Dan Diaconescu NU a semnat contractul de privatizare a Oltchim si acuza autoritatile de tergiversare. Scandalul s-a mutat pe scena politica, acuzatii Ponta - Videanu - Diaconescu. Negocierile se vor relua miercuri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 24 septembrie 2012, 9:13 Economie | Companii

Dan Diaconescu la Oltchim
Foto: Agerpres
 documente
(24 Sep 2012) PDF, 353KB
Privatizarea Oltchim a devenit noul scandal politic al momentului. Invitat luni la Ministerul Economiei, Dan Diaconescu a refuzat sa semneze contractul de cumparare a Oltchim si a invocat absenta unor clauze din propunerea de contract a Miniserului Economiei. Diaconescu, care a cistigat licitatia de vineri cu suma de 203 milioane de lei - fara a specifica sursa fondurilor - a acuzat Guvernul ca nu vrea sa plateasca salariile angajatilor, in binecunoscutul sau stil sau populist. Din acel moment a inceput sarabanda declaratiilor politice: Ponta l-a acuzat de Diaconescu ca nu are banii promisi si ca este inteles cu Videanu, Videanu l-a numit pe Ponta "Bula" si l-a acuzat de incompetenta. Intre timp, mai multi lideri liberali au declarat ca toata povestea este un esec.


-------------------------------------

Evenimentele zilei:


Ora 18.35 S-au terminat discuţiile pentru Oltchim de la Ministerul Economiei. O nouă întâlnire va avea loc miercuri, la ora 11.00, scrie Bursa.

Ora 16.58: Negocierile s-au reluat la Ministerul Economiei intre Remus Vulpescu, seful OPSPI, si avocatii lui Dan Diaconescu

Ora 13.05: Adriean Videanu: Ponta e un fel de Bula. Unde ati mai vazut privatizare pe persoana fizica?

Ora 12.34: Victor Ponta: Dan Diaconescu s-a inteles cu Videanu, hotul hotilor, si incearca sa acopere fraudele PDL

Ora 11.47: Dan Diaconescu anunta ca nu a semnat contractul de privatizare a Oltchim si acuza autoritatile ca nu au completat actele. "Contractul nu are numele meu, ci e cu puncte-puncte, lipseste avizul de noxe si avizul de la Consiliul Concurentei. Guvernul vrea sa traga de timp cu semnarea. Guvernantii nu vor sa dea salariile oamenilor".



Ce a spus Dan Diaconescu la iesirea din sediul Ministerului Economiei:

As fi vrut sa semnez, dar Guvernul a mai facut inca o surpriza neplacuta poporului. Nici macar nu au trecut numele cumparatorului pe contract. Lipsesc paragrafe, lipsesc anexe.

Avocatii mei invoca faptul ca nu avem nicio siguranta, ca statul roman se poarta asa cum se poarta, ca nu ne-a felicitat.

Statul roman vrea sa privatizeze din 2001, noi i-am ajutat sa privatizeze cu succes, am oferit o suma de 10 ori mai mare decat concurentii.



E un soc mare pentru noi sa vedem ca e o batjocura de contract.

A castigat cel care nu a dat spaga, va rog sa ma iertati, domnilor ciocoi, ca am castigat noi Oltchimul.

Banii pe care ii voi plati pentru privatizare sa ajunga in visteria Oltchim. Din toate partile implicate, doar noi vrem sa platim salariile si sa salvam combinatul. Guvernul Romaniei este cel care a inchis acest combinat pe 22 august. Sa inchizi un combinat cu o luna inainte sa il privatizezi mi se pare o crima.

Toate actiunile pe care eu le voi cumpara le vom vinde mai departe cetatenilor romani, probabil la pretul de pe bursa.

Acest contract era cu puncte, puncte si cu anexe, anexe care lipsesc.

Vom plati salariile, sper sa fie trasi la raspundere guvernantii pentru acest lucru pe care il fac.

Guvernul vrea sa traga de timp cu semnarea, guvernantii nu vor sa plateasca salariile, guvernantii nu vor sa mearga banii la combinat, guvernantii spun ca nu avem bani desi stiu ca avem bani.

Daca noi nu participam la licitatie, la ora asta era vandut pe 2-3 milioane de euro.

Am luat Oltchimul deja si nu o sa-l mai dau niciodata.

Voi plati salariile indiferent de ce se intampla cu contractul.

Adversarii nostri din plan politic ne vor raul, domnul Ponta a declarat public ca ar vrea ca eu sa fiu arestat, domnul Chitoiu nu vrea sa se investeasca in combinat ci sa fie inchis.

Daca privatizarea nu se facea, probabil ca acordul cu FMI nu mai functiona si la ora asta Guvernul Ponta nu mai era in functie. O sa vedeti ce o sa se intample la alegeri.



Ora 11.15: Daniel Chitoiu, ministrul Economiei: Noi voiam sa acordam Oltchim un imprumut de salvgardare pe 6 luni, la dobinda pietei, si negociam acest imprumut cu Consiliul Concurentei.

"Daca va referiti la domnul Diaconescu, certificatul sau fiscal figureaza cu zero datorii, cazierul judiciar este alb. Tot procesul de privatizare a fost conceput de un consultant in privatizare, una dintre cele mai mari firme din domeniu - Price Waterhouse Coopers - selectata de Guvernul Boc", a mai spus Daniel Chitoiu.

"Vorbim peste 10 zile si atunci vom vedea ce va risca domnul Dan Diaconescu daca nu respecta contractele", a mai spus Chitoiu, intrebat ce risca omul de afaceri daca nu va plati suma prevazuta pentru privatizarea Oltchim.

Ora 10.15: La minister e prezent si seful sindicatului Oltchim, Mihai Diculoiu, potrivit Bursa

Ora 10.00: Dan Diaconescu a venit luni dimineata, la ora 10:00, la sediul Ministerului Economiei pentru a semna contractul de vanzare - cumparare a actiunilor Oltchim: "Eu vreau sa semnez, sa vedem daca vrea si Guvernul. Este pentru prima daca cand un investitor e amenintat de guvernanti cu inchisoarea", a afirmat patronul OTV.

Ce a spus Dan Diaconescu la Ministerul Economiei:

Guvernul vrea cu orice pret sa atraga un investitor strain, implorandu-ne pe noi sa ne retragem. Este fara precedent.

Nu exista posibilitatea sa ma retrag, este exclus.

Dan Diaconescu a mai afirmat, inainte de a intra in sediul Ministerului Economiei, ca "Cazul Elodia nu este nimic in comparatie cu privatizarea Oltchim. Investitorul este poporul roman, in primul rand, care trebuie sa salveze acest combinat. Cel care a castigat aceasta licitatie nu a dau spaga".

Dan Diaconescu trebuie sa plateasca insa suma de 203 milioane de lei, cu care a fost adjudecata licitatia pentru privatizarea combinatului valcean. "Ar fi existat, legal, un termen de 10 zile pentru incheierea contractului, insa oferta lui Dan Diaconescu si OPSPI permit sa se semneze contractul de vanzare cumparare de actiuni, luni, la ora 10.00. Pretul trebuie sa fie platit la semnarea contractului. Dar putem sa il semnam si luni dupa-amiaza si marti", a declarat, vineri, la finalul licitatiei cu oferta in plic, Remus Vulpescu, seful Oficiului Participatiilor Statului si Privatizarii in Industrie.


Acesta a precizat ca "toate detaliile privind contractul de privatizare s-au aflat in caietul de sarcini cu care Dan Diaconescu a participat la licitatie".

Dan Diaconescu a anuntat vineri ca se va asocia cu alti investitori, va finaliza procesele cu PCC, actionarul minoritar al combinatului valcean si ca dispune de suma de 203 milioane lei pentru semnarea contractului de vanzare - cumparare cu statul roman.

"Vor veni si parteneri de afaceri alaturi de noi, procesele dintre actionarul majoritar si minoritar vor lua sfarsit", a afirmat Dan Diaconescu.

De asemenea, acesta a subliniat ca are nevoie de ajutor din partea statului roman pentru cumpararea Arpechim: "Avem nevoie din partea statului sa ne ajute sa cumparam rafinaria de la austrieci si CET-urile, mina de sare de langa combinat. Este o rugaminte, nu are legatura cu licitatia in sine", a spus Dan Diaconescu.

Investitorul a adaugat ca este pregatit si pentru licitatiile pentru CFR Marfa, CFR Calatori si Tarom.

Dan Diaconescu a fost declarat vineri adjudecatar al licitatiei cu oferta in plic pentru achizitionarea a 54,8% din capitalul social al Oltchim Ramnicu Valcea. Oferta depusa de acesta a inregistrat punctajul maxim, de 100 de puncte, oferta fiind in valoare de 203.149.054, 08 lei. Oferte pentru pachetul de actiuni au mai fost depuse de Chimcomplex Borzesti, care a obtinut 9,26 puncte, si AISA Invest - 14,77 puncte.

Creantele Electrica si AVAS nu s-au vandut. Pentru creanta AVAS o fost depusa o singura oferta, in bloc, de catre PCC, oferta ce a primit 0,74 puncte. Pentru creanta Electrica, oferta Chimcomplex Borzesti a intrunit 30,7 puncte, insa pretul minim pentru care Electrica ar fi fost dispusa sa vanda creanta era mai mare decat cel oferit, motiv pentru care creanta nu s-a vandut.

Dupa primele sase luni din acest an, Oltchim a raportat pierderi de 188,236 milioane de lei si datorii de peste 2,6 miliarde de lei. Platile restante depaseau 910 milioane de lei. In primele sase luni din 2012, Oltchim a derulat afaceri de 540,6 milioane de lei. Oltchim Ramnicu Valcea a incheiat anul 2011 cu pierderi nete de 278,342 milioane lei si datorii de peste 2,539 miliarde de lei. Compania are 3347 de angajati.























23980 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    Halal privatizare! (Luni, 24 septembrie 2012, 9:41)

    Metec [utilizator]

    Acum se vede cam cate parale face managementul USL. E mult mai usor sa critici de pe margine, nu-i asa, tovarasi? Cum este posibil sa nu definesti niste criterii de moralitate si bonitate financiara, pe baza carora sa selectezi participantii la licitatie? Iar licitatia Oltchim, cum s-a putut face ca la Sotheby's, cine da mai mult, cine da mai mult?! Nu se poate, e jalnic!
    Dar nici PDL n-are motive de mandrie. Este uimitor si rusinos cum s-a ajuns la situatia cumularii unor pierderi imense (800 milioane euro!!!!) de catre un combinat proprietate a statului, fara ca Guvernul sa se implice, in vreun fel! Pe mana cui se afla averea statului? De toat jena, interventia lui Videanu, care a fost ministru al Economiei, dar nu a facut absolut nimic in sensul rezolvarii problemelor. Nici macar pe Roibu nu l-a dat afara... Inadmisibil!
    • +7 (7 voturi)    
      DD si afacerile (Luni, 24 septembrie 2012, 12:29)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      DD e un parvenit ieftin, care nu stie sa cladeasca nimic, doar sa profite de pe urma prostiei altora.

      In alta ordine de idei, m-am uitat peste documentul atasat acestei stiri. Cum se face ca documentul e semnat 14.09.2012, dar se foloseste cursul de schimb din 14.09?

      Astia de la OPSPI chiar nu observa cand au de-a face cu un idiot? Aveau posibilitatea de a nu da un castigator daca statului nu ii placeau ofertele.
      • +5 (5 voturi)    
        DD si interesele noastre (Luni, 24 septembrie 2012, 15:09)

        adrian onicescu [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Dan Diaconescu are dreptul la prezumptia de onestitate in masura in care interesele noastre sunt ca Oltchimul sa aiba romani in actionariat si sa nu sucombe inainte de a fi vandut. Time is Money. Nu-l am la inima pe Dan Diaconescu, dar interesele ne cer sa nu pierdem timpul pentru ca ne poate fi fatal. Deja preturile la burete de pilda au sarit in aer, de aici industria mobilei e amenintata plus zone din industrie,e numai un exemplu. Reaua credinta a guvernantilor a fost evidenta in momentul in care au amenintat un cumparator cu puscaria. Cine e idiot aici. Adica Dan Diaconescu nu stie legile? Vanzatorii nu cunosc legile? Cei ce le aplica nu le cunosc? Atunci de ce era nevoie sa ameninti un cumparator de o asemenea anvergura, care ne-ar fi pus in relatii bune cu rusii prin Gazprom. Noi avem nevoie de gaze ieftine din Rusia si de relatii bune atat cu rusii, vecinii nostri care detin inca moldova si guvernul se joaca cu focul asa cum au facut-o si cu acuzele la adresa angelei merkel si a altor lideri europeni. Diplomatia le cerea sa-si masoare vorbele de la export de zece ori inainte de a le extirpa si a le arunca puturoase prin curtile vecinilor. USL isi arata adevarata fata, dealtfel nu si-a ascuns-o niciodata. Se joaca cu interesele Romaniei in mod iresponsabil.
      • 0 (2 voturi)    
        corect (Luni, 24 septembrie 2012, 17:10)

        UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        oferta semnata in 14.09/cursul de schimb din 20.09.2012, e ca procesul verbal, e anulat din start ca nu are date coerente :)
    • +6 (8 voturi)    
      dar ce treaba are DD cu USL-ul??? (Luni, 24 septembrie 2012, 13:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Una doua o dati pe politica, chiar si cand nu e cazul.
      Aici problema se pune alfel: un parvenit, impostor si mincinos, a castigat o licitatie, fara sa aiba bani sa plateasca obiectul scos la vanzare (in acest caz combinatul Oltchim). Daca in 10 zile de la castigarea licitatiei, nu plateste pretul promis (adica aprox 41 mil EUR), atunci se anuleaza licitatia, el pierde garantia depusa de 115 000 EUR, si se face alta licitatie. Nimeni nu a crezut niciodata ca DD chiar a intentionat macar pt 1 sec sa plateasca 41 mil EUR. Oltchim-ul a vrut sa il ia, dar banul niciodata nu a vrut sa il plateasca. Practic si-a facut reclama vreo 2-3 saptamani, platind pretul gatantiei de participare la licitatie (115 000EUR).
      Ca o sa castige sau o sa piarda capital politic dupa aceasta mascarada, vom vedea la alegeri.
      • +4 (4 voturi)    
        sa vedem (Luni, 24 septembrie 2012, 13:57)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ..dar teama mi-e ca 115000 eur este pretul pentru un reality show dezgusator marca OTV la scala nationala.
        • 0 (6 voturi)    
          Cacealmaua guvernului (Luni, 24 septembrie 2012, 15:13)

          adrian onicescu [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          Din pacate guvernul nu l-a lasat in off-side printr-o atitudine principiala si corecta. I-a servit cu inconstienta eventualele rele intentii astfel ca nu-l putem acuza pe DD de nimic, in schimb guvernul s-a compromis definitiv amenintand ofertantul cel mai generos inainte de a afla daca e onest sau nu. E ca si cum , atunci cand intri in incapere incepi sa injuri in dreapta si in stanga , dupa care dai buna-ziua. E cel putin pervers daca n-ar fi reactia de clica a guvernantilor care nu-si pot primi comisioanele si maraie si-si arata coltii
          Adrian Onicescu
      • +3 (5 voturi)    
        are (Luni, 24 septembrie 2012, 14:13)

        aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Are si cu USL-ul. USL-ul e la guvernare, Oltchimu' e in visteria statului deci e organizata (licitatia) de catre guvern. Dar daca tuntalaul nu e capabil sa faca asta trebuia sa se ceara afara. Nu a avut timp, exista un death-line impus de FMI. Asa cum de cand e la guvernare habar nu are ce trebuie sa faca, asa organizeaza si licitatia.
        • +2 (2 voturi)    
          accentuezi prea mult cu latura politica (Luni, 24 septembrie 2012, 15:29)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui aricipogonici

          Oltchimul e acolo din 1980, a prins totate guvernarile, incepand cu Ceausescu si termnand cu astia de acum. Nu s-au acumulat datoriile uriase in cateva luni sau 1 an, sa nu uitam asta.
    • -1 (5 voturi)    
      ... (Luni, 24 septembrie 2012, 17:09)

      AndreeaElena [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Diaconescu nu este altceva decat omul lui videanu, fara vreo intentie serioasa! Dupa ce ca pdl-istii au distru orice urma de economie cat au fost la guvernare si situatia Oltchim este asa cum este din cauza lor, tot ei comenteaza? Privatizarea era mai mult decat necesara iar USL-ul a gestionat cat s-a putut de bine situatia!
  • +14 (16 voturi)    
    sintetzi gataaaaaaaaaaaaa ?????? (Luni, 24 septembrie 2012, 9:43)

    strelka [utilizator]

    Lume , lumeeeee ! incepeeeee circuuuuu ! dupe un indelungat turneu de scces in toata Romania, vetzi avea ocazia unica sa il vedetzi pe marele si irepetabilu` DD in rolul VICTIMEI careia i se pun betze in roate desi el ar vrea din tot sufletul sa ii ajute pe amaritzii de la Oltchim DAR nu este lasat... SARITZIIII FRATZILOR ! ciocoii il impiedica pe tatucul resapat sa ne salveze, va reushi oare ??? Continuarea in episodul urmator..
    PS tatucu are un singur gand : Cum sa fie cit mai vizibil si sa stranga cit mai multe voturi, isi bate joc de oamenii astia de la Oltchim care nu au nici o vina ca altzi icompetentzi (statu`) ii permit sa faca asta
    • +4 (8 voturi)    
      Campanie electorala (Luni, 24 septembrie 2012, 12:58)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      A inceput defapt campania electorala a lui DD, ceva mai devreme decat a celorlalti. Si judecand dupa valoarea garantiei depuse la licitatie, cred ca va fi cea mai ieftina si eficienta campanie electorala.

      Si cum cresterea DD va lua din bucata USL, sunt sanse ca USL sa nu sara de 40%, adica cine va dori guvern , va trebui sa apeleze la Partidul Poporului.
    • +1 (5 voturi)    
      circul e organizat de guvern (Luni, 24 septembrie 2012, 15:29)

      adrian onicescu [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      Ca DD e circar nu mai e un secret. Grav e ca Guvernul in loc sa-l trateze ca pe un ofertant onest asa cum avea datoria, in loc sa-l lase in offside printr-un comportament ireprosabil, l-a amenintat pentru ca , evident, DD-ul nu putea da comisioane la USL. Nu cadeti in capcana de a considera onest unul din guvernele romaniei care nu difera nici prin componenta (traseismul) nici prin bune intentii (hotia) de toate celelalte guverne care si-au batut joc de noi, pentru ca de la revolutie incoace toti au furat ca-n codru. Problema nu e acum daca DD e circar, el isi castiga prosperitatea prin circ si mi se pare corect. Noi alegem. Incorecta este atitudinea guvernului de a ameninta un investitor, asta nu s-a pomenit. Trebuia sa astepte pana la capat si daca DD trisa stiau ce au de facut. Ei insa au incercat de fapt sa-l sperie uiand ca sacalii nu se sperie cand sunt langa ciolan, nici de ciolan, nici de alti sacali care ii ameninta. De pierdut noi pierdem

      Adrian Onicescu
  • +10 (12 voturi)    
    Au pus covorul rosu?Au adus meterhaneaua domneasca (Luni, 24 septembrie 2012, 9:48)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Chitoiu a pus covorul rosu? Au adus meterhaneaua domneasca ?

    Pai cum sa vina reprezentantul poporului la Mistretzul Economiei daca nu este primit cum trebuie ?

    Pregatiti baieti tava cu dulceturi, apa rece de izvor si chiseaua cu dulceata pembe de trandafiri ... pentru "Maria Sa Poporul" ...

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
  • +9 (13 voturi)    
    Praf in Ochi (Luni, 24 septembrie 2012, 10:20)

    Cresh [utilizator]

    Fratilor, nu are DD atatia banii. A facut o oferta in bataie de joc. I-si bate joc de viata celor de la combinat. Opritil si organizati alta licitatie mai serioasa. DD va trage de timp pana oamenii astia mor de foame.PS nici ceilalti participanti nu sunt cu ganduri bune.
    • +5 (11 voturi)    
      circ pentru prosti.. (Luni, 24 septembrie 2012, 12:28)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Cresh

      DD este un bufon, asta nu este o noutate, dar faptul ca USL a 'reusit' o asemenea performanta ar trebui sa ne dea serios de gandit. daca prima licitatie pe care o organizeaza se termina asa, ne putem astepta la orice..
      Avem un prim ministru plagiator. Majoritatea ministrilor din cabinetul Ponta mai scot zilnic din CV o diploma pe care nu o pot justifica... n-ar trebui sa ne mire daca la ministerul economiei avem secretari de stat care sunt de fapt tractoristi cu diplome de economisti la ff.
  • +17 (17 voturi)    
    De toata jen! (Luni, 24 septembrie 2012, 10:21)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    "Combinatul poporului...", "Oltchim - pamant romanesc..." Asta e tampit?!
    Ce pana acum nu a fost ROMANESC?
    Daca este al poporului, cate aciuni am acolo si care este valoarea lor?
    Sunt satul de gargara pacaliciului asta cu elodia, ciumac si alte... trante!
    As vrea s/o ia in barba, tocmai pentru ca "poporul" sa vada cum ei au tot, iar el are DOAR bani, iacht, avion, rollsuri, bentley...
    Ce fel de afacerist este asta, care are profit intr/un an doar 1.000 euro?!
    • +4 (8 voturi)    
      Poporul (Luni, 24 septembrie 2012, 10:50)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Pai sigur ca va fi combinatul poporului - omul are personalitate multipla!
      El e tot poporu' daca trebe! :))))))))
      Ca si USL-ul!
  • +5 (7 voturi)    
    Sa traiasca Chimcomplex! (Luni, 24 septembrie 2012, 10:40)

    Bambashel [anonim]

    De fapt USL a vrut sa scape de castana fierbinte din maini aruncand-o lui DD care cu ale lui 14% din intentiile de vot ar putea face cartile in viitorul parlament. Acum DD plimba castana dintr-o mana in alta pana se raceste concomitent cu scaderea de popularitate a PP-DD de care vor avea grija cei de la USL sa o faca foarte transparenta la popor. OLTCHIM nu mai are nici o sansa de a mai porni vreodata in configuratia actuala. Va fi spart in entitati care se vor vinde. Cine pune mana pe cea de clorosodice e tare. ei care vor lua celelalte fabricatii nu au nici o sansa. Cine investeste intr-o fabricatie de etilena care trebuie sa aiba in spate o rafinarie ? Etilena cu care sa faci clorura de vinil si apoi PVC , un produs si asa excedentar pe piata si a carui pret de vanzare e f apropiat de pretul de productie? Poate doar DD in inteligenta lui cat un epsilon din vecinatatea inteligentiei lui Ponta (care sa recunoasteam ca nu e chiar atat de "carlan" precum pare). Deci, olteni, moldovenii de la Chimcomplex nu au decat motive de bucurie!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Luni, 24 septembrie 2012, 14:15)

      ViorelSandu1319195823917 [anonim] i-a raspuns lui Bambashel

      Absolut corect.
      probabil ca au eliminat din caietul de sarcini toate pre-conditiile (ca de exemplu experienta in domeniu) ca sa nu fie acuzati ca a fost o licitatie dedicata polonezo-germanilor. Iata cine a licitat...
      ma mir ca cineva poate sa ia in serios un clovn penal ca DD. Intentionat sa nu Ponta l-a terminat pe dobitoc.
      Combinatul trebuie restructurat, e clar.
  • +2 (12 voturi)    
    e incredibil (Luni, 24 septembrie 2012, 10:54)

    apoliticus [utilizator]

    cum un guvern din Romania e atat de incompetent incat a cazut in asa o capcana penibila pusa la cale de un mascarici media fara dinti in gura. Un CLOVN isi bate joc de GUVERNUL unei tari. Traiasca Ponta si cu-ai lui, vai de tarisoara noastra!
  • +5 (11 voturi)    
    cu "impartialitate" in toata presa (Luni, 24 septembrie 2012, 11:00)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Cum este posibil ca un escroc , un plagiator, un latrau sa faca "impartial" prima pagina in toate ziarele?

    ne-am saturat sa ne bagati pe gat hotii si impostorii!

    Hotnews, ce fel de jurnalism practicati ?
  • +4 (8 voturi)    
    Incredibil (Luni, 24 septembrie 2012, 11:34)

    Etre [utilizator]

    Ca in filmele cu prosti. Asa cumpar si eu combinate, transferand bani de colo colo pe hartie. O mica exagerare, dar asta e adevarul. Ia banii, da-mi banii ...

    Cata inconstienta din partea tuturor partilor implicate.

    Apropo, echipa Oltchim a facut niste transferuri si plateste salarii de top. Alti inconstienti. Ma intreb cati bani provin de la combinat
  • +9 (13 voturi)    
    Uraaaa! (Luni, 24 septembrie 2012, 11:37)

    Butonel Mufa [utilizator]

    DD nu a vrut sa castige niciodata licitatia. A vrut sa castige ceva capital electoral. De aia a facut si smecheria cu depunerea ofertei cu 4 minute intarziere, ca sa aiba motive sa strige "ma saboteaza ciocoii", mai ales ca exista precedentul. In 2011 BCR si JP Morgan au fost descalificate la licitatia pentru vanzarea unui pachet de actiuni Petrom, tot pentru o intarziere de cateva minute. Voi nu ati vazut ca nu mai avea glas cand s-a anuntat castigatorul?
  • +3 (5 voturi)    
    bascalie (Luni, 24 septembrie 2012, 13:36)

    traiang [utilizator]

    Totul este o bascalie in tara asta Acolo toti sunt vinovati incepand de la vechea guvernare care nu a intrat in capusele combinatului care au prosperat pe milioane bune si pana la porcaria asta de licitatie pe picior fara a se face o reclama consistenta pe siturile internationale Nu stiu ce jocuri politice se ascund in aceste manevre dar sigur se ascunde ceva in spate ca altfel nu-mi inchipui cum s-a dat verdictul pozitiv pentru o persoana care are datorii imense la stat plus cercetari penale
  • +6 (6 voturi)    
    Era o zicala despre orasul Caracal. (Luni, 24 septembrie 2012, 13:58)

    tedycv [utilizator]

    Ce pacat ca nu se dezminte!
    • 0 (0 voturi)    
      tu (Marţi, 25 septembrie 2012, 5:49)

      DANEZU.RO [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

      Esti din aia din caruta,cumva?
  • +1 (7 voturi)    
    DD nu va prelua combinatul dar si-a creat subiect (Luni, 24 septembrie 2012, 14:33)

    artistul000 [utilizator]

    pentru OTV-ul lui falimentar...

    Un guvern de rahat ... care permite tuturor prostilor (DD dar nu numai) sa-si bata joc de el si de tara ...

    DD ... un personaj macabru ...cu datorii enorme la stat ... cumpara cel mai mare combinat romanesc .

    intreb si eu ..cum e posibil?

    tot ce vreau e sa-l vad pe DD ca isi muta sediul pe strada Libertatii din Caracal - sa ma exprim cat mai plastic
  • -3 (7 voturi)    
    Nicusor Dan e singurul care poate salva Romania (Luni, 24 septembrie 2012, 14:47)

    Miky60 [utilizator]

    Inca o data s-a dovedit ca doar Nicusor Dan poate salva Romania din situatia in care este. Asa cum a castigat atatea procese, ar fi putut face acum niste reguli corecte pentru privatizare.Din pacate sunt multi comunisti care nu-l vor.

    Si din pacate, mesajul asta nu va fi din nou publicat ca de obicei...Administratorilor, de ce nu sunteti impartiali?
  • -2 (6 voturi)    
    Nu ati inteles (Luni, 24 septembrie 2012, 15:17)

    KostasP [utilizator]

    DD (sau cine este in spate) are banii si va plati. Guvernul usl este nemultumit ca nu le-a iesit jocul si n-au putut incasa spaga.
  • +2 (4 voturi)    
    DD (Luni, 24 septembrie 2012, 15:23)

    CamiMJJ [anonim]

    Diaconescu deja a devenit penibil cu ciocoii si poporul. Una, doua, foloseste aceste cuvinte reusind sa le devalorizeze. Cand dracu' scapam de toata clasa asta politica, de clovni?
  • +1 (3 voturi)    
    s-a spart buba (Luni, 24 septembrie 2012, 15:29)

    bogdanlungu [utilizator]

    iar poporului i se va explica cu lux de amanunte cum au blocat ciocoii psd si cei pdl contractul de vanzare pentru ca poporul sa nu devina proprietar pe fabricile construite de el.
  • -3 (5 voturi)    
    pdl (Luni, 24 septembrie 2012, 17:33)

    ana2403 [utilizator]

    Guvernul USL a reusit pana acum sa gestioneze aceste probleme in ciuda situatiei lasate in urma de PDL . Privatizarea Oltchim era imperios necesara tinand cont de faptul ca din analizele efectuate atat de societate cat si de consultanti rezulta in societatea inregistreaza pierderi lunare de cca 27 milioane de RON
  • -3 (3 voturi)    
    parerea mea (Luni, 24 septembrie 2012, 19:54)

    roxanaa [utilizator]

    Parca nu era de ajuns ca PDL-ul a creat haos in tara,mai trebuia sa mai apara inca unul pe scena politica sa zguduie puternic imaginea tarii.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 24 septembrie 2012, 20:29)

    Anonymous89 [utilizator]

    Problema principala este cum de s-a ajuns in aceasta situatie! Si raspunsul este de-a dreptul destul de evident.Dupa 3 ani de zile in care guvernul boc se presupune ca ar fi facut treaba buna , presupun ca ar fi putut face ceva in legatura cu aceasta companie , dar nu.Acestia au fost prea ocupati sa-si umple buzunarele.Avand in vedere pierderile de sute de milioane inregistrate in fiecare luna , cel mai bine ar fi privatizarea acestei institutii.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 24 septembrie 2012, 21:17)

    ana2403 [utilizator]

    PDL-ul a lasat Oltchimul intr-o situatie deplorabila.Nu au fost in stare sa se intereseze de soarta muncitorilor sau de situata economica. Nu stiu cum de mai au pretentia sa spere la castigul alegerilor parlamentare.