Ministrul Teodorovici, catre liderii PNL: Prin atacarea bugetului la CCR, blocati cofinantarea proiectelor europene si amenintati investitiile publice si absorbtia de fonduri UE​

de CZ     HotNews.ro
Marţi, 23 decembrie 2014, 13:22 Economie | EuROfonduri

Ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici (PSD), le-a transmis celor doi copresedinti ai PNL, Alina Gorghiu si Vasile Blaga, o scrisoare deschisa in care le atrage atentia ca, prin actiunea lor de a ataca la Curtea Constitutionala Legea bugetului pe anul 2015, liberalii blocheaza cofinantarea proiectelor europene si ameninta absorbtia fondurilor comunitare si investitiile publice.

"Blocarea procedurilor de cofinantare a proiectelor aprobate sau aflate in curs de avizare a devenit, din pacate, o realitate care nu poate fi ignorata! Actiunile reprezentantilor Partidului National Liberal pun in pericol capacitatea Guvernului de a aloca de la 1 ianuarie suma de 6,3 miliarde de euro pentru cofinantare. Totodata, demersul opozitiei ameninta sa dauneze ritmul bun de absorbtie la inceputul anului, dar si cheltuielile destinate investitiilor, care insumeaza 44,76 miliarde de lei in 2015", sustine ministrul Fondurilor Europene, in scrisoarea catre liderii PNL, facuta publica de MFE.

Ministrul precizeaza ca rata curenta de absorbtie a fondurilor UE, pentru cadrul financiar multianual 2007 - 2013, a ajuns la 46,24%.

"Ar fi pacat ca aceasta evolutie avantajoasa pentru Romania sa fie pusa in pericol din cauza razboiului politic care, in 2015, nu are nicio miza electorala, cu atat mai mult cu cat Bugetul a fost deja votat intr-o maniera clara si covarsitoare in Parlament, dupa o dezbatere ampla", le mai scrie Teodorovici lui Gorghiu si Blaga.


Citeste mai multe despre   















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2162 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Cum ramane cu vacanta lui Ponta ,din Abu Dhabi ?! (Marţi, 23 decembrie 2014, 13:35)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Atunci nu a fost intarziat bugetul ...?!
    Bugetul a fost intarziat de catre P$D si contine ilegalitati, care trebuiesc corectate.
    • -6 (10 voturi)    
      are dreptate (Marţi, 23 decembrie 2014, 14:00)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      hai sa trecem peste faptul ca e de la PSD omul... chiar are dreptate si ce zici tu nu are nicio relevanta...
      • +5 (5 voturi)    
        Cum are dreptate? (Marţi, 23 decembrie 2014, 15:40)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        De ce au asteptat atat? Nu puteau sa-l dea la timp, doar stiau ca la orice buget pot apare probleme? A, au vrut sa vada ce se intampla la alegeri, sa-si ia vacante dupa, si acum evident dau vina pe altii!
        • -3 (5 voturi)    
          Lamurire (Marţi, 23 decembrie 2014, 16:40)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          eu nu zic ca au stat sau nu au stat.. eu zic ca Teodorovici are dreptate... absorbtia va avea de suferit... aici nu e vb de cine are dreptate.. e vb de interesul unei tari... trebuie sa renuntam la a mai face politica rosie, portocalie sau de cine stie ce alta culoare.. trebuie sa facem politica in interesul tarii
          • +3 (3 voturi)    
            N-ai dreptate (Marţi, 23 decembrie 2014, 17:06)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

            Fiindca s-a intarziat cu cap, adica se dorea fortarea opozitiei in al aproba dat fiind ca se termina anul 2014. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie verificat din punt de vedere legal. Si nu e legal, cuprinde multe devieri si incalcari ale altor legi, nu le mai enumar, sunt pe... toate gardurile!
          • +3 (3 voturi)    
            Demisia Maimuțoiului in interesul țarii ! (Marţi, 23 decembrie 2014, 17:50)

            DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

            Ponta trebuie sa demisioneze si sa raspunda in fata DNA pt.coruptie si incalcarea dreptului la vot!
          • +2 (2 voturi)    
            Finutza are dreptate (Marţi, 23 decembrie 2014, 18:56)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

            Pai asa hai sa dam totdeauna bugetele cu cateva ore inainte, ca sa fie aprobate si sa nu mai existe posibilitati de atac, ca de, altfel sufera tara, nu? De fapt de ce si cateva ore? Numai cateva minute, doar atat cat sa fie timp de vot, ca nici macar discutiile pe marginea bugetului nu sunt necesare...
      • +1 (1 vot)    
        nu trebuie sa fii economist (Miercuri, 24 decembrie 2014, 10:38)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        ca sa-ti dai seama ca ceva e putred cu acel buget care trebuia terminat si votat inainte de alegeri, nu sa fie amanat pana dupa turul doi, tur pe care fa tonta nici nu visa ca-l va pierde, a declarat ca va sta fara nici o emotie in fata televizorului si va manca pop-corn !
    • +5 (5 voturi)    
      Într-adevăr (Marţi, 23 decembrie 2014, 14:30)

      clarvision [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Propui bugetul în ultimul ceas, apoi dai vina pe ceilalți. Se potrivește perfect în seria "Pontisme".

      Aș propune să facem o listă publică pe o pagină de genul "ponta.ro" care să conțină în ordine descrescătoare toate "reușitele" lui Ponta, precum: Chevron, Dottore, Diaspora, Buget2015, etc.
      • 0 (2 voturi)    
        sa nu uitam (Marţi, 23 decembrie 2014, 16:41)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui clarvision

        ca nici altii inainte nu au fost mai breji... toti au venit cu bugetul in ultimul moment
        • 0 (2 voturi)    
          Da, dar nimeni nu a cerut aplicarea imediata (Marţi, 23 decembrie 2014, 18:59)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          Nimeni nu a impiedicat atacarea la CC, etc.
  • +4 (4 voturi)    
    Fiecare cu dovada de prostie! (Marţi, 23 decembrie 2014, 13:50)

    vali47 [utilizator]

    Ministrii guvernului Ponta si-au promis sa iasa in media,sa-si arate cata prostie este in fiecare.Cumulat am vazut.Prostia si tupeul sunt mari.Teodorovici sa ne spuna de ce in 2014 nu au realizat mai nimic investitii.Va spune ca nu intra in atributiile lui.Atunci care-i rostul vorbirii d-lui?Pupatul undeva la Ponta,cumva?
  • +4 (4 voturi)    
    in octombrie (Marţi, 23 decembrie 2014, 13:53)

    microbistu' [utilizator]

    In octombrie trebuia sa fi facut bugetul, nu la Craciun. Atunci ce ati facut? A... erati in campanie electorala, iar voi cand sunteti in campanii nu mai guvernati tara. Asta este, de acum sa faceti lucrurile la vremea lor, nu cand va taie capul.
  • +4 (4 voturi)    
    Fluturele si uraganul (Marţi, 23 decembrie 2014, 14:07)

    ipolitic [utilizator]

    Se poate demonstra stiintific ca blocarea bugetului la CCR creste probabilitatea aparitiei unui cutremur in urmatorii 100 de ani. Locul epicentrului, intensitatea si momentul depind de hotarirea CCR.
    • +1 (1 vot)    
      adinc... (Marţi, 23 decembrie 2014, 16:47)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      adinc. pt cei cu lapsusul pus, cred ca e legat de teoria haosului. ce potriveala....
  • +6 (6 voturi)    
    lasati gargara (Marţi, 23 decembrie 2014, 14:08)

    ValentinV [utilizator]

    De cand trebuia sa fie gata bugetul? Se depasise de ceva timp termenul legal. Asa ca mai usor cu acuzele domnilor de la PSD. Faptul ca a trecut in Parlament nu inseamna si ca e un buget bun.
  • +4 (6 voturi)    
    si inca ceva (Marţi, 23 decembrie 2014, 14:15)

    ValentinV [utilizator]

    Domnule Teodorovici, ia uitati ce facea Ponta acum 3 luni..
    http://www.biziday.ro/2014/09/29/fapt-economia-a-fost-subminata-si-a-pierdut-25-mld-euro-rectificarea-inchide-cercul/
    Nu va e rusine sa apelati mereu la tipul asta de scuze jenante si sa puneti mana sa si faceti ceva? De ce rata de absorbtie e atat de mica, tinand cont de cand e PSD la guvernare? Niste incapabili..asta sunteti.
    • +1 (1 vot)    
      uita-te pe cifre (Marţi, 23 decembrie 2014, 16:44)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      si dupa aia vb... unul din meritele PSD este infiintarea unui minister al fondurilor ue.. aducerea lui teodorovici a ridicat mult absorbtia... deci hai sa vb pe cifre...
  • +6 (6 voturi)    
    Domnule Teodorovici (Marţi, 23 decembrie 2014, 14:24)

    Craciunitza [anonim]

    amenintati si Dvs. la fel ca domnul Ponta ?? Ce draku ? Credeti ca suntem toti fricosi si handicapati ?? Ati stat pe ganduri luni de zile , ati cheltuit , ca risipitorii , in campanie electorala, bani si timp , si acum ameninatati ca nu vom primi pensiile si ca etc .. ?? BRAVO PSD & Comapny !! Citat : "Ar fi pacat ca aceasta evolutie avantajoasa pentru Romania sa fie pusa in pericol din cauza razboiului politic care, in 2015, nu are nicio miza electorala, cu atat mai mult cu cat Bugetul a fost deja votat intr-o maniera clara si covarsitoare in Parlament, dupa o dezbatere ampla.." .. Ha ha ha am vazut .. a fost votat de ai vostri nu de ai nostri! Inca aveti o majoritate covarsitoare in acest parlament mamut !! Vrem 300 parlamentari care iubesc Romania !! Asteptam sa vedem daca CCR ne va da dreptate..ca pensionarii au rabdare ..Nu mor ei de foame, iar proiectele voastre care le-ati tinut la naftalina..ghe he he .. Graba strica treaba ....
  • +4 (4 voturi)    
    ...zau?!... (Marţi, 23 decembrie 2014, 14:36)

    ALTAN [utilizator]

    ...da' pina'acum ce'ati pazit,de n-ati facut bugetul???...incropeala aia numita de voi bugetmtrebuie puricata bine si pusa in ordine...pacat ca nu exista pedepse in codul penal pt astfel de cazuri,in care guvernul nu-si face treaba la timp,corect si eficient...
    • +1 (1 vot)    
      Exista pedepse. (Marţi, 23 decembrie 2014, 18:28)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      Daca bugetul este respins,guvernul cade.De ce crezi ca se dau de ceasul mortii toti pupatorii de icoane din guvern?
  • +4 (4 voturi)    
    Bugetul si responsabilitatea guvernantilor (Marţi, 23 decembrie 2014, 14:37)

    getodacul [utilizator]

    Ar fi frumos, ca dupa toate iesirile astea isterice ale ministrului impotriva contestarii bugetului, in cazul in care Bugetul este respins de CCR, ministrul cu pricina sa isi dea demisia.
  • +4 (4 voturi)    
    graba strica treaba... (Marţi, 23 decembrie 2014, 14:55)

    ..13 [utilizator]

    Unii se grabesc spre distrugerea Ro si folosesc diferite pretexte!

    Primul Mincinos a crezut si a si comunicat oficial ca dorea sa promulge el bugetul, acum sa mai astepte putin - poate i se ia si greutatea asta de a conduce guvernul...
  • +4 (4 voturi)    
    numai psd (Marţi, 23 decembrie 2014, 15:04)

    nash pandelica [utilizator]

    si dr. tonta apara pensile si salariile ! :))
  • +1 (1 vot)    
    Adica (Marţi, 23 decembrie 2014, 19:10)

    hic sunt leones [utilizator]

    "haideti sa toleram o lege a bugetului care incalca prevederile constitutionale pentru ca intr-un punct e posibil sa se intarzie cofinantarea proiectelor europene" care, adaug eu, si asa sunt blocate in aceasta perioada?
  • +1 (1 vot)    
    Ma intreb daca sunteti platiti! (Miercuri, 24 decembrie 2014, 17:21)

    stefanarsene [utilizator]

    Eu cred ca voi sunteti platiti sa comentati pe hotnews :)))))) Nu conteaza stirea, exact cum aia de la antena dau vina pe basescu, voi dati vina pe ponta . Fara argumente, fara logica, ca niste sclavi.

    Ca idee, eu am un proiect pe fonduri si am cerere de rambursare in ianuarie. Ma lasa rece a cui e vina, important e sa imi opereze repede cererea. Ca au intarziat bugetul e clar, din motivele expuse de voi. Dar acum deja nu se mai poate schimba nimic, sa fiu de acord sa intarziere si saracii aia din PNL iar ??? Ii doare pe ei de buget undeva, vor doar sa fie gica contra ... unde e miza nu stiu, eu nu o vad ...
    • 0 (0 voturi)    
      Daca legea bugetului ar stabili ca (Joi, 25 decembrie 2014, 14:53)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui stefanarsene

      statul poate nationaliza orice imobil doreste, oricand doreste si le-ar lua casa parintilor tai.
      Insa ar procesa cererea ta de rambursare.

      Ai fi de acord?
  • +1 (1 vot)    
    Pe terodorovici l-am cunoscut (Miercuri, 24 decembrie 2014, 17:25)

    stefanarsene [utilizator]

    Teodorovici este singurul ministru de fonduri europene care intelege ceva si se agita. Aduceti-o inapoi pe udrea, sa vedeti rambursari in 6 luni. Ah, de fapt ce sa vedeti voi, mai bine stati pe hotnews si dati din gura, oricum nu faceti niciunul nimic.