Comisia Europeana anunta ca a adoptat programul Romaniei pentru infrastructura: 9,5 miliarde de euro pusi la dispozitie de Bruxelles

de CZ     HotNews.ro
Vineri, 10 iulie 2015, 12:33 Economie | EuROfonduri

Romania va avea la dispozitie aproape 9,5 miliarde de euro de la Comisia Europeana, in perioada de programare 2014-2020, in principal pentru sosele si retele de utilitati publice, prin noul Program Operational Infrsatructura Mare (POIM), care a fost adoptat de executivul comunitar.

POIM este un pachet major de investitii, de aproape 9,5 miliarde de euro din fondurile regionale ale UE, bani ce vor fi investiti  in proiecte de mediu, energie si transporturi, a precizat Comisia Europeana, intr-un comunicat remis, vineri, HotNews. Banilor europeni li se adauga o cofinantare nationala, care face ca programul sa aiba o valoare totala de 11,8 miliarde de euro.

Programul reprezinta aproape jumatate din cele 23 de miliarde de euro alocate Romaniei prin politica de coeziune a UE. Luand in calcul si cofinantarea de la bugetul national, programul valoreaza peste 11,8 miliarde de euro dedicati cresterii economice si crearii locurilor de munca.

"Invit autoritatile sa inceapa implementarea proiectelor cheie de infrastructura si din domeniul resurselor naturale, care vor contribui decisiv la dezvoltarea Romaniei", a declarat comisarul european pentru politica regionala, Corina Cretu.

Programul va pune in practica Masterplanul de transport, strategia pentru urmatorii ani a sectorului romanesc al transporturilor, a precizat CE.

"Pentru ca transporturile reprezinta un domeniu cheie pentru crestere si competitivitate, Masterplanul evalueaza necesitatile specifice, identifica blocajele si verigile lipsa, si stabileste obiective clare si realizabile pentru proiectele viitoare. Masterplanul isi propune sa imbunatateasca infrastructura deja existenta, sa dezvolte un sistem de transport urban sustenabil si prietenos cu mediul si sa definitiveze reteaua centrala TEN-T in Romania", arata sursa citata.

Cresterea eficientei energetice, protejarea resurselor naturale si incurajarea prevenirii riscurilor in ceea ce priveste schimbarile climatice reprezinta alte obiective importante ale POIM 2014-2020. Programul va sustine, de asemenea, capacitatea Romaniei de a-si indeplini obligatiile din domeniul mediului, in special in ceea ce priveste gestionarea resurselor de apa si a deseurilor, cu un impact pozitiv asupra calitatii vietii cetatenilor.

POIM este gestionat de Autoritatea de Management din subordinea Ministerului Fondurilor Europene.

Potrivit MFE, prin POIM 2014-2020 Romania poate investi sumele puse la dispozitie astfel:
  • in sectorul de transport, in acord cu Master Planul General de Transport, cu o alocare de 6,8 mld. euro (din care UE - 5,1 mld. euro);
  • in sectorul de mediu, in vederea conformarii cu prevederile directivelor europene si a indeplinirii angajamentelor din Tratatul de Aderare pentru sectorul de apa si deseuri, precum si in vederea protectiei biodiversitatii si prevenirii inundatiilor si eroziunii costiere, cu o alocare de 4,47 mld euro (din care UE - 3,8 mld. euro);
  • in sectorul de energie, in acord cu obiectivele Strategiei Europa 2020, in vederea reducerii consumului de energie in industrie si in sectorul casnic si al promovarii utilizarii resurselor regenerabile mai putin utilizate, cu o alocare de 0,6 mld. Euro (din care UE - 0,52 mld. euro).


Citeste mai multe despre   






[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9243 vizualizari
  • +22 (32 voturi)    
    Si credeți ca (Vineri, 10 iulie 2015, 12:42)

    andreitr [utilizator]

    pe guvernanți îi intereseaza? Interesul lor este să fim cât mai săraci și să ne bucurăm când ne dau o pungă de făină. Puie Monta!
  • -36 (46 voturi)    
    victor ponta (Vineri, 10 iulie 2015, 12:42)

    cameleonul [anonim]

    Ti-o spune un pensionar ,sa ai viata lunga si sanatate,ai marit pensiile ai redus tva,bravo mai baiete.
    Ponta este artizanul acestei magnifice realizari.
    Cel mai bun Prim ministru de dupa revolutie.
    Cu Ponta Presedinte eram departe , mai asteptam 5 ani si-l alegem.
    • +22 (26 voturi)    
      si parintii mei sunt pensionari (Vineri, 10 iulie 2015, 13:05)

      miniME [anonim] i-a raspuns lui cameleonul

      ...dar nu gadesc deloc ca d-voastra !
      • -22 (26 voturi)    
        probabil (Vineri, 10 iulie 2015, 13:34)

        cameleonul [anonim] i-a raspuns lui miniME

        probabil aveau pensie suficient de mare parintii dumneavoastra cand a taiat Boc pensiile si nu i-a deranjat,pe mine unul m-a deranjat si ca mine sunt milioane de pensionari si bugetari cu banii taiati de Boc.
        • +13 (15 voturi)    
          acum stim..... (Vineri, 10 iulie 2015, 13:55)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

          .....ca faci parte dintre fostii profitori ai sistemului si ca ai o pensie nesimtita pentru ca Boc a taiat doar pensiile nsimtite.

          Ai fost politruc in armata, secretar de partid PCR, torionar comunist...etc ?
          Esti una adevarat cameleon, adica tot o soparla.
          Voi ati distrus tara !
          • -3 (5 voturi)    
            Boc a vrut să taie pensiile (Vineri, 10 iulie 2015, 20:26)

            ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui novator

            la toată lumea, dar l-a dat înapoi Curtea Constituțională. Și-a recurs la o șmecherie, tot ce trece peste un anumit nivel e impozitat și se plătește și "sănătatea".
            • +6 (6 voturi)    
              Ineptie Ponta: CASS pe chirii ?! (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 7:57)

              Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

              Asta-i demna de un " doctor " in falsh,precum penalul Viorel !
            • +5 (5 voturi)    
              zau? (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 9:43)

              cinic [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

              deci pensiile peste 1000 lei nu erau impozitate si sub Nastase?
              Iar "sanatate"pe chirii cine o fi introdus-o?
        • +13 (17 voturi)    
          ... (Vineri, 10 iulie 2015, 14:24)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui cameleonul

          Bai blegule, tu esti pensionar cum sunt eu astronaut!

          Recunoaste ca esti un propagandist nenorocit platit.

          Repeti papagaliceste aceleasi dezinformari marca A3.

          PENSIILE NU AU FOST REDUSE!!!
          • -4 (4 voturi)    
            Pensiile obișnuite n-au fost reduse (Vineri, 10 iulie 2015, 20:28)

            ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            dar au fost impozitate, practic fiind același lucru. Pensiile mici, e adevărat, au rămas la fel.
            • +1 (1 vot)    
              Toate veniturile sunt impozitate ... (Duminică, 12 iulie 2015, 6:59)

              yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

              ...salari, pensii, etc.
              sau vrei sa ajungi ca Grecia???
        • +11 (11 voturi)    
          Cand ti-a taiat Boc pensia? (Vineri, 10 iulie 2015, 15:14)

          tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

          mai precis in ce an?
        • +1 (1 vot)    
          Boc nu a taiat ... (Duminică, 12 iulie 2015, 6:57)

          yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

          ... pensiile ...
          Asta este propaganda P$D populisto/bolsevica la care s-au inscris si grecii si uite unde au ajuns!!!

          Boc a inghetat pensiile pentru o perioada de timp cind ar fi fost iresponsabil pt economia romaneasca sa le lase sa creasaca ...
    • +19 (19 voturi)    
      Vezi ce face alzheimer-ul? (Vineri, 10 iulie 2015, 13:38)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

      Tot mariri de pensii si salarii facuse si alt fecior al poporului, Tariceanu, de-am tras dupa aia 3 ani sa-si revina deficitul. De marit salarii si pensii nu e greu. Greu sa sa le mentii dupa aia mari fara sa te imprumuti pentru asta. iar a da pensii taind total investitiile e fix solutia ca peste 15 ani sa agvem tot aceleasi probleme cu pensiile.
      • +12 (14 voturi)    
        pe cameleon.... (Vineri, 10 iulie 2015, 14:00)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        .....il doare drept in palarie de tara.
        El, ca si mosul dansator de tontoroi grecesc, este interesat doar de burdihanul lui, asa cum a facut toata viata.
        Nu conteaza ca nu isi merita pensia. El vrea mai mult, eventual, totul.
      • -4 (4 voturi)    
        E adevărat (Vineri, 10 iulie 2015, 20:31)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Totuși micșorarea TVA la alimente e o măsură bună, de care din păcate, profită mai mult supermarketurile.
    • +14 (16 voturi)    
      Tataie,Dragnea știe.Să te ia în evidență. (Vineri, 10 iulie 2015, 13:43)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

      După cum vorbești,peste cinci ani sper să votezi numai pe lista suplimentară a lui Dragnea(dacă nu o fi în pușcărie atunci).
      • -5 (5 voturi)    
        Nu e corect ce scrii ! (Vineri, 10 iulie 2015, 20:34)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui vali47

        Nu-i dorești unui om moartea pentru câteva rânduri scrise.
    • +4 (4 voturi)    
      Poate suntem cu adevarat norocosi (Vineri, 10 iulie 2015, 14:57)

      Jane Doe [anonim] i-a raspuns lui cameleonul

      si asteptam mai mult de 5 ani, daca Ponta face o oprire de cativa ani intr-o puscarie, unde se pare ca-i e locul, inainte de a accede la vreo alta functie publica. Si, daca sta destul, iar norocul ne loveste in plin, la iesire, legea care-i permite unui fost condamnat sa detina vreo functie publica va fi fost, de mult, abrogata.
      • -1 (1 vot)    
        Poate (Vineri, 10 iulie 2015, 20:35)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Jane Doe

        mai scrie (citește plagiază) vreo carte la mititica și iese mai repede.
    • +5 (5 voturi)    
      Pensia dumitale (Vineri, 10 iulie 2015, 15:02)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

      a fost marita cu pensiile speciale? Ca a mea are in plus numai indexarea, chestie valabila si acu'10 ani. Iar la CASS si impozit nu s-a renuntat, dupa cum a promis.
    • +6 (6 voturi)    
      Stii ce e magnific? (Vineri, 10 iulie 2015, 15:35)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

      ca in ciuda maririlor, cumperi mai putin doar daca ai pensie de militar, securist, militzai sa te descurci.
    • +2 (4 voturi)    
      ponta cel mai mare infractor, (Vineri, 10 iulie 2015, 17:02)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui cameleonul

      ti-o spune tot un pensionar, numaica eu nu sunt usl-ist!
    • +2 (2 voturi)    
      MAI BINE... (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 7:18)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

      Iti cauti loc de veci!
    • +3 (3 voturi)    
      Artizanul pierderii de fonduri europene !!! (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 7:55)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

      Programele cu finanţare europeană blocate în anchete în valoare de 3,3 miliarde euro, aferente exerciţiului 2007-2013,ale caror bani care vor fi pierdute de RO, butonata de " doctorul " Ponta Viorel si al sau cabinet de tiriplici incompetenti.
    • 0 (0 voturi)    
      Glumesti, nu? (Duminică, 12 iulie 2015, 6:54)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

      Faci misto, nu?
  • +17 (23 voturi)    
    Atentie, Ponta prezinta ca s-au luat banii! (Vineri, 10 iulie 2015, 13:13)

    Liviu Iordache [anonim]

    Am prins si eu citeva zimbre absolut scirboase, insuportabile, ale lui Ponta, care lasa sa se inteleaga ca, in sfirsit, am luat aproape 10 miliarde de euro, Corina Cretu e aici, ne da cheia de a trenul cu bani, ca banetul asta doar in vagoane incape! Gata cu taierile, gata cu lipsa autostrazilor, acum sa te tii inaugurari de autostrazi, chiar daca le fac, inaugurarile, altii! Nesimtirea personajului ajunge dincolo de cea mai bolnava imaginatie, pentru ca noi n-am terminat de tras jumatate din banii pe 2007-2013. Adica trebuie sa muncim nu numai de 10 miliarde de euro pentru septenatul viitor, dar si pentru alta gramada de bani pina la sfirsitul anului.
    Ce e cu totul golanesc este ca ne crede idioti pe toti!
  • -12 (14 voturi)    
    Victorie (Vineri, 10 iulie 2015, 13:17)

    Costel Costelivu [anonim]

    Este evident o victorie pentru Victor Ponta.
    S-au mai bine spus:

    ESTE EVIDENT O VICTORIE PENTRU VICTOR PONTA!
    • +6 (10 voturi)    
      sau mai bine spus... (Vineri, 10 iulie 2015, 13:40)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Costel Costelivu

      folosind cratima de la s-au arati ca un vajnic sustinator al uslamisnului. Exact tipul de fan a tot ce inseamna Ponta: de la aroganta la plagiat, de ma mistocareala la micul smen
      • -5 (7 voturi)    
        Argumente (Vineri, 10 iulie 2015, 14:02)

        Costel Costelivu [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        Invective vad ca ai dar nu vad unde e plagiatul meu. In schimb vad ca la tine lipseste inteligenta caci n-ai nici un argument.
        ESTI LAMENTABIL !
        • +7 (9 voturi)    
          ... (Vineri, 10 iulie 2015, 14:28)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Costel Costelivu

          Bai lamentabilule,

          Dar ia spune tu ce victorie e pentru Romania faptul ca din cauza soarelui tau stralucitor pontalau vom pierde vreo 2 MLD EUR fonduri europene nerambursabile, de pe exercitiul financiar 2007-2013?

          In plus, ce victorie pentru pontalau, de vreme ce noi primim mai putini bani pe bugetul 2014-2020 decat se preconizase initial, din cauza corectiilor aplicate Ro?

          In plus, bugetul European nu il face pontalaul, din fericire. Altfel era si Europa tot la sapa de lemn.
          • -5 (7 voturi)    
            De trei ori victorie pentru Ponta (Vineri, 10 iulie 2015, 14:58)

            Costel Costelivu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            M-a sunat un Pesedist si m-a explicat de ce dor victoriile lui Ponta. Pentru ca orice VICTORIE Palatul VICTORIA a lui VICTOR Ponta e evident o Victorie de trei ori pentru cine stie sa numere.
            Si vad ca m-ai plagiat pe mine dupa ce l-ai acuzat pe Ponta ca e plagiator. Asa or fi si ceilalti acuzatori ai lui Ponta, ca tine?
            Verifica pe internet, ca eu sunt unul din criticii lui Ponta si nu te mai grabi sa faci afirmatii ca te faci de ras. Aici doar am recunoscut o victorie. Asa cum e corect.
            Tu nu poti? Te doare?

            Esti Lamentabil!
    • +4 (4 voturi)    
      Parca Ponta (Vineri, 10 iulie 2015, 15:17)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Costel Costelivu

      spunea ca Basescu n-a reusit sa obtina nu stiu ce fonduri europene. Acuma de unde iti apare ca o mare VICTORIE ... a lui Ponta?
    • +6 (6 voturi)    
      Esti doar o sluga josnica (Vineri, 10 iulie 2015, 15:37)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Costel Costelivu

      Sa vedem, banii aia or sa fie cheltuiti sau furati. Raspuns: nici una, nici alta...banii tai or sa fie furati de Mafie.
      • 0 (0 voturi)    
        Am studiat bine comentariile (Duminică, 12 iulie 2015, 21:09)

        Andrei Dumitru [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Si am concluzionat ca comportamentul lui Ponta e perfect explicabil.
        Daca orice ar face si ar spune s-ar gasi cineva in fiecare zi sa-i spuna ca-i o sluga josnica sau mai cine stie ce s-a mai spus aici, daca as fi in locul lui nu stiu daca as putea adopta alt mod de a reactiona.
        Am fost atent sa nu fac greseli dar si asa nu cred ca va fi destul.
        Daca mai citesc comentarii ca ale lui Direwolf sau bogdan1477777 o sa ajung sa-i iau apararea lui Ponta si chiar sa-l votez. Auzi: "sluga josnica". sub ce motiv o astfel de adresare?
        Bietul domn Costelivu.......
        Ponta n-a trimis si el pe cineva sa-l apere!
    • +5 (5 voturi)    
      RO are ligamentele rupte la ambii genunchi! (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 8:06)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Costel Costelivu

      România a luat de la UE în aprilie 1% din totalul fondurilor europene de 19 mld. euro care îi sunt puse la dispoziţie în exerciţiul financiar 2007-2013.

      Cu opt luni înainte de în­chiderea exerciţiului fi­nanciar (sfârşitul anu­lui) României i-au fost ram­bursate sub 50% din su­mele puse la dispoziţie.

      Mai grav este că are transmise la Bruxe­lles cereri de rambursare de doar 800 de milioane de euro peste sumele rambursate deja, ceea ce arată că, în viitoarele luni, rata de rambursare nu va fi spectaculoasă pentru că executivul european nu va avea ce să onoreze la plată.
  • +16 (16 voturi)    
    sa-i directionam.... (Vineri, 10 iulie 2015, 13:20)

    aurelian [anonim]

    ... catre BOR, ce naiba avem catedrale de finalizat
  • +12 (14 voturi)    
    astia nu ajung nici pentru fezabilitate (Vineri, 10 iulie 2015, 13:23)

    jackalphonse [utilizator]

    La mai multi
    • +5 (5 voturi)    
      Ajung... (Vineri, 10 iulie 2015, 14:35)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      Ajung daca sunt folositi cum trebuie.

      Numai jumate din suma de 12 MLD EUR ar ajunge pentru vreo 500 km de autostrada nou construiti!

      Numai sa se vrea!
  • +9 (9 voturi)    
    2014-2020, pariem ca in 2020.. (Vineri, 10 iulie 2015, 14:06)

    lili [anonim]

    Vom mai cere pasuire pentru inca 2 ani sau chiar 3 ani ca sa-i cheltuim macar la 50% ??!!!
    Pariem?!!!
    La sfarsit de 2015 se incheie exercitiul finaciar 2007-2013 + 2 ani, adica 2015!
    Vom vedea ca Romania va fi probabil la vreo 60% !!(in 7 Iulie 2015 site-ul Ministerului Fondurilor Europene arata o rata de absorbtie de 54,82, in crestere cu 0,4% fata de luna precedenta!))
    Deci, vreo 60% din cei 33,5 miliarde Euro fonduri structurale si de de coeziune acordati Romaniei!
    Scadeti aproape 1,5 Miliarde euro/an, cat este contributia Romaniei la UE, adica 13,5 Miliarde Euro pe cei 9 ani si apoi faceti socotelile!!
    Ne raman maxim 6-7 Miliarde Euro NET!!!
    "Succesuri" !
    Cea mai mica rata de absorbtie din UE, spune destule despre INCOMPETENTA din institutiile statului roman, incepand de la varf pana la ultimul angajat!!
    • 0 (2 voturi)    
      Doar o corectie mica (Vineri, 10 iulie 2015, 14:41)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui lili

      Conform unui articol The Guardian:

      http://www.theguardian.com/news/datablog/2012/nov/22/eu-budget-spending-contributions-european-union

      Balanta Romaniei e urmatoarea:

      1) - Romania
      2) - 2,659.47
      3) - 124.19
      4) - 1.97
      5) - 1,116.05
      6) - 52.12
      7) - 0.83

      Unde fiecare suma reprezinta:

      1) - Country
      2) - Total EU spend, €m
      3) - € per person
      4) - % of GDP
      5) - Total contrib, €
      6) - € per person
      7) - % of GDP

      Deci, chiar si asa cu rata catastrofala de absorbtie a fondurilor europene nerambursabile, tot primim mai multi bani decat cotizam! :)
      • +2 (2 voturi)    
        exact asta am spus! (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 7:57)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Din cei 33,5 miliarde Euro acordati Romaniei in exercitiul financiar 2007-2013 Romania va primi suma NETA de 6-7 miliarde Euro(am scazut contributia totala a Romaniei la UE pe cei 9 ani din suma totala trimisa de Brussels la Bucuresti, desi nu stiu daca in cifrele de pe site-ul MFE sunt cuprinse si corectiile aplicate Romaniei care insumeaza aproximativ 1 Miliard de lei!)!
        Foarte putin!
        Cat vom primi NET din cei 39,887 miliarde Euro acordati pentru 2014-2020?!
        La o companie privata o asemenea "performanta" fata de obiectivele asumate se lasa cu DEMISII!!!
        In Romnaia "performantele" de acest gen in institutiile statului sunt la ordinea zilei si NU pleaca nimeni. dimpotriva le mai cresc si salariile!
  • +8 (8 voturi)    
    multumim UE.. (Vineri, 10 iulie 2015, 15:28)

    astronaut [utilizator]

    dar nu suntem pregatiti , devina e Basescu , dusmanii poporului (FMI,UE), si as adauga Dunarea caci curge la vale ! Ponta (Tsipras romanesc), e depasit de situatie , fondurile acestea mai mult il incurca deoarece
    daca-i acceseaza , GIO se activeaza si DNA va fi obligat sa -i aresteze , daca nu-i acceseaza va suporta ceva critici de care scutura precum gaina de purici , dar nu-l doare capul ! pentru ''EL'' mai importanta este vesnica campanie de care se bucura !
  • +1 (3 voturi)    
    Unde se vor duce banii? (Vineri, 10 iulie 2015, 22:08)

    ploiesteanu [utilizator]

    Din cele 6 miliarde, bănuiesc că jumătate se va cheltui pe retrocedări grase de 2 sau 3 mii de euro metrul (vezi centura capitalei). Cât va fi autostradă și cât afacere murdară din cele 6 miliarde? Dacă s-ar cheltui cu cap s-ar termina Pitești - Sibiu, București - Brașov si reabilitarea liniei de cale ferată București - Aeroport Henri Coandă. Din păcate, terminarea centurii capitalei, deși e un obiectiv important, (s-au întâmplat atâtea accidente în ultima vreme) e considerat de actualii guvernanți ca proiect non-major.
    • -2 (2 voturi)    
      De ce capitala nu are centura? (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 8:15)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Pai foarte simplu: pentru ca in conceptia miticilor autostrazile leaga Bucuresti-ul cu diverse puncte : la mare, la munte, la amanta lui Dragnea. Nu se iau in considerare coridoarele de care se tot vorbeste, de exemplu coridorul 4, Nadlac - Constanta. Si care , pentru a fi fiunctional, ca pentru asta dau cei din UE bani, trebuie sa aiba toate sectoarele terminate. Si Sibiu-Pitesti, si Centura sudica / nordica a capitalei.

      Problema e ca Bucurestiul tine cu tot dinandinsul sa ramana buricul pamantului, in ciuda pozitiei de pe harta ( este situat in extremitatea sudica a tarii)

      Daca se face autostrada Iasi-Tg-Mures si daca se termina autostrada Transilvania , atunci Moldova si Ardealul sunt legate de Vest fara a mai conta sicanele sudistilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta a vrut spectacol și a ieșit un fâs. (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 14:24)

    vali47 [utilizator]

    Ponta a vrut ceva triumfalist,spectacol care să rămână întipărit în minte poulimii.Ghinion.A ieșit un mare fâs.Corina Crețu și nu CE, sa bâlbâit încercând să explice ce se face,rezultatul fiind că nu se face și nici nu se termină ce-i început.Nu vom avea nici autostrăzi,nici căi ferate,nici aeroporturi,nici transport fluvial,maritim,nici rețele electrice,gaze,apă,canal,epurare-dacă vrem să vorbim de infrastructură.Și atunci despre ce master plan este vorba?De la Corina Crețu am înțeles că va fi cu 20% mai mult(dar nu mai bine),fără a afla ce autostradă va fi finalizată,ce tronson CF și în rest liniște.Nu se spune nimic.În plus,banii ăștia se vor lua dacă România va respecta reglementările(!)privind lucrările publice și va face proiecte serioase,nu în bășcălie.Dacă socotim marea moschee și catedrala mântuirii,nu mai rămân bani pentru alte treburi.Așa că doamne ajută!Să scăpăm de mincinoși ,hoți și lichele.