RFI: Viitorul buget UE, foarte nefavorabil Romaniei

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Joi, 15 noiembrie 2012, 14:58 Economie | EuROfonduri

Batalia pentru viitorul buget UE, pentru perioada 2014-2020 a inceput deja in culise, arata RFI, care a consultat noua propunere de reducere a bugetului prezentata miercuri Comisiei Europene de catre Presedintele UE Herman Von Rompuy. Victimele austeritatii sunt coeziunea si agricultura. Romania va pierde fonduri la ambele capitole si acesta este doar inceputul negocierilor, arata RFI.

O reducere de 74,5 miliarde de euro, fata de cele 1.033 de miliarde propuse de Comisia Europeana, iata ultima idee aruncata pe masa miercuri de presedintele UE, Herman Van Rompuy. Documentul, cu caracter confidential,  a fost prezentat colegiului de comisari.

Acesta merge in sensul reducerilor cerute de marile contribuitoare la bugetul UE (Germania, Marea Britanie, Suedia si Olanda), care doreau de fapt o reducere de minim 100 de miliarde.

Marea Britanie este cea mai intransigenta. Prim-ministrul David Cameron isi joaca aici cariera politica si deci se plaseaza pe o pozitie de negociere inflexibila, arata analiza RFI.

In zilele viitoare se asteapta ca noi reduceri sa fie impuse inaintea marii discutii din 22 noiembrie. Suedia a cerut ca 140 de miliarde de euro sa fie amputate finantelor UE dupa 2014.

Reduceri ale fondurilor de coeziune


Politica de coeziune (cu o finantare propusa initial de 339 de miliarde pentru sapte ani si 16 tari) se vede redusa la 309 miliarde, in urma ultimelor discutii de culise.

Acest lucru este greu de incasat pentru toate tarile est-europene, mari beneficiare ale acestei politici. Ele militau pentru ca cele 339 de miliarde si asa insuficiente sa ramana neatinse.

In plus, se spune ca tarile care nu au avut o absorbtie de 60% intre 2007 si 2011, comparata cu media comunitara nu vor avea o crestere de fonduri mai mare de 15% fata de perioada actuala. Romania a avut in acea perioada o absorbtie de sub 10%.

Citeste materialul integral pe RFI Romania www.rfi.ro



















Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4154 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    gresit !!! (Joi, 15 noiembrie 2012, 15:11)

    danzigk [utilizator]

    orice buget al uniunii era defavorabil romaniei si asta numa' pt ca nu suntem in stare sa atragem si sa retinem aceste fonduri !!!
  • +9 (19 voturi)    
    Negociatori slabi (Joi, 15 noiembrie 2012, 15:21)

    Sani [utilizator]

    Shit, exact acum avem o putere de negociere mica (ca sa nu spunem inexistenta).

    Multumim Ponta, multumim Antonescu, multumim Voiculescu, multumim Iliescu, multumim USL-inosi.

    Felicitari sustinatorilor (cei fara interese) pentru gaurile in neuroni pe care le posedati.

    Distractie in lunile urmatoare!
    • -3 (5 voturi)    
      @Sani (Joi, 15 noiembrie 2012, 16:30)

      tapiru [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Prietene esti bine cu capul? Cine a condus Romania ultimii ani? Probabil ca nici astia de acuma nu sunt cu mult mai breji dar lasa-ma cu prostiile.
    • 0 (2 voturi)    
      sigur (Joi, 15 noiembrie 2012, 17:11)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      altcineva este vinovat. in completare, multumim boc, ungureanu si basescu
    • 0 (0 voturi)    
      Pana acum doar Basescu a negociat cu UE, FMI etc. (Vineri, 16 noiembrie 2012, 10:24)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Asta e si motivul sustinerii lui Basescu de catre Merkel et co, acesta aproband absolut orice doresc acestia chiar daca e impotriva intereselor Romaniei, doar pentru a-si asigura protectia. De fapt modul in care se face politica la nivel european e cam de tip mafiot. Au chiar si killeri economici cum ar fi agentiile de rating sau institutii ca FMI, BM, BCE si multi altii prin intermediul carora ii executa pe neascultatori.
    • 0 (0 voturi)    
      politica lui "ba p-a ma-*ii !" ne duce... (Vineri, 16 noiembrie 2012, 10:56)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      La faliment!
      Pt ca nu avem in tara asta politicieni adevarati si guvern tehnocrat,capabil.De 22 de ani suntem tocati si vanduti ba de unii,ba de altii.
      Eram student in 1990 si l-am injurat copios pe "saracul" Brucan pt termenul de 20 de ani...
      Si,nota bene:Japonia si Germania au fost complet distruse de razboi.
      Cine sunt acum acele tari???
  • +9 (11 voturi)    
    puncte de vedere... (Joi, 15 noiembrie 2012, 15:29)

    pehash [utilizator]

    Romania 'va pierde'? Oare? Daca actualul buget UE ar fi fost cu 50% mai mic pentru Romania, tot n-am fi pierdut nimic.. doar procentele de absorbtie ar fi aratat ceva mai bine.
  • +12 (12 voturi)    
    Oricum nu absorbim (Joi, 15 noiembrie 2012, 15:32)

    Adi_rus [utilizator]

    Nu e nici o veste rea. Oricum noi nu absorbim nici 25% din fondurile alea deci de ce sa fie o veste rea? E o veste rea pentru Polonia care absoarbe 100%. Noi trebuie intai sa invatam sa nu mai furam si abia dupa aceea sa ne gandim sa absorbim fonduri europene si sa crestem cu ajutorul lor.
    • +4 (4 voturi)    
      nope (Joi, 15 noiembrie 2012, 16:21)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

      Este o veste foarte rea.
      In agricultura, rata de absorbtie a fondurilor este foarte apropiata de 100%. La unele "masuri" ale APDRP banii s-au terminat deja, cu toate ca, teoretic, ajungeau pana in 2013. Pur si simplu au fost foarte multe proiecte si banii au ajuns la cei care si-au dorit si au intocmit corect proiectele.
      Faptul ca ne vor reduce aceste fonduri este o drama!
  • +2 (2 voturi)    
    O reducere de 7-8%, parca nu este mult... (Joi, 15 noiembrie 2012, 16:39)

    finutza [utilizator]

    Noi, care absorbim doar 7-8% din ce ni se ofera... vom fi neatinsi. La fel ca si in 2008, cand se intrezarea criza la orizont, si Basescu spunea acelasi lucru (dupa discutia cu Isarescu)...
  • +1 (1 vot)    
    nu ne afecteaza ! (Joi, 15 noiembrie 2012, 16:50)

    dagenia [utilizator]

    absorbtie curenta 8% .... poate 15% pana la sfarsitul lui 2013 daca nu-i dau politicienii peste mana lu' Orban.
    daca sumele sunt cu 15% mai mari fata de alocari e bine - daca e fata de absorbtie, e cam rau :)
  • 0 (0 voturi)    
    soc (Joi, 15 noiembrie 2012, 20:03)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Da, dar imbunatatim rata de absorbtie.....!E sindura solutie.
  • 0 (0 voturi)    
    buget ue (Vineri, 16 noiembrie 2012, 15:32)

    consting [utilizator]

    e ffff b ca s-a redus bug ue pt romania. politicienii si acolitii lor poate nu vor mai fura. sunt niste nerusinati fara seaman. se supara. mai bine s-ar fi suparat ca au accesat -daca e adevarat- numai 10%. acum au inventgat patrunderea in parla ment a rubedeniilor, amantelor, beizadelelor. stie mai bine ue ce tre sa faca romania decat acesti politicieni de toata rusinea. boc a promis marea cu sarea si a facut ceva ..... praf. mai bine sa se dezv alte satate decat romania care a dv ca cei ce ne conduc se gand numai la conturile lor