Comisia Europeana: Romania a acceptat corectiile imputate in proiectele UE din dosarul Tel Drum

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:19 Economie | EuROfonduri

Fonduri europene
Foto: Pixabay
Comisia Europeana a cerut, in anul 2016, autoritatilor romane sa aplice corectii financiare pentru fondurile europene investigate de oficiul european de lupta anti-frauda OLAF, in cazul Tel Drum, iar Romania a acceptat aceste corectii - a declarat, pentru HotNews, un purtator de cuvant al exectivului comunitar.

HotNews.ro a intrebat Directia de Politici Regionale a Comisiei Europene, condusa de comisarul de resort, social-democrata Corina Cretu, ce masuri a luat dupa ce in anul 2016 OLAF i-a recomandat sa recupereze anumite sume din fonduri europene, care fac obiectul urmaririi penale incepute de Directia Nationala Antocoruptie (DNA) de la Bucuresti, in care sunt implicati liderul PSD Liviu Dragnea si compania Tel Drum.

"Comisia a primit recomandarile OLAF cu privire la cazurile pe care le mentionati in 2016. In conformitate cu aceste recomandari, serviciile Comisiei au solicitat Romaniei sa efectueze corectiile necesare pentru ca bugetul UE sa nu fie afectat. Romania a fost de acord sa aplice aceste corectii. Avem un sistem solid de combatere a fraudei, in stransa colaborare cu statele membre. Acest caz arata ca sistemul functioneaza", a raspuns un purtator de cuvant al CE.


Citeste mai multe despre   

















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

15499 vizualizari

  • +75 (75 voturi)    
    Inseamna ca RO plateste ce a furat Dragnea? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:23)

    CezarN [utilizator]

    Cum a acceptat fara sa cerceteze cauza si sa aiba vinovatii care sa inapoieze banii?

    Adica, Dragnea a furat iar Romania da banii inapoi la UE.

    Sa tot fii hot in Romania!
    • -16 (44 voturi)    
      sa nu exageram! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:50)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Hai sa nu exageram, nu avem de pus decat un pic peste un EURO de fiecare, adica vreo 5 lei!
      • +17 (19 voturi)    
        :)) (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:36)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

        Asa-i, insa asta este doar ce se poate dovedi in acest caz.
        La cate smenuri a facut Daddy si ceilalti baroni si marchizi si conti si cavaleri si boieri si vatafi si.. pesede, si nu numai pesede, s-ar fi facut sigur cate o Casa Poporului in fiecare judet.
      • +13 (13 voturi)    
        Poftim? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 20:17)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

        Daca esti asa bucuros, ce-ar fi sa pui si 5 lei pentru mine? De fapt ce-ar fi sa pui vreo 100 pentru toata familia mea? Ca eu n-am de gand
      • +4 (4 voturi)    
        De un euro iau o sticla, o carpa, o bricheta (Marţi, 14 noiembrie 2017, 22:48)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

        si juma de litru de benzina si prefer sa i-l dau lui Livache uite asa.
        Problema e ca gunoiul asta va incerca sa scoata Romania din UE ca sa scape de acuzatiile OLAF.
      • +6 (6 voturi)    
        Tu ai habar de principii??? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 23:52)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

        Ca e 1euro, 100, 1000......nu conteaza, traiesti intr-un stat de drept sau intr-o anarhie???
    • +32 (32 voturi)    
      ce simpatic! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:50)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Adica UE da banii romaniei sa faca niste proiecte si nimic altceva, si un roman fura banii.. si ne asteptatm sa vina UE sa fac politie?

      Asa ajungem cand ne informam de la A3! Era evident ca Romania va despagubi proasta administrare a fondurilor europene si nimeni altcineva!

      Ptr UE este simplu. Nu ai folosit banii la ce ai spus, tu ca stat imprumutat ii dai inapoi. Punct.
      • +30 (30 voturi)    
        Pai, asta spuneam si eu! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:19)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

        Cum a acceptat RO sa dea banii inapoi ?
        Nu a verificat faptele prezentate de OLAF?
        Daca nu, DE CE nu a verificat?
        Daca DA, si a acceptat cererea UE inseamna ca a identificat si vinovatii inca de atunci. De ce nu a luat masuri impotriva lor, INCA DE ATUNCI?
        • +19 (19 voturi)    
          a acceptata... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:28)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          ca sa mai indeparteze ochiul UE de pe justitia romaniei... poate poae il scapa pe dracnea si de data asta!
        • +20 (20 voturi)    
          Pentru ca (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:36)

          dava10 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          avea prieteni la guvern, recte Ponta. D-aia nu-i da peste nas cand il terfeleste, pt ca stie multe despre matrapazlacurile lui. Dar in actualul context ar trebui luati la scarmanat toti cei care au vazut, inteles si aprobat returul banilor fara sa anunte procuratura ca s-au petrecut niste furturi.
        • +3 (9 voturi)    
          da (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:37)

          Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          Romania a votat acum in an cu larga majoritate ca, DA, va da acei bani inapoi.
          Ce nu e clar? Si cum votul este sacru ce vrei sa se mai cerceteze?
    • +33 (33 voturi)    
      Nu Romania plateste, (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:54)

      talos [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      noi platim, din buzunarul nostru!
    • -38 (44 voturi)    
      exista o dovada ca teldrum apartine lui dragnea? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:00)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      nu a fost prezentata nici o dovada ca teldrum ar apartine lui dragnea.
      prezentati-o daca exista!
      • +23 (25 voturi)    
        da/// (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:29)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        pentru ca intotdeauna procuratura prezinta public dovezile pe care le are la un proces aflat in curs....

        asta se intampla cand iei lectii de la fucntionarea justitiei de la antena 3... mai schimba canalu!
      • +12 (18 voturi)    
        Bineinteles ca nu si din nou va fi condamnat (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:42)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        politic ca si in cazul dosarului cu votul de la referendum ! :))

        Acum insa si-a bagat coada (sau altceva) si Olaf !

        PS. Olaf nu s-a bagat si peste Nutzi ? Doar ca blondei ii plac meridionalii si din cauza asta a patit ce-a patit ! ;)

        PS. Nutzi, nu-l lasa : #metoo ! :))
        • +3 (3 voturi)    
          Multam fain (Marţi, 14 noiembrie 2017, 20:11)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          am tras un ras fain la faza cu Nutzi.
      • +9 (9 voturi)    
        Fa,Doino,(e o metafora)... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 18:11)

        dekar [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        ...iti dau un exemplu in continuare, tot metaforic ,fiindca faci pe proasta : daca cineva mulge vaca iar tu iei laptele,untul,branza,smantana si alte derivate,nu inseamna neaparat ca vaca-i a ta.Ori acum s-a dovedit ca smantana si derivatele (vezi spre ex.Belina sau masina beizadelei) sunt la fanul tau,livache.
      • +9 (11 voturi)    
        :)) (Marţi, 14 noiembrie 2017, 18:52)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        mamzel, pe ce lume traiesti?
        te-a tinut dragnea numai cu fata la tavan, pana acum? ce tare e printisorul baltilor!! el futadores de la Belina :)).
      • +8 (8 voturi)    
        Si daca exista dar nu e publica??? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 19:40)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        Te duci sa te gatui de primul copac?
      • +8 (8 voturi)    
        Dar nu exista nici o dovada cu nu apartine (Marţi, 14 noiembrie 2017, 20:25)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        Tinand seama de scandalul mediatic declansat, Dragnea ar trebui sa fie primul interesat sa lamureasca problema. Ori nu a facut absolut nici un pas in acest sens, dimpotriva, se simte aparat si lasa problema in ceata. Concluzia oricarui om normal care nu face parte din mafia rosie ??? Exista probabilitatea de 99% ca Dragnea sa aiba actiuni la purtator.
      • +6 (6 voturi)    
        Doamna, (Marţi, 14 noiembrie 2017, 21:59)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        Uite cum va sfatuiesc sa procedati :
        Luati, va rog o "litra" de tuica buna de pruna, marca "ochii lui Dobrin" si mergeti la poarta la Tel drum - apasati butonul si cand raspunde cineva rostiti va rog cuvintele magice: "El Pablito" . Veti vedea ca instantaneu poarta se va deschide (parca e Ali baba cu Sesam)- cand apare un nene din interior, dati-i licoarea fermecata si intrebati cine e "El Grande Padron" peste acest "stabiliment"- raspunsul va veni negresit " Senor Cuman di Dele Orman".
      • -1 (3 voturi)    
        Eu nu stiu pe ce lume traiesti, ce (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 9:31)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        dovezi vrei de la DNA si daca le-ar fi prezentat tu le-ai crede?
        Pai nu iesea Kovesi mai hat si ne spunea ca vestitele inregistrari cu vocea dansei sunt facaturi, ca face plangere penala imotriva conspiratorilor la augusta sa persoana si ce-a iesit?
        Parchetul General caseaza cauza,deci plangerea nu a fost intemeiata, vocea din inregistrari fiind a eroinei, ce spunea nu mai mai merita sa comentam, in concluzie trebuie sa credem neaparat ce spun astia de la DNA cu sa fara dovezi, ei nu pot minti, ei nu pot manipula!
        Si apropo, procuroarea Moraru s-a intors la DNA, deci Kovesi a dat-o afara facand abuz in serviciu, dar ea e eroina, ea nu raspunde!
    • +24 (24 voturi)    
      Fondurile europene (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:09)

      Nepoate [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Celor de la UE nu le pasă de unde scoate Guvernul banii, atâta vreme cât greșeala nu e la ei. Dacă în urma unui control OLAF se dovedește că banii UE au fost folosiți incorect (fraudă) ministerul care se ocupă de acele fonduri este obligat să returneze UE banii luați de la ei, urmând ca autoritățile statului să recupereze banii de la cel/cei care au folosit banii în mod incorect.
      UE îți dă bani, dar în schimb îți cere să-i folosești în mod corect.
    • +15 (15 voturi)    
      Pai nu e chiar asa... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:25)

      calexe [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Tu il imprumuti pe prietenul tau Gigel cu 10.000 lei sa-si ia scule de zugravit, ca sa castige si el un ban cinstit dupa aceea. Vine Dragnea si-i fura sculele. Gigel ce face? Iti da cu flit si te trimite sa-ti dea Dragnea banii inapoi? Sau iti achita onorabil datoria si-l reclama pe Dragnea la politie?

      Ma rog, banuiesc ca sunt reguli stricte si dinainte acceptate la operatiunile legate de manipularea fondurilor europene.

      Problema cu recuperarea pagubei ne apartine din pacate. Poate data viitoare mergem la vot si nu la munte sau la carciuma în ziua votului.
      • -19 (19 voturi)    
        aceeasi placa cu lipsa de la vot (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:40)

        Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui calexe

        Terminati cu neiesitul asta la vot. Astia care am votat, astia suntem cei care contam.
        Din ce am vazut in ziua votului au iesit chiar mai multi oameni ca altadata, cel putin in bucuresti
        • +13 (13 voturi)    
          nu suntem toti, (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:55)

          pepper89 [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

          prezenta vot la parlamentare= 39 %, turul 2 prezidentiale 62 %, deci nu fost la parlamentare multi care au fost la prezidentiale, asta e destul de clar...de aia au si castigat comunistii doar cu 3 milioane de votanti in favoarea lor...a la fiecare prezenta masiva, penalii pierd
        • +7 (7 voturi)    
          interesant (Marţi, 14 noiembrie 2017, 18:59)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

          dodele.
          pentru tine e de baza impresia ca au iesit mai multi romani la vot, ca alta data, decat statistica ce spune ca au fost mai putini.
    • -25 (25 voturi)    
      Guvernul Ciolos ar fi dat 100 de milioane in plus! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:50)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Guvernul Ciolos ar fi dat 100 de milioane in plus!

      Pe bune, la ce te astepti atunci cand il platesti pe unul cu 3000 de euro ca sa-ti reprezinte interesele....
      ...iar partea cealalta, cea "cu care negociaza" interesele tale, il plateste cu 8000 de euro. (Cazul Ciolos).

      Foarte sincer, cum vreti sa iasa o astfel de negociere?

      Sa intreb altfel: or fi americanii total tampiti cand interzic accesul la functii importante (de fapt cam in toate functiile federale) a oricarui cetatean american care are "interese" platite de un guvern strain (chiar si numai chirii, spre exemplu) ?
      • +11 (11 voturi)    
        esti (Marţi, 14 noiembrie 2017, 19:03)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        mirobolant.
        iti mai citesc din cand in cand postarile doar ca sa vad cat de departe ajunge prostia.
        nu ti-ar detrona nimeni locul 1 daca Guinness Book ar inregistra astfel de recorduri. nici macar actualul ministru al educatiei, musiu pop genunche.
    • +11 (11 voturi)    
      Nu se înțelege că nimeni nu plătește nimic (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:56)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Crețu ( care e neutrâ, nu?) a spus că România a făcut niște corecții cerute de OLAF.
      Deci s-a exprimat foarte subtil, nu?
      Oare de ce? Ghici ciupercă!
    • +3 (3 voturi)    
      ca (Marţi, 14 noiembrie 2017, 18:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      s-au platit deja banii (termenul de corectii efectuate deja din 2016 ma face sa banui acest lucru) inseamna ca in actele prezentate comisiei condusa de pesedista europarlamentar Corina Cretu (uite domne de cand stia si a tacut chitic?!), vinovatia lui dragnea era atat de evidenta incat nu s-a putut pune la indoiala returnarea banilor respectivi.
      OLAF insa nu are jurisdictie penala in Romania si evident ca a trebuit sa faca sesizare catre DNA, lucru facut in 2016. in felul asta dragnea va putea sa fie dovedit, arestat si incarcerat in conformitate cu faptele sale si justitia din Romania, ramanand in sarcina organelor fiscale sa faca recuperarea banilor de la vinovat.
      nu ar fi exclus ca ciocoiul dragnea sa fi avut informatii din interiorul DNA chiar cu privire la actiunea OLAF-DNA, asta fiind de fapt motivul pentru care a atacat-o pe Kovesi din toate pozitiile si cu fiecare ocazie, Black Cube fiind, poate, doar una din actiuni, pe langa oug 13/2017 si legi ale justitiei pregatite de un TT obedient si cointeresat in favoarea boierimilor sale in frunte cu "nepretuitul" printisor al baltilor belinesti.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu este singurul caz (Marţi, 14 noiembrie 2017, 20:18)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Cam la toate proiectele la care OLAF a formulat obiectii pentru ca banii au fost furati de clientii P$D care au castigat proiectele, statul roman a scos, constincios, banii, fara comentarii. Daca ar fi contestat obiectiile OLAF, atunci s-ar fi adus dovezile si se isca un scandal in urma caruia vinovatii trebuiau sa infunde puscaria. Asa, statul roman plateste banii furati, UE este multumita ca nu i s-au furat banii si infractorii raman nepedepsiti. Statul roman ar trebui sa cerceteze, sa identifice vinovatii si sa recupereze banii. Dar nu, probabil ca doar in 1% din cazuri statul face cercetarea, si asta doar atunci cand nu sunt implicati membrii mafiei rosii. Aici DNA ar trebui sa intervina si sa vada de ce atunci cand s-au dat bani inapoi la UE pentru nereguli, nu s- au cautat, aproape niciodata, vinovatii. Atunci infractorul condamnat definitiv Dragnea ar fi infundat de vreo 10 ani puscaria.
    • 0 (0 voturi)    
      mai rau! (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:58)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Romania, prin Ministerul Dezvoltarii condus de Elena Udrea a anulat documentele de plata trimise spre decontare la UE, Lucrarile s-au platit din fondurile Ministerului Dezvoltarii adica de noi toti desi avusesem ocazia sa primim bani din alta parte. Aceasta pentru ca UE a descoperit ""intelegeri intre beneficiari, functionari si contractant"", mai pe inteles romanisme vesnice.
  • +34 (34 voturi)    
    Daca le-a accepta (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:27)

    scaraotchi [utilizator]

    foarte bine, atunci sa se treaca la treaba si sa se recupereze banii. La 5 euro/kg de stiuca in viu, va dati seama cat trebuie sa pescuiasca El Grande Magnifico (e pleonasm?)?
    • +5 (5 voturi)    
      unde (Marţi, 14 noiembrie 2017, 19:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      sa mai pescuiasca?
      n-a zis niciolicea ca a secat balta Belina?
      • +3 (3 voturi)    
        Ce Belina frate, (Marţi, 14 noiembrie 2017, 22:04)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        "arunca' direct de dupa gratii de la Jilava. Stii cum trage?
        Oricum o sa fie nitel cam ocupat in urmatorii 25 de ani pana strange atata banet.
  • +28 (28 voturi)    
    Liviule ascunde-te in Belina,alta potlogarie penal (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:31)

    Plagarus [utilizator]

    Liviule ai facut vreo inchisoare ?
    Nu Bombonico,cand am ajuns eu acolo,era gata facuta pt. mine " alesul "
  • +29 (29 voturi)    
    adica statul confirma frauda (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:41)

    averageJoe [utilizator]

    Livi(d)ule.. astepam reactia ta cu interes.. spune-ne de fapt CE A PLATIT STATUL ROMAN ?
  • +17 (17 voturi)    
    Cum adica ROMANIA? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:46)

    nano2k [utilizator]

    Deci trebuie sa platim ce a furat... asta???????

    Pai planul inseamna ca e asa:
    1. "România" (adica noi, fraierii!) va plati potlogaria acestui dement
    2. OLAF e ok, nu mai cerceteaza, deci din partea europenilor e deja treaba incheiata
    3. Statul român "ar trebui" sa recupereze prejudiciul, la fel cum l-a recuperat de la Voiculescu si altii...

    Pe scurt, iar am fost "facuti" de niscaiva milioane, si tot mustaciosul e cel care râde la urma???

    Si totul cu concursul (tacit) al Cretulesei (chiar ma intrebam ea cand intra in scena) si nu numai.

    Nu am cuvinte sa imi exprim indignarea. Dar pentru asta sunt serile de duminica...
    • +11 (11 voturi)    
      în exerciţiul bugetar 2007-2013 (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:35)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      septembrie 2016: Oficiul European de Luptă Antifraudă a constatat suspiciuni de fraudare a banilor europeni în 556 de proiecte, în valoare totală de 1,3 miliarde de euro. Paguba constatată de instituţie în România ar fi de 231 milioane de euro (ca valoare cred ca suntem printre premianti . . . )
      "Romania a acceptat aceste corectii" O fi de la dezvoltare, ministrul care a aprobat corectia?
  • +18 (22 voturi)    
    Chiar sunteti copii? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:46)

    Amad [utilizator]

    Facem pariu ca va primi cel mult 3-5 ani din care nu prea va executa ceva? Deh, spatiul este impropriu, este sub standardele UE, etc, etc.
    Nici nu va plati ceva, neavand avere, fiind un bugetar amarat intretinut de copii.
    Peste 10 ani ei vor fi onorabili oameni de afaceri, restul vor fi niste amarasteni, resmnati ca atrecut viata pe langa ei, si care au crezut in dreptate, idealuri si alte bazaconii.

    Cainii latra, caravana trece.
    Pleaca-ai nostri, vin ai nostri, noi ramanem tot ca prostii.
    Mai vreti?
    Desteptati-va odata si puneti mana pe furci si topoare si faceti-va singuri dreptate.
    • -11 (13 voturi)    
      institutiile statului de drept sunt cele chemate (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:21)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      sa faca dreptate.
      Chestia cu "puneti mana pe furci si topoare si faceti-va singuri dreptate." mergea pe vremea comunistilor contra explotatoriilor poporului.
      • +3 (3 voturi)    
        Ba-ti spun eu ca metoda e "universal (Marţi, 14 noiembrie 2017, 22:12)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui ty

        valabila". Ba mai mult e din ce in ce mai "valabila" odata cu scurgerea anilor, ca vinul sau ca... dar mai bine lasa.
        La capitolul "instrumente" pot fi facut upgrade-uri- se pot folosi drujbe sau motocoase
        • +1 (1 vot)    
          nu scriam despre statul pesedist (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 17:35)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          ci despre statul de drept spre care tindem.
          • 0 (2 voturi)    
            Nu cumva tindem (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 22:57)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui ty

            "in zbor" ?
            Parca-mi pare cunoscut...
            Vrei sa-i explici, te rog, chestia cu "statul de drept" si lui Serban, Codrin sau Ciordache. Fac pariu ca se vor ridica in picioare instantaneu...
            Pe baietii astia din pacate nu asa ii convingi, ei nu cunosc decat "puterea parului" cu care, eventual ii mai " maseaza" din cand in cand El Lider Maximo
    • +8 (8 voturi)    
      standard (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:30)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Daca i sub standardul UE, hai sa facem o cheta nationala si sa i luam o celula intr o inchisoare de prin Belgia. Sa acceptam diversitatea!
      • +9 (9 voturi)    
        Suedia şi Olanda închid închisori (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:52)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui karula

        din lipsă de deţinuţi. Putem inchiria.
        La noi gradul de ocupare in inchisori a fost de 150% pana la recenta ordonanta PSD-ista. Acum s-au mai rarit . . .
  • +14 (14 voturi)    
    Remember (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:50)

    The_Dude [utilizator]

    ...un articol mai vechi, de prin ianuarie 2017:

    Se construiește cea mai luxoasă închisoare din România. Ea va fi ridicată lângă București, în localitatea Pantelimon, va costa 20 milioane de euro, iar banii vor veni de la bugetul de stat și din fonduri europene. În închisoarea de lux, deținuții vor avea sală de fitness, vor sta singuri în camere și își vor putea comanda ce mâncare doresc, contra cost.

    Construcția Penitenciarului Pantelimon costă 20 de milioane de euro, iar banii provin de la bugetul de stat din fonduri europene.

    Iaca na... am gasit si unde sunt banii, isi face Daddy viloaie.
    • +6 (6 voturi)    
      Supra aglomerare (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:31)

      Rha-Doo [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      Si noul penitenciar din Pantelimon, pe langa celulele de lux, va avea o singura camera supra-aglomerata cu detinuti nepoliticieni.
      Si asta pentru ca politicienii ce vor sta in camerele de lux sa se califice la scaderea zilelor ca urmare a declararii noului penitenciar ca "supra-aglomerat".
      • +8 (8 voturi)    
        :) (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:21)

        The_Dude [utilizator] i-a raspuns lui Rha-Doo

        Sa nu uitam de lucrarile stiintifice!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Constructia acestui penitenciar a inceput (Marţi, 14 noiembrie 2017, 18:16)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      pe vremea lui Boc. Din 2012 odata cu venirea PSD la guvernare lucrarile au fost intrerupte.
      septembrie 2017: "La Pantelimon avem un început de penitenciar pe construcția sediului fostului Parchet Național Anticorupție. Acolo nu facem penitenciar, vrem să facem un institut de pregătire a celor 13.000 de funcționari cu statut special din penitenciare", a explicat Tudorel Toader.
  • +19 (19 voturi)    
    Dragnea la parnaie (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:11)

    xcalibur [utilizator]

    si averea confiscata.
  • -8 (24 voturi)    
    Dragnea ca Dragnea ... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:11)

    satanae [utilizator]

    dar eu nu inteleg cum se face ca nu a scos nimeni un sunet despre chestia asta pina acum. Adica, o mica corectie, de 21 de milioane de euro, si nimeni nu stie nimic, nici guvern, nici organe, nici presa, nimeni. Si, din cite imi aduc eu aminte, anul trecut era un guvern tehnocrat la putere, nu PSD. Si, tot asa, din cite stiu eu, chestiile astea - corectiile financiare aplicate de UE - sint publice, nu secrete, asa ca oricine din presa putea sa se intereseze si sa afle fara nici un fel de probleme, nu trebuia sa apeleze la nu stiu ce organe secrete, precum 2 si un sfert, ca sa afle tot.
    Poate ca cei de la Hotnews, inainte de a se ambala atita ca sa organizeze demonstratii si sa cheme lumea in strada - ceea ce nu ar trebui sa faca presa - ar fi bine sa invete mai intai sa-si faca meseria. Altfel, nu fac decit sa ramina un fel de Antena 3 pe invers. Pina si aia o mai au pe Carmen Avram, aici nimic. Si de-aia merge tot asa cum merge in tarisoara noastra, nu doar din cauza unor hoti marunti precum Dragnea, pentru ca nimeni nu vrea sau nu stie sa-si faca meseria cum trebuie, toata lumea se pricepe foarte bine numai la gargara.
    • +10 (12 voturi)    
      dragnea ca dragnea (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:09)

      Standard [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      dar m-am prins pe la finalul textului unde,dupa cateva remarci aflate in apropierea bunului-simt, ti-ai aratat uniforma...Unde ai vazut tu ca Hotnews-ul "cheama lumea in strada"?
      • -7 (13 voturi)    
        Aici ai dreptate, nu HN ci Tapalaga, (Marţi, 14 noiembrie 2017, 20:36)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Standard

        Pantazi & Co.
    • +8 (8 voturi)    
      Ciolos nu e procuror (Marţi, 14 noiembrie 2017, 19:42)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      De aia, si nici n-a fost.
  • +9 (9 voturi)    
    wow! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:25)

    karula [utilizator]

    Adica... Dracnea a fost acoperit, la Bruxelles, de Corina Cretu????
    • -3 (7 voturi)    
      M-ai facut praf cu logica, (Marţi, 14 noiembrie 2017, 20:40)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui karula

      bravo, de unde ai scos-o pe asta omule?
      • +3 (3 voturi)    
        De la Powell (Marţi, 14 noiembrie 2017, 22:14)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        S-a trezit, in final
      • +5 (5 voturi)    
        Cum de unde, din pronune (Marţi, 14 noiembrie 2017, 23:58)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Dar nu te-ai prins?!!! C’monnnn, si ai pretentii....