Victor Ponta: Vom adopta o noua masura dureroasa pentru buget, cea referitoare la corectiile financiare

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 10 iulie 2013, 14:58 Economie | EuROfonduri

Premierul Victor Ponta a afirmat ca saptamana viitoare va fi adoptata "o noua masura dureroasa pentru buget, dar necesara, cea referitoare la corectiile financiare, la unitatile administrativ-teritoriale". "Unde nu e vina lor, nu putem sa-i punem sa plateasca. De altfel, ne dau in judecata si castiga. Si atunci, sa ii punem noi sa ne dea in judecata, ca sa castige nu are sens. Insa asta reprezinta o noua incarcatura pe buget si nu putem sa o compensam decat printr-un grad ridicat si mult mai rapid de absorbtie a fondurilor europene", a spus Ponta la inceputul sedintei de Guvern de miercuri.  Ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, a declarat in luna mai ca Romania trebuie sa suporte corectii financiare in valoare de aproape 700 de milioane de euro.

Motivul ar fi neregulile constatate in urma derularii unor proiecte care au beneficiat de sprijinul financiar al UE. ''Este normal ca statul, atunci cand a gresit prin a lasa persoane nepregatite in pozitii cheie, sa suporte acest cost. Acum analizam posibilitatea de a debloca situatia printr-un act normativ. Este, insa, de lucru, pentru ca vorbim despre un efort financiar substantial, aproape 700 de milioane de euro grosso-modo, pe toata perioada programelor operationale, numai pe achizitii publice'', a declarat ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, potrivit Agerpres.

''Partea proasta este ca Romania trebuie sa plateasca. Partea buna este ca Romania poate inlocui aceste sume cu alte cheltuieli curate catre CE astfel incat pana la 2015 sa nu piarda niciun leu'', a conchis ministrul Teodorovici.

Si vicepremierul Liviu Dragnea si-a exprimat, in martie, dorinta de a simplifica si standardiza procedurile de achizitie publica pe proiecte europene, astfel incat bugetele autoritatilor publice sa nu fie afectate de corectiile impuse de CE.

''Cea mai mare parte a corectiilor financiare a fost generata de un sistem defectuos de institutii de evaluare, verificare si contractare a achizitiilor publice efectuate de autoritatile locale in programe europene. (...) Impreuna cu ANRMAP si Ministerul Fondurilor Europene lucram acum la un proces de standardizare si simplificare a procedurilor de achizitie, dar si de responsabilizare a institutiilor care verifica, certifica si aproba documentatiile de atribuire a unor lucrari, astfel incat autoritatile locale sa fie exonerate de orice posibila vina in cazul unor corectii financiare. Daca responsabilii europeni vor verifica licitatiile si vor constata abateri, corectiile sa fie platite inclusiv de institutiile care aproba si verifica documentatiile'', declara, in 31 martie, la Tulcea, vicepremierul Liviu Dragnea.

Numai in cazul unui singur proiect, Consiliul Judetean Tulcea trebuie sa achite corectii financiare de peste 13 milioane de lei impuse de Directia Generala de Constatare si Stabilire Nereguli Fonduri Europene in urma implementarii proiectului finantat de UE ''Modernizarea infrastructurii de transport catre zona turistica Murighiol-Uzlina-Dunavat-Lacul Razim'', presedintele CJ, Horia Teodorescu, criticand in repetate randuri decizia Directiei Ministerului Dezvoltarii, care greveaza bugetul judetului.


Citeste mai multe despre   

















3890 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Sa plateasca Statul pentru incompetenti ?! (Miercuri, 10 iulie 2013, 16:00)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Pai Statul sunt si eu, si Ponta, si Fenechiu si orice cititor al Hotnews. De ce trebuie sa platesc EU pentru prostiile facute de niste incompetenti NUMITI ?!
    • +2 (2 voturi)    
      de ce sa platim..... (Miercuri, 10 iulie 2013, 17:19)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ....pentru incompetenta unora ?
      De fapt noi platim propria noastra incompetenta caci noi (in majoritate) am votat toti incompetentii,escrocii si hotii.

      Tot noi suntem cei care acceptam toate rautatile si abrazniciile "alesilor" si alimentam zilnic din munca noastra acest sistem politic perfid, prietenos cu infractorii si dusmanos la aderesa noastra.

      De aceea platim si vom plati din ce in ce mai mult, pana cand vom intelege ca sistemul parlamentar trebuie inlocuit cu un altul special facut spre binele nostru.
    • +1 (1 vot)    
      S-avem iertare, dar... (Miercuri, 10 iulie 2013, 17:58)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ...Dvs. nu puteti fi Stat. Nici eu, nici alti cititori de pe aici.
      Ma indoiesc ca sunteti maestru in arta plagiatului, a duplicitatii, a fugii de raspundere si gasirii de tapi ispasitori, a tupeului, a nesimtirii, a ignorarii propriilor greseli, a acuzelor gratuite aruncate la adresa adversarilor, a guvernarii la misto,a calatoriilor cu pretext lucrativ.

      Nu e usor sa fii Stat. Suntem si noi un statulet, un judetel, asa mai de la tara, abuzat ironic de STATUCUL cel mare care, in timp ce se uita in oglinda, nu-si da seama ce il impiedica sa-si admire intreaga faptura in culorile cele mai roz.
      - Era Țara, bă! (retoric :-)
  • +9 (11 voturi)    
    Avem cu ce ne madri : suntem in aer (Miercuri, 10 iulie 2013, 16:16)

    hotnewsfil [utilizator]

    In ultimul an, tara face un salt urias. Pe parcursul acestui uluitor salt, suntem inca 'in aer'. Nu stim cand vom mai cobori cu piciorele pe pamant.
    Privim de sus si ni se par minuscule tarisoare ca Franta, Anglia si, mai ales, liliputana Germanie. Angelei Merkel i s-a sucit gatul privind in sus, catre noi si, cu evlvie, catre carmaciul nostru.
    Nimic nu ne poate opri zborul. Stiti e explica acest miraculos progres al tarii? Sa va ajut : tara este purtata pe sus de catre cei mai mari eroi din intreaga istorie, de carmacii 'Caca-rau si Hahalera'.
    Hahalera spunea, zilele trecute : 'angajatii mei' din guvern sunt platiti mai bine decat mine.
    Noi, toti cetatenii Romaniei visam sa ni se acorde, de catre Hahalera, titlul 'angajatii mei'.
    Si nemtii viseaza ca Hahalera sa le acorde acest titlu, pentru care trudeste intreaga Germanie. Englezii si francezii mai au mult de asteptat. Sa stea la rand!
  • +6 (10 voturi)    
    politicieni din romania (Miercuri, 10 iulie 2013, 16:56)

    sorin3 [utilizator]

    toate masurile dureroase sint pentru altii, numai pentru politicieni si corupti nu!
    ponta bate recordul, durerea fiind transmisa in imponderabilitate: va suferi bugetul! Adica mai exact cine? Pai fraierii care platesc taxe. Ca ei or sa suporte toate platile, asa cum le-au suportat si pina acum, primind in schimb doar umilinta, cu cit platesc mai mult si mai corect , cu atit mai multa umilnta.
  • +5 (7 voturi)    
    unii se fac ca muncesc, altii platesc (Miercuri, 10 iulie 2013, 17:06)

    goto [utilizator]

    astfel de situatii tot vor mai fi pentru ca guvernul a angajat (pe pile) oameni care sa se ocupe de fondurile europene si pe care ii plateste gras. daca nu ma insel iau si procent din fondurile absorbite. deci algoritmul e simplu: acesti oameni iau odata spaga de la cei care depun proiecte, inchid ochii la nereguli, apoi iau salariu. iar cand se trage linie ies pe plus si sunt felicitati pentru ca au reusit sa faca un numar mare de contracte cu fonduri europene. treaba lor s-a incheiat cu succes.
    apoi vin cei de la UE la control si ne trag cate-o corectie. si atunci in loc sa plateasca cei care au aprobat acele proiecte platim noi. iar guvernele in loc sa ia masuri dau vina unii pe ceilalti si platesc din fondul lor de urgenta (care in mod real sunt tot banii contribuabilor din care imparte guvernul la cine vrea si dupa bunul plac fara sa dea socoteala nimanui).
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 10 iulie 2013, 17:22)

    o8561 [utilizator]

    Ati vrut sa spuneti ca ati furat in jur de 700 mil si v-au prins cu matza in sac si acum trebuie sa gasiti fraierii de la care sa luati acesti bani ca sa acoperiti gaura.
  • +4 (4 voturi)    
    Pai mai dottorele (Miercuri, 10 iulie 2013, 17:41)

    Wanheda [utilizator]

    Parca mai ieri totul era lapte si miere, 100000 de locuri de munca, absorbtii, proiecte majore deblocate, etc.
    Tu insuti crezi in ceea ce spui? Ca asa-s mitomanii cronici, ei chiar cred.
  • 0 (0 voturi)    
    Banii nostri (Marţi, 16 iulie 2013, 16:36)

    AlinBarna [utilizator]

    Stati asa!..Banii nostri de care nu avem dreptul sa dispunem se arunca pe niste adevarate gauri negre!..Cum e si aici: http://alinbarna.wordpress.com/2013/07/16/guvernul-baga-bani-baga-bani-aiurea/

    Pur si simplu in tara asta tupeul e la putere!