Rompetrol a majorat pretul benzinei si al motorinei cu pana la 10 bani/litru

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 2 iunie 2011, 13:50 Economie | Energie

Rompetrol a majorat, joi, pretul de referinta al benzinei comercializate in statiile proprii cu zece bani pe litru, iar pe cel al motorinei cu sapte bani pe litru, potrivit datelor prezentate de compania petroliera.

Benzina Efix 95 se va comercializa cu 5,4 lei pe litru, iar sortimentul Alto 101 va costa 6,07 lei pe litru.

Pretul litrului de motorina Efix Diesel va fi vandut cu 5,28 lei, iar cel al sortimentului Diesel Alto 55 cu 5,61 lei.

Preturile carburantilor comercializati in statiile Rompetrol Downstream pot varia cu +/- 5% fata de preturile de referinta. ​


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2384 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    E logic... (Joi, 2 iunie 2011, 13:56)

    Vice [anonim]

    Daca scade dolaru' si barilu' e logic sa se scumpeasca, nu?
    • 0 (2 voturi)    
      nu (Joi, 2 iunie 2011, 14:11)

      Lo Gicu [anonim] i-a raspuns lui Vice

      In Romania nimic nu are logica, de ce te mai scremi sa te intrebi ce e logic si ce nu ?
    • 0 (0 voturi)    
      ...beep... (Joi, 2 iunie 2011, 15:27)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Vice

      in acest moment motorina a ajuns mai scumpa decat in Franta!

      Pentru comparatie, acum 7 ani, inainte de marele jaf national, carburantii din romania erau la jumatate de pret fata de cei din Franta si Europa.
    • 0 (0 voturi)    
      Aberant spun eu (Vineri, 3 iunie 2011, 12:16)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Vice

      Daca scade pretul pe baril...eu nu inteleg de ce sa creasca pretul la produsele petroliere...e aberant!
  • +9 (9 voturi)    
    imi este sila (Joi, 2 iunie 2011, 14:11)

    Dragos.C [anonim]

    nu locuiesc momentan in Romania, deci nu ma afecteaza cu nimic aceasta stire, dar, imi este sila sa citesc asa ceva... cat mai pot suporta oamenii?
    de ce nu se ieftineste? cand scade pretul barilului?

    Faceti tot posibilul sa nu mai alimentati cat mai mult timp... folositit metroul, cumparati va o bicicleta daca nu aveti metrou, nu uitati ca aveti picioare ... dati-le peste nas.
    • +1 (1 vot)    
      ieftinire (Joi, 2 iunie 2011, 15:17)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Dragos.C

      S-a ieftinit pe 31 mai, cand a scazut cu 3 bani la RP. Ce, nu v-ajunge???

      Nu va mai satura ieftinirele astea!
      • 0 (0 voturi)    
        Matematica (Vineri, 3 iunie 2011, 12:19)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Gigel

        Da ... a scazut cu 3 bani si a crescut cu 10 ...adica -3+10=7
  • +1 (1 vot)    
    bravo redactori (Joi, 2 iunie 2011, 14:27)

    Gicu [anonim]

    Prompti ati mai fost... De dimineata e scumpita si nu numai la Rompetrol... super "hot" stirea...
  • 0 (0 voturi)    
    nu suntem in franta (Joi, 2 iunie 2011, 14:40)

    ady [anonim]

    Pana si in Franta litru de benzina e mai ieftin iar acolo unde pretu unei calatori cu metrou costa 1.7 euro si toate preturile sunt mai mari de 6 ori , asa ca baietii de la petrom suntem inca in Romania
  • 0 (2 voturi)    
    Si Petrom a marit preturile! (Joi, 2 iunie 2011, 14:40)

    gica contra [anonim]

    De ei de ce nu scrieti?
  • +2 (4 voturi)    
    UIte realitatea (Joi, 2 iunie 2011, 14:43)

    ady [anonim]

    Asia: Pretul petrolului este in scadere cu 21 de centi
    DATA : Joi, 2 iunie 2011, 8:26
  • +1 (5 voturi)    
    hmmm (Joi, 2 iunie 2011, 14:49)

    mtz [anonim]

    Romanica noastra cea de toate zilele nu prea are nimic in comun cu termenul "LOGIC". Ne meritam soarta!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Sa mareasca benzina de 10 ori (Joi, 2 iunie 2011, 15:30)

    Dan123 [utilizator]

    Poate asa nu va mai folosi lumea masina atat. Se va merge in sfarsit civilizat cu bicla prin bucuresti
  • +3 (3 voturi)    
    Solutii: (Joi, 2 iunie 2011, 15:36)

    AlinN [utilizator]

    -mersul pe jos
    -biciclete
    -scutere electrice
    -metrou, tramvaie
    -masini micute cu consum foarte mic cu toate locurile OCUPATE

    Creste inima in mine de fericire cand vad comentarii indignate impotriva benzinariilor care cresc pretul combustibililor, pentru ca imi dau seama ca oamenii aia indignati nu fac nimic. Doar baga mana in buzunar, platesc fara sa cracneasca in benzinarie, dar nu incearca sa lupte cu fenomenul. Ah, da si sufera pentru asta. Iar eu ma bucur. Pentru ca astfel de fiinte inerte trebuie sa sufere. Pana incep sa actioneze.
  • +1 (1 vot)    
    Fara masina (Joi, 2 iunie 2011, 17:20)

    unu [anonim]

    Am avut masina, am vadut-o, am stat doia ani fara si nu am murit.
    Apoi am cumparat alta, aveam nevoie.
    Acum iar nu am masina, nu mai am nevoie.
    Recunosc, pentru concediu e mai confortabila masina proprie, dar daca nu se poate, mergi cu altii.
    Sau cu trenul, autocarul.
    Pentru mers la munca am doua picioare, sotia are abonament la autobuz.
  • +2 (2 voturi)    
    Explicatii pentru scumpiri (Joi, 2 iunie 2011, 17:21)

    Vizitiul [utilizator]

    In aparenta aceste scumpiri sunt lipsite de logica dar nu este asa. Aceste scumpiri sunt in general efectul principiului de cerere si oferta ce este reprezentat in mod diferit la resursele finite cum este benzina.

    Cu cat cererea este mai mare, cu atat creste pretul, mi se pare normal (in cazul resurselor finite).

    Lipsa de logica vine din alta parte, din faptul ca Romanii in loc sa se orienteze catre mijloacele de transport in comun + alternative (biciclete, triciclete etc), se orienteaza catre "masina domne' sa stau io cu ea in mana".

    Sistemul de transport in comun se va dezvolta in functie de cerere. Mai multa cerere de masini = transport in comun mai prost = carburanti mai scumpi.

    La fel si cu electricitatea, cu cat folosim mai mult si ineficient cu atat mai scumpa. Cu cat folosim mai putin dar eficient (adica facem tot atat cat faceam inainte dar cu mai putine resurse) se va ieftini. Eficienta fiind cuvantul cheie.

    Sper ca intelegeti cum se intrepatrund toate aceste aspecte, pe langa alte lucruri (lacomie, politicieni, prostie etc) ce influenteaza cercul asta.

    Nu ma intelegeti gresit, nu iau apararea benzinariilor etc. si evident nu sunt de acord cu scumpirile dar acestea nu se fac din chiar burta iar in cazul Romaniei, ne-o facem cu mana noastra :)
    • +2 (2 voturi)    
      De asemenea (Joi, 2 iunie 2011, 17:32)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Din aceasta stire putem deduce ca vanzarile auto sunt in crestere, un semn bun din punct de vedere strict economic dar un semn rau pentru pretul carburantilor si scumpirile in lant provocate de acestea.