Ministrul Teodorovici se duce in Croatia sa impartaseasca "experienta Romaniei in atragerea fondurilor europene"

de C.Z.     HotNews.ro
Joi, 28 august 2014, 14:12 Economie | EuROfonduri

Eugen Teodorovici
Foto: Guvernul Romaniei
Ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, efectueaza in perioada 28 - 30 august, o vizita oficiala in Croatia, unde se va intalni cu reprezentanti ai guvernului croat, carora "le va prezenta experienta Romaniei in atragerea fondurilor europene", a anuntat joi Ministerul Fondurilor Europene intr-un comunicat remis HotNews.ro.

Vizita lui Teodorovici are loc la invitatia ministrului Dezvoltarii Regionale si Fondurilor Europene din Croatia, vicepremierul Branko Grcic.

"In cadrul vizitei, oficialul roman va participa la o reuniune cu reprezentantii Guvernului din Croatia, carora le va prezenta experienta Romaniei in atragerea fondurilor europene. Totodata, ministrul Eugen Teodorovici va avea intalniri bilaterale cu viceprim-ministrul, ministrul Dezvoltarii Regionale si Fondurilor Europene din Croatia, Branko Grcic, respectiv cu ministrul Afacerilor Maritime, Transporturilor si Infrastructurii, Sinisa Hajdas Doncic", a precizat Ministerul Fondurilor Europene.

Discutiile vor viza atragerea fondurilor structurale si de coeziune in actuala perioada de programare, 2007 ¬ 2013, dar si pregatirile pentru exercitiul financiar 2014 - 2020, a mentionat sursa citata.

Pe 6 august, Comisia Europeana a adoptat Acordul de Parteneriat 2014 - 2020 cu Romania, documentul care prezinta modul in care vor fi folosite fondurile europene structurale si de investitii in viitoarea perioada de programare.

Romania a fost cel de al 11-lea stat european care a obtinut aprobarea Comisiei Europene pe acest document, a aratat MFE.

Romania a inregistrat o rata de absorbtie a fondurilor europene de numai 2,56 % in primele 6 luni ale anului 2014, in termeni de cereri de rambursare a cheltuieilor transmise de autoritati la Comisia Europeana. Ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, recunoaste oficial ca implementarea tuturor programelor operationale prin care Romania trage bani europeni inregistreaza sincope.


Citeste mai multe despre   



















Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1947 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    /// (Joi, 28 august 2014, 14:21)

    hmara [utilizator]

    Adica sa le spuna cum sa nu faca.
    • +7 (9 voturi)    
      cum se explica (Joi, 28 august 2014, 14:27)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      ca doar personaje cu schi, vici sau -ov aveam la putere
      • 0 (2 voturi)    
        daca (Joi, 28 august 2014, 19:41)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        erau personaje cu oiu la urma sigur era mai bine.
      • +3 (3 voturi)    
        dA (Joi, 28 august 2014, 20:06)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Citeste istoria PCR....
    • +4 (4 voturi)    
      pai... (Joi, 28 august 2014, 16:53)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      daca era 1 Aprilie era buna...dar asa....cred ca se duce sa invete cum sa atraga fondurile alea...
  • +15 (15 voturi)    
    CULMEA NESIMTIRII... (Joi, 28 august 2014, 14:23)

    schroedinger [utilizator]

    Ar trebui sa-i imputa toate cheltuielile si sa-l treaca absent nemotivat! Nesimtitul!
  • +17 (17 voturi)    
    care experienta? (Joi, 28 august 2014, 14:27)

    boghar [utilizator]

    asta se duce sa se bronzeze pe banii nostrii!
  • +15 (15 voturi)    
    Ha-ha! (Joi, 28 august 2014, 14:33)

    rerenenegate [utilizator]

    Buna gluma!
  • +13 (13 voturi)    
    Asta-i... (Joi, 28 august 2014, 14:34)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...culmea impertinentei si a nesimtirii. Bleah!!!
  • +15 (15 voturi)    
    ... (Joi, 28 august 2014, 14:34)

    dragonfly [utilizator]

    care experienta? avand in vedere ca am nu am reusit nici o data sa depasim 10% din fondurile alocate.
    Mie unul mi-ar fi rusine sa ma duc sa le spun lor ce sa fac atat timp cat noi nu am reusit sa tragem fonduri.
  • +10 (10 voturi)    
    Dupa ce le impartaseste din ... (Joi, 28 august 2014, 14:49)

    Ion B [utilizator]

    experienta de cum sa NU faca, se va duce in Polonia ca sa aflam si noi cum SA FACEM.
    Parodie domnule, film pe gratis!
    • +9 (9 voturi)    
      nu va dati seama,dar exagerati (Joi, 28 august 2014, 15:25)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      Ce sa fac in Polonia ? Pe cine ai auzit d-ta sa se duca la plaja in Polonia?!
      Cu totul altfel sta treaba in Croatia!
      Caci sa fim seriosi,ce experienta poate sa impartaseasca responsabilul unui guvern cu cea mai proasta performanta economica( aici includem si absorbtia fonfuriloe europene )?Ce face efectiv personakul asta acolo?
  • +4 (4 voturi)    
    ha ha ha (Joi, 28 august 2014, 15:00)

    manoman [utilizator]

    ha ha ha

    du-te, si nu te mai intoarce!
  • +6 (6 voturi)    
    The blind (Joi, 28 august 2014, 15:32)

    KostasP [utilizator]

    Leading the blind...
  • +5 (5 voturi)    
    interesant (Joi, 28 august 2014, 16:14)

    Bittick [utilizator]

    Sunt curios cum o sa explice dl ministru de ce Romania a avut o rata de absorbtie de doar 2,56% in primele 6 luni din anul asta... Ce vrajeala ieftina!!! Si ma rog unde au loc "discutiile", la Trogir, Vodice sau poate la Zadar???
  • +6 (6 voturi)    
    Ce caraghioslac.Mai pune de un "docttorat"Vio? (Joi, 28 august 2014, 16:27)

    Plagarus [utilizator]

    Sa le explice eficienta faptului, ca avem cei mai multi "doct-tori" din UE, raportat la populatie !!
    Potrivit Eurostat, in anul 2010, institutiile de invatamant superior din Romania au acordat 4,764 titluri de doctor, numar similar celui din 2009, insa semnificativ peste nivelul din 2006, 2007 si 2008,
    Tot in anul 2010, Romania avea aproximativ 29.000 de doctoranzi.

    Raportat la populatie, in Romania s-au acordat 221 de titluri de doctor la un milion de locuitori in cazul in care luam in calcul o populatie de 21,5 milioane, si 251 in cazul in care luam in calcul o populatie de 19 milioane, mult peste media UE, si extrem de mult peste raportul inregistrat in tarile din jurul nostru,
    Astfel, la nivelul Uniunii Europene, in 2010 au fost acordate circa 100.000 de titluri de doctor, respectiv 200 la un milion de locuitori, 70% din numarul total de titluri fiind acordate in doar patru tari: Germania (26.000), Marea Britanie (19.000), Franta si Italia (care 12-13.000).

    Pentru comparatie, in SUA se acorda anual circa 70.000 de titluri, respectiv 222 la un milion, iar asta inseamna ca, raportat la populatie, sistemul educational romanesc genereaza un numar de doctori mai mare decat cel generat de sistemul american.
  • +4 (4 voturi)    
    intrarea Croaţiei în UE (Joi, 28 august 2014, 21:53)

    VW_Bora [utilizator]

    a mai împins manelistanul un loc în jos în toate clasamentele.

    De dat lecţii n-aţi fi buni nici albanezilor sau belaruşilor, că oricum nu vă bagă nimeni în seamă.
  • +3 (3 voturi)    
    Care fonduri ???voi ati atras doar FUNDURI !!! (Joi, 28 august 2014, 21:54)

    andreesanu [utilizator]

    Huoooooooooo,huoooooooo ba neispravitule ce fonduri ai atras tu ba neispravitule ,ba impotentule,ba nerodule .Ce esti tu in stare sa vorbesti despre proiecte finantate de UE ???
    Cu rezultatele tale de cacat mai bine baga capul in nisip .
  • +2 (2 voturi)    
    prostul nu e prost destul... (Vineri, 29 august 2014, 7:56)

    catelu [utilizator]

    ...daca nu-l invata si pe altul.
    Croatia e cu 20 de ani inaintea rromaniei din toate punctele de vedere.