Rusia va intrerupe exporturile de produse petroliere in mai

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 28 aprilie 2011, 10:42 Economie | Energie

Grupurile petroliere rusesti nu vor mai exporta produse petroliere in mai si vor aproviziona doar piata interna, in conditiile in care Rusia se confrunta cu o penurie de combustibil in numeroase regiuni, a anuntat joi ministrul adjunct al Energiei, Serghei Kudriacov, citat de AFP.

"In mai, companiile nu vor mai exporta, toate volumele vor fi livrate pe piata interna", a declarat Kudriacov.

Aceasta decizie a fost luata in conditiile in care numeroase regiuni din Rusia se confrunta, din acest week-end, cu o penurie de combustibil.

Pretul petrolului si al produselor din petrol a inregistat cresteri importante pe pietele externe in ultima perioada, pe fondul evenimentelor din Orientul Mijlociu, insa autoritatile de la Moscova au mentinut preturile la un nivel redus, exporturile devenind astfel mai atractive pentru companiile petroliere, a explicat Sergei Vakhrameiev, analist la firma de brokeraj Metropol. El a mai aratat ca producatorii au inceput sa exporte mai multe produse petroliere, ceea ce a dus intr-un final la un deficit de combustibili pe piata locala.

Situatia a fost agravata de faptul ca sezonul de insamantare se apropie, ceea ce a determinat o cerere puternica de motorina pentru utilajele agricole.

Cotidianul Kommersant arata, in editia de marti, ca benzinariile independente din regiunea Altai din sudul Siberiei au fost inchise la sfarsitul saptamanii trecute, iar statiile care insa mai au carburanti au majorat preturile cu 20%. Totodata, benzinariile Rosneft vand doar 20 de litri de benzina fiecarui sofer.

In luna februarie, premierul Vladimir Putin a lansat un avertisment cu privire la pretul combustibililor si a promis o supraveghere sporita a acestui sector.


Citeste mai multe despre   






















4184 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Asta e doar santaj (Joi, 28 aprilie 2011, 10:52)

    it_s__not_news [utilizator]

    justificat
  • +8 (8 voturi)    
    Sa-l anunte careva si pe Ben (Joi, 28 aprilie 2011, 11:01)

    flavian [anonim]

    Sa-l anunte careva si pe Ben, ca el visa scaderea pretului la petrol... :)
    • -2 (2 voturi)    
      :) (Joi, 28 aprilie 2011, 11:52)

      alex [anonim] i-a raspuns lui flavian

      Cata vreme pretul petrolului e in dolari, poate sa scada cand vrea Uncle Fred. Mai exact, Timothy Franz Geithner. Este ca nu prea ati auzit de el? El e ala cu "imprimanta de dolari", nu Ben...
  • +1 (7 voturi)    
    mesaj ptr dl Boc (Joi, 28 aprilie 2011, 11:02)

    bogdan [anonim]

    Cam asta se va intampla si in Romania daca se decide inghetarea pretului la benzine !! Comerciantii vor vinde la export, acolo unde pot obtine profitul maxim.
    Altele sunt solutiile ptr scadearea pretului la noi.
    Una ar fi eliminarea taxei de drum din benzina ! Ce rost are ?! Avem deja rovigneta si taxe de poduri. Taxa de drum in benzina s-a introdus inainte de aparitia rovignetei. Dupa rovigneta, au 'uitat' sa o mai scoata !!!
    • 0 (4 voturi)    
      Pai te contrazici singur (Joi, 28 aprilie 2011, 11:49)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Daca scou taxele de banzina, nu cerezi ca benzina o sa fie exportata la vecini unde e mai scumpa? Mai bine sa scoata prostia de rovineta, ca numai la noi se cere asa ceva pentru drumurile nationale.
      • +1 (1 vot)    
        nu (Joi, 28 aprilie 2011, 12:59)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        taxa de drum o incaseaza statul, nu firma petroliera. Firma ar incasa aceeasi suma, dar pretul ar fi mai mic.
      • +1 (1 vot)    
        iesi afara.. (Joi, 28 aprilie 2011, 14:10)

        horia1962 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        sa vezi ca exista rovigneta in toate tarile vecine cu noi.....habar n-ai......
    • 0 (4 voturi)    
      TAxa de drum (Joi, 28 aprilie 2011, 11:49)

      Hell [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      @Bogdan: De unde scoti fratele meu prostiile astea cu taxa de drum? Da taxa de drum a fost inclusa in pretul carburantului dar asta era inainte de aparitia actualelor vignete.... In momentul de fata ce platesti matale la pompa este PRET PRODUCTIE+ ACCIZE+TVA ACCIZE (o taxa la o taxa)+TVA. Ce pot sa elimine este TVA-ul la ACCIZE sau daca tu vrei sa elimine taxa de drum atunci sa o elimine dar dupa eliminare ai sa fi surprins sa constati ca pretul a ramas neschimbat.....

      Concluzie: Inainte de a inventa inventii mai bine ati citi neste almanahe sau almanahuri sau chiar reviste deocheate pentru documentare.....
      • +2 (4 voturi)    
        inainte de a jigni (Joi, 28 aprilie 2011, 12:39)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Hell

        ar trebui sa te mai interesezi, in pretul actual, de la pompa, adica ce cumperi ptr a baga in rezervor, este prinsa si taxa de drum. si mai platesti si rovigneta doar pentru ca ai curajul sa te deplasezi pe asa numitele "drumuri nationale si expres europene", ce gluma buna asta cu express european. acest lucru se intalneste numai in RO si BG, si am uitat de taxa de pod care nu am intalnit-o nicaieri pe unde am umblat in restul Europei. avem si noi 2 poduri si trebuie sa platim ca le folosim, Olandezii si Belgienii ce ar trebui sa faca? ce prosti mai sunt ca nu pun si ei taxe, la cate poduri au ar scoate bani frumosi, ar avea bani ptr buget, la traficul lor de pe autostrazi si "drumuri judetene"...
        • +1 (1 vot)    
          @Eu (dar nu @mine) (Joi, 28 aprilie 2011, 14:13)

          Hell [utilizator] i-a raspuns lui eu

          M-am interesat, tocmai am facut o factura de 6000 de litri de Motorina Euro L Diesel adica Motorina aia iefina de la Luk Oil si nu imi apare pe nici o factura sau act sau ce vrei tu Taxa de Drum, doar Accize. Ca fapt divers facturi dinastea fac de prin 1997 asa ca indiferent daca ma credeti sau nu cred ca stiu ce vorbesc si cand afirm ca respoectiva taxa este istorie o fac din experienta si nu din presa......
    • +4 (4 voturi)    
      Mai Bogdane, (Joi, 28 aprilie 2011, 12:59)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Retin ca tu cereai cu vehementa inghetarea pretului la carburanti prin interventie guvernamentala.Boc nu a facut prostia ceruta de multi care acum nu mai recunosc linsajul mediatic pe aceasta tema.Nu tine.Canta la alta masa,tambalagiu de imprumut.
  • +3 (3 voturi)    
    Eu raman consecvent. (Joi, 28 aprilie 2011, 13:35)

    AlinN [utilizator]

    Daca am creste artificial pretul combustibilului, am trece mai usor prin criza din mai. In primul rand consumul va fi micsorat in al doilea rand va ramane combustibil pentru lucrarile agricole. si am avea si sansa sa nu murim de foame in iarna.
    Discutiile cu "solutii de scadere a pretului la combustibil" sunt spam, hoax, ar trebui ignorate. Am intrat in perioada in care petrolul, gazele naturale, energia electrica, vor evolua la pret doar in sus.
    • 0 (0 voturi)    
      5 mil barili / zi (Vineri, 29 aprilie 2011, 4:37)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Daca e adevarat (nu cred) atunci o sa fie panica pe pietele petroliere . Apreciez ca impactul va fi de 4 ori mai mare decat al Libiei . Si Brentul in conditiile astea poate urca in stratosfera , pt ca tot piata europeana este afectata . Deja este 127 -cred ca va bate recordul .