UPDATE / VIDEO Victor Ponta revine cu precizari dupa ce declarase ca bugetul nu prevede nicio resursa pentru ultimele 45 de zile ale anului: Avem bani de pensii, salarii, indemnizatii si alte cheltuieli, realocati din alte parti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 14 octombrie 2012, 10:25 Economie | Finanţe

Premierul Victor Ponta a declarat, duminica la pranz, la Iasi, ca sunt bani pentru pensii, salarii, indemnizatii si pentru functionarea institutiilor statului, pana la sfarsitul anului, fondurile necesare in acest sens urmand sa fie realocate din alte parti, potrivit Mediafax. Primul ministru a revenit cu precizari dupa ce afirmase duminica dimineata, la emisiunea "Dupa 20 de ani" de la Pro Tv, ca prioritatea actuala a Guvernului este identificarea fondurilor pentru functionarea spitalelor, plata unei parti din pensii si activitatea Ministerului Administratiei si Internelor, deoarece constructia bugetara nu prevede nicio resursa pentru ultimele 45 de zile ale anului. Victor Ponta a dat insa asigurari, tot duminica dimineata, ca exista fonduri pentru reintregirea salariilor bugetarilor, rambursarea catre pensionari a unei cote din contributiile de asigurari de sanatate percepute nelegal si alocatiile pentru mame.

"Avem bani pentru pensii, salarii, indemnizatii si pentru functionarea institutiilor statului, dar realocandu-i din alte parti", a afirmat, duminica, la Iasi, intr-o conferinta de presa, premierul Victor Ponta.

El a sustinut ca s-a ajuns in aceasta situatie din cauza ca fostul Guvern ar fi construit bugetul doar pentru primele 10 luni ale anului: "Guvernul trecut a considerat ca anul 2012 are doar zece luni, insa obligatia mea este sa asigur functionarea tuturor institutiilor statului pana la sfarsitul anului 2012", a declarat Ponta, subliniind ca sunt bani pentru pensii, salarii, indemnizatii si alte cheltuieli necesare bunei functionari a institutiilor statului.

Intrebat daca a stiut de la inceput despre aceasta situatie, premierul Victor Ponta a declarat ca a descoperit pe parcurs toate acele fonduri pe care fostul Guvern nu le-a prevazut: "Am descoperit pe parcurs toate acele fonduri pe care fostul Guvern nu le-a prevazut. Exista doua explicatii pentru aceasta, si anume ori fostul Guvern a alcatuit un buget nerealist, ca sa nu spun fals, ca sa arate institutiilor internationale ca: <iata, am adoptat bugetul si e bine>, ori s-au gandit ca nu vor mai fi ei la guvernare si atunci va veni altcineva care va rezolva situatia", a mai spus Ponta.

Primul ministru spusese duminica dimineata, la Pro Tv, ca "Prioritatea numarul unu in acest moment a Guvernului este finalizarea anului 2012, pentru ca incepand cu 15 noiembrie - asa s-a prevazut anul trecut in buget - nu exista nicio resursa pentru functionarea spitalelor, pentru Ministerul Administratiei si Internelor, pentru o parte din pensii si atunci, profitand de incasari mai bune la buget, un trend care s-a confirmat si in trimestrul III, si rearanjand cheltuielile, prioritatea numarul unu este sa stiu ca pana la 31 decembrie 2012 pensii, salarii, functionarea institutiilor publice si incalzirea putem sa le asiguram, evident cu un buget pentru 2013".




El a explicat ca a constatat ca fosta administratie a aprobat un buget din care lipseste finantarea aferenta ultimelor 45 de zile din acest an, in conditiile in care cererile de alocari insumeaza 3,5 miliarde lei, reprezentand necesarul minim pana la sfarsitul anului. Din totalul acestei sume, 200 milioane lei trebuie alocate primariilor pentru indemnizatiile destinate insotitorilor persoanelor cu dizabilitati.

Ministerul Finantelor va acoperi o parte dintre aceste solicitari, in principal pentru agricultura prin subventii si ajutoare, prin realocari de fonduri, incasari suplimentare si sumele obtinute din vanzarea licentelor 4G.

Victor Ponta a dat insa asigurari ca exista fonduri pentru reintregirea salariilor bugetarilor, rambursarea catre pensionari a unei cote din contributiile de asigurari de sanatate percepute nelegal si alocatiile pentru mame.

Intrebat daca nu va depune o plangere penala impotriva fostilor guvernanti pentru subminarea economiei nationale, premierul a amintit ca bugetul a fost aprobat de Parlament in conditiile in care fostul prim-ministru Emil Boc a explicat ca nu existau la acel moment resurse suplimentare.

Ministrul delegat pentru Dialog Social, Liviu Pop, declarase marti pentru Mediafax ca Guvernul va efectua o rectificare bugetara in aceasta luna, el precizand ca prioritare sunt ministerele Muncii, Educatiei si Sanatatii si ca la rectificare vor fi prevazuti si banii pentru reintregirea salariilor bugetarilor.

Ultima rectificara bugatara a fost efectuata de Guvern in 23 august, iar atunci Cabinetul Ponta a alocat 500 de milioane de lei pentru plata arieratelor catre firme si 100 milioane lei pentru primariile care nu mai au bani de salarii, inca 100 de milioane lei fiind dati pentru plata insotitorilor persoanelor cu dizabilitati.























8265 vizualizari

  • +47 (53 voturi)    
    io cred (Duminică, 14 octombrie 2012, 10:50)

    Aramis [utilizator]

    ca voi ati papat toti banii cu cadouri la referendum si acum nu mai aveti pt cadourile din decembrie...

    rusine uslamistilor
    • +19 (27 voturi)    
      ei, aș (Duminică, 14 octombrie 2012, 19:27)

      twi [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

      Or fi păpat ei toți banii de cadouri la referendum dar nu-i oprește nimeni să împartă promisiuni frumoase în mod gratuit. Iar prostul care votează moare după promisiuni frumoase.
      • -9 (11 voturi)    
        ce parfumuri or fi luat? (Luni, 15 octombrie 2012, 9:44)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui twi

        ma intreb ce parfumuri, ce creme si ce piepteni si-au luat caci asa a fost lasat mostenire de la MRU...
        • 0 (2 voturi)    
          Esti incompetent prietene (Luni, 15 octombrie 2012, 12:17)

          Anjo [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

          Pai in anul de gratie 2011 nu s-a prins in proiectia bugetara reintregirea salariilor si pensiilor. Nu s-a luat in calcul restituirea CSA-ului. Ori in momentul in care tu faci bugetul pentru suma de 100 de lei si ai cheltuieli de 99.5 de lei totul este ok. Dar cand tu faci pomeni electorale si incasezi doar 80 de lei dar ai cheltuieli de 120 de lei atunci este o mare problema. Ei au descoperit asta in august cand au facut prima rectificare bugetara si au taiat tot ce inseamna investitii pentru a acoperi cheltuielile cu asistatii sociali. Dar fiind asa de capabili nu au luat in calcul ca anul are 365 de zile. Sau poate ca stiau asta dar au asteptat licitiatia licentelor 4G pregatind de atunci o noua rectificare.
      • +8 (12 voturi)    
        promisiuni.... (Luni, 15 octombrie 2012, 10:09)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui twi

        .....frumoase si mai ales GRATIS. Acest tip de declaratii nu "prinde" la cei ce gandesc iar gloata de inghesuiti la pomana, din care isi trag seva plagiatorul si gasca, oricum nu intelege nimic si nici nu ii intereseaza altceva decat blidul cu fasolica gratis.
    • +8 (10 voturi)    
      Bugetul trece prin Parlament... (Luni, 15 octombrie 2012, 10:04)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

      Adica ati votat pentru un buget cu termen redus sau ati luat banii intre timp? Suspendarile, concertele Gaga, paranghelia pe care o organizati luna asta costa si ele ...
    • +1 (1 vot)    
      Voi vorbiti??? (Marţi, 16 octombrie 2012, 11:07)

      Bambina [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

      Chiar asa, va-ti trezit vorbind ... ? Ponta a sus exact ce a facut guvernul Boc: NU A PREVAZUT IN BUGET BANI pentru lunile noiembrie si decembrie, nici bani pentru revenirea salariilor la situatia din mai 2010, nici bani pentru acoperirea taierilor ce le-au facut oamenilor pentru ca MRU sa se imparfumeze, pentru ca Blejnar sa fure prin ANAF, pentru ca multi alti PDL-isti sa se imbogateasca. Fi serios Aramis si nu scoate capul afara in forum ca e rusine !!!!!
  • +51 (55 voturi)    
    Victorah baiatule, tu ne crezi tare prosti, asa-i? (Duminică, 14 octombrie 2012, 10:55)

    Klaus_ [utilizator]

    Victorah baiatule, tu ne crezi tare prosti, asa-i?
    Adica Boc ametitul a facut bugetul pe primele 321 de zile din 2012, iar pe ultimele 45 de zile le-a uitat. Le-a uitat din prostie sau din rautate, nu-i asa? Ca el era prost si tu esti destept si te-ai prins, nu-i asa? Cam cati ar pune botul la o asemenea demagogie ieftina?
    Draga Victorash Fluturash, nu te baza pe "cei 7.4 milioane", ca aia au votata Da la referendum pentru ca il urau pe Basescu, nu pentru ca te iubeau pe tine sau pe Cacarau.
    Daca le mai pui mult la incercare inteligenta cu astfel de "demagogomanii", vor incepe sa te injure si pe tine, ca oricum deja sunt obisnuiti sa injure.
    • -7 (7 voturi)    
      e simplu (Luni, 15 octombrie 2012, 9:46)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      iei bugetul pe 2012 si il citesti impreuna cu nota de fundamentare si vezi cum a fost facut... inca din vremea Guvernului Boc s-a atars atentia ca pe unele domenii banii nu ajung decat pana in noiembrie decembrie asa ca acest anunt al lui V Ponta nu a surprins pe cine a citit in mod constant stirile.
    • -1 (1 vot)    
      Vot (Luni, 15 octombrie 2012, 17:54)

      ravi [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      7,4 milioanoane intotdeauna a fost,este si va fi mai mare decat 5,2 milioane, asa ca sa mananci cacaraul lui Cacarau. Sper sa te saturi.
      • -1 (1 vot)    
        Ravi, vezi ca te asteapa Gadea pe A3 (Luni, 15 octombrie 2012, 21:54)

        eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui ravi

        Urmeaza partea X din cursurile pregatitoare de matematica si limba romana unde va fi demonstrat stiintific ca daca domnul Voyculescu vrea pot fi comparate merele cu perele astfel incat rezultatul final sa fie pepeni de Dabuleni pentru ca domnul Ponta sa fie multumit .
  • +39 (41 voturi)    
    Eu cred ca V. Ponta minte! (Duminică, 14 octombrie 2012, 10:58)

    Razvan_M [utilizator]

    patologic.
  • +35 (39 voturi)    
    Cel mai cinstit Guvern... (Duminică, 14 octombrie 2012, 10:59)

    Costin1968 [utilizator]

    ...dar si cel mai prost...!! Ha,ha,ha,ha....!!!
    • +9 (11 voturi)    
      batman, batman (Luni, 15 octombrie 2012, 9:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

      dar tonta nu si nu.
      batman,batman for ever. pana si proprii electori isi dau seama de incompetenta tontolacului.
    • -8 (10 voturi)    
      da, chiar ca prosti (Luni, 15 octombrie 2012, 10:07)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

      uite ce au facut :

      - a marit salariile bugetarilor
      - a inapoiat o parte din banii de pensii, retinuti neconstitutional de pdl
      - a introdus tva-ul la plata facturii, aplicabil de la 1 ianuarie 2013
      - a introdus ajutorul de stat pentru firmele IT care creeaza mai mult de 200 de locuri de munca
      - au asigurat esursele pentru aplicarea noului cod penal
      - a marit indemnizatia pentru mame de la 75% la 85% incepand cu luna noiembrie
      - au redus cheltuielile prin desfiintarea cele 8 comisariate ale Garzii Nationale de Mediu
      - au marit platile directe pt. agricultura de la 100 eur/ha la 119 eur/ha
      - au suplimentat sprijinul financiar destinat crescatorilor de animale
      - in ideea descentralizarii, guvernul va permite autoritatilor locale sa elibereze pasapoarte simple electronice oriunde este absolut necesar, chiar si la nivelul unor comune si orase mici, decizia urmand sa apartina prefectului, cu acceptul Directiei Pasapoarte

      Ce prosti, nu ?!
      • +8 (12 voturi)    
        Si tu ai pus botul? (Luni, 15 octombrie 2012, 10:20)

        aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

        "- a marit salariile bugetarilor
        - a inapoiat o parte din banii de pensii, retinuti neconstitutional de pdl
        - a marit indemnizatia pentru mame de la 75% la 85% incepand cu luna noiembrie"
        Pai de unde banii astia, mon ami? E cam ca si cum tu, ca si cap de famelie, decizi ca de maine famelia dumetale sa mananca la restaurant masa de pranz, si ca e gata nu mancarea de la pachetel sau de la cantina fabricii. Chit ca e mai scump si nu sunt bani, nu conteaza, conteaza imaginea de sot bun, cumsecade, bun gosodar, etc. Cam asa si cu astia.


        "- a introdus ajutorul de stat pentru firmele IT care creeaza mai mult de 200 de locuri de munca"
        Care firma creeaza mai mult de 200 de locuri de munca in RO, la ora actuala. Hahahahaha, iar ati pus botul! Puneti-ma pe mine PM, sa vedeti atunci ajutoare de stat: voi oferi gratuit teren de aterizare pentru egzdraderestri, ajutoare de 1000% pentru gospodarii atinsi de duhul din sticla, etc

        "- au redus cheltuielile prin desfiintarea cele 8 comisariate ale Garzii Nationale de Mediu"
        Aham...deranjau astia pe cineva, probabil? Sa fie firme/afaceri cu tendinte uslamiste?

        "- au marit platile directe pt. agricultura de la 100 eur/ha la 119 eur/ha
        - au suplimentat sprijinul financiar destinat crescatorilor de animale"
        Bravo lor...doar ca e aceeasi faza cu familia la restaurant

        "- in ideea descentralizarii, guvernul va permite autoritatilor locale sa elibereze pasapoarte simple electronice oriunde este absolut necesar, chiar si la nivelul unor comune si orase mici, decizia urmand sa apartina prefectului, cu acceptul Directiei Pasapoarte"
        Mi-au dat lacrimile! Aproape m-a convins sa vomez cu ei! Astia de la sate nu au bani de salarii pentru numarul umflat de bugetari si mai vor sa angajeze altii care sa emita pasapoartele....hahaha.

        Incompetenta, daca ar fi sa ti se dea alt nume, ar fi "guvernul Ponta"
        • -2 (6 voturi)    
          informare (Luni, 15 octombrie 2012, 10:53)

          ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

          "Care firma creeaza mai mult de 200 de locuri de munca in RO, la ora actuala. Hahahahaha, iar ati pus botul"

          Nu e vorba de pus botul, e vorba de informare.

          Uite aici cateva date :
          - microsoft romania are vreo 300 angajati.
          - siveco are cel putin 800 de angajati.
          - hp romania are vreo 2500

          nici macar nu stii in ce tara traiesti. :)
          • +3 (5 voturi)    
            Ajutor claaaar pt. IT-ul romanesc (Luni, 15 octombrie 2012, 11:46)

            Gigell [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

            Deci dam ajutor de stat la:
            - Microsoft, care in Romania este o reprezentanta comerciala,
            - SIVECO, de astia nu mai vorbim ai cui ...
            - HP Romania, firma cu capital integral autohton (autohton la ei, am vrut sa zic)
            Clar dezvoltam IT-ul local...
          • +2 (4 voturi)    
            ?? (Luni, 15 octombrie 2012, 11:47)

            aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

            Asa...si firmele astea au creat cel putin 200 locuri de munca de cand e PM Pontanacul? Ca nu cred ca se aplica retroactiv :)))
            • -1 (3 voturi)    
              ce conteaza, poate apar alte firme (Luni, 15 octombrie 2012, 13:40)

              ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

              nu stiu daca aceste firme sau altele au creat 200 de locuri de munca noi, si nici nu stiu exact ce prevede legea in acest sens. de altfel cred ca nu trebuie dat un raspuns la aceasta intrebare, nu acesta era subiectul.
              ideea este ca in timp ce unii fac angajari de sute de persoane pe an (vezi HP) altii spun ca asemenea lucruri sunt doar ozn-uri. probabil ca nu stia ca acest lucru s-a intamplat si deci, este posibil sa se mai intample, la aceste firme sau la altele.

              mai important decat ce a facut guvernul pana acum (vezi mai sus) este ce nu a facut : nu a taiat pensiile si salariile, si nici nu a marit tva-ul, asa cum au facut altii, care, probabil, nu sunt prosti.
              • 0 (0 voturi)    
                da, da (Luni, 15 octombrie 2012, 14:51)

                aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                poate....
      • -1 (3 voturi)    
        Ajunge (Luni, 15 octombrie 2012, 14:27)

        Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

        Puturosilor!!Ca numai la pomeni va sta gandul si la lene!!De unde va da voua bani,trantorilor?cand ne-au ipotecat pe 5 generatii viitorul nostru si al copiilor copiilor nostri??Au devalizat si distrus tara,economia,resursele,mai rau ca lacustele!!
        Abia astept sa va treziti din visul vostru infantil si mincinos in care va tin stapanii vostri,atunci am sa vad cum o sa va tarati pe jos de frig si foame!!!!!HHHHHHHHHHHHHUUUUOOOO
  • +46 (50 voturi)    
    demisia ! (Duminică, 14 octombrie 2012, 11:38)

    mariusxmarius [utilizator]

    de pe margine, parca erau bani !
    usl-ul a promis bani garla!
    iar cand au venit au oprit investitiile si au dat banii la clienti iar amu se mira ca nu sunt bani !
    Pai mai, desteptii lu' peste, daca nu faci investitii de unde credeti ca vom creste economic ?!?
    Asistatii sociali ne tin pe loc iar voi ii inmultiti!
    Cu asa gandire normal ca nu sunt bani !
  • +33 (35 voturi)    
    Din nou, iarasi... (Duminică, 14 octombrie 2012, 11:48)

    8servator [utilizator]

    M-am saturat de linia acestui Prim-Ministru, Victor Ponta: de cand a venit la putere, el si o gasca pusa de el, nu fac altceva decat gafe si stangacii. Din cand in cand, ne comunica noua, poporului ca vechea guvenare era asa-si-pe-dincolo. Oare sa fie adevarata chestia cu Cristian Sima, care a fugit din tara pentru ca a simtit ca vine falimentul Romaniei?
  • +25 (27 voturi)    
    Statul Roman... (Duminică, 14 octombrie 2012, 12:06)

    claemi [utilizator]

    Daca am fi angrenati intr-un Razboi,am avea acelasi nivel de trai!Rusine Mare clasei Politice care nu a facut nimic,nimic dupa preluarea puterii din 89,decit sa vinda tara!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +35 (37 voturi)    
    hello! (Duminică, 14 octombrie 2012, 12:46)

    dj [utilizator]

    Dar referendumul cat a costat? Dar BNR cati Euro a aruncat in piata ca sa mentina cat de cat cursul RON - Euro? Dar campania electorala si mitingurile pentru referendum?
  • +35 (37 voturi)    
    ...ai cheltuit... (Duminică, 14 octombrie 2012, 12:48)

    ALTAN [utilizator]

    toti banii lasati de Boc si MRU in buget,citeva miliarde de euro pe referendum,pe plimbari la meciuri de fotbal,la olimpiada cu consoarta...Zgonea,Dan Nica si inca multi, multi altii o tin intr-o plimbare si petreceri pe bani de la buget...acum vii si vinzi gogosi ca nu mai ai bani din cauza celor ce au last visteria plina?!!!...
    • -7 (7 voturi)    
      ponta si bugetul tarii (Luni, 15 octombrie 2012, 10:28)

      ganea_stan [anonim] i-a raspuns lui ALTAN

      ALTAN, mai omule din cauza ca era visteria plina de banii a cheltuit MRU zeci / sute de milioane pe alifii, creme si depilatoare, icre negre si sampanii, vaci kobe si raritati culinare ?
      Care banii erau in visterie? Poate cei din visteriile lui Udrea, Videanu, Falca, Fllutur,Pinalty, si alti ''oropsiti ai zodiei portocalii, albastrii, verzulii'' precum cel ce modifica relieful din zona Snagov sa aiba domnia sa acces la garla, ca sa dau doar un exemplu !
  • +34 (34 voturi)    
    Ai risipit bani (Duminică, 14 octombrie 2012, 12:50)

    ty [utilizator]

    pe referendum si pe pomeni electorale. Acestea nu erau prevazute in buget.
  • +3 (9 voturi)    
    Resurse (Duminică, 14 octombrie 2012, 14:02)

    TonyPopa [utilizator]

    E ok.Ma speriasem.
  • +31 (31 voturi)    
    Vorbe, vorbe, peste alte vorbe... (Duminică, 14 octombrie 2012, 14:06)

    cboengiu1284466354445 [utilizator]

    Daca ar fi in opozitie ar avea o scuza, dar asa...
  • +38 (38 voturi)    
    Istoria lumii (Duminică, 14 octombrie 2012, 15:04)

    Trojan.H [utilizator]

    Cel mai incompetent guvern din istoria omenirii.
    • +16 (16 voturi)    
      nu ai dreptate (Duminică, 14 octombrie 2012, 17:59)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      aceasta adunatura nu este un GUVERN, ESTE O HOARDA DE HOTI - si la asta se pricep foooaaarte bine, mai ales ca sunt atat de flamanzi incat se prostitueaza pentru o amarata de casa pe care le-o arunca un gigi becali peste gard, ca la animale - iti dai seama de grozavie? Pricepi in ce situatie am ajuns si riscam sa cadem si mai jos de atat? Mi-e sila, mi-e sila, mi-e sila.
  • +27 (29 voturi)    
    avem bani, n-avem bani (Duminică, 14 octombrie 2012, 15:19)

    oilman [utilizator]

    Camarade Ponta: Nu prea se intelege: ai bani sau n-ai bani ? Nu ma refer la pomeni electorale, pentru aia aveti intotdeauna - ma refer la pensii, salarii si alte nimicuri de genul asta... Dimineata spui ca ultimele 45 zile ale anului toata lumea merge la cersit, acum spui ca de fapt ai si bani sa meresti salarii si pensii. Dupa alegeri cum ramine, ce bani mai ai.
    Camarade Ponta, actul guvernarii nu e pentru retardati mincinosi, e o chestie mai serioasa. Pleaca, camarade Ponta, ia cu tine toata gasca asta de bolshevici borfasi. DISPARI !
  • +21 (21 voturi)    
    niste precizari (Duminică, 14 octombrie 2012, 15:58)

    the [utilizator]

    Dom'le chiar nu pricepeti vocabularu' meu cotidian de toate zilele ? Pai cum o sa spun la guvern acelas lucru ca la biserica ??? ... Ma aude doamne-doamne ! ... Poftim ??? A întrebat cineva când mint si când spun adevarul ??? Asta-i buna, halal întrebare, hahaha !!!
    • +6 (6 voturi)    
      cred ca nici el nu stie (Luni, 15 octombrie 2012, 10:03)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui the

      cand spune adevarul.
      boala asta se numeste mitomanie.
      in plus, daca el il acuza pe boc ca nu-i decat portavocea lui basescu, acum el nu-i decat portavocea varanului senil. de aici si haosul declaratiilor, ca de guvernat, ioc.
  • +9 (11 voturi)    
    leul greu (Duminică, 14 octombrie 2012, 17:00)

    Iodi [utilizator]

    Ponta are dreptate, din pricina referendumului s-a devalorizat leul. Ce si-a zis Pinochio ,,un leu asa sifonat este un deseu" si l-a trimis la reciclare dar surpriza, leul si-a pierdut greutatea... si l-a luat vantul. Speranta este Crivatul puternic care sa inghete leul si asa poate mai creste in greutate, dar mi-e teama sa nu-i ingete nasul lui Pinochio
  • +11 (13 voturi)    
    dottore (Duminică, 14 octombrie 2012, 17:26)

    cotora [utilizator]

    dottore ponta, nu stie ce vorbeste, a si iutat, ca el a facut ultima rectificare bugetara, asta vara, da vina iara pe boc, isi schimba vb la 5 min, il rog sa-si dea demisia imediat, ptr binele poporului roman
  • +21 (21 voturi)    
    aaa, dinaltaparte , inteleg acum dottore! (Duminică, 14 octombrie 2012, 18:28)

    fosta zoezoe [utilizator]

    ar trebui sa fie o draperie cu sigla in spate sa stim cand politiceste si cand minciuneste !...bani din "alta parte" ?ce zice don mazar end fazar , e in buget un cont cu acest titlu ?Intrebati si voi ma jurnalistilor ca noi am cazut in spagat !
  • +17 (17 voturi)    
    altă Poantă! (Duminică, 14 octombrie 2012, 20:20)

    TimantiusRaptor [utilizator]

    asta-i alternativa la pedeliuc?
    apăi haideți fraților să ne cărăm chiar și în Congo - acolo măcar scăpăm de grija gigacaloriei!
  • +13 (15 voturi)    
    buget (Duminică, 14 octombrie 2012, 22:23)

    Draky [utilizator]

    Doctorasul e in ceata permanent! Pentru a castiga puterile in tara au blocat economia -alt mod de a controla finantele nu stiu domnii de la psd- bugetul fiind blocat pentru marele jaf pregatit pentru Decembrie. Sper sa nu se intample...
  • +12 (16 voturi)    
    Jos... (Duminică, 14 octombrie 2012, 23:03)

    Teris [utilizator]

    Cred ca Ponta incepe sa descopere ca guvernarea inseamna si altceva, nu numai "jos Basescu".
    Probabil ca s-a cam speriat cand a vazut ca nu are bani
    de pensii si celelalte.
    Oricum, Boc ar trebui sa spuna ce e adevarat si ce nu din cele spuse de Ponta despre buget.
    • -2 (6 voturi)    
      nu doar Boc.. (Luni, 15 octombrie 2012, 9:50)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Teris

      putem afla si noi asta citind nota de fundamentare a bugetului pe 2012, vazand motul de executie bugetara dar mai ales vazand pozitiile luate chiar din timpul guvernului BOC de economisti ( ma refer la cei apolitici) care atrageau atentia ca la finalul anului 2012 nu vor mai exista fonduri pt anumite activitati/ domenii.. nu este nimic surprinzator pt cine a citit totul la timp. V Ponta incearca sa "sensibilizeze" populatia cu un subiect deja fumat.. dincolo de stangaciile/ ineficienta Guvernului Ponta ne confruntam cu dezastrul reprezentat de guvernarea PDL-ista.. avem o clasa politica cu un redus simt al realitatii, o clasa politica ce nu isi poate asuma conducerea unei tari intr-un mod eficient.
    • -5 (5 voturi)    
      ponta si bugetul (Luni, 15 octombrie 2012, 10:33)

      ganea_stan [anonim] i-a raspuns lui Teris

      raspuns ptr Teris : are oare curaj boc sa spuna ce a lasat in urma sa ?
      Dar sa spuna adevarul nu sa isi foloseasca tupeul de o obraznicie nemarginita si sa insire minciuni peste minciuni, straduindu-se sa il intreaca pe mincinosul din dealul Cotrocenilor!
  • +2 (2 voturi)    
    Off-topic dar tot de bani legat (Luni, 15 octombrie 2012, 11:25)

    Daniel Manaila [utilizator]

    De la inceputul dementei cu suspendarea am pierdut echivalentul a 25EUR la salariul net dor din cursul de schimb. Lucrez in domeniul privat. Ar fi bun un fond de asta de urgenta pe care l-as numi ''Fondul Pentru Tampenie'' si de aici sa ni se dea banii inapoi noua celor ce platim pentru tampeniile astora. Noua cat si celor de la stat. Asta asa pentru o rectificare bugetara viitoare.
    • 0 (0 voturi)    
      Stai calm (Luni, 15 octombrie 2012, 12:29)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui Daniel Manaila

      Ca Ponta rezolva. Mai da el o ordonanta de urgenta prin care mai taie ce investitii au mai ramas ca sa iti dea cei 25 de euro. Si mai tarziu va vinde si Palatul Parlamentului si va taia si investitiile private ca sa sprijine bietii asistati. Va gasi el noi surse de bani ca de aia si-a luat doctoratul in Catania. A invatat de la mafioti cum e cu hocus-pocus preparatus a aparitiei/disparitiei banilor.