DOCUMENT ​Ministerul Fondurilor UE: Romania trebuie sa "dea din buzunar" aproape 1,2 miliarde de euro, pentru proiecte europene neterminate in cadrul financiar 2007-2013

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Marţi, 22 decembrie 2015, 17:08 Economie | EuROfonduri

Lucrari
Foto: Hotnews
Autoritati publice centarle si locale precum si beneficiari privati trebuie sa cheltuiasca din banii lor sau de la bugetul de stat, in total, 1,189 miliarde de euro pentru a finaliza proiecte europene incepute, dar care nu pot fi incheiate in perioada de programare 2007-2013 si care nici nu pot fi refazate pentru a fi continuate cu banii europeni din perioada de programare 2014-2020. Informatia a fost prezentata, marti, de ministrul Fondurilor Europene, Aura Raducu, intr-o conferinta de presa.

Potrivit unei situatii prezentate de Ministerul Fondurilor Europene, sunt in total 617 proiecte care trebuie incheiate din bani nationali, repartizate in 5 programe operationale de fonduri structurale si de coeziune:
  • Programul Operational Sectorial Cresterea Competitivitatii Economice (POSCCE): 22 de proiecte, care necesita 57 de milioane de euro pentru a fi terminate (estimativ).
  • POS Mediu: 66 de proiecte, pentru care mai e nevoie de 280 de milioane de euro,
  • PO Regional: 483 de proiecte, pentru care e nevoie de 637 de milioane de euro
  • POS Transport: 46 de proiecte, pentru care e nevoie de 215 milioane de euro.
documente
(22 Dec 2015) PowerPoint, 640KB
"Discutia (cu Comisia Europeana - n.r.) se poarta in principal daca acele proiecte care nu s-au finalizat in perioada de programare 2007-2013 se regasesc in obiectivele si politicile europene de finantare in perioada de programare 2014-2020, atunci ele vor trebui finalizate din bani de la bugetul de stat sau din bugetul beneficiarilor, dupa caz", a explicat Ionut Micu, directorul adjunct in Directia Generala pentru Programul Operational Infrastructura Mare (POIM), din cadrul Ministerului Fondurilor Europene (MFE).

Aceste proiecte, care nu pot fi refazate, trebuie finalizate pana in iunie 2016, pentru a transmite documentele de inchidere la Comisia Europeana pana la 31 martie 2017.

Acele proiecte care nici asa nu vor putea fi finalizate vor trebui declarate nefunctionale, pentru a putea cere Comisiei Europene inca o derogare de 2 ani, pentru a fi realizate cel tarziu pana pe 31 martie 2019.

"Si atunci, se aplica prevederile regulamentului cu privire la proiectele declarate nefunctionale, cu posibilitate sa fie realizate pana in 31 martie 2019, cand se transmit documentele finale. In momentul in care se declara nefucntionale anumite proiecte, se va transmite si un calendar de finalizare si exista posibilitatea prelungirii termenului de finalizare pana in martie 2019", a spus Micu.

El a subliniat ca finalizarea proiectelor va fi suportata doar din surse nationale de finantare.

In caz contrar, Romania risca o procedura mult mai costisitoare si daunatoare: Comisia Europeana poate retrage tarii si banii deja absorbiti in proiectele incepute si nefinalizate.

In context, oficialul MFE a aratat ca ministerele de linie au alocate surse financiare in bugete pentru lucrarile la proiectele nefinalizate in perioada de programare 2007-2013 si care nu pot fi refazate pentru a fi incheiate din banii europeni 2014-2020.

Unele dintre proiectele in cauza sunt realizate in proportie de 97%-98%, a mentionat Micu.

Reamintim ca recent Primaria Capitalei a aratat ca Bucurestiul pierde finantare din fonduri europene si de la bugetul de stat in valoare totala de peste 124 milioane lei pentru trei proiecte care nu vor fi finalizate la 31 decembrie 2015, termenul stabilit prin acordul de finantare in cadrul Programului Operational Sectorial 2007-2013 (POR).

Pe de alta parte, pentru a mai salva din banii comunitari, Ministerul Fondurilor Europene a pregatit o lista cu 84 de proiecte europene incepute in perioada de programare 2007-2013 si care nu au sanse sa fie incheiate pana la sfarsitul anului 2015, cand se pot face ultimele plati catre furnizori si catre prestatorii de servicii in acele proiecte. Aceste 84 de proiecte urmeaza sa fie refazate, astfel incat sa poata fi finalizate din banii europeni pusi la dispozitia Romaniei in perioada de programare 2014-2020.

In total, este vorba de peste 3 miliarde de euro care vor fi consumati din noile fonduri europene pentru incheierea vechilor proiecte ale Romaniei, pe care beneficiarii nu au reusit sa le finalizeze din banii europeni 2007-2013.

Romania a discutat la nivel informal cu Comisia Europeana aceasta lista de proiecte, insa are termen pana in iunie 2016 sa convinga Bruxelles-ul sa-i accepte refazarea lucrarilor.

In perioada de programare 2007-13, Romania a primit alocari de 19,2 miliarde de euro - ca fonduri structurale si de coezine, insa aproape 6 miliarde de euro, reprezentand circa 30%, vor ramane neabsorbiti de tara noastra.

Mai multe despre lista proiectelor refazate, AICI.


Citeste mai multe despre   




7622 vizualizari
  • +10 (14 voturi)    
    FMI (Marţi, 22 decembrie 2015, 17:11)

    GG [anonim]

    Ar fi cazul sa ne imprumutam de la FMI, asa e JAVRELOR?
  • +12 (14 voturi)    
    ehe (Marţi, 22 decembrie 2015, 17:16)

    paytime [anonim]

    nu Romania, ci tot managementul in frunte cu toti ministrii care s-au succedat pe la conducere.
    si toti angajatii aia care au plimbat hartii prin POST-urile alea de toate denumirile si toate neamurile.
    sa plateasca impreuna cu cei care au semnat contractele alea ca le termina in bune conditii si la timp ( constructorii dedicati,etc).
    de ce Romania? de ce sa plateasca romanii?


    Romania a delegat pe cineva care sa faca asta, n-a facut-o , sa plateasca cei care au fost delegati SI PLATITI sa faca asta si nu au facut , nu noi romanii.
    • +12 (12 voturi)    
      A stiut ponta de ce pleaca (Marţi, 22 decembrie 2015, 18:55)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui paytime

      A stiut ciolos la ce vine?
      Iohanis din vacanta ne ureaza numai de bine. Punct si de la capat ne dezvaluie belelele . . .
      • -3 (9 voturi)    
        Sa fim onesti (Marţi, 22 decembrie 2015, 22:11)

        Botarel [utilizator] i-a raspuns lui ty

        In perioada 2007-2013 s-au succedad guvernele Boc 2007-2012 , 5 ani si Ponta de la sfarsitul lui 2012 -2013 un an , iar guvernul Ciolos nu face parte din perioda in discutie
        • +4 (6 voturi)    
          Sa fim precisi (Marţi, 22 decembrie 2015, 23:25)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Botarel

          Guvernele Boc 22 decembrie 2008 – 9 februarie 2012.
          Guvernul Ungureanu 9 februarie 2012 - 27 aprilie 2012
          Guvernele Ponta 7 mai 2012 – 4 noiembrie 2015
          Deci de la Boc scade vreo 2 ani pe care sa-i adaugi lui ponta.
  • +8 (10 voturi)    
    Deci "paguba" sare de 10 MILIARDE Euro. (Marţi, 22 decembrie 2015, 17:41)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Astfel:
    -6 miliarde euro ne-absorbiti /ce nu vor mai veni de la Comisie (pt ca Ro nu a cheltuit suma asta prin proiecte ca sa si ceara) din bugetul 2007-2013
    - 3 miliarde euro- din proiectele "fazate"/'refazate" care in loc sa fi fost terminate si finantate in timp util , din bugetul 2007-2013 or sa "manance" aceste bani din alocarea 2014-2020 (alocare PIERDUTA, caci de 3 miliarde euro se puteau face ALTE NOI proiecte)
    -1,2 miliarde euro pe care trebuie "sa ii dea Romania" (adica Statul Roman, adica boborul b-ovin) ca sa fie finalizate in 2016/2019 proiectele nefazate.
    (si or sa mai vine diverse corectii, pt motivele binecunoscute, coruptie, proasta administrare etc).

    Rezumand- minim 10 miliarde euro pierduti din cele doua exercitii financiare (2007-2013+ 2014-2020) si de la bugetul de stat!

    : 20 milioane locuitori=500 euro/locuitor-paguba. Ceva mai mult de un salariu mediu pe care fiecare locuitor ar trebui sa il suporte. Daca ne gandim ca sunt nici 6 milioane real contributori la bugetul public, vin minim 3 salarii medii paguba.

    Platiti, platiti... ca deh, la ce clasa politica alegeti si tolrati, aveti ce meritati!
  • +9 (15 voturi)    
    da (Marţi, 22 decembrie 2015, 17:47)

    I [utilizator]

    multumim Ponta, multumim USL si tuturor celor care v-au votat!
    • -3 (11 voturi)    
      Tu citesti macar titlul? (Marţi, 22 decembrie 2015, 19:32)

      cocosh' realist [anonim] i-a raspuns lui I

      2007-2013.
      Noi,basistii praduiam retrocedari!
      Voi?
    • +7 (9 voturi)    
      In 2012 cand ponta a devenit prim ministru (Marţi, 22 decembrie 2015, 19:47)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui I

      s-a olansa de slaba absorbtie a fomdurilor europene.
      Ciolos nu se poate plange de greaua mostenire deoarece aceasta nu exista. Sa mai spuna cineva ca ponta nu a guvernat bineeeeeeeeeee . . .
  • +10 (12 voturi)    
    mda (Marţi, 22 decembrie 2015, 18:54)

    MoemBius [utilizator]

    trebuie sa platim aprox 60 de euro de caciula/cetatean din cauza unor incapabili
    cool
    PINA CAND?
    • +1 (3 voturi)    
      Pana cand (Miercuri, 23 decembrie 2015, 8:42)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      7,4 miliarde de idioti vor inbtelege ca trebuie sa munceasca si nu sa stea cu cloambele intinse ca milogii. Pana cand aceiasi idioti vor trebui sa inteleaga ca trebuie sa ii puna la treaba pe cretinii pe care i/au votat. Pana cand se va intelege ca in tara asta primeaza mita, miulogeala, prefacatoria si prostia crasa.
      Asta este Romania, un popor majoritar idiot, lenes, betiv, retardat mintal, ca gandul la furt si nu la munca....
      Cei care muncesc in tara asta sunt lapidati pentru ca nu dau mai multi bani celor 7,4 milioane....
      POrtiuni intregi din tara asta ar trebui aratae cu locuitori cu tot, intoarsa brazda si repopulat pamantul cu oameni, nu cu lepre.
      Asta este!
  • +11 (11 voturi)    
    Miliarde de dolari? (Marţi, 22 decembrie 2015, 19:03)

    Ricochet [utilizator]

    Pe vremea comunistilor erau impuscati oaameni pentru sume de sute de ori mai mici.
    Stiau ei ceva...
  • -3 (11 voturi)    
    Comisia Europeana ce a pazit? (Marţi, 22 decembrie 2015, 19:30)

    Dedalus [utilizator]

    Comisia Europeana are obligatia de a asigura convergenta economiiilor statelor europene. In aceasta obligatie intra si asigurarea ca mecanismele de utilizare a fondurilor europene sunt eficiente.

    Altfel, care ar mai fi sensul aprobarii de catre Comisia Europeana a tuturor programelor si a tuturor mecanismelor administrative de utilizarea a fondurilor!?

    Comisia Europeana s-a marginit sa "aprobe" pe hartie niste mecanisme de utilizare a fondurilor despre care oricine ar fi putut sa spuna ca sunt cel putin ineficiente.

    Cu toate acestea Comisia Europeana nu a luat nici o pozitie, nu a sprijinit cu nimic utilizarea a castor fonduri.

    Ani la rand, Comisia Europeana a cerut mai pe fata sau mai pe din dos utilizarea consultantilor si "proiecte mari". Evident, asa ceva era favorabil numai firmelor mari care - ghici ciuperca - nu sunt romanesti...

    Ca tabloul sa fie complet reflectorul a fost pus pe "firmele lui Ghita" si pe "coruptia din Romania". De fapt, coruptia nu a fost deloc de o amploare mai mare decat in alte state europene. A fost doar mai "ghelbaneasca" - adica mai vizibila.

    ===
    Romaniii nu sunt inca capabili sa faca fata tertipurilor din lumea capitalista. Invatamantul romanesc e la pamant de decenii.
    • 0 (6 voturi)    
      mituri (Marţi, 22 decembrie 2015, 23:21)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Numarul de minusuri arata cat de putin si de fals cunosc romanii despre Comisia Europeana
  • +5 (7 voturi)    
    Poanta s-a laudat cu ce-a terminat dar a crapat (Marţi, 22 decembrie 2015, 20:56)

    Locke Lamora [utilizator]

    Nu s-a laudat insa si cu ce NU a terminat. Nici cu ce NU a inceput. In schimb azi se lauda cu ce a lasat in urma....PRAPRAD.
    Poate ne spune la momentul oportun, DE CE?
  • +10 (12 voturi)    
    INCEPE SA NI SE DEZVALUIE "DESTOINICIA" LUI PONTA (Marţi, 22 decembrie 2015, 21:20)

    Susufler0 [utilizator]

    Mi-aduc aminte cu cata mandrie in glas declara Ponta, in urma cu 1 an-1 an si jumatate, ca guvernul lui nu este de acord sa termine proiecte incepute de "antinationalul" guvern Boc. Printre acestea se gaseau aproape toate investitiile care mai aveau nevoie de doar 2-3% fonduri de la bugetul de stat. Dar in afara acestora au existat alte numeroase obiective care puteau fi finalizate in timp util, in asa fel incat sa nu existe acum pericolul sa trebuiasca sa dam banii europeni inapoi. Mi-e greu sa cred ca ce nu s-a putut termina in 3-4-5- 6 ani va putea fi terminat cu toti banii jos, cum se spune, pana in martie 2019, daramite, pana in iunie 2016, adica peste mai putin de jumatate de an ! Si atunci, cind va trebui sa intoarcem UE, cateva miliarde de euro, cine va fi de vina ? Nu Ponta ?
  • +5 (5 voturi)    
    propun ca banii astia (Marţi, 22 decembrie 2015, 22:10)

    muhaha [anonim]

    sa fie returnati de catre mamicutele hotilor din parlament, apoi le facem si doamnelor un bine,in ghilimele..abia apoi vom fi multumiti.
  • -3 (3 voturi)    
    Ponta e de vina (Miercuri, 23 decembrie 2015, 2:49)

    Tiberius [anonim]

    din cauza lui se intampla si s-a intamplat totul. Sa dea banii el din buzunar. Cm si-a permis sa creasca salariile si pensiile si mai ales sa scada TVA?Corporatiile straine au spus ca romanii trebuie sa traiasca in sclavagism modern si astra trebuie sa se intample.
  • 0 (0 voturi)    
    Durata executie lucrari (Miercuri, 23 decembrie 2015, 6:58)

    Cristi [anonim]

    La multe contracte a durat exagerat de mult obtinerea finantarii prin fonduri europene si pentru executie au ramas cateva luni. Chiar am lucrat la o astfel de lucrare.
    Contract semnat din august 2012, si deabia in martie 2015 s-a obtinut finantarea pe fonduri europene, apoi s-a resemnat contractul si la 1 decembrie trebuia terminata lucrare cu termen de executie initial de 2 ani.
    Si mai cunosc o alta lucrare unde tot in martie s-a semnat contractul, si autoritatea contractanta a emis autorizatia de constructie pe 1 august si pana la 1 decembrie trebuia terminata o lucrare extren de dificila, cu termen initial tot de 2 ani.
    Si la sedintele privind stadiul lucrarilor cu autoritatile contactante tot constructorii sunt acuzati ca nu termina la timp desi au niste termene de executie exagerat de scurte.
  • +1 (1 vot)    
    oricum, luasem prea mult ! (Miercuri, 23 decembrie 2015, 8:50)

    lili [anonim]

    Din 19 Miliarde Euro acordate de Ue, abia luasem vreo 13 Miliarde!
    Prea mult, mai dam inapoi 1,189 miliarde Euro!!

    In noul exerctiu financiar 2014-2020, Romania are alocate 40 Miliarde Euro fonduri structurale si de coeziune!
    Intrebare: cate Miliarde Euro va pierde Romania?!
    Ghici?!!
    Peste jumatate, cred eu!
    Deja primii 2 ani sunt pierduti, 2014 si 2015, nici un LEU nu am absorbit!
    Grav este ca NU avem proiecte importante, zice Minsitra fondurilor europene!
    De ce?!
    Pentru ca INCOMPETENTA colcaie in institutiile statului roman!
    "Succesuri"!!
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Miercuri, 23 decembrie 2015, 10:00)

    xerxes2001 [utilizator]

    Orlando,
    Ai facut praf ministerul.
    Toate pilele le-ai pus pe functii de conducere, chiar daca oamenii erau incompetenti
  • 0 (0 voturi)    
    situatia proiectelor din fondurile structurale (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 18:03)

    katy [anonim]

    O mare parte din fondurile structurale, in momentul preluarii conducerii de catre guvernul Ponta, erau blocate decatre CE, inca din timpul conducerii Ministerului Dezvoltarii de catre Elena Udrea din cauza neregulilor descoperite de OLAF. Au mai fost blocate in acea perioada si POS Transport, POS Mediu, tor din cauza neregulilor. Ministrul Fondurilor Europene din guvernul Ponta, a negociat un an cu Comisia, ca sa le deblocheze. Eu cred ca nu a mai fost timp ca sa fie finalizate acele proiecte, asa ca CE ar trebui sa prelungeasca termenul de finalizare.