Emil Boc: Economia merge in directia buna. Analizam un proiect de OUG pentru sprijinirea IMM-urilor cu garantii de stat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iunie 2011, 18:36 Economie | Companii

Economia merge intr-o directie buna, iar Guvernul analizeaza un proiect de ordonanta de urgenta pentru sprijinirea IMM-urilor cu garantii de stat si subventionare partiala a dobanzii, care ar putea fi adoptat pana la 1 iulie, potrivit Mediafax: "Acum pregatim, si saptamana viitoare vom discuta, probabil, in prima lectura, astfel incat pana la 1 iulie sa adoptam in Guvern un proiect de OUG pentru sprijinirea IMM-urilor cu garantii de stat si subventionare partiala a dobanzii, pentru ca acestea sa poata contracta credite in vederea sustinerii investitiilor si a locurilor de munca. Este o masura suplimentara care nu a fost pana acum aprobata pe langa alte masuri de stimulare a firmelor care angajeaza someri peste 40 de ani, sau care mai au trei ani pana la pensie, absolventi sau persoane cu dizabilitati".

Potrivit acestuia, toate aceste firme beneficiaza de sprijin financiar din partea statului pe o perioada de la unu la trei ani: "Se dau 500 de lei, sau 600-700 de lei pentru absolventi, pentru fiecare persoana angajata. Sunt politici active care au scopul de a genera locuri de munca sau de sustinere a investitiilor", a precizat Emil Boc.

Primul ministru a mai anuntat ca, in perioada 1 mai - 16 iunie, la nivel national, s-au inregistrat aproape 470.000 de noi contracte de munca, doua treimi dintre acestea fiind pe perioada nedeterminata: ''In perioada 1 mai - 16 iunie s-au inregistrat 469.830 de contracte noi de munca, din care 67% sunt pe perioada nedeterminata. Ceea ce e important e ca avem cel mai mare numar de contracte de munca de dupa 2007, adica am depasit chiar si varful de sarcina din 2008, cand aveam cele mai multe contracte de munca. Asta inseamna ca economia este pe directia buna si ca aceasta consolidare trebuie sa aiba loc in continuare'', potrivit Agerpres.
Primul ministru a adaugat ca in momentul de fata in tara sunt 6,3 milioane de contracte de munca active.

Emil Boc a participat, sambata, la Cluj, la o dezbatere pe tema modificarilor constitutionale.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1382 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    mai bine zis (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 18:52)

    Mazeta [utilizator]

    Titlul corect ar trebui sa fie: „Analizam un proiect de OUG pentru sprijinirea Bancilor prin garantii de stat". In loc sa taxeze bancile si sa reduca impozitele aplicate companiilor, asa cum au facut ungurii, guvernul Boc-Basescu-Isarescu are ca principala preocupare cresterea indatorarii statului roman, a populatiei si a firmelor romanesti, in scopul satisfacerii intereselor bancare.
    • -2 (6 voturi)    
      FOARTE GRAV (Duminică, 19 iunie 2011, 0:41)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Exista 4 subiecte tabu la rubrica comentarii:
      - America
      - Basescu/Boc
      - Isarescu
      - directia in care ne indreptam

      iar tu ai lovit in 3 din cele 4 ceea ce este FOARTE GRAV!!!
    • -2 (4 voturi)    
      la izvorul stiinei pure?? (Duminică, 19 iunie 2011, 12:40)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      adica iar te-au instruit in economie la USL? Daca impozitezi suplimentar bancile costurile lor nu se duc in dobanda la credite (si la populatie si la IMM)??? e vreun actionar al unei banci (inclusiv TU -prin stat- la CEC Bank) care sa accepte ca banca sa nu faca profit??? Prima Casa satisface interese bancare? asta nici iluminatii de co-pres. ai USL n-au spus-o.
  • +8 (10 voturi)    
    era sa uitam de bancheri. (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 19:04)

    Adrian [anonim]

    Ce ar fi sa sprijiniti IMM-urile cu reduceri de taxe? Cu diferenta de taxe se sustin investitiile fara un ban imprumutat.

    Ooops, era sa uit de bancheri. Doar si ei trebuie sa puna ceva pe masa, saracii.
    • 0 (2 voturi)    
      in care tzara? (Duminică, 19 iunie 2011, 12:43)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      activitatea econmica NU se bazeaza pe creditare??? Cu 5% (reducere CAS) din 1800 ron -salariu mediu- adica cu vreo 90 ron pe cap tu vrei investitii? poate in cooler pt. apa minerala! Mai bine asculti poeziile si muzica lui Vosganian decat tezele economice.
  • +2 (12 voturi)    
    Directia e buna ! :))) (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 19:12)

    niculita30 [utilizator]

    Sensul e prost !(vezi reprezentarea vectoriala :)))
  • 0 (14 voturi)    
    ha ha (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 19:14)

    gica [anonim]

    buna gluma. Care e masura de sprijinire ? Inca un forfetar sau un TVA ? Taman am fost disponibilizat de o mare firma internationala. Nu ne-a ramas nici izmenele pe noi, se vind ultimile active ale statului, disponibilizari...somaj...Suntem la cheremul patronilor si intereselor starine.
    Aveti curaj sa publicati adevarul Hot New ?
    • +1 (9 voturi)    
      Curajosule! (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 21:10)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gica

      Uite ca te-au publicat.Si zici ca ai lucrat la o firma internationala.Nu ai priceput nimic.Cred ca de aia te-au dat afara.Nu am inteles cui si de ce -i este frica de a spune ceva in Romania.Apropo de curajul tau.Incearca la o firma romaneasca si te vei convinge cine-i patronul nemilos .
    • -1 (3 voturi)    
      he he (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 23:29)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui gica

      fa-te patron daca e asa bine. iti da Boc garantii de stat ca sa imprumuti bani de la banca, te scuteste de taxe daca angajezi, ce mai vrei?
      numarul angajatilor in mediul privat creste in ultima perioada. te-au disponibilizat de bun ce erai? sau poate s-au plictisti sa te auda cum te plangi pe la colturi?
      • 0 (0 voturi)    
        nu este corect (Duminică, 19 iunie 2011, 15:21)

        Ofelia [anonim] i-a raspuns lui pehash

        sa ataci un om care a fost disponibilizat pentru ca nu esti sigur ca a fost dat afara din motivele expuse de tine (poate a fost ultimul venit - primul plecat, este un om cu idei - poate bune unele si managerii in general nu plac acest tip de oameni etc). Motivele disponibilizarii nu trebuie sa tina intotdeauna de cel care pleaca.
        Consider ca principalul efect benefic al discutiilor pe acest site sau altele similare ar fi de identificare a unor solutii cu privire la temele supuse atentiei opiniei publice.
  • +3 (7 voturi)    
    merge bine economia, dar sta prost Romania !!!! (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 20:38)

    lili [anonim]

    Vezi clasamentul revistei Forbes cu cele mai bogate tari din lume!!! Romania amarata e pe locul 68 dupa Botswana, Gabon, Uruguay, Argentina(care in 2001 era in incapacitate de plata !!!), Liban(unde continua razboiul civil!!), Chile, Belarus, Panama.....
    Romania a scazut si in 2009 si 2010 la PIB/capita fata de 2008....
    E bine, bine, e foarte bine !!!!!

    "Pe prima poziţie a topului celor mai bogate state realizat de Global Finance s-a clasat Qatar, cu un PIB de 90.149 de dolari pe cap de locuitor, în timp ce SUA se situează doar pe locul şase, cu 47.700 de dolari pe cap de locuitor.
    Cel cel mai bogat stat european este Luxemburg, cu 79.411 dolari pe cap de locuitor. Australia ocupă locul 10 al clasamentului celor mai bogate state cu un PIB per capita de 39.841 de dolari.
    România este clasată pe locul 68 cu un PIB per capita de 12.131 de dolari, după Gabon şi Panama, dar înaintea Bulgariei.
    Marea Britanie, Germania şi Franţa ocupă locurile 20, 21 respectiv 22. În timp ce Marea Britanie are un PIB de 35.083 de dolari pe cap de locuitori, Germania are 34.905, iar Franţa doar 34.250.
    Grecia este clasată pe locul 27 cu un PIB de 29.420 de dolari pe cap de locuitor, iar Ungaria pe locul 44 cu un PIB de 18.730 dolari per capita. Rusia este pe locul 52, iar clasamentul este încheiat de Republica Democrată Congo.
    E si in ADEVARUL de azi....

    http://www.gfmag.com/tools/global-database/economic-data/10501-the-richest-countries-in-the-world.html#axzz1PX0WiD9y
    • -2 (4 voturi)    
      calin catalin (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 21:41)

      tariceanu [anonim] i-a raspuns lui lili

      dinule, nu-ti mai face reclama gratuita pe hotnews!
    • -1 (3 voturi)    
      sta prost pt ca e locuita.. (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 23:24)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui lili

      de ce nu pleci tu in libia (unde e razboi civil)? ca nu faci diferenta intre libia si liban.. asta este.. nu tre' sa avem toti 12 clase.. deci nu e cazul sa-ti mai explic cum e cu indicele Gini. dar dupa clasamentul ala cred ca ar fi cazul sa te muti rapid in Qatar. cu siguranta vei trai bine, ca doar e una din putinele tari din lume unde inca se mai practica sclavagismul. cand o sa te intorci in romania o sa zici ca-i rai.
      • +2 (2 voturi)    
        nu ca-i locuita... (Duminică, 19 iunie 2011, 8:06)

        costica [anonim] i-a raspuns lui pehash

        ci ca-i condusa prost!!! Romania in toata existenta ei, exceptand marii voievozi, a fost o tara care nu a contat in istoria locului, prosperitatea unei tari reflecta capacitatea conducatorilor ei de a guverna, de a conduce acel popor sa produca bogatie, spre prosperitate.... Romania dupa '89 este un exemplu simbolic de tara prost condusa..... cea mai incompetenta clasa politica din Europa.... pana si Bulgaria ne-o ia inainte maine poimaine.... aceiasi romani de care vorbim noi au reusit sub Regele Carol sa scoata Romania din feudalismul in care se sclada bine mersi si sa puna bazele Romaniei moderne, ceea ce desi vremurile alea erau nu ar fi reusit nici un conducator roman.... Romania nu a progresat in istoria ei decat prin presiunea sau la indemnul marilor puteri, clasa politica conducatoare are responsabiliatatea a ceea ce este azi Romania si poporul roman..... ce sa astepti azi de la Basescu si Boc sa duca Romania inainte cand ei desi romanii o duc tot mai rau spoun ca romanilor le merge tot mai bine, economia merge tot mai bine zice mereu Boc, numai romanilor le merge tot mai rau si pleaca pe capete in cele 4 zari ca maine poimaine nici medici, nici profesori calificati nu vom mai avea.... citeam zilele trecute un interviu cu un tanar profesor universitar de la Babes Bolyai din Cluj care spunea textual ca "în mediul universitar se simte o continuă descreștere a calității materialului uman care ajunge pe băncile universităților, inclusiv a celor de stat, pregătirea elevilor din anii terminali de liceu fiind tot mai proastă și reflectându-se automat în calitatea studenților." si ca "sistemul de invatamant universitar romanesc are nevoie de o regandire totala" !!!
        Cine sa faca aceste schimbari cand Guvernul Boc azi da o lege maine o schimba sau apar alte 20 de alegi s-o completeze..Nici o sansa cu actuala clasa politica romaneasca.. iar clasamentul este o rusine pentru Romania si conducatorii ei.... Bostwana, Gabon, Chile, Argentina, Belarus... o rusine....
        • 0 (0 voturi)    
          iata liceenii (Duminică, 19 iunie 2011, 12:49)

          curios [anonim] i-a raspuns lui costica

          iata cum a facut guvernul Boc absolventi de bac in doi ani. Deci materialul uman ajuns la Universitate azi a fost facut de Boc si Funeriu??? dle cadru didactic cum stati cu aritmetica???
      • 0 (2 voturi)    
        vorbesti ca Boc al tau... (Duminică, 19 iunie 2011, 8:37)

        vio [anonim] i-a raspuns lui pehash

        numai el ar fi in stare sa ne explice din clasamentul asta ca sta bine Romania...... sub tari ca Bostwana (!!!), Gabon(!!!!), Belarus(!!!!!), Argentina(!!!!), Trinidad Tobago(!!!), Antigua si Barbuda(!!!).....Boc chiar ar fi in stare....asa vorbesti si tu....
        • +1 (1 vot)    
          dar tu esti in stare sa explici? (Duminică, 19 iunie 2011, 14:49)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui vio

          botswana:
          2 milioane populatie la o suprafata dubla fata de romania. mine de diamant si uraniu. 30% din gdp doar din exportul de diamante. locul 4 in lume pe gini index (distributia veniturilor). practic acolo ori esti milionar ori esti sarac lipit. e a 2-a tara din lume la procentul de bolnavi sida. du-te in botswana!!!

          nici n-are rost sa continuam lista. comparatiile de genul asta sunt pentru dorei si dorele... o sa fiti la coada vacii indiferent cat va fi gdp-ul in tara in care traiti.
    • -1 (1 vot)    
      deci! (Duminică, 19 iunie 2011, 12:47)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui lili

      muta-te in Grecia si ai sa ajungi de pe locul 68 pe locul 27! Stii ca daca Microsoft isi muta sediul JURIDIC in Andorra (fara sa mute altceva) primul in clasament devine Andorra????? mai citim si abia api postam????
  • +1 (3 voturi)    
    se justifica ? (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 21:09)

    cetatean [anonim]

    Am vazut in decursul timpului tot felul de afirmatii de genul " prin aceasta se creaza atatea mii de noi locuri de munca (cum le-o cuantifica ?!), creste exportul cu n% etc.". In numele acestor idealuri frumoase, cred ca in ultimii doi-trei ani, efectiv statul se dovedeste extrem de larg cu sume pe care, veti vedea, nu le va mai recupera. E adevarat ca multe firme vor profita de aceasta darnicie, e adevarat ca fondurile de garantare isi vor vedea pe mai departe de salariile lor babane, dar nu stiu daca pe ansamblu societatea are de castigat sau are de pierdut. Cred ca mai degraba ultima varianta este cea corecta.
  • -1 (9 voturi)    
    Schimbatii discul. (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 21:20)

    haiducul [anonim]

    Este zgariat si repeta la infinit aceeiasi fraza.
  • +1 (1 vot)    
    MInciuni pentru fraieri (Duminică, 19 iunie 2011, 8:47)

    xcvxc [anonim]

    Ordinarilor..ne-aţi terminat cu forfetarul...Un magazin de cartier cu cifră de afaceri de 100.000 euro platea la fel ca un hipermarket cu 1000.000 euro( adica 2000 euro .)Toată ziua controale...aşa reuşit să sprijine piticu'.V-am plătit la timp toate dările şi tot degeaba...Mizeriilor nu aveţi bani de alegeri...
    AJutorul ăsta e frecţie..e tot pentru ei nu pt fraieri...vai de capu' cui se bagă în "ajutoare " d'astea....vin tot felul de verificări să fie siguri că îi cheltuieşti cum "trebuie".
  • +1 (1 vot)    
    merge bine economia????!!!! (Duminică, 19 iunie 2011, 9:28)

    costica [anonim]

    Probabil ca Dl Boc s-a referit mai ales la companiile de stat ("gaurile negre ale economiei Romaniei"!!)ale caror datorii s-au dublat!!
    Vezi articolul din Capital.

    "Companiile de stat, datorii de 13,5 mld lei
    In plina criza, datoriile companiilor de stat aproape s-au dublat. Daca la sfarsitul lunii martie 2010 cei 154 operatori economici de stat aveau de achitat catre bugetul de stat 4,06 miliarde de lei, la 31 martie 2011 suma a ajuns la peste 7,8 miliarde de lei.
    In ceea ce priveste plata restantelor catre bugetele locale. Datoriile "gaurilor negre ale economiei" s-au majorat cu 85%, in raport cu sfarsitul anului 2008, ajungand la 55 milioane de lei.
    Nici la bugetul asigurarilor sociale situatia nu este mai buna.
    De la 3 miliarde de lei, in decembrie 2008, arieratele au ajuns la 31 martie 2011 la peste 5,5 miliarde de lei.
    Datoriile catre companii private si alti creditori a crescut, de asemenea, de la 2,5 miliarde de lei la 4,19 miliarde de lei la finele lunii ianuarie 2011.
    O crestere similara s-a raportat și la plata restantelor catre bugetele locale.
    De la 29,8 milioane de lei in decembrie 2008, datoriile "gaurilor negre ale economiei" s-au majorat cu 85%, ajungand la aproape 55 milioane de lei.
    Cei mai mari datornici sunt CNH, CFR si Termoelectrica, potrivit Capital. "

    E bine, bine, e foarte bine, vorba cunoscutului slagar, drag inimii Dlui Boc....
    E bine zice Boc, romanii zic ca nu-i ....cifrele arata si mai bine ca nu e bine.....

    http://www.bloombiz.ro/finante/companiile-de-stat-datorii-de-135-mld-lei_1492026
    • -1 (1 vot)    
      corect! dar nu simplu! (Duminică, 19 iunie 2011, 12:56)

      bula [anonim] i-a raspuns lui costica

      si cu curechiul uns si cu slanina in pod? vrei curent electric ieftin (carbune) si Regia Huilei profitabila? vrei gigacalorie ieftina in Bucuresti si RADET macar pe zero? vrei sa mergi cu trenul gratis sau aproape si sa ai CFR macar pe zero? vrei gaze ieftine, ingrasaminte ieftine si Romgaz ultraprofitabila? atunci alege intre curechi si slanina! Iar daca stii aritmetica, descopera ca TOATE salariile TESA la energie nu ajung la UNU LA MIE din cost.
  • +1 (1 vot)    
    Boc in 2009 zicea si ca.... (Duminică, 19 iunie 2011, 9:56)

    luc09 [anonim]

    Emil Boc: "Eu cred că deja în trimestrul IV al anului 2009 vom opri declinul economic. Mă bazez pe semnalele pe care le am din economie, pe semnalele externe pe care le văd şi pe faptul că măsurile pe care le-am luat, pe care foarte mulţi le-au criticat, încep să-şi arate roadele. Şi deja în 2010 putem vorbi de creştere economică, nu mare, dar vom putea vorbi de creştere economică".
    Eu nu as mai publica ce zice Boc.
    • -1 (1 vot)    
      UNUL SINGUR! (Duminică, 19 iunie 2011, 12:58)

      curios [anonim] i-a raspuns lui luc09

      dintre sefii de stat/guvern, agentii de rating, banci mari arata-mi UNUL singur care nu a gresit previziunile???? si sa nu pomenesti de Roubini caci sunt alti 10 cu aceleasi titluri care n-au nimerit- o (si la loto mai castiga unii..)
  • 0 (0 voturi)    
    Aiurea. (Duminică, 19 iunie 2011, 13:16)

    AlinN [utilizator]

    Curaj, domnul Boc! Spune-le romanilor ca toata lumea se zvarcoleste momentan si stagnare economica si chiar descrestere. Spune-le ca li s-a dus laptele cu care cresteau puturosi si grasi, petrolul. Pregateste-i domnule Boc pe romani pentru ce este mai rau! Spune-le ca de la an la an salariile vor fi tot mai mici, sau inflatia tot mai mare. Ca parti ale statului vor colapsa incet incet. Ca trebuie sa descrestem. Ca nu trebuie sa sustinem industria auto (caci tocmai a murit) si nici constructiile. Ca trebuie sa sustinem alternativele energetice la petrol. Energia atomica, si alternativa. Ca familiile ar fi recomandabil (momentan) sa faca doar un copil. Puneti taxa pe copii domnule Boc!
  • 0 (0 voturi)    
    PDL-ul o sa in populisme (Duminică, 19 iunie 2011, 23:05)

    I [utilizator]

    nu-i mai ajutati atata ca ii omorati de tot. Traiasca Pogea! Mai bine reduceti codul ala fiscal la vreo 20 de pagini.