VIDEO Guvernul a aprobat ordonanta privind eliminarea subventiilor la incalzire

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 31 august 2011, 17:33 Economie | Energie

Executivul a aprobat actul normativ privind acordarea ajutoarelor la incalzire doar persoanelor considerate vulnerabile, adica familiilor care au venituri de pana la 786 de lei de persoana. Premierul Emil Boc a explicat la finalul sedintei de Guvern ca va fi eliminata subventia de la bugetul de stat care anul trecut a totalizat 350 de milioane de lei. Dar pe de alta parte, va creste valoarea ajutoarelor de incalzire acordate persoanelor cu venituri mici.

  • Pana acum, populatia, indiferent de venituri, beneficia de o subventie acordata de Guvern prin Ministerul Administratiei si Internelor. Pe de alta, parte exista si un ajutor de incalzire acordat de Ministerul Muncii, in functie de venituri. Anul trecut, ajutoarele de incalzire au totalizat 120 de milioane de lei. Subventia nediferentiata va fi eliminata, urmand ca o parte din banii care aveau aceasta destinatie sa se duca in ajutoarele de incalzire acordate de Ministerul Muncii. Astfel, va creste valoarea totala a ajutoarelor de incalzire acordate in functie de venituri la 345 de milioane de lei.

"In sezonul trecut, la incalzire, cetateanul era sprijinit la plata facturii prin mai multe modalitati - si aceste sume au fost concretizate in ajutoare, pe care, intr-o forma sau alta, statul, de la nivel national sau local, le-a acordat. 350 milioane de lei subventia acordata de guvern prin intermediul Ministerului Administratiei si Internelor la pretul combustibilului. Este vorba de acea subventie la combustibil generalizata, care se acorda tuturor, indiferent de venit, indiferent de numarul de proprietati, nediferentiat. A doua forma de sprijin era reprezentata de ajutoarele de incalzire care s-au acordat de catre Ministerul Muncii, in valoare de 120 de milioane de lei, in functie de venit. Si la aceste doua forme de sprijin s-a adaugat sprijinul autoritatilor locale, prin subventia pe care ei au acordat-o, in valoare de 700 de milioane de lei", a afirmat premierul.

  • "Acum, pentru sezonul actual, ce se intampla in fapt? Subventia nediferentiata acordata de guvern la combustibil practic este eliminata si o parte din banii pe care ii acordam pe aceasta subventie se duc la Ministerul Muncii, pentru a spori numarul ajutoarelor de incalzire pentru persoanele cu venituri mici. Adica nu mai dam de la nivel central o subventie generalizata, la toata lumea, indiferent de venitul pe care il are sau de numarul de proprietati, ci mergem la Ministerul Muncii si marim acolo valoarea ajutoarelor de incalzire", a explicat Emil Boc.
Potrivit acestuia, creste valoarea ajutoarelor de incalzire acordate de Ministerul Muncii de la 120 de milioane de lei la 345 de milioane de lei. La aceste ajutoare de incalzire se vor adauga ajutoarele de incalzire sau subventiile acordate de autoritatile locale.

Boc a mai spus ca in continuare, Ministerul Muncii va da ajutoare de incalzire in functie de transe de venit. "Principala modificare consta in acea ca am introdus inca o transa suplimentara in grila pentru acordarea ajutoarelor de incalzire, si anume este transa de la 615 la 786 lei, pe care puteti sa o vedeti pe acest grafic. Deci, de la 615 la 786 se acorda o transa suplimentara de compensare la factura la energia termica a populatiei. La persoana singura, vedeti, compensarea este de 15%. Prin aceasta crestere de la 615 la 786, creste numarul beneficiarilor de la 200.000 la 320.000 de beneficiari la ajutoare de incalzire",a precizat Boc.




Premierul sustine ca in acest fel se mareste numarul de beneficiari de la 200.000 persoane la 350.000 persoane.



La randul lor, autoritatile locale ar putea acorda ajutoare de circa 350 milioane de lei, jumatate din valoarea de anul trecut. Insa, in functie de resursele proprii, autoritatile locale pot aproba subventii peste limitele stabilite, a precizat Boc.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3422 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    deci eu cu 800 in Bucuresti (Miercuri, 31 august 2011, 18:33)

    Andrei [anonim]

    o sa platesc 300 ron gigacaloria, in loc de 100 pana acum ... asta inseamna 600 ron iarna (apa calda + caldura) in loc de 200 ron + celelate cheltuieli = 800 ron intretinerea. Si Oprescu a declarat ca nu are rost sa mai subventioneze pretul gigacaloriei la 150 ron, daca si guvernul a luat aceasta decizie, pentru cei cu venituri peste 800 ron. Macar asa sa ma simt si eu ca Gigi Becalii ... la cheltuieli cu intretinerea, sa vad si eu cum se simt bogatii Romaniei. Urat din partea guvernului ca luat masura taierii brutale si rapide a subventiei de 150 ron din cei 300 ron. Se putea face in trepte.
    • +1 (1 vot)    
      Foarte buna initiativa (Joi, 1 septembrie 2011, 8:38)

      MM [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      E foarte buna initiativa. Ti se pare normal ca si Gigi Becali (daca e abonat la CET) sa beneficieze de aceasta subventie? De ce nu ma subventioneaza si pe mine cel cu centrala? Nu mai cersiti atat, munciti mai mult si nu va mai tot plangeti. Nu va convine plecati unde va e mai bine! Sau daca e prea scumpa viata in Bucuresti sau la oras mutati-va la tara! Nu va tine nimeni in oras!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 1 septembrie 2011, 9:40)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Uite o idee: iti mai iei o slujba, la McDonald's sa zicem. Acolo e cald si bine iarna + mai castigi cateva sute de lei pe luna si iti platesti intretinerea acasa cu banii aia. Ce zici? Nastrusnica ideea, nu?

      Eu cred ca nimeni nu ar trebui sa primeasca subventie. Unul s-a omorat la scoala sa invete carte, apoi la munca sa invete, sa promoveze, sa produca, etc... si sa castige bine si altul a frecat mingea pe maidan in copilarie, a spart seminte pana la 25 de ani in fata blocului si apoi s-a angajat paznic pe 800 RON/luna si primul ar trebui sa il ajute sa se incalzeasca iarna, sa ii plateasca alocatia copiilor, ajutorul de somaj cand sta acasa, etc... Pare cinstit, nu?
      • +1 (1 vot)    
        si (Joi, 1 septembrie 2011, 11:45)

        si [anonim] i-a raspuns lui Marcu

        si tu acum, alta solutie decat munca nu puteai sa ii propui? stie si el solutia asta, dar nu o vrea. sau o vrea numai pe jumatate. adica sa isi acopere cheltuielile din munca, atata ca nu din munca lui. ci din munca altora.

        mult mai incantat ar fi fost sa iti iei o slujba la mcdonald's si apoi sa ii versi lui castigul tau, pe post de subventie. ba chiar si ceva in plus caci, nu-i asa, dupa ce ca ti-a oferit onoarea de a munci in locul lui, mai beneficiezi si de caldura de la mcdonald's. hei, trebuie sa fii solidar, nu-i asa?
    • +1 (1 vot)    
      dar (Joi, 1 septembrie 2011, 11:47)

      dar [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      dar sa castigi ceva mai mult nu te-ai gandit? sa ti se faca reducerea in trepte... dar te gandesti ca noi nu mai vrem sa se inceteze cu risipa muncii noastre (pe subventii) ceva mai repede decat "in trepte"-le dumitale?
  • 0 (2 voturi)    
    subventie caldura (Miercuri, 31 august 2011, 18:43)

    ileana [anonim]

    Este foarte bine sa renuntam la subventii dar in acelasi timp sa acordam un salariu si o pensie corecta.

    Nu este normal calculul pensiei in sistemul social,
    la un salariu mediu pe economie( exemplu 2000ron)din calcul punctaj pensie reiese 1 punct (adica 732 ron) - deci , deja s-a redus pensia din calcul, si subventia pe are o dadea , acum o taie???
    Nu!!! atunci sa calculeze statul pensia corect si eliminam subventiile
    Si salariile sa le calculeze corect, sa majoreze salariu minim pe economie si sa nu mai acorde subventii
    • 0 (0 voturi)    
      dar (Joi, 1 septembrie 2011, 14:16)

      dar [anonim] i-a raspuns lui ileana

      dar tu ai luat in calcul si proportia dintre pensionari si salariati? (mai precis, cei ne-bugetari, caci doar aceia cotizeaza net)

      daca in tara avem doar 10 salariati nebugetari si 100 de pensionari, atunci ce propui? ca pensia sa fie egala cu salariul mediu al celor 10? pai este posibil ca un om sa munceasca pentru a tine in spate inca zece oameni care, in plus, mai pretind sa li se asigure *acelasi* nivel de trai?

      ca sa nu mai spun ca salariatii respectivi au si ei copii in intretinere, nu au bilete gratuite pe tren, nici gratuitate pe ratb si mai trebuie sa cotizeze si la asigurarea pentru sanatate.

      toti vreti, dar de unde, fratilor? vreti sa ne omorati cu zile?
  • +1 (1 vot)    
    si o sa mai ramina abonati la caldura... (Miercuri, 31 august 2011, 18:55)

    Jack al-II-lea [anonim]

    \
    ...fix persoanele vulnerabile.
    Si dupa aia o sa ne puna sa platim, noi astia nevulnerabili, caldura din tevi suta la suta. Adica toata.

    Totusi e un pas inainte. Spre desfiintarea CET-urilor, desigur.
  • +3 (3 voturi)    
    Directivele europene impun contorizarea caldurii (Joi, 1 septembrie 2011, 9:14)

    rov [utilizator]

    Primul pas atunci cand se discuta de subventie ar trebui sa fie cantitatea subventionata.
    Adica primariile ar trebui sa suventioneze un anumit nr. de gcal/ fiecare individ defavorizat, nu cantitatea totala pe care o poate el consuma !!!
    Cum ar venii iti dau o masa pe zi( o cantitate),nu iti dau acces la pret redus in alimentara.
    Banii cheltuiti aiurea pentru subventii haotice ar putea fi folositi pentru eficientizarea sitemului centralizat.
    Sistemele centralizate sunt dorite de toate orasele din lume, putine si le-au permis din cauza investitilor initiale mari.
    Noi le avem dar intai trebuie distruse (datorita intereselor importatorilor de centrale si distribuitorilor de gaze naturale pe de o parte si incompetentei politice si organizatorice pe de alta parte). Apoi mai vedem.

    SOLUTIE :
    1. Eficientizarea producerii si distributiei de energie termica.
    2. Contorizarea integrala la nivel de apartament.
    3. Subventionarea prin acordarea gratuita a unei cantitati de caldura persoanelor defavorizate, urmand ca dupa acesata cantitate sa plateasca pretul intreg.
    4. Avand acest sistem implementat, vinderea lui sau adoptarea unui management privat.

    Referinta
    Inclusiv orasul Milano a primit procedura de infrigment pentru contorizarea ulilitatilor in 2010.
  • -1 (1 vot)    
    NISTE NENOROCITI (Joi, 1 septembrie 2011, 10:34)

    Zummm [utilizator]

    NISTE NENOROCITI