Guvernul ia in calcul posibilitatea de a nu recupera de la beneficiari toti banii folositi ilegal in POSDRU. Fondurile lipsa, acoperite din bugetul de stat

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 30 octombrie 2012, 21:51 Economie | EuROfonduri

Autoritatea de Management va verifica din nou toate cererile de rambursare depuse in cadrul POSDRU si care au fost corectate financiar de Comisia Europeana din cauza neregulilor identificate in derularea proiectelor, informeaza Mediafax. Guvernul ia in calcul varianta ca nu toti banii sa poata fi recuperati de la beneficiari, caz in care fondurile lipsa vor fi acoperite de la bugetul de stat.

Guvernul a aprobat, marti, un memorandum intocmit de Ministerul Muncii prin care se propun o serie de masuri privind programul POSDRU:
  • acceptarea de catre partea romana a unei corectii financiare de 25% pentru cererile de rambursare platite beneficiarilor, dar neincluse in declaratii, pana la remedierea deficientelor privind verificarea cheltuielilor si a unei corectii de 5% pentru cererile de rambursare procesate pe noile proceduri, dar care au fost evaluate pe vechile proceduri.
  • reverificarea de catre Autoritatea de Management a tuturor cererilor de rambursare care au constituit obiectul corectiei, in scopul recuperarii sumelor identificate ca fiind afectate de nereguli.
  • elaborarea unui act normativ la nivel de lege in scopul asigurarii fondurilor necesare prin bugetul de stat, in cazul in care, la finalul reverificarilor, se constata diferente intre valoarea corectiei financiare acceptate de Romania pentru POSDRU si nivelul corectiilor individuale care pot fi recuperate de la beneficiari.
Ministrul Afacerilor Europene, Leonard Orban, a declarat, in 10 octombrie, ca platile pe programul POSDRU, aflat in presuspendare din august, ar putea fi reluate de catre Comisia Europeana in decembrie, insa cu conditia schimbarii regulilor de gestionare a banilor europeni. De asemenea, Orban a precizat, luni, ca nivelul corectiilor financiare in procent de 25% propuse de Comisia Europeana pentru proiectele programului POSDRU se ridica la aproximativ 180 de milioane de euro.


Citeste mai multe despre   

















2451 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    adica din banii mei... (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:55)

    viz [utilizator]

    si ai tai, si ai copiilor nostri...
    • +8 (8 voturi)    
      Guvernul este complice la FURT (Marţi, 30 octombrie 2012, 23:00)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui viz

      Mai bine zis la infractiunea de furt .

      Adica sint legi care trebuiau respectate la accesarea de fonduri UE , cei care au incalcat acele legi nu returneaza banii folositi ilegal iar guvernul prin imputernicitul pm (carlan) este complice la infractiunea de furt calificat platind paguba din bugetul de stat adica din taxele si impozitele tuturor cetatenilor .

      Halal guvern cinstit ...
  • +12 (12 voturi)    
    smecher (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:24)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Dragi pensionari si salariati, bucurati-va de banii dati in plus la pensie si salar cat mai puteti ca ce primit cu o mana vi se ia inapoi cu cinci .
    • +6 (6 voturi)    
      :) (Marţi, 30 octombrie 2012, 23:07)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

      Cea mai buna metoda de a lua bani de la oameni este inflatia. In modul asta oamenii de rand (ca sa nu zic prosti) nu isi dau seama ce se intampla si in plus inflatia va lua de la toti.
    • -2 (4 voturi)    
      salar... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 5:54)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

      Dupa cuvantul salar pot sa recunosc cine esti si ce vrei!

      Corect gramatical se spune SALARIU.
      M-am saturat sa tot vad pe unii si mai ales pe altii cum folosesc acest cuvant gresit.

      Corect este deci SALARIU!!!
      Repeta ca sa intre mai bine in capsor!

      Cu multumiri!
      • 0 (0 voturi)    
        aoleu :) (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:50)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Serios ? pai zi atunci cine sunt si ce vreau. Eu am scris salar la caterinca, puteam sa ii zic "salariu " sau "remuneratie " . E mai bine asa ?
  • +5 (5 voturi)    
    Pai cum? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 0:38)

    Alius [utilizator]

    Parca se batea Poanta cu pumnii in piept cum o sa-i bage el la parnaie pe mafiotii lui Basescu, in frunte cu Udrea, care au furat banii de la UE si o sa recupereze el banii din averile lor...

    Deci pana la urma, alde Poana ii lasa pe toti in pace, pentru ca, nu-i asa, si nenii uselisti au furat cat au putut, in frunte cu Dragnea.
  • +1 (3 voturi)    
    este incredibil!!! (Miercuri, 31 octombrie 2012, 5:51)

    ..13 [utilizator]

    Intr-o tara de idioti, aflati la putere, omul de rand plateste ceea ce si-au bagat in buzunar nemeritat unii si altii.

    Trai neneaca in Romania!

    La revedere cetatenie romana!
  • +1 (1 vot)    
    Am inteles. (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:06)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Deci noi trebuie sa platim taxe ca asa poata fura politicienii... Clasic. Uite, astea sunt situatii in care oamenii platitori de taxe trebuie sa se stranga si sa incendieze guvernul ... Pun pariu ca noi vom sta ca mamaligile sa ne fure!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa vezi... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:14)

    BPM [utilizator]

    In ce institutie de tip KGB se va transforma ANAF ca sa stoarca bani de la contribuabili...de la prostii care platesc taxe/impozite/contributii si carora o sa vina unu' ca Boc/Udrea/Ponta/Antonescu sa le spuna spuna in prag de pensionare peste 10-20 ani - 'ne pare rau, nu avem bani de pensii'