Ludovic Orban: "In 2009 vor fi cheltuiti minim 350 milioane euro din fonduri europene, pentru sectorul de transport"

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Marţi, 30 septembrie 2008, 11:31 Economie | EuROfonduri

"Toate contractele pentru segmentele de autostrada vor fi semnate pana la 31 martie 2009 si anul viitor vor fi absorbiti intre 350 si 500 milioane de euro prin Programul Operational Sectorial de Transport", a declarat Ludovic Orban, ministrul transporturilor, in cadrul unei dezbateri organizata de Ziarul Financiar. Acesta a mai spus ca in PNL si-a propus, prin programul de guvernare, constructia a 1.300 de km de autostrada.

Pentru centura Constantei a fost deja semnat contractul, pentru tronsnul de autostrada Medgidia - Constanta termenul este 15 octombrie pentru finalizarea selectiei constructorului si 15 noiembrie pentru semnarea contractului.

Pe tronsonul Arad-Timisoara si Deva-Simeria-Orastie, avem ca termen 1 decembrie pentru semnarea contractelor, a mai spus Orban. Pentru celelalte segmente de autostrada care vor primi finantare, se asteapta sa fie semnate contractele pana la 31 martie 2009.

Pe langa acestea, Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale a mai intocmit cereri de finantare pentru centuri ocolitoare, in valoare de 77 milioane de euro, a declarat Stefan Szobotka, director de comunicare al Companiei.

Orban a mai spus ca se lucreaza si la proiectele pentru sectorul feroviar, unde "au existat multe dezbateri cu caracter polemic pentru a defini viteza medie de deplasare. In final, la solicitarea Comisiei Europene, aceasta a fost stabilita la 160 km/ora". Potrivit lui Orban, ministerul intampina o serie de obstacole in derularea proiectelor. Cel mai mare este legat de exproprieri.

"Se afla in faza de vot final in Camera Deputatilor un proiect legislativ pentru procedurile de expropriere. Acesta ne va permite sa predam amplasamentul catre constructor fara sa fim opriti de faptul ca un proprietar nemultumit ne da in judecata", a explicat ministrul transporturilor.


















803 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Bai esti nebun? (Marţi, 30 septembrie 2008, 12:48)

    Traficantu' de Influentza [anonim]

    As spune mai multe dar tocmai a trecut un stol de porci zburand in V pe langa naveta mea ce graviteaza in jurul Lunii.Gotta go. :))
    • 0 (0 voturi)    
      Nuuuu..nu e nebun!! (Marţi, 30 septembrie 2008, 14:30)

      gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui Traficantu' de Influentza

      Dar Orban, a fost, este si va fi Pinocchio din Romania. Minciuna este a doua natura a acestui "rahat" politic.
  • +2 (2 voturi)    
    Coooooool ! (Marţi, 30 septembrie 2008, 13:03)

    fxk [anonim]

    Inseamna ca la final vom avea in total 1300 km + 5 km (deja facuti)= 1305 Km. Oauuuu, e mai mult decat ne trebuie. Multumim ca existati domnilor !
  • +2 (2 voturi)    
    imbecililor (Marţi, 30 septembrie 2008, 13:03)

    gogoasa [anonim]

    daca voi timp de 4 ani v-ati chinuit sa expropriati 4 terenuri, ati facut 10 mii de studii de fezabilitate si ati angajat numai firme "de renume", iar la final va laudati cu 25 de km de autostrada, cine credeti ca va mai da inca 4 ani pt proiecte? Daca le faceau copii la gradinita cu lopetica, tot erau gata sutele alea de km de autostrada. Cat despre CFR, cu mama ma'sii sa mearga cu 160 de km/h, pe unde, prin aer? cu ocazia asta fac concurenta neloiala TaRom-ului! Esti hilar stimabile!
  • +2 (2 voturi)    
    minciuni... minciuni... (Marţi, 30 septembrie 2008, 13:04)

    MNU [anonim]

    orban nu trebuie crezut nici daca sustine ca laptele e alb !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Propunere (Marţi, 30 septembrie 2008, 15:14)

    Spitz [anonim]

    "Traficantu' de influentza" m-a inspirat.
    Propun solemn ca, de azi inainte, emblema oficiala a autostrazilor romane sa fie un stol de porci-zburatori. Si sa se puna pancarte cu aceasta emblema peste tot pe traseul viitoarelor autostrazi romanesti, iar dedesubt sa se adauge: "aici sunt banii dvs" (cu variantele "Orban e un foarte priceput ministru al transporturilor" sau "aceasta autostrada nu va fi gata tocmai in 2028, ci mult mai devreme", etc, etc, etc...).
    N-am sa-l uit niciodata pe Orban, cum in timpul unei emisiuni tv se uita pe harta si nu gasea unde se afla Targu Muresul... Jalnic prapaditu' asta de papagal mitic. Jalnic!
  • 0 (0 voturi)    
    wow (Marţi, 30 septembrie 2008, 16:37)

    co [anonim]

    adica bani pentru fix 12 km de autostrada! ce mistoo..dar daca se scumpeste kilometrul???
  • 0 (0 voturi)    
    Orban, un incapabil ! (Marţi, 30 septembrie 2008, 17:17)

    Vuck [utilizator]

    Ce ministru al transporturilor ar fi putut semna contractul cu firma LENA de realizare a pasajului Baneasa de pe DN1 la intrarea in Bucuresti astfel incat sa le permita acestora sa lucreza doar 8 ore/zi timp de 5 zile pe saptamana ?
    Doar un incapabil care merge probabil cu girofarul asa cum o face Tariceanu si care nu sta cu orele la intrarea sau la iesirea in/din Bucuresti asa cu stau zeci de mii de alti oameni in fiecare zi.
    Fie si numai pentru aceasta si ar fi trebuit demis iar daca nu a fost, fie si numai pentru asta si eu nu o sa votez PNL !!