Pentru cine NU sunt fondurile structurale

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Miercuri, 2 aprilie 2008, 17:50 Economie | EuROfonduri

Chiar inainte sa fie publicate ghidurile oficiale, cu informatii specifice pe componente ale Programelor Operationale, cei interesati sa obtina o finantare au inceput sa intrebe. "Vreau sa-mi deschid un cabinet stomatologic. As putea si eu primi niste bani?" sau "Vreau sa extind patiseria din Bucuresti. Pot primi finantare?". Atunci cand raspunsul este "nu", consultantii si autoritatile aduc cu mare greutate argumente la cea de-a doua intrebare: "Dar de ce nu pot?".

Este dificil de inteles si acceptat faptul ca prioritatile intreprinzatorilor nu coincid, in foarte multe cazuri, cu prioritatile autoritatilor care au conceput strategia de alocare a fondurilor structurale. Si, nu de putine ori, vine cea de-a treia intrebare ...si cea mai grea: "Atunci, ce atata tambalau cu fondurile astea?"

Exista doua motive principale pentru care un intreprinzator (organizat fie ca microintreprindere, fie ca IMM sau ONG) nu poate obtine fonduri structurale. Primul este ca activitatea sa nu se regaseste intre cele vizate de programele intocmite de autoritati. Cel de-al doilea, ca nu indeplineste conditiile elementare pentru a fi eligibil.

In privinta primului aspect, intrebarile si comentariile sosite de la cititori au relevat un fapt interesant. Gradinitele particulare, infiintarea azilurilor de batrani sau a cabinetelor medicale sunt printre cele mai frecvente tipuri de proiecte pentru care se solicita informatii.

La prima vedere, activitatile pe care le-ar presupune aceste proiecte pot avea impact in plan local si contin o dimensiune importanta sociala. De gradinite private este nevoie in orice zona din Romania, precum si de cabinete medicale. Azilurile de batrani sunt aproape inexistente.

Si totusi, acestea nu se regasesc intre prioritatile autoritatilor care au conceput strategia de alocare a fondurilor structurale. Cel putin, nu in zonele urbane.

Asa cum au explicat consultantii colaboratori ai sectiunii "euRofonduri", "pentru un azil de batrani se finanteaza numai extinderea, nu si investitia initiala", iar in privinta cabinetelor medicale, se poate finanta achizitia de echipamente daca sunt constituite ca microintreprinderi si au functionat pe profit in ultimul an. Singura sansa pentru toate aceste proiecte este Programul National de Dezvoltare Rurala.

De asemenea, companiile nou infiintate nu pot primi finantare nici in cadrul componentei dedicate microintreprinderilor, nici in cadrul celei de investitii ale IMM. Si pentru ele, singura sansa este Programul de Dezvoltare Rurala.

Alte solicitari se refera, spre exemplu, la o gradina botanica undeva in judetul Prahova, sau la o patiserie in Bucuresti. Pentru acestea din urma, consultantii colaboratori nu au identificat posibilitate de finantare in niciun program.

Este greu de explicat celor care solicita informatii de ce unele initiative NU pot primi fonduri structurale. Raspunsul, in general, se formuleaza printr-un melanj de regulamente europene, prioritati nationale de dezvoltare, prioritati ale fiecarui program sau ale fiecarui minister. In principiu, asa cum s-a explicat nu de putine ori, fondurile structurale nu pot rezolva toate problemele economiei romanesti.

Si totusi, un mic paradox exista: multe din domeniile de maxim interes pentru intreprinzatori nu se regasesc pe deplin in documentele elaborate de autoritatile romanesti, impreuna cu cele europene. Mai exista o mica portita: fondurile pentru instruirea resurselor umane, unde, teoretic, sunt eligibile aproape toate categoriile de entitati publice si private. Documentele pentru proiecte de grant in cadrul acestui program vor fi publicate, dupa cum anunta institutia de resort, pana la 16 aprilie. Desigur, problema spinoasa a investitilor nu se rezolva prin acest gen de finantare.

Ramane de vazut daca macar autoritatile nationale de resort, prin programe specifice, sau institutiile bancare se vor "insipira" din feedback-ul pietei si vor valorifica nisele semnalate chiar de catre cei interesati.



















2784 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    aiurea (Miercuri, 2 aprilie 2008, 20:28)

    daniel [anonim]

    nu mai dati vina aiurea pe autoritati. daca o actiune sau un solicitant nu este eligibil, se datoreaza politicii europene in domeniu. iar documentele "elaborate" de autoritatile romane aratau putin mai altfel atunci cand au fost inaintate Comisiei, spre aprobare. mai mult decat atat, "plaja" de actiuni eligibile este in Romania, in aceasta perioada, mult mai larga decat in alte state membre...
    • 0 (0 voturi)    
      Corect prietene (Miercuri, 2 aprilie 2008, 21:38)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Ai dreptate, plaja este mult mai larga in Romania. Problema mea este lipsa de consultanti adevarati, care sa-si asume raspunderea materiala pentru ceea ce fac. Chiar daca ii platesti peste limitele impuse de eligibilitate, cu greu gasesti consultanti buni.
  • 0 (0 voturi)    
    Fusareala (Miercuri, 2 aprilie 2008, 21:44)

    Marius [anonim]

    Ati postat articolul asta pe site doar de dragul de a pune ceva acolo. La cat de belicos e titlul ma asteptam la o analiza mai amanuntita a problemei. Asa...parca l-ar fi scris cineva in ultima jumatate de ora progrmaului de lucru doar asa...ca sa se afle in treaba. In schimba daca era vorba de ce rahat tucesc a mai mancat tariceanu sau ce pasarici a mai vazut basescu...pun pariu ca erau vreo 3 update-uri pana acum
  • 0 (0 voturi)    
    Fonduri (Miercuri, 2 aprilie 2008, 22:58)

    Sorin [anonim]

    Fondurile structurale sunt una, fondurile europene, alta.
    Dupa "strategiile" copiate de la unii la altii, colectivitatile locale din Romania au sansa sa atraga maxim 30% din fondurile puse la dispozitie in perioada 2007-2013.
    Doar ca Uniunea europeana pune la dispozitie alte 273 de instrumente financiare disponibile la Bruxelles (incepand cu 1 Ianuarie 2007 si de care nu vorbeste nimeni). Pacat !
    • 0 (0 voturi)    
      alte Fonduri (Joi, 3 aprilie 2008, 10:58)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Vorbeste-ne tu! ca sa stim...
  • 0 (0 voturi)    
    Fonduri inutile si opacitatea UE (Joi, 3 aprilie 2008, 13:50)

    goe [anonim]

    La ce oare mai folosesc aceste fonduri daca domeniile de maxim interes pentru romani nu sunt acoperite?
    Chiar crede UE ca necesitatile unei tari sunt identice cu ale alteia?
  • 0 (0 voturi)    
    oare de ce (Joi, 3 aprilie 2008, 20:39)

    casaneaflamintreaba [anonim]

    gradinitele nu sunt eligibile dat fiind faptul ca nu sunt cuprinse in invatamantul obligatoriu, imi poate spune cineva atunci de ce liceele si universitatile sunt eligibile, ....nici ele nu sunt obligatorii.....
    • 0 (0 voturi)    
      liceele nu sunt eligibile in fapt! (Joi, 3 aprilie 2008, 22:39)

      l.z. [anonim] i-a raspuns lui casaneaflamintreaba

      prin POS_DRU liceele nu sunt eligibile ca beneficiari! Pentru un motiv foarte simplu: in echipa manageriala de proiect trebuie sa existe jurist angajat al beneficiarului...aratati-mi si mie unde gresesc
  • 0 (0 voturi)    
    sa-i pacalim pe fraieri. (Vineri, 4 aprilie 2008, 0:20)

    Dedalus [anonim]

    Zanga-Banga!!! Minciuni cu motz!!!\

    Daca domniiil voatre cred ca pot obtine bani aiurea, vaureez succes.

    Mi-e cam teama ca singuti care vor obtine ceva parale sunt "consiultantiio" carpora hotnews le face reclama gratis.

    Dar cum e imoral sa lasi fraierii sa-si pastrexe banii, e bine sa -i aruncati!!
  • 0 (0 voturi)    
    irosire de resurse (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 11:16)

    Dedalus [anonim]

    Intreprinzatorii de succes nu asteapta fonduri europene...

    Prioritatile sunt facute din birou, de oameni care nu au avbut in viata lor o afacere si nici nu stiu despre ce e vorba.

    Sunt bani aruncati, pentru ca nimeni nu ar putea sa-mi explice de ce e nevoie de grant.

    Daca afacerea are o profitabilitate mai mica decat dobanda bancara, atunci fie cu bani europeni, fie fara bani europeni, tot paguboasa se chama.

    Iar daca profitabilitatea e mai maire decat dobanda, de ce ar fi nevoie de grant?

    Una peste alta, oamenii pierd vremea cautand bani pentru afaceri care sunt oticum falite, iar "consultantii" in loc sa se ocupe de afaceri, se ocupa cu "ajutarea" unor oameni care nu au nici o putere de a face afaceri.

    Apoi vine hotnews si le face reclama gratis la consultantii aia.

    Si uite asa (cred) peste 25% din forta de munca si de antrepenoriat se pierde....
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns Dedalus (Miercuri, 9 aprilie 2008, 10:08)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      "Iar daca profitabilitatea e mai maire decat dobanda, de ce ar fi nevoie de grant?"
      Ca sa cresti productivitatea, sa te extinzi si sa-ti maresti cifra de afaceri, implicit profitul.
      Dezvoltare economica mai pe scut ......
      Una e sa o faci din banii tai, pe barba ta si alta e sa primesti un grant...
  • 0 (0 voturi)    
    Inceput de activitate (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 22:27)

    Aurel [anonim]

    1. Salut initiativa Hotnewus si clarificarile aduse in definirea IMM-urilor.
    2. O alta problema care necesita clarificari este cea referitoare la "inceput de activitate"
    Recunosc ca pana in prezent nu am descoperit un punct de vedere clar si cer ajutorul in acest sens.
    Concret as vrea sa stiu:
    a) Daca o intreprindere este infiintata in 2007 iar pe parcursul anilui 2007 a facut unele achizitii de obiecte de inventar dar nu a obtinut venituri, se considere start-up ?
    b) Pana cand isi pastreaza acest statut ?
    Multumesc !
  • 0 (0 voturi)    
    caracatita (Joi, 10 aprilie 2008, 10:03)

    Ana Popescu [anonim]

    Accesul la fonduri structurale este restrictionat de grupurile de interese.
    Ele se fac ca fac si au jonglat cu sloganul "Banii tot la ei se intorc?!!!"
    Accesul liber si fara plata la informatii(legea 544 ),este o norma europeana si trebuie respectata de toti ,fie institutie publica,fie peroana fizica sau juridica;
    SOLIDARITATE ACTIVA
  • 0 (0 voturi)    
    Ue (Duminică, 28 decembrie 2008, 1:49)

    Tacu Gabriel [anonim]

    Daca nu am liceul facut...ca nu am avut posibilitati...as putea obtine o finantare de la UE...daca am o idee de afacere pentru satul unde sunt eu...?as dori un raspuns daca se poate