolian, sa zicem tot de 700Mw putere instalata va produce 10% din aceasta energie intr-un caz f. fericit, apoi integrarea intr-un sistem energetic ar impune oprirea unor centrale nucleare, hidro sau termo pentru a profita de momentele cand da Dumnezeu sa bata vantul.
    Producerea energiei electrice din surse cat mai diferite este poate chiar vitala pentru viitorul omenirii, insa, ca tara saraca, este o inconstienta crasa sa te arunci. Prognoza economistilor spune ca energia eoliana, solara si alte surse neconventionale ar putea deveni competitive peste 20...30 de ani. Este obligatia morala a tarilor dezvoltate sa promoveze aceste surse de energie.
    Cu cat ar cumpara Turcia energie electrica din Romania? La pretul pietei, bineinteles. Cine ar suporta diferenta de pret fata de energia electrica conventionala? Stiti raspunsul.
    Sunt convins ca "baietii destepti" vor profita si de aceasta idiotenie a onoratilor conducatori ai acestei tari.
    Inconstienta, prostie, interes personal? Toate la un loc.
    • +2 (4 voturi)    
      Corect ! (Luni, 4 aprilie 2011, 20:07)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui stalker

      Foarte bine spus ! Or sa vada toti factura la energie mai tarziu .
    • +1 (5 voturi)    
      Exagerari (Marţi, 5 aprilie 2011, 0:41)

      CD [anonim] i-a raspuns lui stalker

      Exagerare e si estimarea ta, cu "10%... intr-un caz f. fericit", si a lui Daniels, cu 50%. Adevarul e pe undeva pe la mijloc, 20-25%, maximum maximorum 30% in locatiile foarte bune din Dobrogea (asta apropos de entuziasmul cuiva de mai sus, care cumpara orice, oriunde in Dobrogea - nu orice loc e bun, gandeste-te putin).
      SUNT ecologice; ma rog, MAI ecologice decat cam orice altceva am putea folosi in clipa de fata la scara necesara, realist vorbind, nu crezi? Stii, nici agricultura nu mai e ecologica in ziua de azi - ar fi oare mai bine sa invatam sa traim fara sa mai mancam?
      In ceea ce priveste competitivitatea tehnologiilor neconventionale, haida-deh, de cand au ajuns economistii sa faca astfel de prognoze???
      Economistii, care nu-s in stare sa dea o prognoza pe sase luni, in domeniul lor, dau acum prognoze pe 2-3 decenii intr-un domeniu la care nu se pricep deloc... nu stiu daca sa rad sau sa plang.
      Altfel, daca-i intrebi pe nemti sau pe chinezi, s-ar putea sa ai unele surprize, placute presupun, mai ales pe solar. Astia vad grid parity in termen de maximum cinci ani.
      Si, referindu-ma la mai multe comentarii, nu doar la al tau, nu prea pricep care-i necazul cu "tara saraca, care se arunca".
      Ce-a facut Romania, guvernul, mai exact? Pai... cam nimic. Ca de obicei, as zice. Se chinuie de doi ani jumate sa dea o lege.
      Cativa mai sus sunt indignati ca statul da nu stiu ce pe nimic... nu da, de fapt, nimic. Cel mult mai baga niste talpi, asa, de-o chestie.
      In cele mai multe cazuri, proiectele sunt plasate pe terenuri private, ca nici investitorii aia nu-s tampiti sa stea la mana schimbarilor politice; si cei mai multi s-au ferit ca dracu' de tamaie de asocierile in participatiune, tocmai pentru ca sunt vulnerabile dpdv legal, si au preferat fie 1) licitatii, atunci cand a fost vb de terenuri publice - si NU ale statului, ci ale comunitatilor locale, de regula islazurile comunale - fie 2) tranzactii private, pamant cumparat sau inchiriat de la proprietari.
    • 0 (4 voturi)    
      Exagerari (cont.) (Marţi, 5 aprilie 2011, 1:09)

      CD [anonim] i-a raspuns lui stalker

      Altfel, da, aveti dreptate, si tu, si gogu, si altii; introducerea pe scara larga a capacitatilor de generare eoliene va creste facturile.
      O sa fac cateva afirmatii aducatoare de minusuri, daca nu si de injuraturi:
      - Energia electrica nu e scumpa, nici in Romania, nici prin alte parti. E chiar extrem de ieftina, judecand prin prisma dependentei noastre fata de ea, si a confortului si calitatii vietii pe care ni le aduce. Citeam deunazi ca familia medie din Ro consuma cca 100kWh pe luna (OK, datorita consumului f. mic din zonele rurale). Adica factura lunara e de vreo 60-70 RON/luna, in conditiile in care vrednicul gospodar, poate si gospodina, pufaie de trei-patru ori mai mult si bea tot pe-atat.
      - Consumati, frate, mai putin, daca vi se pare scump. Nu e nici cool, nici bengos, nici semn de mare desteptaciune sa consumi 1 MWh pe luna cand, de fapt, te-ai putea descurca aproape la fel de bine cu un sfert din consumul asta. V-au spalat astia creierii cu ideea ca viata buna si civilizatia identic egal consum cat mai mare si mai fara rost. E ca si cu masina personala - de cativa ani romanu', si mai ales bucuresteanu', nu mai poate trai fara sa-si miste curul in masina personala chiar si pe distante de 100 de metri. Pur si simplu nu mai poate, viata fara masina (si shopping) nu merita traita...
      Consumati mai putin si-o sa fiti mai bine pregatiti pentru vremurile de kk de ne asteapta.
      - Daca eolian si solar nu, ca e scump, atunci ce? Carbunele e poluant ca naiba, orice i-ai face; petrolul e pe duca si din ce in ce mai scump; gazul ne face dependenti de rusi, sau de altii chiar mai rai; socul Fukushima o sa se atenueze in timp, dar nu cred ca multa lume va mai accepta vreodata o optiune all-nuke; hidro ar fi ideal, dar depinde de relief si de clima.
      Si-atunci?
      Statul roman n-a fost in stare in ultimii 25 de ani sa faca nici macar o SINGURA centrala complet noua, dar se descurca de minune in a nu-i lasa nici pe privati sa faca vreuna...
  • -1 (3 voturi)    
    sa nu se exagereze cu parcurile eoliene (Marţi, 5 aprilie 2011, 3:55)

    Red [anonim]

    Dintr-o dorinta prea mare de produce energie nepoluanta, dar de fapt din dorinta unora de a produce bani, riscam sa alteram unele din cele mai frumoase peisaje ale tarii, care au farmecul lor asa cum sunt, fara morile astea industriale gigant.
  • +1 (3 voturi)    
    rentabilitate (Marţi, 5 aprilie 2011, 10:24)

    razvan [anonim]

    deci sunt mai rentabile ca hidrocentralele, atomocentralele, celelalte centrale sau nu?
    • +1 (3 voturi)    
      Raspuns: NU (Marţi, 5 aprilie 2011, 12:56)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui razvan

      Se castiga doar din subventii si comertul cu certificate verzi (pe care tot consumatorii le vor plati pana la urma). In lipsa acestora, nimeni n-ar mai investi in eoliene.
      • +1 (1 vot)    
        Cam asa este, dar sunt si niste nuante (Marţi, 5 aprilie 2011, 18:41)

        CD [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        Nu se castiga "doar" din subventii si CV, se castiga si din vinderea electricitatii produse; de altfel, numarul de CV e legat de electricitatea generata.
        Apoi, nu-s multe cazurile in care exista SI subventii (date in general in faza de investitie/constructie, nu in cea de operare) SI CV. In timpul operarii nu exista alte subventii decat CV -- foarte indestulatoare, de altfel.
        Si adevar graiesti ca, pana la urma, consumatorul final plateste tot -- si subventii, si CV, si pierderi.
        Insa exista o logica pentru a subventiona aceste tehnologii (logica inexistenta in cazul subventionarii unor industrii invechite, depasite si moral, nu numai uzate fizic).
        Exista un interval de timp foarte lung din momentul in care o tehnologie intra pe piata si cel in care se raspandeste si devine dominanta, interval de 20-25 de ani.
        Energetica e un domeniu in care nu-ti poti asuma astfel de riscuri, nu poti astepta pana petrolul ajunge 300 barilul si de-abia atunci sa te apuci de dezvoltat tehnologii noi, care vor fi aplicate pe scara larga peste 25 de ani... Platesti mai mult acum ca sa ai siguranta ca vei avea electricitate si maine.
        Nu-mi convine, dar pot sa accept sa platesc putin mai mult electricitatea pentru asta. Este mult mai incorecta subventionarea mineritului carbunelui si mai ales cresterea asta de 4.5%, care se face pentru sprijinirea centralelor pe cogenerare, alea care furnizeaza caldura pentru "incalzirea centrala". Platim toti ca sa sustinem o industrie de care beneficiaza o treime din populatie, sau mai putin.
        De altfel, schemele de suport pentru energia eoliana sunt in scadere de ani buni, semn de maturizare a industriei/tehnologiei.
  • 0 (0 voturi)    
    pamint (Joi, 12 ianuarie 2012, 13:43)

    bura50 [anonim]

    stau la citva km de PARCUL FINTINELE e o frumusete sa vezi noaptea parcul f.frumos ai impresia ca esti in apropierea unui umens oras, de avantaje nu mai vorbim ,vint avem aici bate vintul 9/10 zile.daca vrea cineva pamint aici in dobrogea ii dau eu. la aprox 4km se construieste parcul eolian de la BAIA,se v-a construi si la stejaru unde locuiesc eu ,se fac si aici masuratori ale vintului dureaza c-am 1 an o sa fie bine dar trebuie si vointa politica