Cum ajunge Gazprom sa preia acordurile de concesiune a patru perimetre de explorare petroliera din Romania

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 25 mai 2011, 16:41 Economie | Energie

Compania sarba Naftna Industrija Srbije (NIS), detinuta in majoritate de Gazprom, a semnat un acord cu o companie canadiana, East West Petroleum Corp (EWP), care a obtinut de la Agentia Nationala pentru Resurse Minerale concesiunea a patru perimetre petroliere: EX-2 (Tria), EX-3 (Baile Felix), EX-7 (Periam) si EX-8 (Biled), informeaza Reuters. Potrivit unui comunicat al celor doua companii, acordul prevede cooperarea in vederea dezvoltarii celor patru blocuri. Acordul trebuie aprobat de Guvernul Romaniei.  

Programul de explorare presupune achizitia si procesarea de date seismice 2D de pe 900 de kilometri patrati si de date 3D de pe 600 de kilometri patrati, urmand sa fie infiintate 12 sonde in cele patru perimetre. NIS va detine 85%, urmand sa finanteze in intregime toate lucrarile de mediu, achizitiile si prelucrarea datelor 2D si 3D si costurile de foraj. East West Petroleum Corp va mentine o pondere de 15%. Trebuie mentionat ca firma canadiana a obtinut dreptul de explorare a celor patru perimetre in cadrul celei de-a 10-a runde de acordare a licentelor.

NIS, cea mai mare companie petroliera din Serbia, este detinuta in proportie de 51% de Gazprom Neft. Compania sarba a fost achizitionata de Gazprom in 2009 in urma unui acord incheiat intre Serbia si Rusia. NIS este una dintre cele mai mari companii din sud-estul Europei avand ca domenii de activitate explorarea, productia si rafinarea de titei si gaze naturale, precum si vanzarea de produse petroliere.


Citeste mai multe despre   



















2565 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    ia sa vedem (Miercuri, 25 mai 2011, 16:51)

    Costel Petre [anonim]

    Are curaj Guvernul Romaniei sa spuna "noi am crezut ca sunteti in stare sa explorati singuri, asa ca ... ne pare rau"?
  • +3 (3 voturi)    
    Care sunt partile in final? (Miercuri, 25 mai 2011, 17:01)

    Explorare nu inseamna exploatare [anonim]

    Deci vor fi 15% canadieni, 43%% rusi si 42% sarbi, rusii si sarbii vor risca banii in speranta ca vor gasi ceva pe acolo, iar canadienii si romanii stau si privesc in speranta ca se va gasi petrol si atunci vor incepe si ei manevrele de intrare in afacere.
    Mi se pare OK, mai ales ca aceste acorduri trec prin mana guvernului Romaniei si sunt monitorizate si de SRI.
  • +1 (1 vot)    
    gazprom (Miercuri, 25 mai 2011, 17:03)

    gazprom [anonim]

    Eu as zice OK, da' mai lasti la pret la gaz (macar la nivelul celorlalte tari UE daca nu mai putin)
  • 0 (0 voturi)    
    explorare = exploatare (Miercuri, 25 mai 2011, 17:40)

    Madalina Apostol [anonim]

    Explorare inseamna si exploatare daca se gaseste ceva. Rusii domina economic aceasta tara.
  • 0 (0 voturi)    
    rezerve mari (Miercuri, 25 mai 2011, 18:15)

    nicu [anonim]

    Chiar exista 1.4 miliarde de barili in Romania? Mi se pare o exagerare.
  • +1 (1 vot)    
    Rusii detin toata spuma fostei industrii romanesti (Miercuri, 25 mai 2011, 19:21)

    Rescatorul [anonim]

    ...aluminiul, otelurile speciale, siderurgia, energia si multe altele, fara exagerare peste 60% din economia romaneasca. Poate sa-mi spuna cineva ce avantaje avem de aici pentru Romania si poporul roman? Nastase sa traiasca?!
  • +1 (1 vot)    
    Sa nu uitam ca Gazprom... (Miercuri, 25 mai 2011, 19:24)

    Rescatorul [anonim]

    este oficina si pusculita KGB. Tot asa, indirect s-au infiltrat si in sistemul bancar. Sper ca SRI sa informeze guvernul si sa se ia o decizie corecta, specifica unei tari membru NATO si UE. daca sarbii ne lucreaza pe la spate, ar fi timpul sa revedem si relatiile cu ei. Si asa ne persecuta romanii din Valea Timocului. Am impresia ca am fost luati de prosti.