Romania ar putea returna CE aproximativ 13,9 milioane euro

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 27 ianuarie 2009, 13:32 Economie | EuROfonduri

Romania ar putea returna Comisiei Europene pana la 13,96 milioane de euro din sumele incasate prin programul SAPARD intrucat au fost depistate o serie de nereguli la platile realizate in 2004 si 2005, relateaza Mediafax.

In urma verificarii platilor efectuate prin programul SAPARD in anii 2004 si 2005, auditul Comisiei Europene a recomandat, in august 2007, corectii financiare de 21,44 milioane de euro, potrivit informatiilor transmise de Agentia de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit (APDRP), institutia care gestioneaza fondurile SAPARD.

Propunerea a fost subiectul unui proces de conciliere intre partea romana si Comisie, in urma caruia a rezultat, in luna octombrie 2008, o propunere de corectii financiare de 13,96 milioane euro, mentioneaza APDRP.

Comisia Europeana analizeaza raportul organismului de conciliere si va lua o decizie finala privind corectiile financiare, care pot fi mai mici de 13,96 milioane de euro, suma propusa. Potrivit unor surse din APDRP, sunt sanse reduse ca Romania sa nu returneze din fondurile primite.

Una dintre masurile programului SAPARD este dezvoltarea infrastructurii rurale, iar beneficiare sunt autoritatile locale care au intocmit proiecte de investitii. Pentru contractarea lucrarilor au fost derulate licitatii publice.

Potrivit unor surse din APDRP, Comisia a derulat mai multe misiuni de audit in 2004 si 2005, iar una dintre cele mai grave nereguli a fost conflictul de interese la proiectele de infrastructura rurala.

Corectiile financiare sunt aplicate in cazul in care Comisia considera ca legislatia comunitara nu a fost respectata in derularea programului, rezultand un risc pentru bugetul comunitar.
Comisia Europeana a acceptat prelungirea programului SAPARD cu inca un an, pana la finele lui 2009. In absenta acestei derogari, toate platile realizate dupa termenul limita - finele anului 2008 - nu ar mai fi fost rambursate de Comisie si ar fi trebuit sa fie acoperite integral de la bugetul de stat.

In cadrul programului SAPARD au fost incheiate contracte de finantare pentru 4.549 proiecte, cu o valoare a fondurilor publice (de la CE si bugetul de stat) de 1,4 miliarde euro. Pana in prezent, au fost efectuate plati in valoare de circa 1,3 miliarde de euro.


Citeste mai multe despre   

















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1068 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Marţi, 27 ianuarie 2009, 13:44)

    vizatu [utilizator]

    Bravo, in sfarsit un articol bun si pe cat se poate detaliat.

    Ideea este ca s-au descoperit conflicte de interese in derularea licitatiilor publice ale primariilor, pentru desemnarea constructorilor in principal pentru proiectele de infrastructura rurala.

    ca sa va explic mai clar

    anumiti primari au avut ca si castigatori in licitatii probabil firme care aveau legatura cu ei (de rudenie sau de alt tip).

    adica oamenii scoteau o lucrare la luicitatie si participau tot ei.

    Si avand in vedere ca suint bani care s-au acordat in 2004 - 2005 rezulta ca proiectele au fost depuse in 2002-2003 si ghiciti cine a fost la guvernare si cine s-a ocupat de lucitatii.... !!!!
  • +1 (1 vot)    
    procentul (Marţi, 27 ianuarie 2009, 13:57)

    vizatu [utilizator]

    Inca ceva,

    Va rog sa calculati o rata a neregulilor descoperite (si credetima ca celor de la CE nu le scapa nimic cand e vorba de banutuii lor!!!)

    Si anume daca avem nereguli acceptate de maxim 13 miloane de euro din 1.400 Milioane acordate din care aprox 1.100 Milioane sunt de la CE restul de la buget rezulta

    13 / 1.100.000 = 1.18% o rata a neregulilor pentru un program de preaderare avand in vederea ca proiectele s-au derulat in perioada de demarare a acestor fonduri si exista o oarecare lipsa de experienta a expertilor care le verifica,

    eu zic ca este mai mult decat bine in conditiile in care s-au absorbit toti banii de la SAPARD (si se tot batea in urma cu 3,4,6 luni apa in piua ca s-a blocat sapardul datorita neregulilor, hotii ... etc).
  • 0 (0 voturi)    
    unde.. (Marţi, 27 ianuarie 2009, 14:09)

    alex nambani [anonim]

    gasesc emoticon-ul ala in care rid de ma cacao pe mine?
  • 0 (0 voturi)    
    cine e vinovat? (Marţi, 27 ianuarie 2009, 14:25)

    sg [anonim]

    In Romania se constata nereguli, se platesc daune, dar nu se identifica niciun vinovat.
    De ce ? Ar fi o masura, ca pe viitor, sa stie oamenii ca nu se admite nicio neregula, niciun smen de pa Dambovita.
    Eu as si mai linistita dca s-ar arata cu degeutl un vinovat, asta ca masura preventiva.
    • 0 (0 voturi)    
      sa vedem (Marţi, 27 ianuarie 2009, 14:44)

      vizatu [utilizator] i-a raspuns lui sg

      sunt cativa primari cercetati de DNA ...

      mai multe nu stiu
    • 0 (0 voturi)    
      furt in grup (Marţi, 27 ianuarie 2009, 14:52)

      ady [anonim] i-a raspuns lui sg

      pai e furt in grup ..organizat..suntem cei mai buni prieteni intre noi ,daca fiecare isi ia partea..cat despre judecatori anchetatori..se mai intampla ca aia care au furat sa le fie rude nasi .etc
  • 0 (0 voturi)    
    pai .. (Marţi, 27 ianuarie 2009, 14:49)

    pateutz [anonim]

    Sa cada capete domnilor sa vedem niste super bogati dupa gratii cu averiile confiscate ..
    Dar tare imi este ca vom plati tot noi .... asa de amorul artei .
  • 0 (0 voturi)    
    romania hoatza! (Marţi, 27 ianuarie 2009, 14:50)

    ady [anonim]

    probabil prea multi ani de comunism,unde s-a scolit hotia ..imi aduc aminte prin 2005 intr-un sat din Romania se pietruia o sosea din fonduri SAPard..toata lumea incerca sa negocieze o bascula de balast..si erau romani ..toata lumea la pomeni se asteapta,cam asta-i romanul
  • 0 (0 voturi)    
    Cu asemenea mentalitate...... (Marţi, 27 ianuarie 2009, 15:29)

    sg [anonim]

    ....... nimeni, niciodata nu va mai acorda Romaniei vreun credit. Pai, stati sa vedeti ca raspunderea e colectiva, nu stim cine, cum au disparut, cun s-au furat...? Sa fim seriosi!
    Daca nu schimbam mentalitati, anume, fiecare proiect are un proprietar, cu RASPUNDERI, chiar penale, cu termene clare , nu vom ajunge niciodata, nicaieri? Poate la nivelul tarilor subdezvoltate din Africa.
    Stiu foarte bine cine si cum au furat, hai, mai bland, au fost nereguli, unde si la cine.......dar doare la buzunar!
  • 0 (0 voturi)    
    a fost odata, ca niciodata... (Joi, 29 ianuarie 2009, 11:57)

    Dedalus [anonim]

    Sa fim seriosi, 13 milioane de EUR e valoare unui singur contract de consultanta internationala (e drept ca e supraestimat cam de 10-15 ori, dar ce mai conteaza....).

    Nu m-as inrijora deloc de o asemenea suma, nimeni nu paote avea pretentai unei respectari a legislatiei in aceasta materie de 100%.

    Ceea ce ma face sa rad este timpul: nereguli din 2004 raportate in 2009?!

    Pai, sigur ca esti obligat sa pastrezi documentele proiectului 5-10 ani (dupa caz), dar, sa te apuci sa cauti conflicte de interese dupa 5 ani, mie imi cam suna a acoperire a incompetentei celor de la Curtea de Audit, in primul rand.

    Si pe aia, tot eu ii platesc din impozitele mele. SI nu-i platesc sa-si aduca aminte dupa trishpe ani ca aveau o sarcina de indeplinit... pentru care eu i-am paltit din impozite...