VIDEO Boc a solicitat o analiza privind posibilitatea inghetarii preturilor la carburanti

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 13 aprilie 2011, 19:56 Economie | Energie

Premierul Emil Boc a cerut Consiliului Concurentei si Departamentului pentru Afaceri Europene sa analizeze daca legislatia actuala permite inghetarea preturilor la carburanti astfel incat sa fie respectate normele europene. "Daca raspunsul va fi pozitiv, vom gasi o solutie", a declarat premierul la finalul sedintei de Guvern. Presedintele Consiliului Concurentei, Bogdan Chiritoiu, a afirmat ca exista o lege adoptata inaintea aderarii Romaniei la UE care permite inghetarea preturilor intr-o situatie exceptionala. Este vorba de Legea Concurentei care a fost adoptata in 1996.

  • "Pentru sectoare economice determinate si in imprejurari exceptionale, precum: situatii de criza, dezechilibru major intre cerere si oferta si disfunctionalitate evidenta a pietei, Guvernul poate dispune masuri cu caracter temporar pentru combaterea cresterii excesive a preturilor sau chiar blocarea acestora. Asemenea masuri pot fi adoptate prin hotarare pentru o perioada de 6 luni, care poate fi prelungita succesiv pentru durate de cate cel mult 3 luni, cat timp persista imprejurarile care au determinat adoptarea respectivei hotarari", se arata in Legea Concurentei.

Totodata, in Parlament va fi infiintata o comisie de ancheta care vizeaza Petrom, care va analiza modul de gestiune post-privatizare al firmei, dar si statutul Petrom privind modul de formare a preturilor la produsele petroliere, a declarat marti Iulian Iancu, presedintele Comisiei pentru industrii si servicii din Camera Deputatilor. Potrivit acestuia, prin aceasta ancheta, care vine in sprijinul investigatiei Consiliului Concurentei pe piata comercializarii de combustibil, se urmareste identificarea unui set de masuri care sa fie luate de Guvern pentru o posibila inghetare a pretului la carburanti, dupa modelul Bulgariei.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2468 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    In sfarsit o masura buna (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:01)

    ploiesteanu [anonim]

    Daca bulgarii au adoptat masura, de ce nu ni s-ar permite si noua, fiind intr-o situatie de criza mai accentuata decat cea din Bulgaria.
    • +1 (1 vot)    
      Nu a inghetat nimic in Bulgaria (Miercuri, 13 aprilie 2011, 22:49)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      In Bulgaria guvernul a promis ca scoate obligatia de a folosi un procent de biocombustibil in produsul final, iar Lukoil a zis ca se gandeste sa nu creasca. Pana la urma nu s-a intamplat mai nimic. Si ei au politicieni,
      Testul cel mai simplu: shopping la Ruse
    • +1 (1 vot)    
      Am ajuns sa ne luam dupa... (Joi, 14 aprilie 2011, 8:48)

      George [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      ... bulgari, cu toate ca mereu ne-am crezut mai dastepti!
  • +4 (4 voturi)    
    Da? (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:10)

    Marius [anonim]

    Va ramane cu analiza!
    • +1 (1 vot)    
      Corect! (Joi, 14 aprilie 2011, 8:50)

      George [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Parca se mai facuse o astfel de analiza, pe la inceputul anului, de catre ANAF... si rezultatele le-a vazut cineva? Nu ma refer la raportul prezentat, cide rezultatul pe piata.... sau macar o explicatie pentru prosti, acolo, de ochii soacrei...
  • -4 (6 voturi)    
    cand era benzina... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:13)

    me [anonim]

    ... 4.x lei nu v-ati gandit sa inghetati pretul? Abia acum v-ati trezit?
    • -2 (4 voturi)    
      mersi pentru minusuri... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 23:11)

      me [anonim] i-a raspuns lui me

      ... dar poate chiar justificati intrebarea pe care am pus-o...
      Lentoarea cu care a fost adusa in vedere aceasta posibilitate de control in folosul consumatorului de rand nu ma face decat sa ma gandesc la un lucru simplu: suntem prea mici ca sa contam in fata interesului economic al altora...
  • -3 (7 voturi)    
    O sa-l inghete...la 6.x lei ! (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:22)

    Mihai [anonim]

    Bombonel stie de ce ! PSD-ul lui Iliescu a vandut Petromul ca sa scumpeasca benzina ! Trebuie sa scapam odata de PSD si de Iliescu ! Sa vina PDL-ul la putere sa ne scape de ei!
    • +5 (9 voturi)    
      Eh.. (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:42)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Te pomenești că PDL o fi în opoziție acum?!

      Eu sper să dispară toate partidele de acum și să vină niște nemți să facă guvernul :D

      Adrian
      • +2 (4 voturi)    
        Nu cred ca ti-ar conveni! (Joi, 14 aprilie 2011, 8:38)

        Hermann [anonim] i-a raspuns lui ady624

        Cu neamtzu' NU "pici la pace"!. Ai depasit viteza? Scrie la lege ca ramai fara carnet? Atunci RAMAI FARA CARNET! Nu merge cu "ne intelegem noi", etc etc. etc. Si asta este valabil si la (SAU MAI ALES) la impozite (uita de PFA-uri, etc. etc. etc).
        Nea! Daca aduci nemti aici, ai in mai putin de 20 de minute o revolutie adevarata!!! Gnadeste-te DOAR la cum ar fi ca puliticienii sa NU MAI POATA face afaceri cu statu' prin firmele unor apropiati!
        • +1 (1 vot)    
          Perfect! (Vineri, 15 aprilie 2011, 13:38)

          ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Hermann

          Unde semnez?!

          Adrian

          PS Nu mai sunt în țară de 5 ani și tot ce zici tu mai sus se aplică așa că sunt obișnuit cu ideea :D :D :D
    • -1 (5 voturi)    
      TRAIASCA BOC! (Miercuri, 13 aprilie 2011, 21:07)

      Adryan10 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Cel mai tare dintre premieri - pe vremea taranistilor mai era premier mai competent ca el.
  • +6 (10 voturi)    
    ! (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:50)

    Ion Migdal [anonim]

    Mai bine si-ar lua gandul ca va putea vreodata intr-o economie capitalista sa inghetze un pret.
    Cred ca respectivul a vizionat ICE AGE de prea multe ori.Nu i-a spus nimeni ca urmeaza apoi The Meltdown ?
  • +6 (8 voturi)    
    cea mai buna solutie.... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:54)

    lungu bogdan [anonim]

    ... e sa sa astepte sa vina iarna. la cata apa e in carburantii nostri sigur ingheata.
  • +3 (9 voturi)    
    Parghii (Miercuri, 13 aprilie 2011, 21:05)

    Bismrk [anonim]

    Sunt cateva parghii pe care statul trebuie sa le tina in mana. Petromul era una dintre parghiile acestea.
    Cat de mare sa iti fie pofta de bani incat sa iti dai tu bogatiile din subsol pe mana altuia sa le exploateze?
    Oamenii trebuie sa stie ce se intampla cu adevarat in tara. Ma bucur ca asa o fapta nu trece neobservata de autoritati. Iarasi Boc trebuie sa sparga buba. Daca nu era el, nu ar mai fi zis nimeni nimic.
    Sunt toti inghetati in scaunele din Parlament. Ma bucur pentru ca avem un premier energic.
  • +2 (10 voturi)    
    Combustibili, tigari, telefonie mobila (Miercuri, 13 aprilie 2011, 22:42)

    Frunza [anonim]

    Bravo dl Poc! asteptam si stabilirea preturilor maxime la tigari, telefonie mobila, alcool, constructii, industrie, s.a.m.d pana la prostitutie. Puteti stabili aceste preturi in CC al PCR impreuna cu fostii dvs tovarasi... Sau mai bine ati lua un manual si ati citi despre avantajele interventionismului. Devine jenant sa ai un prim ministru atat de slab pregatit dpdv economic.
  • +2 (2 voturi)    
    O sa Ingete desrtul din shara ......... (Joi, 14 aprilie 2011, 3:46)

    AlfredBernhardNobel1896 [utilizator]

    si mister Boc nu inchiata pretul la benzina .......... Ce stire buna ..... mai tine romanul ocupat o vreme ... ca de este interesat direct de subiect . ... Baieti inainte de a misca ceva documentativa cu ce firme de avocatura lucreaza benzinarii si ce legi mai sunt prin uniune . Oricum pun pariu ca o sa le dea uniunea europeana una peste bot de o sa ii linistesca pe toti .......
  • +1 (3 voturi)    
    ca sunt o multime (Joi, 14 aprilie 2011, 7:44)

    berenger [utilizator]

    de romani care nu stiu economie si ca nu sunt in stare sa se gandeasca la consecinte, e de inteles, doar nu e treaba lor, dar ca guvernul sa emita asemenea aberatii, e grav. inghetarea bretului la combustibil duce, in scurt timp, la disparitia lui de pe piata, si nu faptul ca romanul va sta la coada la benzinarie va fi cel mai grav, ci ca disparitia benzinwei va duce la disparitia si apoi la scumpirea altor produse. pe de alta parte, semnalul transmis de guvern investitorilor e cam asa ”fugiti, nu fiti fraieri ca, pe langa birocratia, coruptia, lentoarea, ineficienta, lipsa infrastructurii din romania, va veti trezi si cu preturile produselor inghetate.
  • -1 (1 vot)    
    Sa ni se dea si noua! (Joi, 14 aprilie 2011, 8:29)

    AlinN [anonim]

    Ideea asta "sa se inghete dom'le pretul la combustibili", "sa ni se dea dom'le si noua de mancare cand suntem prea puturosi sa ne producem singuri", "sa ni se dea si noua bani ca nu avem dar nici nu vrem sa muncim", "sa ni se dea si noua case ca nu vrem sa ni le asiguram si nici nu vrem sa punem mana sa ajutam" este de sorginte comunista si destul de depasita la ora actuala.
    Cei care balosesc la aceasta idee sa se pregateasca pentru un pret real si mare al combustibililor. Toata aceasta inghetare inseamna bani in plus pe care momentan statul nu ii are.
  • +2 (2 voturi)    
    mi-e teamă... (Joi, 14 aprilie 2011, 9:33)

    periscop [utilizator]

    ... ori de câte ori guvernanţii noştri (indiferent de "coloarea" lor politică) au anunţat că nu se vor scumpi (sau vor "îngheţa" preţurile): pâinea, gazele naturale, curentul electric sau, ca în cazul de faţă, carburanţii, nu ştiu cum se face dar s-a întâmplat exact pe dos !
  • +4 (4 voturi)    
    Ar fi o masura chiar stupida (Joi, 14 aprilie 2011, 9:43)

    Razvan_M [utilizator]

    In primul rand ca Petrom este acum o companie privata. Ca a fost a statului roman.... adevarat. Dar statul roman a vandut-o dupa ce a dovedit ca nu-i capabil sa o administreze. Si culmea, nu a vandut-o unui ciorditor roman care sa utilizeze tot felul de suveici pt. a trage cat mai multi bani, ci unei firme care a facut o injectie consistenta de capital si care a facut-o sa fie profitabila.
    De ce nu se duce domnul Boc pe urmele celor care au tras tunul Petromservice, firma a liderilor de sindicat din Petrom care a fost cadorisita inainte de vanzare cu contract de miliarde de euro, obligatoriu, cu Petrom? Banii aia se regasesc in pretul benzinei!

    Sa vedem ce s-ar putea intampla daca este limitat pretul benzinei (vandute de Petrom sau de orice vanzator?):
    1. Petrom scade cantitatea de benzina vanduta in Romania. In cazul asta, lipsa va fi suplinita din import, la pret pe masura sau vom avea deficit de benzina. Aici Petrom este inca okay, nu pierde mare lucru, iar angajatii sai sunt in regula. Din pacate pretul va varia in continuare in functie de cerere si oferta, indiferent de ce vrea stimat guv. Romaniei.
    2. Petrom vinde aceeasi cantitate, dar din cauza costurilor in crestere (si din cauza inflatiei generate de stat) are rata a profitului in scadere. In cazul asta Petrom fie isi va reduce activitatea (concedieri etc.), fie va scadea investitiile - importante generatoare de locuri de munca. Aici cred ca indirect pierd cetatenii Romaniei. Pierd si actionarii Petrom, multi dintre ei cetateni ai Romaniei.

    Parerea mea este ca discutia asta este un joc de glezne fie populist, fie cu tenta de presiune pe pretul actiunilor Petrom.
  • 0 (0 voturi)    
    ‘libertatea’ de a face monopol, kartel, etc. (Joi, 14 aprilie 2011, 19:48)

    mo [anonim]

    ‘libertatea’ de a face monopol, kartel, etc.

    economia de piata a devenit o sintagma banala si poate de aceea putin dezbatuta, analizata in toata 'splendoarea' ei...
    Preturile si cresterea lor cica ar fi exact rodul acestei sintagme.... dar eu ma intreb: daca Statul 'vede' ca aceste preturi cresc [in mod ciudat?] nu ar trebui sa se sesizeze ca aceste preturi nu au voie s--o ia razna iar in spatele acestei situatii

    fie ca sta un soi de intelegeri 'oculte' / aiurea...,

    fie produsele respective, negasindu-se in cantittati suficiente se practica un fel de specula parsiva sub 'obladuirea' sitagmei... naiva s-o ia;

    eu cred ca romanii sunt ata de dezbinati incat nici interesul lor, inmediat, nu-l mai pot apara..., pacat !