Klaus Iohannis pledeaza, la Berlin, pentru desavarsirea uniunii bancare

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 februarie 2015, 16:48 Economie | Finanţe & Bănci

Klaus Iohannis si Angela Merkel
Foto: Agerpres
Presedintele Klaus Iohannis a pledat joi, la Berlin, pentru consolidarea uniunii economice si monetare la nivelul UE, "inclusiv prin desavarsirea uniunii bancare", intr-o conferinta comuna de presa cu cancelarul Angela Merkel in care a cerut sa nu se mai confunde migratia saraciei cu libera circulatie a fortei de munca si a atras atentia ca plecarea masiva de muncitori calificati in Germania reprezinta o pierdere pentru Romania.

In conferinta de presa, Klaus Iohannis a fost intrebat de un ziarist german cum comenteaza problemele cauzate de "migratia saraciei" in Germania, un subiect in republica federala.

Presedintele Romaniei a avertizat ca subiectul "migratiei saraciei" a fost amestecat de prea multe ori cu libera circulatie a fortei de munca in Europa.

In opinia sa, Romania inregistreaza pierderi importante prin plecarea muncitorilor calificati in conditiile in care "numeric cei care pleaca din Romania calificati si muncesc e de multe ori mai mare decat numarul celor car sunt socotiti migranti ai saraciei".

"Din pacate, cand este vorba despre Romania, se vede prima data migratia saraciei, care nu este semnificativa numeric, si se vede foarte greu si foarte rar se discuta un fenomen, care este semnificativ, este problematic pentru Romania si este un castig net pentru Germania, este vorba de migratia fortei de munca calificata si foarte calificata care pleaca din Romania si vine in Germania. Cunosc personal sute de astfel de persoane, ca sa nu spun mii, ca ar fi exagerat, care au plecat din Romania, au venit in Germania, s-au integrat, in no time, perfect si care muncesc aici cu folos. Pentru Romania aceste persoane sunt o pierdere", a subliniat acesta.

Klaus Iohannis a aratat ca "numeric, cei care pleaca din Romania si vin, de exemplu, in Germania calificati si muncesc este de multe ori mai mare decat numarul celor care sunt socotiti migranti ai saraciei".

"Romania va trebui sa se confrunte cu aceasta problema si acest fenomen poate fi stopat in masura in care reusim sa inducem o dezvoltare economica sustenabila, o crestere sensibila a veniturilor, mai ales a tinerei generatii, si in masura in care reusim, prin transparentizare si in procedurile publice, dar si in procedurile de cariera in mediul privat, sa garantam tinerilor o sansa buna, o sansa reala in cariera lor, fie in spatiul public, fie in spatiul privat. Exista semne bune. Sunt oameni tineri care se hotarasc sa se intoarca in Romania, fiindca acum ei cred ca si la noi se poate. Dar mai este mult de lucru", a precizat presedintele, potrivit transcriptului conferintei de presa postat pe site-ul Administratiei Prezidentiale.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

10803 vizualizari

  • -21 (29 voturi)    
    hmmm (Joi, 26 februarie 2015, 17:04)

    Point [utilizator]

    cam mult.cate foi a avut de citit?cine-i soptea ce sa raspunda.mihalache e cu el au ba?
    off:ce-i cu uniunea bancara?ca sunt pe alaturi...
    • +20 (28 voturi)    
      esti (Joi, 26 februarie 2015, 17:40)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Point

      pe alaturi complet
      Bine pusa problema. Toti se plang de muncitorii necalificati care le vin dar nu se plang si de oamenii super calificati pe care ii iau pe gratis
      • +12 (16 voturi)    
        Intr-adevar.. (Joi, 26 februarie 2015, 18:47)

        Alo? [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        I-a intors-o bine neamtu' nostru reporterului german.. aia vad numai tiganii din Romania, dar cand vine vorba de oamenii onesti si muncitori inchid ochii.
      • -3 (3 voturi)    
        recunosc (Vineri, 27 februarie 2015, 10:36)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        nu ma pricep la BANCI!
        deeeeci cate foi a citit?
        bis
        bis
        bis
        off:corul aplaudaclor,mai tare va rog,ca nu se aude pana in germania
    • -7 (13 voturi)    
      avea (Joi, 26 februarie 2015, 18:01)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Point

      casca de la telefon in ureche in legatura directa cu mialache, sau intrebarile erau puse din timp si raspunsul il avea pregatit. Portavocea lui mialache, asta e tot ce poate johanis, primarul unui mic oras de provincie.
      • +1 (5 voturi)    
        cred ca ne-am pus sperante prea mari.. (Vineri, 27 februarie 2015, 8:56)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        in acest clauz, dar, sa-l lasam un an sa vedem .....produce vreo schimbare in viata politica romaneasca, ca alte rez. mai concrete nu se intrevad prin limbajul de lemn folosit in mesajele sale.
        p.s. acum se vede ca multi a scolit iliescu in cariera sa.
        • -1 (3 voturi)    
          cat!? (Vineri, 27 februarie 2015, 10:40)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          in primele 2 luni,merele strateg vrea sa schimbe axele strategice.intr-un an ne-am dus pe copca
  • +6 (14 voturi)    
    De departe cea mai importanta vizita ptr Iohannis (Joi, 26 februarie 2015, 18:27)

    transalpinarum [utilizator]

    Sa intri in vizorul pozitiv al Germaniei, in aceste timpuri grele prin care trece Europa, nu e de neglijat. Sigur, deocamdata avem numai un presedite vorbitor fluent de germana, cu o floare nu se face primavara, dar sunt sanse ca pana la Craciun sa avem clasa politica mult mai curata si mai uscata.

    Ce ne aduce o prietenie cu Germania? Multe! Si cel mai mult sper la investitii germane in Ro.
  • +6 (8 voturi)    
    MAI ESTE O DIMENSIUNE (Joi, 26 februarie 2015, 18:52)

    arheopterix [utilizator]

    Trebue avut in vedere ca un om normal care LUCREAZA in Occident , (facem abstractie de minoritarii pe care nu-i va educa nimeni ) ,in citiva ani se schimba (de obicei in bine) si vine in tara (cei care mai vin ) , alt om cu alte idei , care schimba in bine comunitatea din care face parte , asa ca noi pierdem , dar si cistigam : Sa nu credeti ca bat cimpii am vazut cazuri concrete .
  • +3 (11 voturi)    
    Zambetul definitoriu (Joi, 26 februarie 2015, 19:17)

    Caligula [utilizator]

    Zambetul Angelei Merkel e indicatia ca Romania e pe o cale fara de intoarcere.

    Alegerea lui Iohannis este un lucru deosebit.

    Aici trebuie sa-i dau credit si lui Antonescu, care l-a pus in fata. Fara alegerea lui Antonescu - care a rupt USL-ul si renuntat la propria ambitie de a ajunge presedinte - nu am fi ajuns sa-l votam pe Iohannis.
    • -4 (10 voturi)    
      n-as crede ca antonescu.... (Joi, 26 februarie 2015, 19:57)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      a facut o treaba buna.....de reg. pe funct. de pres. ajung oameni inteligenti.
    • 0 (6 voturi)    
      te imbeti cu apa chioara. (Vineri, 27 februarie 2015, 8:58)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      .................. se pare ca,lingaii sunt o specie in plina dezvoltare
  • -1 (1 vot)    
    Real (Vineri, 27 februarie 2015, 12:52)

    Ada [anonim]

    Un magazin nemtesc primeste din Germania cam 15.000 euro pe an. 200 mil euro ori 4.4 fac 880mil lei. Impartit la 4.8 mil salariati fac cat?