Primarul Oprescu vrea canalul Bucuresti-Dunare si axa cu Giurgiu si Ruse. Comisarul Ciolos: Prioritizati investitiile!

de c.z.     HotNews.ro
Miercuri, 30 octombrie 2013, 0:19 Economie | EuROfonduri

Sorin Oprescu
Foto: AGERPRES
​Primarul general Sorin Oprescu a subliniat marti ca isi doreste in continuare ca Bucurestiul sa devina capitala la Dunare prin realizarea canalului Bucuresti-Dunare, precum si formarea unei axe danubiene cu Giurgiu si Ruse. In schimb, comisarul european pentru agricultura si dezvoltare rurala, Dacian Ciolos, a aratat ca Strategia Dunarii nu are o problema de finantare, ci de prioritizare a investitiilor de catre beneficiari.

Sorin Oprescu si Dacian Ciolos au participat marti la ediţia a doua a Forumului Anual al Strategiei Uniunii Europene pentru Regiunea Dunării (SUERD) organizata de Guvernul Romaniei si Comisia Europeana la Palatul Parlamentului. "Am avut întrevederi cu toţi primarii care fac parte din Consiliul Dunării. Ştim ce avem de făcut, dorim în continuare să promovăm ideea ca Bucureştiul să devină capitală la Dunăre. Dorim într-adevăr să putem dezvolta axa Bucureşti-Giurgiu-Ruse şi celelalte zone din Bulgaria. Şi am avut plăcerea să mă întâlnesc cu primarul din Ruse", a declarat primarul general al Bucurestiului, citat de Agerpres.

"Am convingerea că acest canal Bucureşti-Dunăre reprezintă pilonul principal pentru bună dezvoltare a zonei Capitalei, dar şi pentru Giurgiu, Olteniţa, Ruse, Sofia sau celelalte oraşe aflate la nord şi la sud de Dunăre", a mai afirmat edilul.

El a subliniat ca Guvernul Ponta a promis ca va modifica mecanismele pentru imbunatatirea absorbtiei fondurilor europene destinate administratiei locale. "Este foarte greu, nu este uşor, ne-am mai antrenat şi noi din 2007 şi până acum. În momentul în care a apărut în viaţa noastră un Guvern mai generos şi mai înţelegător, acum un an şi jumătate, am explicat încă o dată că noi trebuie să fim primii care trebuie să modificăm o serie întreagă de mecanisme care poate au întârziat şi absorbţia banilor, chiar dacă proiectele au fost fezabile. Guvernul a promis şi sper să se ţină de cuvânt", a mai spus Oprescu.

In schimb, comisarul european pentru agricultura si dezvoltare rurala, Dacian Ciolos, a aratat ca Strategia Dunarii nu are o problema de finantare, ci una de prioritizare a investitiilor de catre beneficiari. "Problema nu este accesul la finanţare, ci prioritizarea investiţiilor comune în cadrul financiar existent, dar şi a perspectivelor 2014-2020. Strategia Dunării are nevoie de resurse. În această perioadă se discută în Consiliu şi Parlament cadrul financiar pentru 2014-2020. În paralel, Comisia Europeană lucrează cu statele membre pentru implementarea proiectelor şi investiţilor viitoare. Cele 14 state riverane pot să rezolve probleme care ţin de coerenţă, de reţeaua de transport, a problemelor legate de energie", a declarat comisarul Cioloş.

El a asigurat autoritatile din cele 14 state beneficiare ale Strategiei Dunarii ca vor primi "un sprijin din partea Comisiei Europene pentru implementarea Strategiei".

Strategia Dunării, proiectul politic european de amploare şi vizibilitate lansat de România împreună cu Austria, a fost adoptată de Consiliul European în 24 iunie 2011, ca strategie macro-regională a Uniunii Europene, beneficiind de directionarea a 100 de miliarde de euro din fondurile politicii de coeziune 2007-2013.

Strategia se desfasoara pe 4 axe prioritare: conectivitatea (transport intermodal, cultură şi turism, reţele de energie), protecţia mediului (managementul resurselor de apă, protecţia biodiversităţii şi managementul riscurilor), creşterea prosperităţii regiunii Dunării (educaţie, cercetare, competitivitate) şi îmbunătăţirea sistemului de guvernare (capacitate instituţională şi securitate internă). Dintre cele 14 ţări incluse în Strategie, 9 sunt state membre ale UE (Germania, Austria, Slovacia, Republica Cehă, Ungaria, Slovenia, România, Bulgaria si Croaţia), iar 5 state non-membre (Serbia, Bosnia şi Herţegovina, Muntenegru, Republica Moldova şi Ucraina).


Citeste mai multe despre   



















Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4122 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    ciolos (Miercuri, 30 octombrie 2013, 2:48)

    evoque [utilizator]

    nu intelege ca la noi investitiile sunt prioritare, se investeste in camera deputatilor, in senat, in sri, in sie, etc. de altceva nu este nevoie, acestea sunt prioritatile investitionale in romania.
    • +3 (3 voturi)    
      evoque (Miercuri, 30 octombrie 2013, 21:11)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ti se pare ca acest canal Bucuresti-Dunare ar intra in atributiile unui primar de Bucuresti? Sau chestia asta face parte din categoria: bucuresteni nu vor mai plati caldura?
    • +1 (1 vot)    
      Prioritati investitii (Joi, 31 octombrie 2013, 12:12)

      Mihai IonTurcu [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Prioritate imediata sunt, irigatiile,arterele de comunicare, rutiere si ferate.
      • +2 (2 voturi)    
        gresit (Joi, 31 octombrie 2013, 13:31)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Mihai IonTurcu

        total gresit.
        In primul rand trebuie finantate serviciile care iti asigura puterea, asa a fost invatata lumea asta de la ceausescu pana la basescu, ca sa nu mai vorbim de marea adunare parlamentara.
  • +8 (10 voturi)    
    Axa Bucuresti-Giurgiu-Ruse e cam stramba ! (Miercuri, 30 octombrie 2013, 7:04)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Daca mergi cu trenul trebuie sa o iei prin Videle, ca din 2005, de cand s-a deteriorat podul de la Gradistea, nu e nimeni in stare sa mute calea ferata pe podul nou, care zace alaturi nefolosit.

    Dar, ca si cu autostrada suspendata, Primarele va rezolva si problema asta (va termina Canalul inceput de Ceausescu), cam in al 25-lea mandat...

    Noroc ca nu poate trai atat de mult, ca prostimea l-ar vota pana atunci, doar uitandu-se in gura lui...
  • +8 (10 voturi)    
    A terminat toate proiectele in Bucuresti?? (Miercuri, 30 octombrie 2013, 7:48)

    shuly [utilizator]

    Acest om este incorigibil.Bucurestiul are nevoie de o multime de lucruri si are o multime de lucrari neterminate iar el vrea sa il faca port.Parca zilele trecute spunea ca nu are bani sa restaureze centrul vechi (desi poti lua de la UE bani sa renovezi tot ce inseamna cladire istorica asa cum a procedat Viena,Barcelona,Praga sa).Bucurestiul nu are parcari subterane si rezidentiale,nu are parcuri suficiente,nu are o centura ocolitoare,nu are terminata nici macar statia de epurare a apelor uzate de la Glina(ca sa nu mai vb ca si cand va fi gata va fi depasita ca si volum de prelucrare deci va mai trebui una),nu are rezolvata problema maidanezilor pentru ca nu are suficiente adaposturi,nu are piste de biciclete,nu are metrou de legatura cu aeroportul,nu are doua aeroporturi,nu are o gara feroviara moderna care sa poata primi trenuri de mare viteza,nu are rezolvata problema colectarii selective a deseurilor,nu are rezolvata problema incalzirii centrale(vezi Radet) si astea mi-au venit in cap doar asa in cateva secunde.Cine oare sa il mai creada pe acest mascarici bun de nimic??MA mir ca presa nu il ia la intrebari niciodata desi daca esti ziarist ai acces la mult mai multe informatii.(intrebati-l cum se fac inchirierile de restaurante in centrul vechi dupa ce aveti o discutie cu cativa patroni si o sa vedeti cam cata spaga se scurge lunar in buzunarele lui Oprescu si o sa aflati si de ce nu le vrea renovate)
    • -1 (3 voturi)    
      a terminat destule (Miercuri, 30 octombrie 2013, 22:14)

      Saineanu [utilizator] i-a raspuns lui shuly

      Doctorul a reuşit facă nişte treaba la Bucuresti în vreme ce ăialalţii din guvern s-au cam dat pe brazdă. Ca preşedinte, cred că va putea sa facă şi jocurile olimpice în România. Măcar sa apucăm să mai prindem alegerile viitoare.
  • +9 (9 voturi)    
    Asta e normal ? (Miercuri, 30 octombrie 2013, 9:24)

    mircea_cjn [utilizator]

    S-a cam fasait si Oprescu, nu prea il mai baga nimeni in seama. A mers cu autostrazi suspendate - la care bucurestenii au pus botu' - acuma o ia cu canalul.
    Un mascarici.
  • +10 (10 voturi)    
    rupt de realitate si corupt pana in maduva oaselor (Miercuri, 30 octombrie 2013, 9:45)

    Razvan_M [utilizator]

    Primarul Oprescu a efectuat inca un act de disparitie ca magarul in ceatza, dupa alegeri. Apare din cand in cand trecator pe la teve si mai lanseaza niste fumigene, dupa care dispare la ciordelile cotidiene. Ma si intreb daca mai traieste sau daca se afla in Bucuresti - este posibil ca imaginile sa fi fost inregistrate in 2008 si de atunci sa fie la plimbare prin tari indepartate.
    • -1 (1 vot)    
      ba se poate (Miercuri, 30 octombrie 2013, 22:14)

      Saineanu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Oprescu e singurul primar care a aratat ca se poate ca Bucuresti sa fie o capitala europeana, cu un stadion adevarat, cu un pasaj grandios, cu un centru istoric impunator. Poate ar fi o oportunitate chiar si pentru presedintie.
  • +4 (4 voturi)    
    si? (Miercuri, 30 octombrie 2013, 10:27)

    skyradio [utilizator]

    ala "suspendat: metrou apoi tren apoi telegondola apoi autostrada, da cumva in canalul Dunare-Bucuresti? pe ce parte vor fi statiile?
    • -1 (1 vot)    
      hai sa fim seriosi (Miercuri, 30 octombrie 2013, 22:13)

      Saineanu [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

      Se vede o schimbare în Bucureşti. Sincer, chiar m-aş Bucura dacă Oprescu s-ar hotărî şi ar candida şi la presedinţie.
      • +2 (2 voturi)    
        Oprescu candidat peresedinte? (Joi, 31 octombrie 2013, 12:08)

        Mihai IonTurcu [anonim] i-a raspuns lui Saineanu

        Pentrua fi ales presedinte Dr.Oprescu are nevoie de voturi din toata Romania, nu le va primi, este bucurestean tipic.
  • +3 (3 voturi)    
    dedicatie (Miercuri, 30 octombrie 2013, 12:03)

    Natasa [utilizator]

    Dedicatie pentru aia din jurul megalomanului astuia de Oprescu: http://www.youtube.com/watch?v=dexQhvczVeM
  • +4 (4 voturi)    
    Oprescu a luat-o pe urmele lui Geoana !!! (Miercuri, 30 octombrie 2013, 15:50)

    andreesanu [utilizator]

    Oprescule ,nu esti in stare sa-ti termini de varuit primaria si vrei canal la Dunare ???,aduci tu ceva bani de acasa ???.
    Nu sunteti in stare sa faceti Canalul Siret Baragan care poate scapa de inundatii toata valea Siretului inferior de la Padureni pina la Galati si care poate asigura totodata si apa pentru iribarea Baraganului prin cadere libera si nu prin pompare.
    De ce toti banii sa se arunce pe Bucuresti si nu pentru rezolvarea unor proiecte reale utile ???,Canalul spre Dunare poate astepta inca 20 de ani.
  • -1 (1 vot)    
    Cum a fost Bucureştiul (Miercuri, 30 octombrie 2013, 22:13)

    Saineanu [utilizator]

    şi cum arată acum... Sincer, Oprescu e singurul care a făcut ceva pentru orasul ăsta. Eu cred că şi de presedinte ar fi mai bun decât mulţi care nu fac decât să alerge după putere.
  • -1 (1 vot)    
    Daca e sa o zicem pe aia dreapta (Miercuri, 30 octombrie 2013, 22:13)

    Saineanu [utilizator]

    Oprescu are mult mai multe sanse decat Antonescu sa castige acum alagerile prezidentiale. Degeaba se ambitioneaza sa il bage pe Antonescu inainte, ca nu se face nimic.
    • +2 (2 voturi)    
      mai baiete (Joi, 31 octombrie 2013, 0:43)

      greatza_de_comunisti [utilizator] i-a raspuns lui Saineanu

      mai lasa-ne cu comentariile tale pro oprescu, ce esti fan oprescu? doctorasul e doar senil deja
  • 0 (0 voturi)    
    comentarii (Duminică, 3 noiembrie 2013, 7:22)

    Livut [utilizator]

    Dl. Oprescu dupa ce a facut soselele suspendate, gondola gazonul de la National Arena cainii vagabonzi acum se apuca de canalul Bucuresti-Dunare care va avea aceeiasi soarta ca si celelalte mari realizari de pana acum. Alti bani alte reusite .Noroc cu Basescu/ Videanu care a mai schimbat fata Bucurestiului care a devenit o ruina de cand este condus de Dl. Doctor
  • 0 (0 voturi)    
    ce priceputi ! (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 0:04)

    TRABI [utilizator]

    Ba fratilor , ce naib-i cu astia
    Chiar nu faceti un tur mai la inaltime ca sa priviti mai in ansamblu problemele ?
    Pai nu vedeti ca oprescu si ciolanos ala nu le mai ajung banii ?
    - oprescu ar trebui sa curete capitala tarii si sa se mai linisteasca cu sistematizarile ca nu mai au oamenii liniste toata viata , dupa capul lui ca de altfel a tuturor primarilor ; Fura......fura.... cu totii ..."repara " soselele si le taie din nou ... fac ronduri .. pun canalizari si apoi le astupa . ( toate lucrarile efectuate prin primarii , unitati de stat , au preturi triple fata de realitate )
    Sunt burdusiti cu indivizi care stiu sa faca devize si sa mascheze executia , contrar faptului ca aceiasi indivizi nu se pricep practic la acele lucrari .
    Mai fratilor isi bat joc de noi la fiecare pas pe care-l facem
    - ciolonos ala numa cat teuiti la fata lui iti dai seama ca nu-i in stare de nimic ...> ce ati vazut bun in urma lui , mai ales pentru tara noastra , contrar cu viata in puf pe care o duce ... Astia cu CE-ul si parlamentul tarii traiesc in alta lume - nici nu stiu cum e in mijlocul oamenilor de rand >
    Cand dracu ne mai trezim si noi
    Nu vrem canal si ciolos la CE ; Noi vrem locuri de munca si liniste ; vrem sa mai si traim nu numai sa suportam magariile lor ; vrem macar o magistrala auto ; vrem sa nu mai fim slugile altora ; vrem eventual canal Siret-Baragan ca in urma utilitatii lui s-ar putea lauda si ciolos ; vrem locurile de munca distruse inapoi sau macar sa raspunda unii pentru disparitia lor ; nu mai vrem cursuri de reconversir ... auzi ma ! POS-DRU rahat
    Dragii mei , care va credeti in stare sa mai
    "mergeti "pe picioarele voastre , nu va lasati spalati pe creier ... va rog !