Comisarul european Corina Cretu (PSD) critica Guvernul tehnocrat Ciolos pentru intarzieri la fondurile europene pentru transport

de CZ     HotNews.ro
Joi, 23 iunie 2016, 13:45 Economie | EuROfonduri

Corina Cretu, comisarul european pentru politica regionala a UE
Foto: Comisia Europeana
Comisarul European pentru Politica Regionala, social-democrata Corina Cretu, i-a transmis, joi, o scrisoare ministrului Transporturilor, Dan Marian Costescu, in care se declara "ingrijorata de ritmul lent in pregatirea proiectelor" europene ale Romaniei pentru infrastructura de transport, derulate de companiile din subordinea Ministerului Transporturilor.

Corina Cretu (PSD) acuza intarzieri la proiectele de transport din perioada 2007-2013, precum si lipsa de noi proiecte pentru perioada 2014-2020.

Scrisoarea comisarului european (propus de PSD) vine pe fondul unei performante slabe a ministrului Costescu, acuzat de societatea civila pentru ritmul lent al proiectelor de investitii. Contextul e insa mai larg: ieri, mai multi ministri din guvernul Ciolos au atacat guvernul Ponta pentru performantele slabe din guvernarea 2012-2015.

"Sunt ingrijorata de ritmul lent in pregatirea proiectelor privind infrastructura de transport din cadrul Programului Operational pentru Infrastructura Mare pentru perioada 2014-2020, dar si de numarul mare de proiecte ce risca sa nu fie finalizate. Desi Comisia Europeana a aprobat fazarea a 30 din cele 123 de proiecte de transport pentru perioada 2007-2013, autoritatile nationale nu au reusit sa trimita la Bruxelles toate documentele necesare pentru acestea, asa incat exista riscul ca Romania sa nu poata folosi banii europeni alocati si va fi nevoita sa suporte din bugetul national cheltuielile necesare pentru finalizarea proiectelor", spune comisarul european Corina Cretu, in scrisoarea catre Costescu, potrivit unui comunicat transmis de cabinetul ei.

In privinta utilizarii Fondurilor structurale si de investitii europene in domeniul transporturilor in actuala perioada de programare (2014-2020), comisarul european Cretu a declarat:
    
"Exista intarzieri semnificative in pregatirea financiara si tehnica a unei rezerve de proiecte mature necesare pentru indeplinirea obiectivelor Programului Operational pentru Infrastructura Mare. Lipsa unor proiecte mature si cheltuielile insuficiente vor putea duce in cele din urma la dezangajarea fondurilor extrem de necesare pentru reteaua de transport a Romaniei".

Corina Cretu a adaugat ca este necesara adoptarea rapida a Master Planului General de Transport, in forma agreata in cadrul negocierilor din 2015 dintre Comisia Europeana si Guvernul Romaniei.

In finalul scrisorii adresata conducerii Ministerului Transporturilor, Comisarul European Corina Cretu asigura autoritatile romane atat de sprijinul ei personal, cat si de sustinerea pe care Comisia Europeana, precum si expertii Directiei Generale pentru Politica Regionala (DG REGIO), vor continua sa o acorde Romaniei pentru a putea valorifica la maximum Fondurile structurale si de investitii europene pentru proiectele de transport.

Pentru Programul Operational pentru Infrastructura Mare (POIM) 2014-2020, Romania are alocate aproximativ 9,4 miliarde de euro atat prin Fondul european de dezvoltare regionala, cat si prin Fondul de coeziune.

Mai mult de jumatate din finantarea totala (inclusiv cofinantarea nationala) pentru POIM - 6,8 miliarde de euro - sunt prevazute pentru infrastructura de transport, 37% pentru dezvoltarea sectorului de mediu, iar 5% pentru sectorul energetic.

Scrisoarea Corinei Cretu apare dupa ce, cu o zi inainte, ministrul Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, a lansat un atac dur asupra fostului premier PSD Victor Ponta, cu privire la absorbtia fondurilor UE.


Citeste mai multe despre   






[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
5364 vizualizari
  • +18 (18 voturi)    
    PSD ataca... (Joi, 23 iunie 2016, 13:59)

    ilex2013 [utilizator]

    Cand ai oamenii tai in pozitii cheie te poti baza pe ei nu??
    • -11 (15 voturi)    
      statistica spune ca are dreptate (Joi, 23 iunie 2016, 15:02)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      ce vrei? sa-l laude?
      noul ministru a iesit sa dea vina pe ponta pentru incompetanta lor
      • +7 (7 voturi)    
        Fix pe dos (Joi, 23 iunie 2016, 16:15)

        Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        As zice mai curand ca Ponta a iesit sa dea vina pe altii pentru incompetenta lui. Numai gandul la "MARILE PROIECTE" ale lui Sova ma fac sa zambesc...
        In fine...Ponta cam sufere de nebagare in seama si, drept consecinta, se baga in seama singur. Bine a zis cine a zis ca Ponta e un fel de Udrea cu semn schimbat.
  • +18 (18 voturi)    
    se vede mâna lui dragnea aici... (Joi, 23 iunie 2016, 14:18)

    FCM [utilizator]

    ... ca la un spectacol de păpuși, a ieșit ghinea și a dat cu ponta și pesedeii de pământ, hop si "honeypot" asta să comenteze.

    sa ne înțelegem, dragnea e cel mai periculos pesedist, de la tov iliescu încoace. are mâinile vârâte adânc în toți penalii de la pesede și îi manevrează cum vrea el.

    adica, el a zis ca nu mai e voie cu condamnati in pesede. și cand a fost despr el, n-a putut să "lase partidul la greu".
    • +4 (4 voturi)    
      Nu cred ca e Dragnea (Joi, 23 iunie 2016, 14:50)

      TheLionKing [anonim] i-a raspuns lui FCM

      Pontea se cearta cu Ciolos ca sa arate PSD-ului ce puternic este. Dar Dragnea vrea sa fie simpatic cu Ciolos si "je m'en fiche"-ist cu Ponta.

      De urmarit
  • +15 (15 voturi)    
    Din birou sau din vacanta? (Joi, 23 iunie 2016, 14:21)

    feisbuk [utilizator]

    Doamna ar trebui sa mai ponteze zile de munca, inainte de a ne arata dantura.
  • +15 (15 voturi)    
    Incep retelele PSD sa functioneze (Joi, 23 iunie 2016, 14:23)

    MPop [utilizator]

    Pai tu vrei ca un guvern care e jumatate legat de maini si de picioare sa faca ce na facut Ponta in ani de zile.
  • +14 (14 voturi)    
    Tupeu (Joi, 23 iunie 2016, 14:23)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    De pesedeu...
  • +12 (12 voturi)    
    perioada de programare (2014-2020) (Joi, 23 iunie 2016, 14:28)

    boogiewoogie [utilizator]

    deci pentru 2 ani pierduti de PSD/ USL/ PDL etc., tipa ca tehnocratii in cateva luni nu fac mai multe...
  • +12 (12 voturi)    
    . (Joi, 23 iunie 2016, 14:34)

    JohnnyDepp [utilizator]

    Sa faca bine si sa se duca la serviciu inainte sa critice. PSD-ista de 2 bani.
  • +10 (10 voturi)    
    Deh, pana la urma... (Joi, 23 iunie 2016, 14:45)

    midufi [utilizator]

    e si dansa membru psd, nu-i asa?
  • +7 (7 voturi)    
    ! (Joi, 23 iunie 2016, 14:49)

    Natasa [utilizator]

    Cand intr-o pozitie atat de inalta ajunge o toanta care a avut meritul a-l pupa pe iliescu, atunci suntem si noi de vina ca am votat si am tolerat asa ceva! Va imaginati, din pozitia de trepadus mediocru sa te cateri la nivelul de comisar european, e ceva! Sigur, ea tot o toapa ramane, dar una aflata la putere si care nu musca mana de a ...hranit-o!
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Joi, 23 iunie 2016, 15:37)

    Natasa [utilizator]

    E sucarita ca nu-si mai poate trimite angajatii sa-i duca zdrentele la spalatorie si da in guvernul Ciolos ca asa i-a spus puscariasul sef din partidul ei!
  • +4 (4 voturi)    
    BA bien ca nu tanti power ?! (Joi, 23 iunie 2016, 15:47)

    Miky113 [utilizator]

    De ce nu l-ai criticat pe DSovaielnicul ministrul marilor proiecte; pe plagiatorul wponta, pe oglinda in icare privesti, pe IonRus protectorul kurbvelor ...

    Un studiu arata ca blondele(veritable) sunt mai inteligente decat brunetele !

    Uite ce se intampla daca ai absorbit aceiasi promotie cu Titus Corlateanul. (trandafiru gaben)

    Ghici cine a intarziat finalizarea ciotului Pitesti-Sibiu ?????????? Traian si Decebal, daca nu stiai
    .
    Nu-i de mirare cu atatea Exituri, daca toate statele trimit la brusel astfel de amazoane.

    l
  • +2 (2 voturi)    
    pentru o lichea psdista critica asta e normala (Joi, 23 iunie 2016, 18:51)

    yellowdog [utilizator]

    guvernul Ciolos trebuie se faca in cateva luni toate proiectele ca apoi scursurile psdiste sa poata fura in voie, asta fiind preocuparea lor de baza