Cum a ajuns statul roman sa fie dator catre Petrom cu circa 600 de milioane de euro​

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 2 august 2011, 13:04 Economie | Energie

Petrom, principala companie suprataxata
Foto: AGERPRES
​Statul roman este dator companiei OMV Petrom cu circa 2,46 miliarde de lei (aprox.600 de milioane de euro). De altfel, chiar in raportul financiar pe 2010, se arata ca aceasta este suma totala estimata pe care Petrom o revendica de la stat pentru unele cheltuieli de mediu. Intr-o prima faza, Ministerul Mediului analizeaza posibilitatea de a returna companiei OMV Petrom 91,6 milioane de lei, fara TVA, reprezentand costuri de decontaminare a mediului. La solicitarea HotNews.ro, Ministerul Mediului a precizat ca a fost infiintat un comitet de avizare care trebuie sa ia o decizie cu privire la plata celor 91,6 milioane de lei. In cazul in care se va ajunge la o disputa intre cele doua parti, cazul va fi solutionat de catre Curtea Internaţională de Arbitraj la Paris, precizeaza Ministerul Mediului.

Pentru plata acestor obligatii nu exista un termen limita, sustin surse din domeniu. Trebuie precizat ca in 2004 cand a cumparat Petrom, OMV a platit pentru 33,34% din acţiuni suma de 669 milioane euro. Dupa aceea, a majorat capitalul social cu 830,6 milioane euro si astfel a ajuns sa detina 51% din actiuni. In total, Petrom a ajuns sa coste 1,5 miliarde de euro.

Petrom: Pentru inchiderea sondelor, statul datoreaza aproape 2 miliarde de lei, iar pentru obligatiile de mediu de la Doljchim 466 milioane de lei

  • Conform contractului de privatizare, OMV Petrom are obligaţia de a închide sondele care sunt abandonate şi care urmează să fie scoase din funcţiune, se arata intr-un raport pe 2010 privind situatia financiara a Petrom. "Aceste cheltuieli vor fi recuperate de la statul român, întrucât acestea se referă la activităţi de explorare şi producţie efectuate înaintea procesului de privatizare a OMV Petrom în 2004. Ca urmare, OMV Petrom S.A. a înregistrat datorii estimate cu dezafectarea şi respectiv creanţe de la statul român în sumă de 1.992,84 milioane lei la 31 decembrie 2010 (2009: 1.835,22 milioane RON). De asemenea, OMV Petrom S.A. a înregistrat creanţe de la statul român referitoare la obligaţiile de mediu în E&P, Rafinare şi Doljchim în sumă de 466,11 milioane RON (2009: 537,46 milioane RON) întrucât acestea existau înaintea procesului de privatizare a OMV Petrom S.A", se mai arata in raport.

OMV Petrom a înaintat două notificări prin care solicită rambursarea costurilor de decontaminare a mediului, în sumă de 91,68 milioane RON. Până în prezent, statul român nu a plătit sumele solicitate. Procedurile contractuale de rambursare sunt în desfăşurare.

Contactat de HotNews.ro, Ministerul Mediului confirma ca a primit cele doua notificari, una in 2009 si cealalta in 2010.

  • Precizare: Ministerul Mediului a furnizat HotNews.ro raspunsuri partiale. De exemplu, nu a raspuns in cat timp si in ce mod trebuie platite toate aceste sume.

"În temeiul art. 2.1 din Anexa P la Contractul de privatizare nr. 5/2004, S.C. OMV Petrom S.A. a transmis notificări de pretenţie către Ministerului Mediului şi Pădurilor, Ministerul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri, Oficiul Participaţiilor Statului şi Privatizării în Industrie, în perioada 2009 şi 2010", arata Ministerul Mediului.

  • Notificarea pretenţiei nr. 971/20.11.2009 pentru obiectivul Închiderea celor două batale de şlamuri fosfo-amoniacale de pe platforma Combinatului Doljchim Craiova, în valoare de 30.252.175,84 lei (exclusiv TVA), echivalentul a 7.198.120,94 euro;
  • Notificarea pretenţiei nr. 118/26.03.2010, pentru obiectivul Ecologizarea celor două batale interioare din cadrul Rafinăriei Petrobrazi, în valoare de 61.431.494,04 lei (exclusiv TVA), echivalentul a 15.315.786,79 euro.

Abia la inceputul anului, s-a contituit un comitet la nivelul ministerului care sa analizeze aceasta problema. In cadrul Ministerului s-a constituit prin Ordinul 97/18.01.2011, completat prin Ordinul 978/28.02.2011, Comitetul de avizare/aprobare pentru probleme de mediu “Petrom”, pentru punerea în aplicare a prevederii art. 20, alin (6) din Legea nr. 555/2004 privind unele măsuri pentru privatizarea SNP Petrom SA, organism specializat care funcţionează pe lângă Ministerul Mediului şi Pădurilor, ce a preluat îndatoririle Vânzătorului cu privire la problemele de mediu prevăzute în Contractul de privatizare nr. 5/2004 a SNP „Petrom” SA", arata Ministerul Mediului.

În cadrul acestui Comitet sunt analizate, verificate şi dezbătute cele doua notificari. Comitetul are trei variante de decizii: plata totala, plata partiala sau refuzul platii.

  • Conform Ordinului nr.97/2011 „aprobă plata totală/parţială sau refuzul costurilor solicitate pentru pierderile de mediu suferite de S.C. OMV Petrom S.A., rezultând din contaminarea istorică...”, iar conform art.8, alin. (6) „Decizia finală a Comitetului de aprobare se semnează de Preşedintele acestuia şi se supune aprobării Guvernului prin hotărâre a Guvernului.”
Conform contractului de privatizare 5/2004, disputele pot fi solutionate definitiv de către Curtea Internaţională de Arbitraj, un astfel de proces urmand sa aiba loc la Paris.


Ce prevede contractul de privatizare 5/2004 in privinta soluţionarii disputelor
  • „7.1 Soluţionarea disputelor 7.1.1 Orice dispută sau neînţelegere care ia naştere din sau în legătură cu prezentul Contract, inclusiv, fără a se limita la, orice dispută cu privire la încheierea sa, valabilă, existenţa, nulitatea, încălcarea, încetarea sau nevalabilitatea Contractului (denumită „Dispută” în cadrul acestei secţiuni 7 (Soluţionarea Disputelor), care nu poate fi soluţionată pe cale amiabilă în termen de 180 (una sută optzeci) de Zile Calendaristice de la notificarea transmisă de oricare dintre Părţi privind potenţiala Dispută va fi soluţionată definitiv de către Curtea Internaţională de Arbitraj CIC conform Regulilor de Arbitraj CIC. Partea care cere iniţierea procedurii arbitrale va transmite celeilalte Părţi o notificare scrisă cu privire la iniţierea procedurii.
  • 7.1.2 Arbitrajul se va desfăşura la Paris, Franţa în limba engleză, iar tribunalul arbitral va fi format din 3 (trei) arbitri numiţi în conformitate cu Regulile CIC.”


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

8805 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    ce contract de privatizare e asta ? (Marţi, 2 august 2011, 13:24)

    jj [anonim]

    Le-am vandut o companie super profitabila si le mai dam tot noi bani ? Mai exista contracte din astea ? ca poate prind si eu unul.
    • +13 (15 voturi)    
      cea mai mare afacere a mileniului (Marţi, 2 august 2011, 15:03)

      das [anonim] i-a raspuns lui jj

      Necunoscuta OMVA ia pe dat pomana de 700 de mil pe petrom (asta da afacere) si apoi face majorare de capital social pe care apoi il expatriaza prin firme de consultanta in offshoruri si acu vor 600 inapoi
      wow,
      pot sa particip si eu la o astfel de licitatie
      sa zicem asa:
      - dau 700 de mil pe petrom, mai fac credit vreo 800 mil ca sa fac crestere de capital social, creditul il girez cu activele petrom
      - recuperez toata investitia si platesc creditul in 1-2 ani si apoi scot profit de rup
      - si peste x ani mai recuperez si cat am dat la inceput pe companie motivand alte cheltuieli de mediu

      mai da ce afaceristi prosti suntem....oare ?
      miroase urat afacerea asta
      • +1 (1 vot)    
        Nu-i asa ca nu stii ce e ala (Miercuri, 3 august 2011, 9:43)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui das

        capital social?
    • +11 (13 voturi)    
      ai uitat (Marţi, 2 august 2011, 16:32)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui jj

      ai uitat de rezervele de petrol de zeci de miliarde pe care le-am cedat in aceiasi bani
    • +9 (11 voturi)    
      Culmea nesimtirii (Marţi, 2 august 2011, 17:41)

      Cetatean [anonim] i-a raspuns lui jj

      Profitul Petrom dupa privatizare:
      1. In anul 2004 statul a obtinut 670 milioane de euro din provatizare.
      2. In anul 2005 profitul Petrom a fost de 391 milioane de euro.
      3. In anul 2006 profitul Petrom a fost de 648 milioane de euro.
      4. In anul 2007 profitul Petrom a fost de 533 milioane de euro.
      5. In anul 2008 profitul Petrom a fost de 278 milioane de euro.
      6. In anul 2009 profitul Petrom a fost de 326 milioane de euro.
      http://www.zf.ro/infografice/evolutia-profitului-net-al-petrom-in-perioada-2004-2009-5718024
      In loc ca sa platim decontaminarea mediului din profiturile pe care Petrom le-ar fi adus daca era in proprietatea statului (sub management privat) si sa mai ramanem si cu profit, le vom plati de la buget, adica din buzunarul fiecarui cetatean al tarii.
      Pe langa asta, Petrom majoreaza pretul benzinei atunci cand pretul petrolului creste pe plan mondial insa nu il mai scade atunci cand cotatiile mondiale ale petrolului scad.
      Pe vremuri era un banc (culmea nesimtirii) in care Bula isi face necesitatile sub geamul unui vecin dupa care bate la geam si cere hartie igienica. Cam la fel se comporta si Petromul cu Romania.
  • +20 (24 voturi)    
    Cate case 4 case (Marţi, 2 august 2011, 13:26)

    Vizitiul [utilizator]

    Multumiti-i lu' 4 case. Si cand te gandesti ca o mare parte ii vor pe astia inapoi la putere. Oameni iresponsabili (de fapt oi marca "sa ne dea").
  • +15 (19 voturi)    
    haha (Marţi, 2 august 2011, 13:28)

    aaaa [anonim]

    E si cum te-ai duce la reprezentata mercedes ti-ai luat o masina sa zicem cu 30000 EUR tu promiti ca o speli si apoi dupa 1 an te duci si ceri de la ei 50000 EU pt ca ai spalat-o
    • +7 (9 voturi)    
      hahaha (Marţi, 2 august 2011, 15:01)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui aaaa

      cam asa ceva, e ras toata treaba asta, sunt curios cate zeci de miliarde o sa le dea statul roman inapoi in urmatorii 20 de ani...si oare ce clauze mai sunt in contractul ala de si acuma este secretizat din cate am inteles...
    • +5 (7 voturi)    
      Un pic mai complicat (Marţi, 2 august 2011, 15:13)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui aaaa

      E ca și cum ți-ai vinde cu 7 mii euro Mercedesul pe care l-ai folosit, promițînd noului proprietar să îi plătești reparațiile necesare pentru înmatriculare, iar după un an el vine cu facturile de la service și spune că l-a costat 6 mii euro să facă mașina treacă RAR-ul.
  • +13 (15 voturi)    
    Sa plateasca cine a semnat contractul! (Marţi, 2 august 2011, 13:52)

    Colette [utilizator]

    Sa plateasca cine a semnat contractul! Ne-am saturat ca 'statul', adica noi din taxe si impozite, sa platim reaua intentie, coruptia sau chiar prostia celor care, la un moment dat, efemeri, sunt in postura de a semna si a ne angaja pe noi, cei care platim tot felul de biruri, sa platim si pt greselile lor, voite sau nevoite!
  • +13 (15 voturi)    
    Petrom-Nastase,hotia continua. (Marţi, 2 august 2011, 13:55)

    mircea [anonim]

    Pe langa ca a vandut ieftin Petrom,hotia lui Nastase continua prin plata anuala a unor sume pentru lucrari aproape imposibil de monitorizat.Si daca Petrom sa vandut ieftin,de ce mai preluam si niste obligatii de mediu?Parca prea pare a bani pe care tot Nastase ii incaseaza.
  • +8 (10 voturi)    
    nastase... (Marţi, 2 august 2011, 14:06)

    nu conteaza [anonim]

    trebuie luat la puricat, repede...
    nu se poate ca statul roman dupa ce a vindut petrom in conditii dubioase sa fie dator petrom...

    detalii suplimentare aici: http://www.luju.ro/dezvaluiri/musamalizari/exclusiv-raportul-comisiei-senatoriale-privind-anchetarea-privatizarii-petrom-a-oglindit-in-2007-toate-nelegalitatile-acest-document-nu-a-mai-fost-niciodata-pus-in-dezbatere-ci-ingropat-la-repezeala-inca-nu-e-tarziu-pentru-justitie-documente
  • +16 (20 voturi)    
    Gratis (Marţi, 2 august 2011, 14:11)

    A U [anonim]

    Din ce inteleg eu aici, am incasat pe acel pachet 669 mil eur, acum avem datorie aprox 600 mil eur.
    Deci, am cam dat Petromul gratis.
    O sa ziceti acum, ca nu aveam bani la buget sa platim acele cheltuieli cu inchiderea sondelor. Eu zic ca am fi avut, pt ca profitul Petrom pe 2009 a fost de peste 400 mil care acum se duce la OMV in loc sa fi venit la noi.
    Sau o sa ziceti ca statul nu putea face acest profit. Normal, dar daca am fi angajat un manager privat si nu l-ar fi pus pe "prietenul de familie", l-am fi facut.
    Asa ca, l-am dat gratis iar acum cei care l-au vandut, in loc sa fie inchisi si averile toate confiscate, stau foarte bine si ne conduc sau ne vor conduce in continuare
    • +2 (4 voturi)    
      Este mai complicat de atat (Marţi, 2 august 2011, 17:08)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui A U

      Inainte de vanzarea Petrom din 2004, aceasta companie avea vreo 50.000 de angajati si avea o profitabilitate aproape de ZERO, cu datorii din ce in ce mai mari.
      Dupa vanzare, Petrom a inceput sa aiba profituri de peste 1 miliard lei anual. Numarul de salariati a scazut constant, este adevarat, dar compania a redevenit foarte profitabila.

      Putea Petrom sa devina profitabila avand management politic precum inainte de vanzare? Nu avem exemple de asa ceva in Romania! Putea fi folosita solutia aducerii prin licitatie a unei firme private care sa preia managementul Petrom fara vanzarea de catre stat a unui pachet majoritar? Poate. Dar aici trebuie retinut ca fara recapitalizare Petrom inca s-ar fi zbatut la limita profitabilitatii.
      • 0 (0 voturi)    
        in orice contract decent... (Miercuri, 3 august 2011, 21:44)

        panduru [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

        In orice contract decent, cumparatorul preia obligatiile de mediu ale obiectivului achizitionat. Privatizarea petrom a fost un act criminal! Inteleg ca tebuie sa le dam austriecilor toti banii inapoi, dupa ce dintr-o tara care avea in total 2 linguri de petrol au devenit un jucator important pe piata europeana, datorita fraierilor de romani.
  • +4 (8 voturi)    
    contract petrom (Marţi, 2 august 2011, 14:25)

    ispasian.dinca [anonim]

    mai fratilor, nu va aruncati cu comentarii aiurea! sunt mii de sonde care ACUM nu mai sunt productive dar care, in timp au extras cantitati mari de titei; evident,pe vremuri problemele legate de scaparile de hidrocarburi lichide erau trecute in subsidiar;astfel de-a lungul timpului s-au adunat suprafete imense poluate cu asfel de reziduuri; OMW a promis ca le va ecologiza dar pe banii statului roman sau pe bani europeni... asta-i problema ! un petrolist batran
    • +10 (12 voturi)    
      Astea-s contractele lui Bombonel.... (Marţi, 2 august 2011, 14:57)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui ispasian.dinca

      Astea-s contractele lui Bombonel, cu comisioane grase secretizate pt care sufera o natie care plateste oalele sparte ale guvernari Nastase si Tariceanu !!!!!! Antenele ,,motanului-FELIX" si IREALITATEA tac malc, parca sugerandu-ne ,,sa dormim linistiti " ca Vantu ne sufla prin buzunare !!!!!!
    • +1 (5 voturi)    
      suprafete imense (Marţi, 2 august 2011, 14:58)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui ispasian.dinca

      "astfel de-a lungul timpului s-au adunat suprafete imense poluate cu asfel de reziduuri":

      de exemplu ?
      • +4 (8 voturi)    
        decontaminare totala, inclusiv petrol din subsol! (Marţi, 2 august 2011, 15:20)

        gicacontra [anonim] i-a raspuns lui emilper

        Se vede ca nu te pricepi! Exemplu: Subsolul Romaniei a fost contaminat milenii de petrol si gaze in cantitati mari care dadeau pe afara si creau suprafete de contaminare! Austriecii si-au facut treaba bine si au decontaminat atat suoprafata cat si subsolul! Chiar sunt decenti ca nu cer sa le dea banii Romaia si pentru exploatare!
  • +6 (10 voturi)    
    matusa (Marţi, 2 august 2011, 15:25)

    duru [anonim]

    Stati voi linistiti ... cum vine bombonel la putere, mai moare o matusa Tamara care o sa-i lase mostenire 100 milioane dolari (averea ei stransa din pensie).
  • +2 (4 voturi)    
    PRIVATIZARI = Puscarie (Marţi, 2 august 2011, 15:29)

    just me [anonim]

    Deci, nu numai in acest caz, ar trebui ca cine a fost de acord cu aceste treburi, de la a la z, vor trebui bagati in puscarie.
    Ar cam trebui sa se sesizeze DNA-ul si toate "organele" competente si luate din '90 toate contractele. Luati banii inapoi de la cei care au ciupit si nu pot justifica banii..., cei care au comis astfel de privatizari bagat in puscarie
    • +3 (3 voturi)    
      PSD-ul la puscarie??? (Marţi, 2 august 2011, 20:12)

      Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui just me

      Buna idee...Adica sant obositi saracii de-atata furat ...sa-i bagam la statiune la odihna(ca astea sunt puscariile din ziua de azi-statiuni de odihna).....Sa-i recompensam pentru distrugerea tarii(atat economic,cat mai ales moral)....Si cand te gandesti ca in unele judete au aproape 75% din intentiile de vot...Incredibil...incredibil.!!!
  • -3 (3 voturi)    
    petrom (Marţi, 2 august 2011, 16:07)

    dicen [anonim]

    Pentru toți cei care se pronunta fără sa cunoască mecanismele de privatizare : facilitățile acordate de Guvernul Adrian Năstase la privatizarea Petrom , au făcut din aceasta companie cel mai mare contributor la Bugetul Statului : 6-7 miliarde de EURO anual .Indirect toți suntem beneficiarii acestei privatizari reusite : copii ,pensionarii etc.

    Mai multă decenta in exprimare si mai multă analiza ar fi benefica contestatarilor .....de serviciu .
    • +6 (6 voturi)    
      hai sifon (Marţi, 2 august 2011, 16:49)

      Ipse [anonim] i-a raspuns lui dicen

      Minti ca un porc! Daca ai vedea clipul cu care se lauda omv ai vedea ca asta a fost suma totala din 2004, nu pe un an. In plus, iti inchipui ca sunt vreun cadou de la omv? chiar si inainte petrom contribuia cam tot atit la stat, in schimb nu avea profit pentru ca il papau baietii destepti. acum daca ai face o socoteala mai adevarata ai vedea ca diferenta dintre pretul barilului pe piata si costul omv este cam de 60 dolari. unde e profitul? imprastiat prin fel de fel de companii austriece similare cu aceea in care este mnare sef barbatul presedintei petrom.
    • 0 (0 voturi)    
      ...te rog, nu dezinforma! (Miercuri, 3 august 2011, 0:02)

      vlahul [utilizator] i-a raspuns lui dicen

      ...contribuabil la bugetul de stat, evident ca a fost TOT timpul. Petromul era pe + fata de bugetul de stat. Vrei sa spui, ca profitul era altul?
      Da! e drept, acum este mai profitabil si putea fi MULT mai profitabil, dar ce folos daca aproape tot profitul ajunge in Austria (+ multe cheltuieli cu diverse firme Offshore care-s OMV in spate s.a.m.d.).

      Insa ce-i mai important, este ca nu mai avem putere de negociere in zona balcanica si cea caspica- printr-un vehicul precum Petrom se putea face asta- sa nu uitam de terenurile concesionate de noi acolo!
  • -6 (6 voturi)    
    Nastase si altii ca el (Marţi, 2 august 2011, 16:16)

    Lache [anonim]

    Daca nu erau astfel de contracte profitabile pentru firmele straine nu intram in europa, asta a fost pretul, oricine ar fi fost la putere ar fi facut la fel, mai ales ca si-au tras si ei partea leului din afacere, si parerea mea este ca toti sunt implicati in afacera Petrom, Nastase, Base, PNL-ul, altfel cum se explica ca nr 1. responsabil cu privatizarea Petrom nici macar nu e anchetat, pardon, ba e, dar pentru termopane si faianta din China.
  • 0 (0 voturi)    
    hotia nu cunoaste reguli (Miercuri, 3 august 2011, 0:18)

    tepes [utilizator]

    Austriecii au cumparat Petromul cu circa 650 mil.de euro,adica cu aceasta datorie le-am dat Petromul de pomana.Banditii care au facut aceasta privatizare trebuie demascati cu nume si prenume si condamnati la ani grei de inchisoare.Acesti austrieci sint adevarati banditii ai romaniei,tot ei l-au omorit pe horea closca si crisan,au colonizat bucovina cu straini .Multe au indurat romanii de-la acesti venetici criminali de-la arderea bisericilor la crime oribile asta acum citeva sute de ani,ei uite ca s-au intors tot cu jafuri de la banci la bogatiile pamintului romanesc gaz,titei ape minerale asigurarii si multe altele..Ce au cistigat romanii dea lungul timpului de-la acest popor ce se da cult.
  • 0 (0 voturi)    
    Necunoscute sunt caile Domnului ! (Miercuri, 3 august 2011, 9:24)

    cetatean [anonim]

    Bombonel va spune ca, privatizarea Petrom a fost facuta de parlamentul Romaniei,cel care a aprobat si de Basescu, cel care a promulgat legea ! Dar atunci cum ramane cu secretizarea dosarului si pe ce criterii parlamentul a votat daca datele din dosar nu au fost cunoscute ? Pe increderea fata de Bombonel sau,pe cuvant de onoare ?