Un ministru suedez acuza Romania ca nu foloseste instrumentele UE pentru sprijinirea romilor. Replica Guvernului Romaniei

de C.Z.     HotNews.ro
Joi, 23 ianuarie 2014, 16:20 Economie | EuROfonduri

Evacuare romi Militari 7
Foto: Hotnews
Ministrul suedez pentru integrare, Erik Ullenhag, a acuzat Romania ca nu foloseste suficient fondurile europene pentru sprijinirea populatiei de etnie roma, ministrul roman al Fondurilor UE, Eugen Teodorovici, replicand joi ca aproximativ 20% dintre romii din Romania sunt beneficiari finali ai POSDRU.

"Sincer, e socant sa oferim noi mijloace pe care statele membre nu le cer. De exemplu, este profund ingrijorator ca Romania nu solicita instrumentele UE existente pentru a imbunatati situatia romilor'', a declarat oficialul suedez pentru agentia de  TT, citata de AFP.

Politicianul liberal-popular a facut astfel referire la un articol semnat de doi colegi de-ai sai de partid, in ziarul Dagens Nyheter, titrat ''Sa lasam Romania sa plateasca factura'', in care semnatarii critica Romania pentru faptul ca nu le-ar oferi cetatenilor romani o protectie sociala disponibila tuturor, "indiferent de etnia sau originea lor".

In replica, ministrul roman al Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, afirma ca aproximativ 20% dintre cetatenii romani de etnie roma beneficiaza de Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane (POSDRU).

"In conditiile in care statisticile arata ca beneficiarii finali ai Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane (POS DRU) de etnie roma reprezinta aproximativ 20% din totalul persoanelor din aceasta comunitate inregistrata in tara noastra, iar absorbtia la nivelul POS DRU a crescut semnificativ, acuzatiile aduse Romaniei ca nu ar utiliza fondurile UE alocate pentru incluziunea acestei populatii sunt nejustificate", a declarat Teodorovici, citat de un comunicat al Ministerului Fondurilor Europene.

De asemenea, el a precizat ca incepand cu luna mai 2012, actualul Guvern a luat masurile care au condus la cresterea gradului de absorbtie a fondurilor UE din POSDRU de 4,5 ori, ajungand la 29%, in prezent.

Romania a atras rambursari efective de bani de la Comisia Europeana de aproape 1 miliard de euro, prin POSDRU, in actuala perioada de programare.


Citeste mai multe despre   


















Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4430 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Europo, pazea! (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:41)

    Ricochet [utilizator]

    Guvernul a absorbit fondurile necesare pentru a planta in zonele locuite majoritar de tiganii romi toate indicatoarele necesare care sa-i conduca pe acestia spre integrarea in Franta, Germania, Anglia, etc.
  • +8 (10 voturi)    
    [...] (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:46)

    JeSuisRoumain [utilizator]

    il invit din toata inima sa vina in Romania si sa incerce el sa-i educe pe tigani. Parerea mea este ca e un discurs strict politic si nimic mai mult. s-a lamurit demult occidentul ca tiganii nu pot sa fie educati.
    • +4 (4 voturi)    
      nu, multumim (Joi, 23 ianuarie 2014, 19:23)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui JeSuisRoumain

      noi nu stim sa folosim fondurile. sa-i ia ei in suedia si sa foloseasca ei acele fonduri pt integrarea brunetilor. mi se pare rezonabil sa cedam acei bani la pachet cu o parte din cetatenii de valoare ai patriei.
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Joi, 23 ianuarie 2014, 22:49)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

        Pai cam fac chestia asta... dar frustrarea este ca noi romanii nu facem nimic, in afara de a ne plange
    • -2 (2 voturi)    
      /// (Joi, 23 ianuarie 2014, 22:48)

      pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui JeSuisRoumain

      Bre, suedezii importa forta de munca din anii 60 si pe langa faptul ca accepta imigrantii, chiar incearca sa-i integreze in societate! Si gandeste-te ca in Suedia nu vin oameni (din toate categoriile sociale) din toata lumea! Deci cred ca au mult mai multa experienta in acest domeniu decat romanii...

      Iti recomand cu caldura sa citesti acest articol http://blog.eana.ro/suedia/
  • +4 (6 voturi)    
    De tot hazul (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:59)

    Tescovin [utilizator]

    Atât politicienii suedezi cât și ministrul Teodorovici sunt de un haz involuntar monstruos. Probabil că dânșii sunt singurii din UE care nu știu ce e și cum funcționează POSDRU: plătim o firmă de consultanță, aceasta cumpără un server, niște laptopuri și un proiector și antamează niște seminarii / conferințe / prezentări la care se servește un fursec și o cafea. Câteva zeci de auditori plictisiți (în cazul de față de etnie romă) sunt aduși pe sus de dom primar, ăia adorm la prezentare înainte de prima pauză, la sfârșit semnează pe un tabel că s-au instruit pe bani europeni cum să facă să se integreze și gata, statistica iese cu plus.
    • 0 (2 voturi)    
      cum adica... (Joi, 23 ianuarie 2014, 18:35)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      ... "semneaza"??
      • +2 (2 voturi)    
        ei si tu acuma... (Joi, 23 ianuarie 2014, 20:11)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        ...o mizgalitura ceva tot iese in rubrica.
  • +8 (10 voturi)    
    Integrare in Absolut (Joi, 23 ianuarie 2014, 17:01)

    23 [utilizator]

    Il invit pe nenea ..sson sa traiasca vreo luna, doar o luna in Romania. Sa se plimbe cu trenurile sau tramvaiele intesate de "camerunezi" "frumos" mirositori. Apoi il invit sa mearga prin piete pline de "sudanezi". Apoi il invit si in "civilizata" Timisoara, sa vada toate palatele "ghanezilor", Ferrari-urile acestora. Il mai invit pe nenea ...sson in Huedin, unde de asemenea acesti "somalezi" detin palate. Apoi il mai invit pe acest ...sson sa ii duca in Suedia sa civilizata, sa ii "integreze" dansul, daca i-o putea. Poate se v-a gandi sa faca echipa cu Cristian Bivolaru, infractorul protejat de superba lui tara si ii vor integra in ABSOLUT pe acesti "nigerieni", pt ca noi nu suntem in stare sa o facem. Daca el reuseste, il propun pt Premiul Nobel.
    • +2 (2 voturi)    
      AFI Cotroceni (Vineri, 24 ianuarie 2014, 16:12)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui 23

      In pauza de masa am fost in AFI Cotroceni in food court ... un brunet mergea tantos prin mall si trage la un moment dat o ditamai flegma pe pardoseala ... ca mna, ce peleul lui ! Nu conteaza ca era intr-un spatiu inchis si nu pe camp.


      Ii invit pe suedezi sa il ia la ei sa il educe !
    • +1 (1 vot)    
      Ii datorezi un miel (Duminică, 26 ianuarie 2014, 3:00)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui 23

      Gregorian nu Cristian!
  • +4 (8 voturi)    
    Cand romii nostri erau in suedia (Joi, 23 ianuarie 2014, 17:12)

    yoyosm [utilizator]

    nu stiua suedezii cum sa faca sa scape de ei, acum dupa ce i-au expulzat s-au trezit experti in sfaturi...

    P.S. Hotnews corectati va rog Gradului de absortie si nu cradului in fraza ".. actualul Guvern a luat masurile care au condus la cresterea cradului de absorbtie"
    • -2 (2 voturi)    
      ... (Joi, 23 ianuarie 2014, 22:50)

      pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui yoyosm

      Vorbesti in necunostinta de cauza... crede-ma!
    • 0 (0 voturi)    
      @yoyosm (Vineri, 24 ianuarie 2014, 5:06)

      dannitze [utilizator] i-a raspuns lui yoyosm

      "cradului de absorbire" nu-l scrie corect, in schimb"
      pe "WOW" îl stie.
  • 0 (2 voturi)    
    ati interpretat gresit cifrele (Joi, 23 ianuarie 2014, 17:34)

    neptune [utilizator]

    ministru zice:
    "statisticile arata ca beneficiarii finali ai POS DRU de etnie roma reprezinta aproximativ 20% din totalul persoanelor din aceasta comunitate inregistrata in tara noastra"

    deci rromii din posdru = 20% din total rromi

    voi ziceti mai sus:
    "In replica, ministrul roman al Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, afirma ca 20% dintre beneficiarii POS DRU sunt rromi"

    n-are nicio legatura cu ce a zis ministru.
  • +1 (1 vot)    
    eroare (Joi, 23 ianuarie 2014, 18:58)

    gek [utilizator]

    Atentie, ministrul a spus ca 20% dintre romi beneficiaza, si NU ca 20% dintre toate fondurile se duc la programe pentru romi!!

    Diferenta e foarte mare, rog HotNews sa corecteze pentru ca si asa e un subiect care inflameaza spiritele si nu e nevoie si de (si mai multa) dezinformare...

    O alta chichita: daca "totalul persoanelor din aceasta comunitate inregistrata in tara noastra" e bazat pe recensamant, atunci trebuie luat in calcul ca acest numar e o subestimare a populatiei reale de romi. Caz in care ministriul suedez are perfecta dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    realitatea (Joi, 23 ianuarie 2014, 23:52)

    Vlad-I [utilizator]

    De fapt stam super rau nu doar la folosrea banilor UE pt. tigani ci si pt. romani.

    Autortatile sa identifice familiile de tigani sarace care doresc sa se integreze, aproape orice roman poate a-si aduca aminte ca a cunoscut un tigan muncitor.
  • +1 (1 vot)    
    depre manglitudine (Vineri, 24 ianuarie 2014, 22:06)

    MihaiPahomeanu [anonim]

    Nu va framintati migratorii manglitori nu vor cuceri Romania (ca natie inlocuitoare )...e prea destepti ... ei vor folosi prostia occidentalilor ca sa faca ce stiu ei cel mai bine... sa traiasca fara sa munceasca .Am prieteni in Franta care sunt ingroziti de ce au parte ..., si n-au vazut inca nimic .
  • +1 (1 vot)    
    La arme, politicienii nostri dragi! (Duminică, 26 ianuarie 2014, 7:37)

    hotnewsfil [utilizator]

    Sa nu ne lasam dovediti de suedezi. Sa le aratam ca suntem cei mai tari in clont, daca la altele nu prea stralucim.