VIDEO Mugur Isarescu:Trebuie sa punem accentul pe resursele interne. NU doar pe cele naturale, ci si pe cele umane/ Mai avem nevoie de o solutie la problema cresterii numarului de contribuabili

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 24 iulie 2013, 8:44 Economie | Finanţe & Bănci

"Tranzitia in sensul crearii economiei de piata s-a terminat dar o alta tranzactie s-a nascut in fata noastra. Parafrazand un eveniment important legat de nasterea unui bebelus, tranzitia s-a incheiat, traiasca tranzitia " a declarat miercuri guvernatorul BNR, gazda evenimentului "Mugur Isarescu si invitatii sai", organizat de BNR si Finmedia.


 La eveniment participa Florin Georgescu, primul viceguvernator al BNR, Cristian Popa, viceguvernator al BNR responsabil cu politica monetara, Daniel Daianu, prim-vicepresedinte al ASF, Misu Negritoiu, chairman al ING Bank, Lucian Croitoru, consilier al guvernatorului BNR si Eugen Radulescu, 54 de ani, director de audit in BNR . HotNews a transmis LIVE TEXT conferinta.



Cele mai importante declaratii ale lui Mugur Isarescu
:
  • Tranzitia in sensul crearii economiei de piata s-a terminat dar o alta tranzactie s-a nascut in fata noastra. Parafrazand un eveniment important legat de nasterea unui bebelus, tranzitia s-a incheiat, traiasca tranzitia
  • Sa nu va asteptati sa va spunem aici mari noutati. Munca, munca si productivitate, in asta consta secretul reusitei
  • Obiectivul proncipal pentru perioada economica este sa crestem economic astfel incat sa cream locuri de munca
  • Un exercitiu major este sa gasim o solutie de durata la problema cresterii numarului de contribuabili. Altfel, nu putem atinge o crestere economica sustenabila
  • Aproape tot deficitul bugetar vine de la bugetul de pensii iar asta e o problema
  • Daca acceleram cresterea economica mai ales in perioade electorale nu facem decat sa accentuam declinul in perioadele post-electorale
  • Trebuie sa finalizam infrastructurile din Romania. Sa le terminam odata pentru totdeauna. Nu ma refer numai la infrastructurile de transport ci si la cele din sanatate si resurse umane
  • In ceea ce priveste nuantele, vad doua nuante fata de trecut: accent pe stabilitatea economica. Am discutat cu oameni de afaceri de la noi si toti asta cereau:stabilitate si incredere. Primul accent ar fi exact aceasta macrostabilitate pentru ca niciodata nu am dus-o la sfarsit sau, chiar daca am dus-o, imediat am incalcat-o
  • Nu trebuie sa ne mai atingem de compactul fiscal ci sa respectam ceea ce inseamna stabilitatea. Lipsa de macrostabilitate ataca democratia
  • Vii dupa un dezechilibru major cu masuri de  austeritate- asta este un atac la democratie
  • Primul accent pe care l-as pune pentru urmatorii 10-20 de ani este: Niuciun pas inapoi de la stabilitate
  • Al doilea accent trebuie pus pe resursele interne, nu pe cele externe
  • Nu ma refer doar la resurse naturale ci si la cele umane. La forta de munca, care e un factor esentil al cresterii. Ma mai refer la economisirea interna care in parte s-a refacut
  • Ma mai refer la alte active, cum este pamantul. Inca nu e introdus cum trebuie in circuitul fiscal. Drepturile de proprietate inca sunt neclare, justitia functioneaza asa cum functioneaza...

Cristian Popa, viceguvernator

  • Principala provocare este realizarea  unui proces de convergenta nominaml si real in Romania
  • Primul element  care se desprinde  ca provocare a ultimelor 20 de ani este evitarea unei situatii in pasii intr-o anumita directie raman nefinalizati
  • Trebuie sa ne mentinem activele castigate: stabilitatea si consolidarea fiscala
  • Ambele s-au realizat cu mari eforturi si reprezinta o temelie pe care putem construi
  • Reformele structurale pot face economia mai rezistenta la socuri. Ele pot face ca PIB-ul nominal sa fie mai putin supus unor constrangeri
  • Functionam nu ca tara izolata. Ma frapeaza cat de mult in discutiile economice contemporane se spune ca noi suntem altfel. Nu suntem, semanam cu celelalte tari
  • Rata de participare a fortei de munca e foarte scazuta. Mai avem o provocare a modului in care o crestere de durata se poate face fara a se acorda o importanta activitatilor economice din mediul rural. Nu numai agricultura ci ci a serviciilor
  • Piata de capital ar trebui sa aiba un rol mai activ
  • E nevoie de o finantare echilibrata cu accent pe moneda nationala
  • Dezinteremediarea care va avea loc oricum, va trebui facuta in mod ordnnat

Daniel Daianu:

  • As pune o problema. Nu daca e posibila o noua paradigma ci daca avem nevoie de ea
  • Opinia mea e ca s-a modificat radical contextul global
  • Am avut in ultimii ani o perioada a constrangerilor bugetare slabe-creditul foarte usor de luat, accente protectioniste  si se recurge la masuri neconventionale considerate surprinzatoare
  • Vom fi marcati in continuare de criza zonei euro
  • Avem un mecanism de transmisie blocat care arata unde se duce de fapt creditul
  • Cand nu ai instrumente de ajustare ai o mare problema
  • Existe 3 mari capcane: una legata de finanta, care nu te mai sprijina.  O alta vulnerabilitate e legata de eficienta institutionala scazuta iar a treia capcana-care deriva din istoria moderna- este nivelul PIB/locuitor. Acest nivel era inselator, tinand seama de procesul de convergenta
  • Ne batem joc de resurse. Ne batem joc de pamant. Nu avem politici in acest domeniu.
  • Alocarea resurselor ar merita un efort de concentrare mai mare cu orientare catre tradables

Misu Negritoiu, chairman ING

  • Trebuie sa vedem ce se poate face concret pentru ca multe din cele discutate aici nu se pot face
  • Trebuie vazut ce am reusit de fapt sa facem in ultimii 20 de ani si ce putem face concret de acum inainte
  • Ma uit la mine si la experienta mea, cat am lucrat si la Stat si mai ales la privat. Am participat la ceea ce dl Guvernator numea programul de reforme. Sunt aici la masa 3 autori ai acestui program. A fost un exercitiu extrem de laborios. Trebuie sa ne referim la asta pentru ca din acest program- care a fost aprobat de Parlament- inca mai sunt lucruri neterminate
  • trebuie sa evitam sa urmarim tinte false

Lucian Croitoru

  • Cresterea economica, asa cum suntem noi facuti nu poate ramane sustenabila forever. Ea va ramane sustenabila un timp
  • Toate reformele sunt facute pentru a aduce sistemul capitalist la o eficienta cat mai mare
  • Sa facem cat mai performant sistemul nostru care produce cresterea economica
  • Cand separarea intre puterea financiara si cea politica este mica, nu se va putea aplica domnia legii
  • Clasa de mijloc este esentiala pentru democratie.
  • De 23 de ani noi vorbim despre drepturile de proprietate si inca nu le-am rezolvat
  • Romania are o libertate economica medie
  • Din punctul de vedere al coruptiei indicii ne plaseaza in randul tarilor africane
  • Dupa ce rezolvam problema drepturilor de proprietate putem construi cate institutii dorim

Eugen Radulescu, dir audit:

  • Exista un fenomen care pe mine ma framanta de o bucata de vreme. S-a vorbit ce minunata era insuatria romaneasca inainte de 90 si cum s-a prabusit ea
  • Daca ma uit la cifre , teoria nu se sustine. In 1988, ultimul an comunist complet, jumatate dintre exporturi erau gunoi schimbat intre tarile CAER
  • Inafara acestora, exportam produse energointensive, masini in Irak sau tot felul de produse pe care nu ne incasam banii
  • Asta era miraculoasa inustrie de dinainte de 1989



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5054 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    Si daca (Miercuri, 24 iulie 2013, 11:28)

    evoque [utilizator]

    si daca suntem satui sa fim contribuabili?
    • 0 (10 voturi)    
      .... chairman al ING Bank (Miercuri, 24 iulie 2013, 11:43)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      "ING Bank" asta din Romania asa mult iubita pe facebook este doar O SUCURSALA IN ROMANIA a bancii din Olanda !

      intelegeti ?

      cei care au facut si atacul impotriva leului.. . . .
    • +1 (5 voturi)    
      Pamantul sursa de contributii? (Miercuri, 24 iulie 2013, 12:56)

      duiliu [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Nea Isarescu, lasa-ne. Ai gasit sursa de bani de la pamantul taranilor, vaduvelor, veteranilor. Poate vrei sa zici ca statul ar trebui sa finanteze vreo 10 ani micile gospodarii, sa ajunga oamenii sa le faca profitabile, si dupa aia hopa si impozityul a la long... de unde ar iesi ceva noi contribuabili.... dar intai dai ceva ca sa iei mai mult dupa.... Altfel are dreptate evoque care s-a saturat sa fie jupuit de piele in fiecare an(fara anestezic). Poate doar daca-i luat o podgorie parfum pe pret foarte jos, te-ai dus in profit din prima, ti se pare ca hai sa-i frigem si pe aia care au un titlu e o propunere corecta. De, nu sunt toti guvbernatori. Halal!
      Daca asta-i solutia ce-o intrevezi, lasa-ne...
      • +1 (3 voturi)    
        Ce mentalitate de comunist ai! (Joi, 25 iulie 2013, 8:48)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui duiliu

        Pai gogule, taranul ala care nu plateste nici o taxa la stat beneficiaza de asigurari de sanatate, de invatamant, de armata, de politie, de servicii secrete, etc,etc. Nu crezi ca ar trebui si el sa contribuie cu ceva la toate astea? Cu ce e mai oropsit un taran decit un orasean care cistiga 1000 de lei pe luna si care plateste taxe si impozite? Te-ai gindit vrodata la toate astea? Tu de unde crezi ca aduna guvernul banii pentru functionarea statului?
        • +2 (2 voturi)    
          Decat talhar, mai bine comunist (Joi, 25 iulie 2013, 12:27)

          duiliu [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

          Taranul ala avea cal, caruta, plug. A venit lovilutia si i-a dat pamantul fara cal si caruta. Muncitorul ala se duce si munceste la alta fabrica. Taranul unde sa munceasca decat eventual pe podgorie la nea guvernatorul, ca vecinii lui merg desculti, n-au bani nici de ulei. Care o sa fie rezultatul? ANAF o sa execute silit toti taranii, o sa le ia pamantul si o sa-l dea la contribuabilii care au deja sute de mii de hectare. Urmeaza topoare si furci.
          Daca citeai atent spuneam ca statul trebuie sa sprijine taranii o perioada rezonabila, dupa care sa introduca impozitul. Altfel nu este decat o talharie prin care se fura pamantul taranilor.
        • 0 (0 voturi)    
          care tarani?! (Joi, 25 iulie 2013, 14:46)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          cand ai fost ultima oara la tara?
          In tara asta sunt doua feluri de tarani (in principal) unii care sunt "tarani" si stau in parlament si unii care au peste 70 de ani si se se chinuie in asteptarea mortii cu o pensie de fost cap-ist. Are rost sa mai discutam.
          Propunerea "taranilor" parlamentari, bancheri,etc este de a reinventa mosierul sub pretextul taxelor. Crezi ca este echitabil? Nu ar fi mai bine sa pregatim tinerii de la tara sa produca cu terenurile mostenite de la parinti lor tarani? Nu ar fi mai bine sa incurajam noi forme de asociere intre tinerii fermieri si apoi sa vorbim de largirea bazei de taxare spre agricultura? Nu ar fi mai bine sa nu vindem terenurile strainilor si sa ii ajutam pe ai nostri proprietari?
          Politistul satului, preotul, primarul, etc sunt cei mai marii japcangii in mediul rural in peste 90% din localitati. Cred ca nu are rost sa continuam, se pare ca habar nu ai ce se intampla la tara.
        • +1 (1 vot)    
          taranul (Joi, 25 iulie 2013, 18:41)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          a fost deposedat de pamint, incepind cu '49, apoi a lucrat gratis, fara nici un venit propriul pamint. in '89 cei care i-au luat pamintul la colectivizarea fortata, i l-au dat inapoi, dar fara cal, caruta,batoza, sau ce mai avea, si culmea, si fara pensie pensie. si vii tu de la etajul 10 sa vorbesti dspre tarani ?
          corect taranul trebuia sa ceara despagubiri statului roman pt perioada colectivizarii.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca esti satul (Miercuri, 24 iulie 2013, 13:43)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui evoque

      poti munci la negru, evoque, pe riscul tau si al "angajatorului". Si nu mai esti contribuabil.
  • +5 (9 voturi)    
    gardu si leopardu (Miercuri, 24 iulie 2013, 11:35)

    sorin3 [utilizator]

    Pe masura ce deschide gura, Isarescu isi ara ta adevarata fata.
    Daca in Romania e economie de piata noi toti sintem calugari budisti.(Avem monopol pe toate utilitatile, economie domintate de societati de stat, valoare rezultata din relatii politice, etc..)

    Deficitul bugetar vine de la deficitul de pensii... Poate ca da, dar in realitate exista si un deficit al cantitatii si calitatii serviciilor platite de la buge: invatamint, sanatate, securitate, justitie, transporturi, etc..
    • +10 (10 voturi)    
      risipa (Miercuri, 24 iulie 2013, 12:04)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      Risipa banului public depaseste cu mult orice deficit al fondului de pensii.
  • -7 (13 voturi)    
    tarziu (Miercuri, 24 iulie 2013, 11:38)

    titi [anonim]

    acum vii cu astfel de idei? dupa masurile catastrofale ale lui boc? adevarul e ca habar nu aveti ce sa faceti si ati facut tot felul de experimente.
    • +5 (9 voturi)    
      Boc (Miercuri, 24 iulie 2013, 12:11)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui titi

      Ce a facut Boc a fost in mare parte bun dar prea dur. Majoritatea masurilor luate de el sunt aplicate acum si in alte tari Grecia,Spania sau Portugalia.

      Cat despre ceea ce spune domnu Isarescu nu prea am ce sa comentez. Am impresia ca e putin senil, vrei sa ai mai multi contribuabil solutia e pe garduri, fa piata muncii atractiva si o sa ai contribuabili si societati platitoare de contributii sociale.
  • +6 (10 voturi)    
    Guvernatorul Isarescu zice bine... (Miercuri, 24 iulie 2013, 11:44)

    costica [anonim]

    Numai ca in urma zicerilor lui nu apare nimic....
    "Resursele umane" se pierd an de an plecand spre alte zari cu perspective reale, iar Romania ramane cu "resursele umane" pe care le vedem peste tot in fruntea institutiilor statului... adica, cu politrucii aciuati pe langa mai marii zilei, unde reusesc cu totii de minune sa se imbogatesca si sa le fie bine !!!
  • +4 (8 voturi)    
    contribuabil (Miercuri, 24 iulie 2013, 11:51)

    victor [anonim]

    bine ca unii cu salarii de 10000 euro pe luna trimit la munca oamenii pentru 150 euro pe luna sa fie contribuabili ,dar cand lichidatorii,judecatoriile si unii patroni au bagat in insolventa si faliment trucat zeci de mii de societati,pagubind statul si mai ales o multime de oameni care si-au pierdut toti banii din cauza smecherilor ,s-au facut ca nu observa.acum nu mai sunt contribuabili si trebuie altii noi sa sustina salarii de 10000 euro/luna.
  • -1 (9 voturi)    
    dinozaur (Miercuri, 24 iulie 2013, 11:59)

    bobu [anonim]

    Un adevarat dinozaur care nu se deosebeste cu nimic fata de politicieni. In schimb, are un talent de la le da exemplu in domeniul longevitate pe pozitii...
  • -2 (12 voturi)    
    un dinozaur (Miercuri, 24 iulie 2013, 12:16)

    antitot [utilizator]

    Un mason vandut nimic altceva.
    • -3 (5 voturi)    
      contribuabili (Miercuri, 24 iulie 2013, 12:26)

      rvc [anonim] i-a raspuns lui antitot

      Cum romanii nu fac copii destul, tiganii nu muncesc, atunci marirea numarului de contribuabili se poate face doar printr-o imigratie importanta in Romania.

      Sunt destules tari in lume pentru care Romania este o tara atractiva.

      De fatp asta a vrut sa propuna Isarescu. Isi doreste si la noi o imigratie masiva din tarile arabe si africane.
      • +2 (4 voturi)    
        Relax (Miercuri, 24 iulie 2013, 12:57)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui rvc

        Aia nu sunt fraieri sa vina intr-o tara ca Romania unde o vor duce mai rau ca la ei in tara.
  • +4 (4 voturi)    
    Contribuabili (Miercuri, 24 iulie 2013, 13:24)

    Andrei [anonim]

    Totusi, dincolo de frustrarea unora, ce spune Isarescu e foarte ok: e vorba de crearea de locuri de munca, deci de contribuabili, da. Nu are legatura cu salariul pe care il are - ce-ati vrea, ca directorul BNR sa ia 500 euro/luna? Hai sa fim seriosi... Mai lasati mistoul de Romanika la o parte si ganditi putin... Si ce draq de legatura are guvernatorul BNR cu insolventele trucate? Asa va pricepeti sa aruncati in spatele oricui prostii... ca e Base, ca e Isarescu sau ca e mason sau Bildenberg, vorbiti ca sa va aflati in treaba.
  • -3 (5 voturi)    
    cele mai importante declaraii, adica nimic (Miercuri, 24 iulie 2013, 13:28)

    nenea [anonim]

    -"" Munca, munca si productivitate, in asta consta secretul reusitei"" - evident, numai bancile isi permit sa produca profit fara productivitate dand imprumuturi si recuperand pierderile prin ajutoare de la bugetele statelor. ""productivitate"" inseamna si ""bani facuti din pix""?
    - ""Obiectivul proncipal pentru perioada economica este sa crestem economic astfel incat sa cream locuri de munca"" - a vorbit fara sa spuna nimic
    -""...semanam cu celelalte tari"" - poate cu celelalte tari din Africa, sau cu vreun stat insular. numai pe acolo camata este legalizata (dobanzi reale de 100% sau mai mari, redevente de 2% pentru o participatie a statului de 20%, ca la Rosia montana samd). nu cred ca semanam cu franta, germania, austria, polonia sau ungaria.
    - ""•Vii dupa un dezechilibru major cu masuri de austeritate- asta este un atac la democratie""....nu spuneati cam invers acum cativa ani?
    -""•Rata de participare a fortei de munca e foarte scazuta"" - trebuie sa invatati ca forta de munca nu este o unealta, este o piesa dintr-un motor. daca nu o ungi cum trebuie, nu merge
    -""•Al doilea accent trebuie pus pe resursele interne, nu pe cele externe"" - stim perioada in care ne spuneai ca nu ne mai trebuie aurul, in paralel cu un lobby intens pentru mineritul la rosia montana.
    dle isarescu, este timpul sa va pensionati. democratia si capitalismul nu ar permite in mod normal un dino ca dumneavoastra (monarhie bancara)
  • -6 (6 voturi)    
    Pai cum ati vrea sa vorbeasca un mosier? (Miercuri, 24 iulie 2013, 14:03)

    gogu [anonim]

    El vorbeste din prisma interesului sau personal, asta isi doreste, sa munceasca multimea/prostimea mai mult si sa nu mai ceara toata ziua salarii si pensii... si nici servicii de calitate pe urma impozitelor si taxelor platite...si daca se poate sa mai puna niste impozite si taxe/contributii pe pamant, aer sau apa, atunci e perfect...sa vada poporul ce inseamna nivel de trai...atata timp cat o sa punem botul" la ce spun asemenea indivizi, pe care multi dintre noi ii asculta cu gura cascata, (ba, unii il mai si lauda) o sa ramanem acolo unde suntem si o sa avem soarta pe care o meritam...
  • +5 (9 voturi)    
    O da (Miercuri, 24 iulie 2013, 14:33)

    tudor74 [utilizator]

    Ce ati mai sarit toti cu gura cand ati auzit ca va trimite la munca !

    Sa muncesti legal, sa platesti taxe .. innaceptabil mon cher !
    • -1 (7 voturi)    
      LoL (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:48)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Eu cred totusi ca 20+ de ani cat i s-a acordat statului Roman, e mai mult decat suficient ca sa se vada ca nu numai cetateanul are obligatii fata de stat ci si statul fata de cetateni. Statul roman e deficitar fata de cetatean, poate si din aceasta cauza multa lume a decis sa il "concedieze" si sa plece spre alte tari unde se vede mult mai bine un feedback de la stat.
  • +2 (2 voturi)    
    excelenta idee (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:00)

    ..13 [anonim]

    Ma bucur ca personalitati marcante de la BNR si din afara acestei institutii au decis sa iasa in public pentru a comunica deschis.

    sper sa ne aduca lucruri bune deciziile acestora.
  • 0 (6 voturi)    
    mugur isarescu (Miercuri, 24 iulie 2013, 18:12)

    ANDA [anonim]

    acum e nevoie de contribuabilii ,pina acum ne trimitea-ti dracului(voalat) la munca in alte tarii sa trimitem banii acasa,acum cind sa desteptat romanasul il chemi acasa sa-ti bati joc de el cu ce va pica voua in an electoral......iaca na mai din partii cauta-ti alti prosti,ca poate nu ne-am trezit noi bine dar nici ,,buni de pacalit'' nu mai suntem; asa ca colinda-ti la alte case ca noi v-am dat odata si ne-am fript!!!!
    • -1 (5 voturi)    
      True! (Miercuri, 24 iulie 2013, 18:53)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui ANDA

      Nici eu nu o puteam zice mai bine!!!
  • +1 (1 vot)    
    Interesant (Miercuri, 24 iulie 2013, 21:37)

    Anonimu [anonim]

    Imi place sa vad oameni cu un cuvant de spus discutand problemele fara perdeaua politica cu care suntem onisnuiti.. Jumatate din timp ma uit la ce spun politicienii mai degraba ca sa imi dau seama daca stie ce spune sau doar isi joaca rolul si vorbeste ca sa nu zica lumea ca tace ca prostul..

    Ce nu am reusit sa pricep este .. De ce s-au intalnit acesti domni aici.. Doar ca sa discute despre problemele altora ?!

    Ce "sa facem" ei cand toate problemele de mai sus sunt ori ca finantele nu ii prind pe evazionizti, ori ca nu exista infrastructura, ori ca nu sunt investitii, ori ca legislatia .. Adica nimic din ce pot ei sa rezolve..

    Mi se pare ca domnul Ing (care aparent a tinut mortis sa i se spuna chairman.. ) a cam vrut sa spuna acelasi lucru..

    In fine.. Cum ziceam .. Macar nu mai auzim Mooooama ce vom face si Moooama cum vom relansa noi economia..

    So banuiesc ca se numeste progress.. Nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    Una din doua (Joi, 25 iulie 2013, 4:35)

    KostasP [utilizator]

    Ori scade capitalul de la o zi la alta si don mugur se simte obligat sa traga clopotele ori il incearca vreun gand obscen sa intre in viata pulitica. Ramane de vazut. Oricum nu cred ca-i de bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Unirea face puterea, dragi borfasi ! (Joi, 25 iulie 2013, 7:16)

    hotnewsfil [utilizator]

    Priceperea excelenta si interesul onest pentru binele tarii, il recomanda pe Mugur Isarescu pentru functia de presedinte al tarii.
    Dupa cum vorbeste, strict la obiect si consistent, se anunta, si el, un , de neevitat, presedinte 'jucator'.
    Dragi borfasi, dati fuga si uniti-va, umar-la-umar, punga-la-punga si opriti-l la timp, pana nu apuca sa calce pe urmele lui Traian Basescu, sa ne terorizeze cu reformarea tarii, cu repunerea in drepturi a justitiei si cu alte prostii din astea.
    Mai bine sa il orim inainte sa fie ales de popor, decat sa ne luptam ulterior cu el, sa organizam referendumuri costisitoare, sa ii deranjam pe domnii Felix, Ghise, Dogaru.
    Ne-am ars destul cu un presedinte jucator. Sa ne fereasca bunul Dumnezeu de altul, care sa ne tulbure poptlogariile., sa ne secatuiasca averile facute cu atata truda si frica de DNA.
    Unirea face puterea, dragi borfasi ! Pe el, pe Mugur Isarescu!
  • 0 (0 voturi)    
    da (Joi, 25 iulie 2013, 8:27)

    alex [anonim]

    si eu zic ca trebuie sa umblam la resurse umane. primul pe lista ar fi chiar mugur isarescu.
  • 0 (0 voturi)    
    potera! (Joi, 25 iulie 2013, 9:19)

    barbu007 [utilizator]

    şi ghici cine trebuie să vegheze creşterea numărului de contribuabili?! când evaziunea fiscală începe pe şoseaua colentina, unde urmaşii lui parpanghel vând facturi şi continuă pe toate liniile de transport în comun, până la şmecheriile cu returnarea TVA, dl. guvernator ar trebui să nu o spună doar prin interviuri, elegant, ci să-i facă socoteala guvernului de câţi bani are nevoie şi cât pierde prin întovărăşirea cu hoţii.
  • 0 (0 voturi)    
    Fascinant (Joi, 25 iulie 2013, 11:05)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Moment mai potrivit pentru aceasta conferinta nu se putea gasi.

    E nevoie acum de a transmite incredere, de a face oamenii sa inteleaga.

    Ce a spus domnul Eugen Radulescu despre diferenta intre exporturile de dinainte de 89 si cele din 2012 este fundamental.

    Nu trebuie sa ne mai plangem atat. Munca, productivitate si inovatie, cum zicea guvernatorul!
    • +1 (1 vot)    
      Gulgute (Joi, 25 iulie 2013, 12:38)

      vasile roaita [anonim] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      Maestre esti tare....
      Munca, productivitate si inovatie????
      Crezi ca romanii nu vor sa munceasca, ca sunt lenesi? Se munceste la greu in toate fabricile si firmele. Poate la stat nu, dar n-am vazut vreunul dintre cei care-au vorbit sa se planga de asta. Productivitatea nu depinde muncitor. Numai cine n-a calcat intr-o fabrica poate sa creada ca un om vrea sa munceasca mult si sa produca putin. Pentru asta iti trebuie tehnologie. Tehnologia costa bani. Multi. Peste tot statul sprijina dezvoltarea tehnologica. Prin deducerea profitului reinvestit. Nu am auzit nici o vorba de la mesterul guvernator. Inovatie? Cum, cand inginerii nostri impletesc manual cablaje sau cos la masina tricouri firmate? Mai lucreaza ei in uzine unde ar putea sa inoveze ceva? Mai au ei fonduri de dezvoltare cercetare? Cat are cercetarea aplicata din buget? E usor sa spui generalitati si sa te dai specialist. Un fel de urlat la luna....
  • 0 (0 voturi)    
    povesti (Joi, 25 iulie 2013, 14:11)

    gigel [anonim]

    Economistii nostrii traiesc in alta lume. Multi dintre noi se lupta cu abuzuri din partea bancilor, cu nerespectarea legii de catre banci. Nu functioneaza sistemul, e coruptie, e incompetenta, nu se aplica legile.

    Ei se fac ca ploua.

    Omul de rand nu are incredere in sistemul bancar, au fost prea multe abuzuri. Ei vorbesc de contexte internationale nefavorabile. Problema e in ograda noastra, nu la altii.

    Suntem un caz special, expertii nostrii sunt total incompetenti si corupti.