100 de fermieri din Harghita au gasit solutia: si-au facut fabrica de lapte, cu bani de la biserici, fara fonduri europene

de CZ     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2015, 12:28 Economie | EuROfonduri

Peste 100 de fermieri dintr-o comuna harghiteana, reuniti intr-o cooperativa, si-au deschis o fabrica de lapte, cu o investitie de 450.000 de euro, din surse proprii, inclusiv de la bisericile lor, a relatat Mediafax.

Fabrica din comuna Frumoasa a fost realizata din contributiile composesoratelor si bisericilor din comuna Frumoasa si satele apartinatoare Barzava si Nicolesti, ale Consiliului Local, precum si ale membrilor Asociatiei Crescatorilor de Bovine din zona.

Initiativa fermierilor harghiteni a luat nastere in anul 2011, iar fabrica de lapte a fost inaugurata saptamana trecuta, intr-o perioada care coincide cu decizia Uniunii Europene de a renunta la cotele de lapte - limite impuse tuturor statelor membre la productia de lapte.

Astfel, de la 1 aprilie 2015, fermele din statele UE pot produce lapte la capacitatea lor maxima, fapt care ii defavorizeaza pe micii producatori din statele mai putin dezvoltate in fata marilor forte din vestul Europei, care beneficiaza de tehnologie superioara, management performant, piete cu traditie, precum si de subventii generoase.

Pe fondul ridicarii cotelor de lapte, exista riscul ca fabricile de lactate din Romania sa-si schimbe furinizorii si sa reorienteze de la fermierii romani catre fermele din Ungaria, Polonia, Austria sau chiar Olanda. 

"Am luptat foarte mult sa realizam aceasta investitie, constienti ca numai asa putem iesi invingatori din lupta cu cei care cumpara laptele. Foarte multe nopti am petrecut in pivnita Primariei, acolo au fost zeci de sedinte, asa am putut construi viitorul nostru", a declarat primarul comunei Frumoasa, Tibor Ferencz.

Presedintele Asociatiei Crescatorilor de Bovine din Harghita, Marton Istvan, a afirmat ca pentru producatori cel mai important este sa aiba o piata sigura, intrucat un investitor strain sau privat poate renunta oricand la preluarea laptelui si atunci sute de producatori locali nu vor mai avea unde sa predea materia prima.

"In al doilea rand, este vorba de pretul de achizitie al laptelui, unul care sa fie convenabil si pentru fabrica si pentru producator. Daca aceste mini-fabrici, cum este cea de la Frumoasa, sunt in proprietatea producatorilor, ei trebuie sa se gospodareasca mai bine, iar pretul laptelui il stabilesc chiar ei, prin Adunarea Generala", a spus Marton Istvan.

Cooperativa de prelucrarea laptelui din Frumoasa a incheiat contracte cu asociatiile de crescatori de bovine din comuna si din satele apartinatoare Barzava si Nicolesti, iar cantitatea de lapte pe care o poate procesa zilnic este de 3.000 de litri, dar, potrivit primarului, se poate extinde la o capacitate de 6.000 de litri de lapte zilnic.

In prima zi a lunii aprilie, la cooperativa au ajuns 1.500 de litri de lapte, colectati de la producatorii din zona. Utilajele noi, moderne, transforma materia prima in cas si cascavaluri maturate, care vor ajunge in magazinele din zona si in orasele invecinate.

Cooperativa din Frumoasa cumpara laptele de la producator cu 1,2 lei/litru, fata de maximum 60 de bani in alte zone din tara si din judet, iar la sfarsitul anului profitul va fi impartit intre producatori.

Peste 1.200 de fermieri, crescatori de bovine si ovine, au protestat, joi, la sediul Guvernului, timp de aproximativ trei ore, nemultumiti ca subventia pentru animalele pe care le detin este platita cu intarziere si are o valoare mai mica decat a promis ministrul Agriculturii, acestia amenintand cu un nou protest dupa Paste.

Aceasta este a doua cooperativa de acest fel din judet, dupa cea a unor fermieri din Cristur, iar in saptamanile urmatoare producatori din comuna Lunca de Jos urmeaza sa aiba o astfeld e initiatova, a mentionat presedintele CJ Harghita, Borboly Csaba.

Liderul UDMR a sustinut ca initiativa satenilor din Frumoasa este un pas catre autonomia fata de Bucuresti si Bruxelles. "Autonomia inseamna ca noi insine sa rezolvam problemele pe care le avem si sa nu stam cu mana intinsa catre Bucuresti, catre Bruxelles sau in alte parti si acest exemplu trebuie sa fie continuat", a punctat Borboly.

Fermierii harghiteni au costruit unitatea de productie din fonduri proprii, insa Comisia Europeana pune la dispozitie fonduri importante in special pentru cooperativele de agricultori din Romania, prin noul Program National de Dezvoltare Rurala (PNDR) 2014-2020.

Ministerul Agriculturii a lansat, deja, inca din 25 martie 2015, primii bani europeni din PNDR, destinati fermierilor.

Prin Submasura 4.1 - Investitii in exploatatii agricole a PNDR, fermierii vor avea la dispozitie 205 milioane de euro in perioada de programare 2014-2020. Potrivit ministerului, cooperativele agricole vor beneficia de un procemt de 90% nerambursabil, Guvernul incercand astfel sa incurajeze comasarea terenurilor si a exploatatiilor prin asocierea fermierilor.

Alti 111 milioane de euro vor fi dispoznibili pentru tinerii care vor sa se instaleze la sate si sa-si deschida ferme, prin Submasura 6.1.


Citeste mai multe despre   




9110 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    Bravo lor ! (Luni, 6 aprilie 2015, 12:36)

    strelka [utilizator]

    Acum urmeaza ca si produsele sa benficieze de marketing si sa fie de calitate.
    • +11 (11 voturi)    
      Calitate (Luni, 6 aprilie 2015, 13:32)

      Pop [anonim] i-a raspuns lui strelka

      Greseala multor fabrici de lapte este ca fac branzeturi tip telemea sau feta si cascalav tip dalia. Aici nu pot sa concureze marile fabrici.Micile fabrici ar trebui sa foloseasca retete superioare si fermenti superiori si sa faca branza/cascaval tip superior pe care sa o vanda mai ieftin decat cele de import.Asa ar putea sa faca Ementaler , Camembert sau Parmezan .Cehi fac parmeza fara probleme si exporta in EU cu numele branza de Grand Moravia.
      Putina inteligenta si veti avea succes.
      • +8 (8 voturi)    
        la naiba, asta nu e bine (Luni, 6 aprilie 2015, 13:41)

        alin [anonim] i-a raspuns lui Pop

        Unguri nu au invatat ca biserica nu da ba ci ia bani?
    • -5 (7 voturi)    
      Iar banii de la biserici provin de la... ? (Luni, 6 aprilie 2015, 14:59)

      Templierul Dorel [anonim] i-a raspuns lui strelka

      Stirile astea sunt ca "Nicu Maharu si-a tras Bentley","Vanghelie are un nou Vacheron Constantin" sau "Victor Viorel isi plimba ouale cu S500 Hybrid". Bravo lor, dar sa aflam si noi de unde, ca doar toti ne-am nascut egali si gata de a ne reegaliza DNA.
  • +15 (15 voturi)    
    Ce nume de marca are laptele produs acolo? (Luni, 6 aprilie 2015, 13:01)

    neagoe [utilizator]

    Informatia esentiala lipseste. Chiar daca poate suna a publicitate mascata, care este numele marcii acestei fabrici?

    Eu voi cumpara imediat de la aceasta fabrica.
    • 0 (0 voturi)    
      si eu m-am gandit la asta (Miercuri, 8 aprilie 2015, 11:46)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui neagoe

      dar nu e greu sa-i gasesti pe net. O initiativa demna de incurajat si sustinut. Chiar le voi urmari evolutia si le voi cumpara produsele, ba chiar mai mult, le voi recomanda si prietenilor ( daca va merita desigur ).
      Numai asa ne vom putea desprinde de conditia de sclavi ai marilor corporatii.
      Le doresc sincer success. Numai cu asemenea initiative putem castiga.
  • +8 (8 voturi)    
    Felicitari !!! (Luni, 6 aprilie 2015, 13:07)

    cosmin [anonim]

    Solutia corecta este ca producatorii sa evite intermediarii si sa tinda spre realizarea produsul finit, inclusiv vanzarea lui direct la consumator !
    Ai sera de capsuni? Fa si marmelada, imbuteliaz-o, si vinde-o direct sau in supermarket, la fel tomatele si sucul de rosii, etc.
    Bravo, exemplu de preluat !
  • -5 (9 voturi)    
    Mie ceva nu mi-e clar (Luni, 6 aprilie 2015, 13:09)

    Sparafucile [utilizator]

    Care ar fi fost PAGUBA lor daca faceau acea fabricuta cu bani europeni ? Ce pierdeau si de ce ? Sigur , era mai multa birocratie de infruntat , dar banii aceia europeni miroseau chiar intr-atit de urit ? E ca si cum brusc niste pensionari ar renunta la pensii din orgoliul de a nu mai depinde de stat . S-avem iertare dar toata treaba contine si un simbure imperceptibil de NEGHIOBIE .
    • +2 (2 voturi)    
      neghiobie (Marţi, 7 aprilie 2015, 8:40)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Sparafucile

      @Sparafucile
      Fondurile alea europene de care zici sunt distribuite tot prin intermediul statului roman.
      Ca o persoana care a incercat sa le acceseze iti zic sincer ca neghiobie este sa te bazezi pe ele.
      Mai bine te descurci singur daca poti.
  • +4 (8 voturi)    
    asta da (Luni, 6 aprilie 2015, 13:27)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    asta inseamna autonomie reala, sa arati intai ca poti, sa nu mai ai nevoie de nimic de la Bucuresti/Bruxelles si dupa aia chiar ca poti sa ceri autonomia de jure pt ca de facto o ai deja. E nevoie sa reformam statul, statul ne este dator noua, nu noi statului, m-am saturat sa platim taxe care ajung in buzunarele unor corupti, sa nu beneficiez de mai nimic din taxele alea. Statul trebuie sa isi faca treaba bine si transparent inainte de a veni sa ma controleze pe mine la bonul fiscal.
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari fermierilor!!! (Luni, 6 aprilie 2015, 13:30)

    Lok [utilizator]

    Este cea mai buna solutie dpdv economic sa fi tu intermediarul tau. Daca aveti destul profit inaltati si un siloz la standarde europene ptr grane si viitorul e si mai bun.
  • -4 (6 voturi)    
    Autonomie (Luni, 6 aprilie 2015, 14:45)

    echidistantul_ [utilizator]

    Asa cum au declarat-o.... O autonomie mare incepe cu o autonomie mica. Aplaudati, ca altceva nu stiti.
    • -3 (3 voturi)    
      Care a dat minus e neinformat (Luni, 6 aprilie 2015, 20:47)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Stirea detaliata:
      "În Harghita, asociaţiile locale deţin la ora actuală 46 de puncte de colectare, potrivit preşedintelui Asociaţiei Crescătorilor de Bovine Harghita, Marton Istvan. Care declara nuanţat "O autonomie mare începe cu o autonomie mică."

      http://recolta.eu/actualitate/regional/peste-100-de-producatori-din-harghita-isi-vand-laptele-catre-propria-fabrica-27193.html

      Cine a dat minus a dat sa se afle in treaba.
  • +4 (8 voturi)    
    Sa fie clar...nu e cu ajutor BOR!!! (Luni, 6 aprilie 2015, 15:38)

    je [anonim]

    BOR nu se implica in comunitate, iar sa dea bani, e NEMAIAUZIT!

    Am vrut sa fie clar, nu care cumva sa creada lumea, ca in sfarsit BOR se implica in comunitate.

    NU! BOR doar ia bani, e cu odajdii incarcate cu aur, mertzane si jeepane....si mult pupat de moaste!