Lista neagra a beneficiarilor de fonduri PHARE

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Miercuri, 2 iulie 2008, 13:46 Economie | EuROfonduri

Actiunile initiate  de Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor, impotriva unor beneficiari de fonduri PHARE, s-au incheiat cu decizia returnarii la bugetul de stat a unei parti din finantarea primita. In total, 2,3 milioane de euro. (vezi documentul atasat).

Pe lista se gasesc, in egala masura, companii, consilii locale si judetene si ONG-uri. Cea mai mare suma a fost recuperata de la Asociatia Apa-Canal Hunedoara, care a trebuit sa returneze MDLPL peste 569.000 de euro.

In top se mai afla Consiliul Local Slatina, cu 82.700 RON plus 70.200 euro, aproximativ la egalitate cu Primaria Targu Jiu: 82.740 RON si 70.260 euro.

Sumele au fost recuperate in urma proceselor, concilierilor si notificarilor care au avut loc intre MDLPL si beneficiari.




















[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2113 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    CE GLUMA SINISTRA (Miercuri, 2 iulie 2008, 15:24)

    EccE [anonim]

    ..mai e si asta bai fratilor. Pai deschid lista si ce vad. Ditamai fraudele de 78,34 EURO la Gr. scolar Grigorie Moisil sau 0,61 euro la Grupul sportiv Mediator..sunt convins ca s-au pricopsit toti profesorii aia din banii astia. Ce perdea de fum ordinara!!!!!!!! Incetati sa mai aruncati cu noroi in niste oameni amarati care si-au pierdut ani din viata sa intocmeasca la hartogaria EU (probabil toate sumele astea se datoreaza unor inerente erori contabile) si aratati marii delapidatori care au deturnat zeci si sute de milioane de euro, adica aia care apar in parlament si la TV si se bat cu pumnul in piept pt destinul tarii si pt ce mari oameni de afaceri sunt...RUSINE si rusine si lui BASESCU ca a facut o echipa de zgomote in loc sa ia taurul de coarne
    • 0 (0 voturi)    
      eu stiu pe unu care si-a luat patrunjel din PHARE! (Miercuri, 2 iulie 2008, 17:20)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui EccE

      Sa fie spnzurati nemernicii care au furat 60 de centi din PHARE! Sa i se taie ... mana dreapta aluia de a furat 134 de EURO!

      Aaa- Ministerul MEdiului angajeaza consultanti al caror rezultat nu e pus pe site, desi sunt platiti cu milioane de EUR. Aaaa, site-ul ala de IMM a costat 6 milioane de EUR...

      Mizilicurile astea de cateva milioane de eur nu trebuie domle anchetate! Important e sa se recupereze aia 60 de centi!
  • 0 (0 voturi)    
    Adevaruri amestecate cu stupidenii, (Miercuri, 2 iulie 2008, 15:39)

    TV [anonim]

    deoarece numai cine n-a derulat proiecte cu fonduri europene isi poate imagina ca sume de la cativa Eur la cateva sute sau chiar mii Eur reprezinta fraude cand de fapt sunt datoarate imposibilitatii de a cheltui exact bugetul aprobat. Ce sa mai spunem de faptul ca 0,61 Eur !!! si 50,6 Eur comisioane bancare au fost recuperati pe cale judecatoreasca!!!. Oare cu ce costuri?
    O lista corecta ar fi trebuit sa cuprinda doar sumele constatate ca fraude si cele rezultate din nerealizarea obiectivelor si retrase de finantator. A amesteca insa mere cu pere e de-a dreptul jenant. Vesnica goana dupa senzational din media romaneasca.
    • 0 (0 voturi)    
      imi schimba cineva un eur in centi? (Miercuri, 2 iulie 2008, 17:24)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui TV

      Ai dreptate!

      Alea sunt intr-adevar asa-numite "nereguli", adica pe shleau spus, mici erori umane, fie de calcul, fie de interpretare.

      In mod normal beneficiarul nu-i nebun sa nu dea inapoi cateva sute de euro ramasi necheltuiti.

      Eu sper totusi ca e o eroare de transmitere si ca lista aia imbecila contine neregulile constatate, si nu recuperarile judecagtoresti.

      Imi inchipui cum mi-ar fi mie sa ma trezesc cu Politia la usa si cu executorul judecatoresc, cerandu-mi imperativ sa le predau 60 de centi...

      Nici nu cred ca am asa o suma in euro, poate doar daca ar primi si lei.... :-)))
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca titlul e nepotrivit si induce in eroare (Miercuri, 2 iulie 2008, 17:31)

    A.I. [anonim]

    Ar fi trebuit sa repetati motivele pentru care s-a cerut returnarea unor sume, prezentate in articolul de ieri, din titlu se intelege ca avem de-a face cu cine stie ce infractori, in realitate e vorba de motive procedurale si tehnice:
    - utilizarea fondurilor in alte scopuri decat cel prevazut in contract
    - neindeplinirea obiectivelor din punct de vedere tehnic si financiar
    - nerespectarea procedurilor de achizitie a bunurilor si serviciilor
    - existenta conflictului de interese
    - nedepunerea raportului final in termenul prevazut
    - necheltuirea in totalitate a sumelor prevazute in buget
    - cheltuieli efectuate in afara perioadei de implementare
    - lipsa certificatelor de origine pentru unele bunuri achizitionate
    - achizitionarea unor produse neprevazute in cererea de finantare

    Cine a implementat vreodata un proiect Phare cu siguranta ca s-a lovit de procedurile de achizitie, cerintele de multe ori stupide, birocratia impresionanta a raportarilor, etc.
    • 0 (0 voturi)    
      ... de fapt e mult mai grav... (Joi, 3 iulie 2008, 10:58)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui A.I.

      Pai nu prea conteaza suma, daca ai ajuns pe lista neagra, si nici motivul pentru care ai ajuns acolo (nereturnare etc.).

      Cauza reala, dupa mine, e generatia "copy-paste". Aia de intocmira lista nu sunt invatati sa gandeasca. Nici nu cred ca mai poseda facultatea de judecare, scoala reusind cu brio tampirea oamenilor inca de prin clasa a noua.

      Daca alui de a facut lista i s-a spus sa treaca acolo pe toti aia de au datorii, el asta a facut.

      De fapt, daca te uiti cu atentie lista aia nu are elemetne de identificare de nici un fel: cand a fost intocmita, care es data pana l care s-au facut recuperarile, cine a intocmit lista, ce reprezinta ea etc.

      Asta pentru ca gibonului care a facut-o nu i s-a spus decat : "trece-i pa aia cu datori!i". El va spune "nimeni nu mi-a zis sa trec si altceva!".

      Incultura, ramolisment indus cu succes de un sistem de invatamant bolnav, un fel de Alzheimer al Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    0.6 EUR (Miercuri, 2 iulie 2008, 18:22)

    libertin [utilizator]

    Deci chiar mi se pare stupid cand m-am uitat pe listele acelea si am observat sume de sub 100 RON, chiar si cele de 0.6 EUR + 50EUR comision bancar... sa fim seriosi ;)
  • 0 (0 voturi)    
    citesc si nu imi vine sa cred! (Miercuri, 2 iulie 2008, 19:06)

    carcotasul [anonim]

    Grupul Scolar Agricol "M. Kogalniceanu" a fost dat in judecata pentru recuperarea sumei de 0.29 Euro! Si a mai ajuns si pe lista neagra, bineinteles! Merita din plin sa se foloseasca resursele statului si sa se incarce rolul instantelor cu asemenea caz grav de frauda. Numai hartia pe care s-a scris hotararea judecatoresca costa mai mult decat dauna recuperata. Chiar nu se gasea alta solutie pentru recuperarea acestei sume care n-ajunge nici pentru patrujelul invocat de alt comentator? S-a nu s-a puttu pe cale amiabila pentru ca cei de la grupul scolar n-au facut rost de maruntis in timp util?

    Astea imi aduce aminte de o povestire de la un cunoscut dintr-o tara UE. Care a derulat intamplator un program cu bani de la Comisia Europeana. Si avea de returnat la final 20 de euro. Cand i s-au cerut a raspuns ca pe ei ii costa mai mult comisionul bancar sa le transfere suma. Asa ca sa faca bine si sa treaca pe la ei pe la birou si sa ia cei 20 de euro cash. Ceea ce s-a si intamplat. La noi era dat in judecata, cu conturile blocate, pus la stalpul infamiei etc.