Reactia Guvernului la atentionarile Comisiei Europene: Sunt doar o abordare generala privind absorbtia fondurilor europene

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:59 Economie | EuROfonduri

Atentionarile transmise Guvernului de Comisia Europeana reprezinta doar "o abordare generala" a CE fata de Romania privind implementarea Planului de absorbtie a fondurilor UE, sustine Executivul, adaugand insa ca ministrul Leonard Orban este in aceste zile la Bruxelles pentru ca Romania sa fie cat mai putin afectata, informeaza Mediafax.

Intr-un comunicat referitor la observatiile transmise de catre reprezentantii Comisiei Europene (CE), Guvernul arata ca informatiile din presa nu sunt decat "niste informatii uzuale" cu privire la contactele diplomatice curente pe care Reprezentanta Permanenta a Romaniei la Uniunea Europeana le are cu factorii responsabili din cadrul Comisiei Europene.

"Este regretabil ca anumiti functionari au transmis public aceste informatii cu caracter tehnic, informatii care fac parte din categoria secretului de serviciu si care pot dauna imaginii Romaniei, ele neavand caracter de decizie", arata Guvernul.

Informatiile prezentate acum de Guvern drept "secret de serviciu" erau caracterizate de premierul Victor Ponta drept "minciuni".

"Asa cum Ministerul Afacerilor Europene a anuntat deja, in mod transparent, in acest moment exista o misiune de audit in desfasurare, iar eventualele masuri vor fi anuntate public, la sfarsitul acestei actiuni. Totodata, reamintim ca premierul Victor Ponta impreuna cu ministrul Leonard Orban au anuntat inca din luna iunie faptul ca exista un pericol mare de suspendare a unor Axe din cadrul Programelor operationale, din cauza neregulilor descoperite de reprezentantii Comisiei Europene in activitatea fostei guvernari", precizeaza Guvernul.

Executivul mai arata ca ministrul Afacerilor Europene, Leonard Orban, se afla in aceste zile la Bruxelles, "tocmai in ideea in care se fac eforturi deosebite pentru ca Romania sa fie cat mai putin afectata in acest domeniu", iar proiectele "sa mearga inainte pe cat posibil".

Reprezentantii Comisiei Europene au transmis ambasadorului Romaniei la UE ca au constatat ca planul de masuri pentru cresterea absorbtiei de fonduri europene a esuat, ca autoritatile de executie refuza asistenta institutiilor financiare si ca administratia e "paralizata" in actualul context national.

Nemultumirile au fost transmise de catre Walter Deffaa, directorul general al DG REGIO (Directoratul General pentru Politica Regionala al Comisiei Europene) si Angela Martinez-Sarasola, sefa Unitatii pentru Romania din cadrul acestui directorat, intr-o discutie avuta, in urma cu zece zile, la 3 iulie, cu ambasadorul Romaniei la UE, Mihnea Motoc.

Nemultumirile au fost transmise, conform unui document oficial obtinut de agentia Mediafax, in contextul existentei unui risc ridicat de suspendare a programelor gestionate de DG REGIO.

Pana la finalul acestei luni, DG REGIO intentioneaza sa ajunga la o concluzie finala in ceea ce priveste functionarea sistemului de management si control din Romania.

Romania nu mai trimite catre Comisia Europeana cereri de rambursare pentru patru programe operationale incepand cu 1 iulie si pana la o data care urmeaza sa fie decisa, interval in care Executivul comunitar va analiza daca autoritatile romane au respectat conditiile asumate la finele anului trecut.

Cele patru programe operationale pentru care nu mai sunt trimise cereri de rambursare sunt legate de sectorul regional, de mediu, de transport si de competitivitate.

Oficialii CE deruleaza, in perioada 5-17 iulie, misiuni de audit pentru cele patru programe.


Citeste mai multe despre   



















Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4616 vizualizari

  • +57 (61 voturi)    
    Fara jena (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:14)

    Orpheus [utilizator]

    Ceausescu era mic copil pa langa nesimtirea astora! Te mint in fata!
    • -22 (22 voturi)    
      draga domnule (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:04)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      nesimtitii astia de care vorbiti, si care au in spate doar doua luni de guvernare, sunt obligati sa acopere ineficienta alora de sunt marii democrati ai dumneavoastra si care nu au reusit nimic in ultimii lor 3 ani de guvernare.. ca oti dori dumneavoastra sa ii vedeti pe astia ca vinovati este problema dumneavoastra care arata doar ca sunteti extrem de putin cunoscator al fenomenului.. deh.. cum sa ai absortie mare a fonsurilor weuropene pe domenii in care daca nu cotizai la marele partid portocaliu nu aveai acces?.. vorbim de coruptie?.. evident ca nu o veti vedea caci probabil; ati fost rotita a sistemului pdl de capusare a economiei romanesti.. ati avut perioada buna, ati facut gusa mare ... cum?.. pe baza coruptiei unora ca Udrea, Viideanu si restul companiei care era nesatula de a primi. Nu va intrebati cum de unii pdl-isti au scapat de datorii imense catre banci cand cei mai multi romani nu mai puteau sa plateasca rate de cateva sute de euro.. de ce?.. pt ca partidul v-a dat chiar daca capacitatea dumnevoastra era 0.. aparati un sistem absolut corupt, ineficient si bolnav.. problema este ca USL-ul nu a reusit sa vina cu antidotul ci arata ca ne cu proprii flamanzi.. lasati cuvintele mari! mai bien aveti grija sa va simtiti bine cand va uitati in oglinda!
      • +6 (8 voturi)    
        esti nascut ieri ? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 21:21)

        stoicul [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Caritas, Bancorex, Credit Bank, Dacia Felix, FNI, BIR, samd, toate mai tepe financiare gandite si executate de mafia rosie !
        De asemenea, privatizarile - prin MEBO (cerificate) puse la cale tot de paduchii rosii !
        Sa-ti mai spun ? Sunt enorm de multe !
        • -2 (2 voturi)    
          Bancorex? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 22:06)

          cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui stoicul

          Adica .. zici de cei care au B1?
          Stii daca ai zice de aia din USL ca sunt prosti si rai, as intelege si ti'as da dreptate.. Dar la tine rosii sunt doar jumatate dintre comunisti. Ca cica jumatate s'au spalat si au devenit maoi portocalii..
      • +2 (2 voturi)    
        Te-ai suparat rau. (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 22:59)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Nu ai pentru ce. Asa e in democratia care o mai avem in Romania. Nu toti au aceiasi parere si fiecare si-o poate exprima liber . De preferinta fara jigniri.
        In ce ii priveste pe Udrea si pe Videanu atita timp cit nu au o condamnare macar in prima instanta pentru mine sunt politicieni onorabili, indiferent ce ar spune oricine si oriunde.
        Ponta si guvernul lui (fara a mai viorbi si de Antonescu) au pozitii superficiale in problemele care ni le-au creat cu UE. Nu trebuie sa treaca nici macar doua luni pentru ati da seama de ce guvern slab avem.
      • +1 (1 vot)    
        Orpheus ? (Duminică, 15 iulie 2012, 7:53)

        hepcallvasile1278490666411 [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Dictionar Eciclopedic , editura enciclopedica , vol.V. :
        Orfeu :- "participant la expeditia Argonautilor .Pentru a o readuce pe Pamant pe sotia sa moarta ,Euridice, a coborat in infern."
        ...........................................................................................
        " a murit sfasiat de femeile trace sau , dupa alte variante rapus de trasnetul lui Zeus."
        Curiozitate :
        Sunteti "casatorit " cu USL-ul ?
      • +4 (4 voturi)    
        In doua luni de guvernare (Duminică, 15 iulie 2012, 7:57)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        .. au avut timp sa respinga mecanismul financiar de verificare de la Bruxelles si sa blocheze programele. Si vreo 3 miliarde dati de la buget nu vor mai fi decontati.. Ghici ce vor zice cei de la FMI si Banca Mondiala cand vor vedea gaura din buget...
        Cum vor plati salarii si pensii spre sfarsitul anului o sa ne explice Dana Grecu, ca le are cu economia si pietele financiare...
      • 0 (0 voturi)    
        Tu esti ala care (Duminică, 15 iulie 2012, 13:07)

        dami365 [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        nu intelege,draga catalin mattttttttei,desi e foarte simplu! Este vorba de MINCIUNA,pur si simplu!Nici de greaua mostenire,nici de culori politice!E vorba pur si simplu de mintirea in fata,fara scrupule a intregii tari.Daca ponta a ajuns sa spuna ca Basescu i-a inscenat chestia cu plagiatul!!!! Chiar asa lipsa de discernamant ai incat sa nu-ti dai seama ca astia mint si o dau din colt in colt?Repet:nu e vorba decat de a avea bun simt si discernamant,dar se pare ca astea sunt cerinte prea mari pentru unii!
    • +14 (14 voturi)    
      intradevar.... (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:49)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      ....la inceput am crezut ca glumesc dar vad ca astia chiar sunt prosti.
      Mint precum respira si toti odata, fara ca macar sa se puna de acord. O fi doar o biata smecherie stricata sau este un caz patologic?
      Bine ca am apucat sa ii vedem ce pot inainte de alegerile generale, ca sa vedem cu cine avem deaface.
      • +2 (2 voturi)    
        raspuns (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:35)

        elwis [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        patologic! mitomanie si schizofrenie !
      • 0 (0 voturi)    
        citat din Trotki! (Duminică, 15 iulie 2012, 17:30)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        care nu era prost, altfel nu l-ar fi ucis Stalin. "Comunistii stiu cum sa ia puterea, dar nu stiu ce sa faca cu ea". Excelenta formulare.
    • +2 (2 voturi)    
      Mesia (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:42)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Nu exista nici o Mesia. Mesia suntem toti sau a murit odata cu delfinii. Romanasii sa-si bage in cap ca nu ne scapa nimeni de USL si de rusinea Europei decat daca dam din manute, picioruse si din gurita sa-i alungam prin vot pe USL-istii pucisti. Base e un mare luptator dar este unul singur. Daca nu va puneti imaginatia, efortul, iubirea , inteligenta, munca la lucru veti suporta toate consecintele care deriva din bolsevizarea tarii.
  • +50 (58 voturi)    
    Nu avem nevoie (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:16)

    Porcurorul General [utilizator]

    Nu avem nevoie de fonduri europene. Ele sunt otravite pt ca din ele nu se poate fura sau se poate, dar greu.

    De fapt nici de UE nu prea avem nevoie.
    • +5 (9 voturi)    
      Te inseli! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:35)

      nick2003 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Fondurile europene sunt menite sa dezvolte anumite ramuri ale economiei (si spun anumite datorita "recomandarilor" mai mult sau mai putin imperative! nu putem incuraja din fondurile altora sectoare concurentiale) De fondurile europene au nevoie de la micii fermieri pina la intreprinderile mari! Calea de obtinere e stufoasa si anevoioasa din cauza celor de peste evaluare, monitorizare si control dosare, deci tot a politicului! De cand USL s-a instalat in frunte s-au blocat multe in aparatul de stat! Inclusiv fondurile! PAcat de cei care au muncit si au crezut ca pot beneficia de ele!
      • +10 (10 voturi)    
        comentariul la care ai raspuns (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 18:26)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui nick2003

        era la misto.
        • +2 (2 voturi)    
          Exemplu de guvernare eficienta (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:37)

          sebagain [utilizator] i-a raspuns lui dj

          Si nick saracu, chiar a muncit pentru aceste fonduri. Iar acum cand au venit pontonacii la putere munca sa se evapora din cauza lor. Pacat
    • +15 (15 voturi)    
      nasol (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:51)

      Stecfaux [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Ăştia ne bagă-n groapa. Fac pe mieluşeii la Bruxelles şi în ţară fac pe cocoşii. Şi noi o să plătim pentru ticăloşiile lor. Luna asta o să plătesc cu vreo 300 lei mai mult la bancă. Dar oare luna viitoare mai pot plăti oare rata?
    • -16 (16 voturi)    
      ai perfecta dreptate (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:05)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      problema ce nu o vezi insa este ca auditurile alea se refera la o perioada in care T Basescu si PDL taiau si spanzurau in tara asta.. si asta este un motiv care ma face sa spun ca T Basescu tb sa plece daca mai are pic de onoare ( sau daca a avutr chiar daca m-as mira sa fie onoare pe un fost securist )
      • +1 (1 vot)    
        Lasa.. (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:13)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        ca e destula onoare la Ponta, Antenescu si Voiculescu.
      • +1 (1 vot)    
        OK! Atunci de ce se feresc.. (Duminică, 15 iulie 2012, 8:01)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        .. de mecanismele de verificare de la Bruxelles?
        Iar cu mafia las-o mai usor ca e transpartinica: tata Dragnea o injura pe Udrea, dar face afaceri cu consortul Cocos...
      • 0 (0 voturi)    
        maskirovka! (Duminică, 15 iulie 2012, 17:33)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        iarasi mattei? Auditurile se fac periodic! Ultimul a fost in martie-aprilie, dupa care vitejii zbieratori s-au dus la Bxl cu un plan (vezi si comunicatul ca sa nu incursi in minciuni). Acest plan NU functioneaza. SI sunt date publice la Bxl. La noi e secret de serviciu, doar, doar le-om ascunde!
  • +10 (10 voturi)    
    incet-incet (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:41)

    cetateteanuTurmentat [utilizator]

    alunecam pe o pista foarte periculoasa. adio ue!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Noi plonjam periculos... (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:59)

      Wits [utilizator] i-a raspuns lui cetateteanuTurmentat

      ...dar sa vezi ce "generalizare" primeste Ponta cand mai calca pe la baietii astia de la Comisia Europeana.
  • +11 (11 voturi)    
    "ESUAT" nu e cuvant suficient de tare? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:42)

    grunespferd [utilizator]

    Cum ar fi trebuit sa sune comunicatul ca sa fie tras un semnal de alarma pentru guvernantii romani?
  • +11 (11 voturi)    
    Transparenta (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:48)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ideologia imbraca haine noi. Progresul tehnologic impune un val nou si proaspat: transparenta. Informatia e tot mai dificil de ascuns. Publicul larg simte tainuirea sau minciunile.

    Oare unde se incadreaza USL-ul relativ la transparenta? Guvernul impostor isi dezvaluie inconstient filozofia retrograda: "Este regretabil ca anumiti functionari au transmis public aceste informatii cu caracter tehnic"

    Degeaba incearca politicienii USL-isti sa ascunda dosarele penale, incompatibilitatile legale, plagiatele, constitutia, normele si mesajele UE, etc. Adevarul poate fi dosit pentru o vreme. Insa miasmele ies tot mai frecvent la suprafata, mizeria e tot mai greu de ascuns sub covor.
  • +12 (12 voturi)    
    Cupletul de opereta macabra Ponta-Antenescu (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:03)

    andrei florescu [utilizator]

    Nu se minimizeaza criticile, dar cupletul de opereta macabra Ponta-Antenescu stie ca in fata Europei sunt deja discreditati. Sceneta lor foarte prost scrisa de regizorul Voiculescu, a fost usor descifrata de liderii europeni. Miza lor e damboviteana, aici taie si spanzura. Aici mai pot manipula, cumpara votanti si alesii lor, aici sunt "doctori" in drept, aici hotul neprins e negustor cinstit.De aici le mai poate iesi banul, fara a da socoteala cuiva.Costul poftei lor de putere va fi platit de cei care spera ca-i vor legitima prin referendum. Nu-i mai intereseaza costul actiunii lor, trebuie sa-si atinga scopul repede, si cu orice pret. Oricum nu ei il vor plati. O tara la capatul puterii e isterizata si pusa sa plateasca, in afara de cele 20 de milioane oficiale, si mitingurile de carnaval tip Mazare,etc. Nu mai apare Radu Soviani sa ne explice cum merge cu economia, nu ni se mai vinde solutia salvatoare a lui Klaus Johannis,s-a uitat de motiunea tradarii, cu care s-au cocotat la putere, in care se cerea desfiintarea sectiei in limba maghiara de la facultatea de medicina de la Tg.Mures,etc. In parlamentul alesilor natiunii, nu cred ca exista vreun deputat sa nu se fi aflat,macar o zi, la putere. Politica diversiunii si a manipularii a luat locul politicii de principii si ideologice. Cupletul Ponta-Antenescu reprezinta simbolul acestei politici de cumetrie, de lipsa de principii si de viziune, in folosul intereselor unor bande mafiote, ce-si freaca mainile asteptand legitimarea populara.
  • +13 (13 voturi)    
    USL e in faza de minciuna cronica (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:07)

    Gryphus [utilizator]

    Ambasadorul Romaniei la Berlin a fost CONVOCAT la MAE german, intalnirea nu era programata asa cum a mintit Marga ! Si o dovedeste interviul dat ieri de un ministru german celor de la Mediafax.
  • +12 (12 voturi)    
    MINT! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:10)

    dracu [utilizator]

    Alte comentarii sunt de prisos!
  • +9 (9 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:23)

    sssaaa [utilizator]

    Si eu sunt prost si voi destepti si uite asa barbaaaa lunga avea Mos Gerila ...aaaa ...Craciun.
    Or fi toti de-ai lui Basescu ...a dracu' asta.... si toti ne mint si ne manipuleaza.... in schimb voi detineti adevarul absolut.....ahaaaaa acum am inteles .
    Sincer cine voteaza cu voi ..interes sau prostie scrie pe el/ea........
    Oare avea dreptate Lapusneanu .......prosti da' multi...

    Vom vedea .
  • +9 (9 voturi)    
    Ponta - mitoman cu diplome (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:24)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    Nu imi aduc aminte cand a spus Ponta ca se vor suspenda finantarile UE. Dar imi aduc aminte cand a spus ca a vorbit el la Bruxelles si nu e nici o problema, banii europeni vor continua sa curga inspre Romania.

    Imi aduc aminte si de numeroase alte momente din ultimele doua luni in care Ponta a mintit sau a amestecat adevarul cu minciuna la modul cel mai abject cu putinta.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Pseudologia_fantastica - mitomanie

    Caracteristici:
    1. Povestile spuse nu sunt in intregime improbabile si adeseori includ bucati de adevar. Povestile nu sunt o manifestare de delir sau alte tipuri de psihoze: confruntat, cel in cauza le poate admite ca neadevarate, chiar daca nu din proprie initiativa.
    2. Tendinta de a nascoci este de lunga durata; nu este provocata de situatia imediata sau de presiunea sociala, pe cat este o trasatura de personalitate innascuta.
    3. Clinic se poate face deosebirea intre o motivatie exterioara si una interioara pentru acest comportament: de exemplu supunerea la amenintari/violenta pe o perioada indelungata pot determina o persoana sa minta repetat, in acest caz minciuna nefiind un simptom patologic.
    4. Povestile spuse au tendinta sa prezinte mincinosul intr-o lumina favorabila. De exemplu, persoana va fi prezentata ca fiind foarte curajoasa, sau avand legaturi apropiate, familiare cu numerosi oameni faimosi.

    Probabil ca ii minte din instinct pana si pe cei din cercul sau de camarazi, dovada recentele derapaje de comunicare dintre el si Antonescu.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu pot sa cred! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:26)

    Rasmus [utilizator]

    deja cred ca la Ponta este patologic!
    este vreun priceput pe aici sa dea un nume diagnosticului?
    • +2 (2 voturi)    
      diagnostic?` (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:30)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      Cred ca ar trebui o echipa uriasa de psihologi si psihiatri ca sa-l poata diagnostica pe individ.
      Din cate vad eu, cam sufera de:
      - sindrom distimic (nu are incredere in el insusi, ci are nevoie mereu de aprobarea celorlalti - ex. tatuca Ilici). Drept urmare, are tendinta de a reclama mereu pe altii, ca potentiali cauzatori ai consecintelor propriilor lui actiuni prostesti;
      - mitomanie - asta e de la sine inteles;
      - posibil schizofrenie, tinand cont de imobilitatea faciala si de atrofierea proceselor afective;
      - locus of control extern - nu isi asuma esecurile, ci le atribuie cauza unor factori / persoane externe.

      Cred ca se poate scrie o teza de doctorat reala cu tema "Tulburarile de personalitate ale lui Victor Ponta", dar mai intai trebuie transportat in camasa de forta la Spitalul 9, ca sa poata fi studiat corespunzator. Am sa-i trimit o cerere sa-l studiez pe blogul personal. oare ma lasa, ori m-o pune sa-i numar ouale, dupa exemplul unui faimos predecesor al lui? Partea naspa e ca ala avea oua, pe cand asta....
  • +10 (10 voturi)    
    Sa va vad (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:30)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    de unde scoateti bani pentru milogii uslasi!
    Sa vad ce rahat mai mananca tontu si prostanacu in fata UE!
    Tare imi este teama ca se vor alege doare cu ... UE!
    Si ei, si sustinatorii lor!
    Ue va fi fie de la UE fie de la rusi!
    Iar rusii abia ne asteapta!
    Sa vezi UE grupa mare!
    Pe tot ghertoiul roman doritor de pomeni!
  • +6 (6 voturi)    
    a (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:36)

    opiu99ro [utilizator]

    tind sa cred (nu doar sa mai sper) ca actiunile insotite de declaratiile USL ii vor discredita pe acestia tot mai mult.
  • +9 (9 voturi)    
    crestini du frica de Dumnezeu? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:39)

    Wanga [utilizator]

    romanii sunt un popor crestin, care au frica de Dumnezeu!
    Acesti atei fara de credinta si de tara de cine mai oare frica, Doamne!
    Nu ne mai trebuie Euro, noi vrem rubla convertibila!
    Nu mai vrem occident, vrem Orient!
    Nu mai vrem libera circulatie, vrem vize date de Marga!
    Popor de Bai animalelor care sunteti !!
    Unde v-a adus cel mai urat roman de pretutindeni cu latrinele lui!!!
  • +10 (10 voturi)    
    e grav ... (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:40)

    turistul2 [utilizator]

    faptul ca isi permit sa minta cu nerusinare si nesocotesc hotararile de la bruxelles inseamna ca nu le e frica de nimic.
  • +9 (9 voturi)    
    da, sigur!!! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:19)

    Lucian* [utilizator]

    astia chiar sunt rupti de realitate.
    Presa straina chiar comenteaza ca nu a mai fost o asemenea reactie nici macar la falimentul Greciei si astia ii dau in continuare ca este " o abordare generala privind absorbtia fondurilor europene".
    Ce treaba are CCR, avocatul poporului, deputatii corupti si numirile la DNA cu absorbtia de fonduri europene?

    Daca eram oarecum in dubii daca trebuie sa ma duc sau nu pana la Timisoara ca sa votez, cu chestia asta chiar m-ati convins ca chiar trebuie sa merg sa votez!

    Frumos ar fi ca si Parlamentul sa-si dea demisia daca la referendum se voteaza NU!
    Rezultatul actiunii trebuie sa fie egal de ambele parti!
  • -5 (5 voturi)    
    Au promos sa se tina de cuvant. Ajutati-i! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 18:11)

    Sorin111957 [utilizator]

    http://www.petitieonline.com/apel_pentru_indexarea_veniturilor_populatiei_salarii_pensii_al
    • 0 (0 voturi)    
      ajuta-i tu (Duminică, 15 iulie 2012, 12:36)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Sorin111957

      nu pot sa- ajut nici sa se spanzure macar !
  • +3 (3 voturi)    
    micio mirare (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 18:54)

    corvus_coraX [utilizator]

    de la niste derbedei nu ai ce astepta mai mult. dar sa coboare si mai jos, este aproape obligatoriu... cat de jos vor cobora, vom vedea. numai romanii pot rezolva in final problema
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:30)

    Ariona [utilizator]

    nu-i intereseaza deloc ce se intampla cu Romania ci doar cum pot ei sa se aranjeze mai bine.
    Cititi si articolul acesta ca este foarte interesant si da o ipoteza destul de plauzibila
    http://www.romanialibera.ro/opinii/editorial/testamentul-lui-nastase-ar-putea-decide-soarta-referendumului-270492.html
  • +3 (3 voturi)    
    Mesaj catre Guvernul Romaniei adresat prin linkuri (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:41)

    florin12 [utilizator]

    Domnilor guvernanti, uita-ti COPY-PASTE (intrebati-l pe Ponta daca nu stiti ce-i aia) de pe site-ul oficial al UE.

    Am scris in litere mari ce v-a spus UE sa faceti.

    President Barroso made clear that the Romanian Government MUST:
    - RESPECT the full independence of the judiciary,
    - RESTORE the powers of the Constitutional Court and ENSURE that its decisions are observed,
    - APPOINT an Ombudsman enjoying cross-party support,
    - ENSURE a new open and transparent procedure for appointing a General Prosecutor and Director of the Anti-Corruption Directorate and
    - MAKE integrity a political priority.


    europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO/12/558&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en
  • +5 (5 voturi)    
    Culmea ! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 21:23)

    stoicul [utilizator]

    Astia sunt in stare sa anunte ca afara sunt minus 20 de grade. La cat mint e posibil sa inghete apa !
  • +1 (1 vot)    
    atentie la portofele UE ! (Duminică, 15 iulie 2012, 12:34)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Singurul comunist declarat din Romania , dnul.Cristoiu a zis in ziua instalarii guvernului :atentie la portofele!
    Tot dnul Cristoiu a chicotit consistent la numele ministrului DE EXTERNE marga .Acum stim si ca a vut dreptate si de ce !
  • +1 (1 vot)    
    Vrajeala damboviteana!! (Duminică, 15 iulie 2012, 15:00)

    Wanga [utilizator]

    normal ca dupa ce afirmi asa ceva nu mai ce cauta prin cancelariile europene... asa ca sa ne vedem de neam si de vecini.....
    BYE EUROPO!
    BYE NATO!
    WELCOME .....?
  • +1 (1 vot)    
    E CAZUL SA NE DESTEPTAM ! (Duminică, 15 iulie 2012, 16:55)

    arheopterix [utilizator]

    De ani buni nu mai am nici o legatura cu politicienii din conducerea partidelor actuale , pe citiva i-am cunoscut personal . Ce pot sa va spun este ca azi in Romania se da o lupta de proportii epice pentru putere , dar nu intre cei pe care ii vedem pe "sticla " ci intre Moscova si Occident .Moscova are nevoe (vitala )de RO pentru mincare , liniste in Moldova si iesire la Serbia; ceilalti au alte planuri (poate revin ). Pentru a duce lupta s-au achizitionat mercenari (de calitatea existenta pe teren , si deaceea diferenta intre ei este destul de mica )Ce conteaza este rezultatul final pentru ca in functie de acesta exista doua scenarii . 1 .Cistiga oamenii Occidentului : Continua linia actuala: NATO >UE >Libera circulatie in USA >Crestere nivel trai (la urma urmei suntem cei mai saraci albi )Etc ...2 .Cistiga Moscova : Euro peste 5 lei Rating de tara in scadere ;Adio investitori (aia cu care am avut citiva ani de crestere 9 %). Doi ani consecutivi de recolte bune care ne-au salvat de la dezastru sunt o pleasca cu care nu ne mai intilnim.
  • 0 (0 voturi)    
    Grav (Luni, 16 iulie 2012, 7:49)

    omliber [utilizator]

    Absorbtia fondurilor europene era grava inainte de Ponta si ai lui. Acum a devenit catastrofala, deoarece Guvernul are alte preocupari mai importante decat administrarea tarii. Fondurile europene sunt neatractive pentru guvernanti fiindca ti le poti insusi mai greu.
    Daca actualul guvern avea intentii bune pentru romani ar fi acceptat asistenta europeana. Dar atunci!!!