Dan Vladescu, ANRMAP: Vrem sa ridicam pragul pana la care o autoritate contractanta poate face achizitii publice directe

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 10 iulie 2012, 13:04 Economie | EuROfonduri

Autoritatea Nationala de Reglementare si Monitorizare in Achizitiile Publice (ANRMAP) va propune Guvernului un set de modificari legislative in domeniul achizitiilor publice, a anuntat Dan Vladescu, presedintele autoritatii, in cadrul unei conferinte organizate de Mediafax pe tema fondurilor europene. Una dintre aceste modificari vizeaza cresterea pragului pana la care autoritatile contractante pot face achizitii publice directe. "Vrem ca acel prag de 15.000 de euro de la care autoritatea contractanta este obligata sa organizeze o procedura de achizitie publica sa fie ridicat", a spus Vladescu. O alta modificare vizeaza scoaterea din atributiile ANRMAP a evaluarii documentatiilor de atribuire pentru contracte mai mici de 125.000 de euro pentru bunuri si servicii si 4,85 milioane de euro pentru lucrari. Vezi in text care sunt modificarile propuse de Dan Vladescu.

In privinta pragului pentru achizitiile publice, Vladescu spune ca in alte state europene acest nivel este mai ridicat. "Nu-l vom ridica la un nivel foarte inalt, pentru ca atunci vom trezi suspiciuni la nivelul Comisiei Europene. Insa, nu mi se pare normal ca Bulgaria sa aiba aceste praguri la nivelul de 20.000 de euro pentru contractele pentru produse si servicii si 60.000 de euro pentru lucrari, iar in Romania sa fie la acelasi nivel la care s-a aflat in anul 2006, atunci cand s-a adoptat OUG 34", a spus Vladescu.

Acesta a mai spus ca ANRMAP nu ar mai trebui sa emita puncte de vedere catre autoritatile contractante. "In loc sa avem o functie de reglementare si monitorizare, ANRMAP a devenit o agentie de consultanta", a spus Vladescu.

Acesta a mai afirmat ca va propune Guvernului ca ANRMAP sa nu mai evalueze documentatiile de atribuire pentru contracte de achizitii publice mai mici de 125.000 de euro pentru bunuri si servicii si 4,85 milioane de euro pentru lucrari. "Documentatiile de atribuire sa nu mai fie evaluate de catre ANRMAP decat in situatia in care valoarea exprimata a contractelor se situeaza peste pragurile prevazute de OUG 34/2006, respectiv de 125.000 de euro pentru produse si servicii si 4,85 milioane de euro pentru lucrari", a precizat Vladescu. Potrivit acestuia, legislatia actuala prevede ca ANRMAP evalueaza intreaga documentatie de atribuire, mai putin aspectele tehnice ale caietului de sarcini.

  • O alta propunere vizeaza ca ANRMAP sa analizeze doar fisele de achizitii, atunci cand este chemat sa faca evaluari asupra unei documentatii. "Sa nu mai verificam caietele de sarcini. ANRMAP are obligatia de a parcurge intregul caiet de sarcini in ideea in care autoritatile contractante insereaza in mod abuziv in cuprinsul caietului de sarcini o serie de criterii de selectie.(...)Orice criteriu de selectie din caietul de sarcini sa fie ca si o clauza nescrisa. ANRMAP, in momentul in care va fi chemat sa analizeze o documentatie, sa aiba in vedere numai fisa de achizitie. Astfel, ori de cate ori autoritatea va insera in cuprinsul caietului de sarcini criterii, aceste criterii nu vor putea fi avute in vedere in procedura de selectie a ofertelor sau in procedura de evaluare sau de achizitie publica", a mai spus presedintele ANRMAP.

Aceste propuneri vor fi inaintate Comisiei Europene. "Eu cred ca nu ar trebui sa fie o discriminare intre Romania si Bulgaria", a adaugat Vladescu.


Citeste mai multe despre   















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4977 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 10 iulie 2012, 13:09)

    abcde [utilizator]

    Astia fura transparent. Ii doare in pix. Si vor sa faca shimbarile si inainte de alegeri ca sa le dea mai usor contracte la sponsori. Sa ai o firma si sa fii cinstit in Ro te duce la faliment
    • +6 (6 voturi)    
      Liberalii (Marţi, 10 iulie 2012, 13:36)

      Varujan guzganian [anonim] i-a raspuns lui abcde

      mesterii contabilitatii ai finantelor care din pix te fac la buzunare vor sa inceapa ospatul la buget.incepe marea furaciune nationala.binenteles in numele democratiei si valorilor plagiatorului Ponta a securismului liberal si al comunismului psdist si fanfaronismului crinist.sa nu uitam cartitele liberale din ministerul finantelor care de 22 de ani fura cu pixul si cu tvaul.incepe jaful uselist.sper binele poporului bibeibteles.da o ordonanta de urgenta Ponta ca e voie sa se fure .Si devine legal ca nici europa nu se mai dezmeticeste din pumnii democratici.daca da o ordonanta de urgenta Pona si furatul devine legal.Si nu poate fi atact la Curtea Constitutiei.ca mai da o ordonata .Hotii au venit la putere
  • +16 (16 voturi)    
    asa! (Marţi, 10 iulie 2012, 13:10)

    Reshape [utilizator]

    Pai e criza, trebuie ridicate baremurile astea ca doar n-o sa moara de foame baronii USL.
  • +13 (13 voturi)    
    Am zis eu ca is hoti ! (Marţi, 10 iulie 2012, 13:10)

    CristiBa [utilizator]

    Cineva o sa faca o smacherie aici ..
  • +17 (17 voturi)    
    sa inceapa petrecerea!! (Marţi, 10 iulie 2012, 13:14)

    DrInOrice [utilizator]

    tot PSD-ul sa poata sa se poata scalda in contracte cu statul si achizitii directe! Fericirea poate incepe, toate obstacolele au fost indepartate! Popor, dormi pe tine la Antena3!
  • +15 (15 voturi)    
    bravooooo! (Marţi, 10 iulie 2012, 13:17)

    ciudatu' [utilizator]

    Sa se deschida robinetele si sa curga baniiii!
    • +4 (4 voturi)    
      Si manelele sa suneeee (Marţi, 10 iulie 2012, 13:39)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ciudatu'

      Fara numar fara numaaar!!!
      • +3 (3 voturi)    
        ai dreptate! (Marţi, 10 iulie 2012, 15:38)

        ciudatu' [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Am gresit textul. Rectific.
        Sa se deschide robinetele si sa curge baniiiiii!
  • +15 (15 voturi)    
    hopa! (Marţi, 10 iulie 2012, 13:18)

    romanique [utilizator]

    nici nu s-au asezat in fruntea bucatelor si au inceput cu pradaciunile???? sa vedeti acum hamasitii ce incep sa se ingrase! trai neneaca....
  • +18 (18 voturi)    
    Sa furam mai usor (Marţi, 10 iulie 2012, 13:19)

    LoveRomania [utilizator]

    Asta este o lege prin care noi baronii PSD sa putem fura statul mai usor si nici sa nu mai stam cu frica de DNA
  • +12 (12 voturi)    
    Pina acum au fost sustinuti.... (Marţi, 10 iulie 2012, 13:20)

    Claude [utilizator]

    .....acum vin scadentele.
  • +8 (8 voturi)    
    Habarnistul (Marţi, 10 iulie 2012, 13:25)

    requin [anonim]

    asta habar n-are ce prag era pentru achizitiile directe la adoptarea oug 34 in 2006.
  • +4 (4 voturi)    
    are balta peste... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:05)

    UnchiuSam [utilizator]

    Acum, ca sunt la putere, trebuie sa puna bani la ciorap. Oricum, sunt banii statului, iar statul sunt ei.
    Totul legal si curat, fara complicatii. Oricum, 15.000 euro pentru pixuri era un mizilic... masinile costa, vilele costa, amantele costa, nimic nu e pe degeaba!
  • -1 (1 vot)    
    are dreptate (Marţi, 10 iulie 2012, 14:57)

    Dedalus [anonim]

    Ba eu cred ca are dreptate.

    Un contract de 15,000 eur este aproape nimic, dupa ce scazi taxele, impozitele, cheltuielile directe samd.

    Iar ANRMAP s-a transforamt intr-adevar in Auoritate contractanta sui-generis - tot analizeza documetnatii si le spune ce sa faca.

    Ar trebui ca ANRAMP sa analizeze umai documentatii pentru contracte mai mari de 100,000 de eur, altfel se blocheaza in tot felul de procurari de gheme de sfoara, topuri de hartie si servetele de protocol.

    Nu din contractele astea sunt furaciunile, ci din alea de milioane.

    Stiu cazuri in care s-a intocmit dosar penal pentru o inadvertenta (nu frauda!) de 400 lei noi la o licitatie.... Ei hai, daca imi poate spune cineva ca ANRMAP si DNA trebuie sa se ocupa cu contracte atat de mici...
    • +1 (1 vot)    
      daca ai stii.. (Marţi, 10 iulie 2012, 16:44)

      cris80 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      macar daca ai stii despre ce e vorba cu aia 15.000 euro...limita de 15.000 euro se refera fiecare tip de produs/serviciu/lucrare pe care o autoritate o poate achizitiona direct, fara licitatie, in decursul unui an.

      cu alte cuvinte daca scoala din cucuietii din deal vrea sa cumpere paine si nu depaseste 15.000 euro anual o poate cumpara de la cine vrea muschii directorului, la ce pret vrea el. si poate cumpara de 15000 paine, de 15000 cornuri, de 15000 chifle (ca sa ai idee cat de detaliat este nomenclatorul respectiv) fara sa fie obligat sa faca licitatie publica.

      asa ca marirea limitei relaxeaza controlul asupra achizitiilor statului, [atentie, urmeaza ironie] exact ce avem nevoie intr-o perioada cand ar trebui sa reducem cheltuielile.