Tudor Serban: La Hidroelectrica, se pare ca se merge pe ideea vanzarii unui pachet de 15%

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 19 mai 2011, 13:37 Economie | Energie

Preturi cu probleme la energia hidro
Foto: AGERPRES
Guvernul ar putea sa decida vanzarea unui pachet de 15% din participatia detinuta de stat la Hidroelectrica. "Eu am propus 10%, insa au fost negocieri cu FMI si se pare ca se merge pe ideea de 15%", a declarat Tudor Serban, consilier al ministrului economiei, Ion Ariton, si presedintele Consiliului de Administratie de la Hidroelectrica. Potrivit acestuia, vanzarea pachetului de actiuni ar putea avea loc anul viitor. Acesta este un prim pachet de actiuni care va fi scos pe bursa, urmand si alte pachete, astfel incat statul roman sa ramana actionar cu o participatie de minim 51%.

"Recomandarile din scrisoarea FMI vizeaza vanzarea unui pachet de 10% din actiuni ale companiei Hidroelectrica, insa este posibil sa se vanda si mai mult. Se discuta, mai sunt negocieri si se doreste vanzarea unui pachet de 15% din actiuni. Va fi aleasa o comisie, iar vanzarea ar putea fi efectuata in 2012", a precizat Tudor Serban.

In prezent, Ministerul Economiei detine 80% din actiuni, iar Fondul Proprietatea 20%.

De asemenea, Guvernul va scoate in scurt timp la vanzare o serie de pachete minoritare de actiuni la Petrom - 10%, Transelectrica - 15%, Transgaz - 15% si Romgaz - 15%

Un document FMI arata ca de la Nuclearelectrica si Hidroelectrica vor fi vandute pe bursa pachete de 10%. Pentru fiecare societate la care vor fi vandute cote de actiuni pe bursa, vor fi numiti consilieri juridici pentru privatizare pana la sfarsitul lunii iunie, urmand sa fie desemnate banci de investitii pana la sfarsitul lui septembrie, iar ofertele vor fi incheiate pana la sfarsitul anului 2011.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

1145 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    apa de ploaie (Joi, 19 mai 2011, 14:13)

    gogo [anonim]

    Nu inteleg de ca sa se vanda (privatizeze) ceva care aduce profit, in care investitia s-a amortizita acum vre-o 50 de ani?
    Inteleg ca s-au privatizat minele( sau nu) ceva care nu era rentabil: telefoanele (oare?), resursele petroliere (sau erau?); dar energia verde obtinuta din apa de ploaie, in care nimeni nu baga nici un leu doar scoate, de ce trebuie sa o vanda statul?
    • 0 (0 voturi)    
      turbinele (Joi, 19 mai 2011, 14:24)

      turbinele [anonim] i-a raspuns lui gogo

      turbinele alea nu merg la infinit. se mai si strica. problema este, atunci, de unde bani ca sa le inlocuiesti si sa le repari? iar atunci nu ti le mai cumpara nimeni daca vrei sa le vinzi.

      la hidrocentrale nu s-a mai insurubat un surub de pe vremea lui ceasca. ce sa mai spun de baraje? daca e sa crape un baraj?
      • 0 (0 voturi)    
        mentenanta (Joi, 19 mai 2011, 14:45)

        gogo [anonim] i-a raspuns lui turbinele

        Acum un an de zile, cineva de la o hidrocentrala, spunea ca turbina construita la Resita in anii 50 se uzase undeva sub 0,1% ( in vre-o 60 de ani); normal ca trebuie verificata vasilina, rulmentii...dar daca faci o contabilitate primara (cat este un Kw si cati bani produc Vidraru, Bicaz...) si te intrebi unde drk se duc banii astia incepi sa urlii.
        Daca peste asta mai vine cineva si iti spune ca o afacere de ca asta trebuie vanduta la niste smecherasi isteti incepi sa te intrebi daca tuDorele de ce esti pus acolo? sa aperi averea statului sau...
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca nu stii. (Joi, 19 mai 2011, 15:01)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gogo

      Pretul mic la en.el. produsa in hidrocentrale se datoreaza in mare parte neevidentierii in contabilitate a unor cheltuieli cu executia barajului(acumularii),hidrocentralei si altele,aceste fiind considerate investitii de interes public(amenajari de rauri,protectii la inundatii,alimentari cu apa,etc).In realitate,daca s-ar evidentia corect cheltuielile,en.el.hidro nu-i asa de ieftina.Nimeni nu a urmarit recuperarea investitiilor facute de stat.Daca ar fi ieftin s-ar imbulzi investitorii sa construiasca hidrocentrale.Eu nu stiu nici-o hidrocentrala particulara undeva in lume.Nu-i prea simplu.Particular sau de stat,toate vor trebui sa functioneze nu pe baza unui menegment privat,ci pe baza disozitiilor Dispeceratului Energetic National.Si poate ca aici nu sunt aplicate solutiile optime de producere si transport.
      • 0 (0 voturi)    
        def (Joi, 19 mai 2011, 22:58)

        gogo [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Este adevarat nimeni nu se inghesuie sa "investeasca" in constructia unei hidrocentrale, teren, utiliaje o investitie costisitoare; dar dupa ce acestea sau facut? la un pret mic, ca doar sunt nerentabile, sa produci curent ieftin si sa il vinzi aliniat la pretul pietii care nu este chiar asa de mic pare o afacere profitabila; cat despre amortizarea barajelor asta cred ca sa facut de mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Hidroconstructia incotro? (Joi, 19 mai 2011, 15:15)

    Goaghes Ciprian [anonim]

    Dar la Hidroconstructia care mai e mersul? In urma cu 15 ani sefii capusau cu firmele lor particulare, jaf faceau! Probabil si acum.
  • 0 (0 voturi)    
    aiurea mah ! (Joi, 19 mai 2011, 21:01)

    fer [anonim]

    daca am ajuns sa ne vindem hidrocentralele - eu propun fiecarui roman care mai traieste in romania sa plece. in ungaria... oriunde - ii va fi ff bine !!

    asta e sinucidere bre !
    cat de corupti suntem ???

    nu mai face NIMENI ordine in tara aia ??

    am ajuns sa vindem hidrocentrala ??? unde ati mai auzit oameni buni asa o enormitate ??????