Wall Street Journal: Daca UE si FMI si-ar retrage sprijinul, alti investitori straini s-ar putea retrage rapid din Romania

de George Stefan     HotNews.ro
Marţi, 31 iulie 2012, 12:35 Economie | Finanţe

"A doua cea mai saraca tara din Uniunea Europeana din punctul de vedere al produsului intern brut pe cap de locuitor a fost paralizata de un scandal constitutional de cand Victor Ponta, de stanga, a devenit premier in luna mai", relateaza Wall Street Journal, intr-un articol ce analizeaza situatia politica din Romania si impactul asupra economiei. WSJ scrie ca o eventuala retragere a sprijinului UE si FMI pentru Romania ar duce la plecarea investitorilor.

"Acesta a incercat sa il inlature pe presedintele Traian Basescu, acuzandu-l pentru masurile de austeritate nepopulare. Liderii europeni l-au criticat deja pe Ponta, temandu-se ca - asemenea premierului ungar Viktor Orban, Ponta ameninta presupusa independenta a institutiilor din Romania. Acesta ar fi un pas inapoi pentru statul de drept in Europa", se mai arata in articolul WSJ.

"Rezultatul referendumului de duminica, organizat pentru a-l demite pe Basescu din functia de presedinte, nu a rezolvat nimic. Chiar daca 88% dintre votanti au votat pentru demitere, votul nu va fi valid pentru ca prezenta la referendum a fost sub 50% din populatia cu drept de vot. Rezultatul il lasa pe Basescu foarte slabit, insa determinat sa isi reocupe functia. In acelasi timp, Ponta isi poate continua campania anti-Basescu. Desi leul s-a apreciat luni in fata monedei euro cu 1%, impasul politic este de asteptat sa mentina cursul aproape de nivelurile minime record inregistrate saptamana trecuta", continua WSJ.

"Pretextul pentru campania lui Ponta a fost ca Basescu a sprijinit politica guvernului de reducere a cheltuielilor, care a dus la scaderea deficitului bugetar de la 9% in 2009 la 5,2% anul trecut, cu o tinta de 2,2% in acest an. Reducerile au ajutat si la garantarea unei linii de credit din partea FMI si UE de 5 miliarde de euro, destinata protejarii economiei romanesti de migratia capitalurilor in eventualitatea unei inrautatiri a crizei economice din Europa", mai scrie Wall Street Journal.

"Ponta ar putea acum sa caute sa obtina mai mult sprijin popolar dand inapoi pe tema reducerilor fiscale din Romania. De asemenea, el poate lua mai multe masuri de tipul schimbarii recente a liderilor celor doua camere ale Parlamentului roman. Acest lucru poate fi o strategie riscanta: daca UE si FMI si-ar retrage sprijinul, alti investitori straini s-ar putea retrage rapid din Romania. Dar dl. Ponta se poate sa se fi gandit ca ultimul lucru de care au nevoie liderii UE este o alta tara care sa cada in abisul economic, indiferent cat de mica este aceasta. Un nucleu slabit al UE permite aparitia <<merelor stricate>>", concluzioneaza articolul din ziarul american.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

9651 vizualizari

  • -25 (39 voturi)    
    USL sa lase lupta cu gargara basista (Marţi, 31 iulie 2012, 12:48)

    busola [utilizator]

    Daca au o bruma de instinct politic cei de la USL ar trebui sa boicoteze total cuvintele 'basescu', 'pedele', si sa se concentreze la probleme economice fara sa raspunda retoricii politice reactionare in nici un fel.
    • +44 (48 voturi)    
      sunt in stare de asta? (Marţi, 31 iulie 2012, 13:19)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui busola

      tot programul lor de ani de zile e "jos Basescu"! Asa ca de unde vrei tu sa vina ei cu actiuni pe probleme economice?
      • +28 (32 voturi)    
        O idee, (Marţi, 31 iulie 2012, 14:34)

        FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui dj

        Hai sa ne imprimam pe tricouri de exemplu ironic"Suntem mandri ca prim ministrul e plagiator" sau "Minte cum respira" .... Ce propuneti voi?
        • -19 (27 voturi)    
          base capul mincinosilor (Marţi, 31 iulie 2012, 16:02)

          deceneus [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

          asta cu "minte cum respira" e buna pt Basescu...

          -> eu nu vreau sa castig la masa verde , iesiti la vot
          -> eu zic sa iesiti la vot, sunt in disonanta cu PDL-UL
          -> nu iesiti la vot
          -> eu ies la vot, dar voi nu trebuie sa iesiti ...

          Pana la urma nici nu a mai fost :D
          • +5 (7 voturi)    
            remus cernea (Marţi, 31 iulie 2012, 23:21)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

            ti-au dat iar voie parintii la computer, sau sint plecati de-acasa si-l ;;accesezi'' ilegal? Spume, ceva?
          • +2 (2 voturi)    
            aburici (Miercuri, 1 august 2012, 10:34)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

            astea nu sunt minciuni, sunt schimbari de strategie. minciuni sunt alea in care Ponta zice ca n-a plagiat, ca a facut masterul in italia, alea in care Antonescu zicea ca barroso n-a trimis niciun document, alea in care Antonescu zicea ca se retrage din politica si acum cica nu a facut niciun pariu etc. Intelegi, uslamistule?
          • 0 (0 voturi)    
            Inca una (Miercuri, 1 august 2012, 23:31)

            FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

            Base a zis asa mai demult:
            "Sa traiti bine!"

            Totusi, multi oameni nu traiesc bine.

            Avem 2 feluri de a judeca:
            1) Base a mintit, pt ca a promis ca vom trai toti bine. Aceasta interpretare e sustinuta de USL.
            2) Base ne-a indemnat sa traim bine. Ca traim sau nu, depinde prea putin de el.

            As ruga un profesor de limba romana sa ne explice daca Base a mintit.
        • -15 (21 voturi)    
          pana una alta (Marţi, 31 iulie 2012, 16:08)

          catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

          pana una alta ura contra pdl si basescu a atins cote f mari.. si e doar un inceput caci frustrarea nevalidarii referendumului unde nr celor ce au votat pt demitere a fost cu 2 mil mai mare ca cel ce a reprezentat pasaportul lui Bases pt cotroceni in 2009 se va deconta crunt in toamna la alegeri.. nu stiu de ce dar cred ca orice zgomot cu plagiatul lui Ponta va fi stins de ura si frustrarea rezultatului acestui referendum
          • +2 (2 voturi)    
            pana una alta (Miercuri, 1 august 2012, 10:14)

            DavidM [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

            TOTI ROMANII sunt scarbiti de fraudarea masiva a referendumului. Nu mai scapam odata de mizerabilii astia care fura si ne saracesc an de an. La PUSCARIEEEE cu toti baronii locali!!!
      • +13 (15 voturi)    
        Au luat si decizii economice!!! (Marţi, 31 iulie 2012, 16:45)

        ormy [utilizator] i-a raspuns lui dj

        Astazi tocmai au marit taxele percepute de Registrul Comertului (practic le-au dublat) - ca doar se si inregistreaza multe firme in ziua de azi...
        Iar cand va intra in vigoare noua lege a sanatatii, va mai aparea o mica modificare facuta de USL: CASS-ul nu se mai plateste la salariul brut al angajatului, ci la salariul mediu pe economie (adica cine are salariul brut mai mic de 2400 - aproximativ - va plati la aceasta suma taxa; ce conteaza ca are 1200 brut - va plati dublu si gata!
        In schimb au mai luat o masura interesanta: au dublat (de la 30000 la 60000 de euro) suma pana la care institutiile de stat nu trebuie sa realizeze licitatii pentru achizitionare diverselor marfuri sau servicii. Interesant, nu?
        • 0 (0 voturi)    
          Si.. (Miercuri, 1 august 2012, 23:34)

          FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui ormy

          s-au mai vandut niste actiuni la niste companii romanesti.
          Asa ca suntem din ce in ce mai saraci in ce priveste capitalul romanesc.
          Dar ei sunt oameni de cuvant, au marit pensiile si salariile si trebuiau sa faca rost de bani de undeva. Nu-i asa ca e cinstit?
    • -8 (18 voturi)    
      CNN si Vocea Rusiei vorbesc aceeasi limba: Antena3 (Marţi, 31 iulie 2012, 13:31)

      TP [utilizator] i-a raspuns lui busola

      Adica doi "grei" de calibru se sprijina reciproc sa calce peste Romania

      Care-i explicatia ?

      Antena 3 s-a afiliat reţelei CNN

      20 octombrie 2011

      http://www.adevarul.ro/financiar/media/Antena_3_s-a_afiliat_retelei_CNN_0_575943039.html#
      • +12 (18 voturi)    
        poooooooooooostacule (Marţi, 31 iulie 2012, 14:23)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui TP

        hai du-te inapoi la partid cu incontinenta ta verbala
    • +27 (33 voturi)    
      nu intelegi... (Marţi, 31 iulie 2012, 14:34)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui busola

      ...nu acum , deoarce programul lor electoral este:
      Sanatate : Jos Basescu
      Economie : Jos Basescu
      Justie : Jos Basescu
      etc etc etc...

      Acealasi exemplu se aplica si la antena 3: eu cred ca intra in faliment daca nu mai este basescu !
      • 0 (0 voturi)    
        Totusi (Miercuri, 1 august 2012, 23:39)

        FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

        Cred ca atunci cand se vor indeplini toate obiectivele enumerate mai sus, vor stabili un nou program:
        Sanatate : Jos cu ea
        Economie : Jos cu ea
        Justitie : Jos cu ea
        etc etc etc...

        Chiar daca nu vor mai avea asa audienta la TV, domeniile de mai sus se vor afla sub talpa lor, ceea ce reprezinta un castig chiar mai mare.
    • -1 (9 voturi)    
      ai busola defecta (Marţi, 31 iulie 2012, 15:20)

      unnene [utilizator] i-a raspuns lui busola

      o sa intri cu nava in stanci
    • +8 (12 voturi)    
      Apreciez cea ce ai scris. (Marţi, 31 iulie 2012, 16:07)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui busola

      In tot cea ce am citit din ce ai scris am vazut o abordare partizana. E prima data cind apreciez ca cea ce ai scris e mai aproape de realitatea cu care ne confruntam zilnic.
      Eu am inteles asa: - USl sa recunoasca ca a pierdut la acest referendum
      - pentru tot omul care munceste sunt mult mai importante problemele economice decit aceasta lupta politica fara sens care face foarte mult rau Romaniei.
      • 0 (0 voturi)    
        Vezi Vocea Rusiei (Miercuri, 1 august 2012, 8:58)

        sipi [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Nu e fara sens, sensul e dat de la Moscova, devine din ce in ce mai clar, restul e doar praf in ochi
  • -18 (28 voturi)    
    aoleu (Marţi, 31 iulie 2012, 12:59)

    Mazeta [utilizator]

    Groaznic, cum să plece FMI din România? Trebuie făcut ceva urgent!
    • +19 (21 voturi)    
      Dati drumu la tiparnita (Marţi, 31 iulie 2012, 13:35)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce zici cam la cit va ajunge euro: 5, 6, 7 lei? In cit timp?
      • -14 (14 voturi)    
        fara grija ! se ocupa macovei . (Marţi, 31 iulie 2012, 15:19)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        rezolva imediat .. rabdare ...
        • +14 (14 voturi)    
          deci... (Marţi, 31 iulie 2012, 16:11)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          daca mie imi intra hotul in casa si strig si zbier hotul, hotul, si ma aud vecinii eu sunt vinovat de zgomot nu?

          gandire de gibon!
          • -5 (9 voturi)    
            1. nu e casa ei . (Marţi, 31 iulie 2012, 16:31)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

            2. hoti sunt ei . (hotul striga hotul).
    • +16 (18 voturi)    
      ce glume reusite (Marţi, 31 iulie 2012, 15:21)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Numai Ponta mai face asemea glumite. Nu e invidios pe dumneavoastra ?
      De-abia asteptati sa ne preia Fondul Mama Rusie, nuu ? sau scoate Voiculescu banii de la salteluta?
  • +25 (29 voturi)    
    Mai bine sa...... (Marţi, 31 iulie 2012, 13:02)

    polonyca [utilizator]

    ......plece derbedeii astia din USL !!! Iata unde ne duc...!!!!
    • +14 (18 voturi)    
      ca sa-l citez pe Plesu... (Marţi, 31 iulie 2012, 13:12)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Dar dumneavoastra ce mai faceti?
      • +10 (12 voturi)    
        era... (Marţi, 31 iulie 2012, 13:54)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        pentru Mazeta imi cer scuze
  • +22 (24 voturi)    
    vai de tarisoara noastra cu Ponta la conducere (Marţi, 31 iulie 2012, 13:05)

    ancutica [utilizator]

    daca chiar ii intereseaza tara noastra atunci sa nu mai minta in fiecare zi si sa respecte smecherii si ungurii;dar pe ei ii intereseaza doar ce a mai ramas de furat
    • -12 (12 voturi)    
      ungurii? (Marţi, 31 iulie 2012, 16:09)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui ancutica

      ungurii au stat acasa dupa cum li s-a spus de la Budapesta... asa ca.. despre ce vorbesti?.
      • +7 (9 voturi)    
        si care-i problema? (Marţi, 31 iulie 2012, 22:40)

        map [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        si eu am stat acasa pentru ca asa am vrut eu...te oftici?

        si-s din Olt...judet fruntas. Si pot spune ca-mi este RUSINE ca provin de acolo!
        • +3 (5 voturi)    
          Nu e vina ta (Miercuri, 1 august 2012, 1:03)

          emigrant [utilizator] i-a raspuns lui map

          Stiam eu ca nu sint (em) toti la fel. Nu are de ce sa-ti fie rusine. Nu e vina ta. Dar trebuie si acolo ceva organizatii civice sa nu-i mai lasam sa ne fure. Nici parintii mei (tot in Olt) nu au votat. Poate sa infiintam o filiala ICCD la OLt?? Degeaba boicotam sau votam cinstit daca ii lasam sa fure.
  • +15 (17 voturi)    
    E rau (Marţi, 31 iulie 2012, 13:10)

    subcultura [utilizator]

    si foarte ciudat cum in cateva luni am ajuns coada cozilor si au ajuns astfel de articole sa fie scrise in WSJ sau FT, iar Radio Vocea Rusiei aproape ca ai zice ca e Radio Antena 3. Toate astea ne costa pe noi toti, pt ca daca economia nu merge prostimea plateste, politicienii oricum se invart de functii pe bani publici si de diverse invarteli oricum le iese.
    si pentru ce toate astea?
    reversul va fi ca USL va trebui sa puna cumva batista pe tambal si va proceda la alte privatizari sau contracte dezavantajoase pt Romania, insa bune pt imaginea lor si opinia unor lideri din Vest si Est. Daca Romania ar vinde, sa zicem niste avioane IAR la de doua trei ori valoarea reala, doar pt ca pozitia noastra internationala fata de o tara sau un lider politic din acea tara sa fie putin mai moale, noi toti am zice ca am realizat ceva extraordinar, nu? atunci de ce nu ar spune si germanii, francezii, rusii sau americanii la fel ...
    • -8 (8 voturi)    
      batista pe tambal (Marţi, 31 iulie 2012, 16:12)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      batista pe tambal va fi una simpla: lideri ca Udrea, Boagiu si multi altii vor veni in fata procurorilor.. organisme independente de guvernul actual, audit pe fonduri, arata cat de dezastruos a fost managementul facut de cei care direct tineau in mana aceste fonduri.. e greu ca prostia pdl-ista sa fie acoperita prin manariile usl-iste.. asa ca.. se scufunda corabia tovarasi!
      • +7 (7 voturi)    
        ce zici tu (Marţi, 31 iulie 2012, 16:23)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        e pentru consumul local al alegatorului de partid care spera la o majorare de salariu, o indemnizatie de revolutionar ceva acolo. investitorii si economia reala sunt interesati de stabilitate (de ex. azi Germania se imprumuta la dobanda negativa pt simplul fapt ca oamenii prefera sa piarda niste bani, dobanda negativa, decat sa ii tina in tari instabile precum Romania) si predictibilitate. La noi aceste lucruri dupa ultimele luni lipsesc cu desavarsire, iar genul ala de protocol semnat de USL cu Dogaru si ai lui, nu face decat sa puna pe fuga orice investitor (strain sau local).
      • 0 (0 voturi)    
        Fii mai clar ! (Marţi, 31 iulie 2012, 22:33)

        dan tulceanu [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        .
  • +17 (19 voturi)    
    PLAGIATTORE DEMISIA DE URGENTA ! (Marţi, 31 iulie 2012, 13:58)

    C.T.C [utilizator]

    Mincinosul ne-a dus pe marginea prapastiei cu guvernul facut de turnatorul Felix. Poate ca romanii nu realizeaza raul produs de USL decat daca vor vedea pe pielea lor efectul unor decizii de genul Romania expulzata din UE, retragerea sprijinului financiar din partea FMI si UE. PONTAAAAAAA DEMISIAAAAAAA !
  • +14 (16 voturi)    
    dar la prostie pe ce loc ... (Marţi, 31 iulie 2012, 14:42)

    exilatul [utilizator]

    se afla romania, daca la saracie, e pe penultimul loc....daca usl ul trage tare , rom la anul e pe ultimul loc, la toate....
    • -11 (13 voturi)    
      pe ce loc ... ? (Marţi, 31 iulie 2012, 15:21)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      pai ia sa vedem ...
      pe ce loc am putea fi , daca multi chiar cred ca masa de oameni care au stat acasa la votare , sunt de fapt pro basescu .....?
      • +1 (1 vot)    
        adevarul asta e... (Miercuri, 1 august 2012, 10:18)

        DavidM [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Cei care au stat acasa il sustineau pe base. Dar pe noi ne scarbeste FRAUDA din cele 10 judete cu baroni PSD. E un referendum fals, hotia este prea mare.
  • +8 (10 voturi)    
    si ce daca... (Marţi, 31 iulie 2012, 15:35)

    rov [utilizator]

    Ne bazam pe judetele OT, MH, si TR
    Si Romania va avea un viitor glorios condusa de antena 3...
    Securistii dupa ce au vandut industria vor vinde si tara pe bucati spre fericirea asistatilor social.
    Va fi tara nimanui, si rusia isi va rezolva astfel dominatia, nu cu arme, chiar cu prostii acestei tari
  • +12 (12 voturi)    
    Mesajul este unul foarte clar (Marţi, 31 iulie 2012, 15:58)

    morometu [utilizator]

    Mai ales acum cand FMI este la evaluare.
    "Ciocu mic si joc de glezna!"
    Cu toate ca "copy paste" afirma ca l-a inteles, se pare ca inca se mai exprima cu doua limbi: una cu care afirma in fata presei internationale ca a inteles si cea de-a doua, cu care tipa la noi amenintandu-ne ca chiar daca nu ne-am prezentat la referendum, vor gasi ei "metode noi" de validare.
    De altfel pentru ei, noi cei 60-70 % din cetateni care le-am dezaprobat actiunile, nici nu existam.
    Cred ca am putea face o petitie prin care sa-i solicitam demisia.
    Noua nu ne place sa latram in strada deoarece pana la aceasta varsta am invatat sa scriem si sa citim!
  • -13 (13 voturi)    
    referendumul (Marţi, 31 iulie 2012, 16:05)

    catalin_mattei [utilizator]

    nici in vremurile bune T Basescu nu a fost iubit de un numar atat de mare de oamnei pe cat de mare este cel ce il uraste in acest moment... este doar un inceput ce se va finaliza cu predarea in 2014 a lucrurilor de la A Nastese la T Basescu .. stafeta ce se va preda la inchisoare
  • -5 (5 voturi)    
    ah hotnews.... (Marţi, 31 iulie 2012, 22:35)

    liviu_ [utilizator]

    scoala voastra este similara ziarelor dinainte de 89....
    d c "uitati" sa dati ziarele care-l fac praf pe basescu!?!?!
    care spun ca a avut o MARE infrangere la referendum etc?!?!?!
    de fapt si acest ziar spune acest lucru
  • +6 (6 voturi)    
    minciuni ! (Marţi, 31 iulie 2012, 22:46)

    Uzu_buzu [utilizator]

    adevarul e ca astia de la Wall Street Journal sunt basisti ... si au interese oculte cu tara noastra. cred ca vor s-o fure.
    pot insa paria pe orice ca daca o vor fura n-o fura decat goala. cu romani in ea nu trebuie la nimeni care are cat de cat minte !
  • +1 (1 vot)    
    daca dolarul.... (Miercuri, 1 august 2012, 8:41)

    jackalphonse [utilizator]

    n-ar mai fi petrodolar.....cine le-ar mai ""suge"" inflatia?