"Noi facem proiecte, voi dormiti in ghete!"

de Adrian Lungu     EurActiv.ro
Vineri, 13 februarie 2009, 16:59 Economie | EuROfonduri

ONG-urile romanesti beneficiare de fonduri europene acuza Oficiul de Plati si Contractare PHARE (OPCP) ca si-ar fi uitat menirea si pare sa doreasca "sa impiedice, in loc sa grabeasca absorbtia fondurilor europene."

Cateva zeci de protestatari ai 'Coalitiei pentru Eliberarea Fondurilor Europene' au afisat pancarte acide la o demonstratie de protest din fata Oficiului.

Centrul de Asistenta pentru Organizatii Neguvernamentale (CENTRAS), Asociatia Pro Democratia, Centrul de resurse pentru Participare Publica - CERE si Asociatia Nationala a Birourilor de Consiliere pentru Cetateni au fost organizatorii protestului din fata sediului OPCP de vineri, 13 februarie. Au fost afisate pancarte cu mesaje ca: "Oficina pentru Prevenirea Contractarii Proiectelor!", "Noi facem proiecte, voi dormiti in ghete!" sau "V-ati uitat viziunea, v-ati tradat misiunea!" (aluzie la pagina de web a OPCP).

Viorel Micescu, directorul executiv al CENTRAS, a declarat pentru EurActiv.ro ca protestatarii au cerut reformarea OPCP in sensul eficientizarii ei. Printre altele, revendicarile se refera la "crearea de mecanisme de dialog cu organizatiile neguvernamentale, instruirea corespunzatoare a membrilor institutiei vizate si intretinerea canalelor de dialog din resurse proprii: nu se pot baza numai pe noi sa venim in intampinarea lor. Trebuie sa vina intr-un mod structurat ei catre noi. Fiindca noi aducem fondurile europene iar ei traiesc din faptul ca noi aducem aceste fonduri."

De asemenea, birocratia este una dintre principalele probleme ale ONG-urilor care deruleaza proiecte cu bani europeni:

"Sunt si probleme de birocratie de genul blocarii de proiecte prin solicitari aberante cateodata, este vorba de modul in care este solicitat un anumit lucru, de amenintarile care vin - deci modul de tratament al beneficiarului, e vorba de gradul de detaliu la care se cere o anumita informatie. Toate acestea fac ca fondurile europene sa fie mult mai putin eficiente decat alte fonduri. Va dau exemplu: banii americani care au venit in Romania in anii '90 au contribuit mult mai mult la reforma societatii romanesti decat cei europeni. De ce? Foarte simplu: pentru ca americanii erau orientati catre rezultat, in timp ce europenii parca sunt mai mult orientati spre proces", spune Micescu.

Citeste articolul integral pe Euractiv.ro.


Citeste mai multe despre   



















Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1775 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ong-urile astea (Vineri, 13 februarie 2009, 17:37)

    io [anonim]

    papa toti banii comunitari pe vorbarie goala.
    in loc sa se duca pe proiecte din care sa se vada ceva concret, ajung in citeva sute de ONG-uri,
    care-i toaca repede pe "proiecte" de tip consiliere,
    training, imagine etc...
    nu se sesizeaza nimeni?
    au infestat societatea civila mai rau decit firmele
    de asa-zisa intermediere piata imobiliara.
  • +1 (1 vot)    
    Conducerea e de vina (Vineri, 13 februarie 2009, 21:43)

    Simion Movila [anonim]

    Cine o tine in brate pe directoarea acestei institutii, doamna Carmen Rosu?
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns pentru Simion Movila (Luni, 16 februarie 2009, 13:57)

      Carmen Rosu [anonim] i-a raspuns lui Simion Movila

      Poate imi cercetati dvs. trecutul, cei 12 ani de munca in acest domeniu, cele 2 acreditari obtinute pentru a putea utiliza din 2007, fondurile ISPA-mediu si Phare in gestiunea OPCP, vedeti pe cine gasiti ca ma "tine" in brate!
      Mai cercetati daca in UE mai exista o entitate care gestioneaza 3 mld EURO cu o rata de absorbtie de 90%!
      La o singura intrebare a CE inca nu am gasit raspuns. De ce procentul neregulilor/fraudelor identificate de DNA, DLAF, OPCP precum si de alte institutii abilitate, de aproximativ 64% este legat de gestiunea contractelor de grant?
      Poate imi raspund cei ce protesteaza la "tupeul" OPCP de a solicita conform contractului DOCUMENTE DOVEDITOARE pentru cheltuielile efectuate din fonduri comunitare. Este vorba de ceea ce se numeste sistemul de management si control, pentru cunoscatori. Acreditarea si respectiv blocarea fondurilor PHARE de catre CE pot fi luate in discutie daca sistemele de management si control la institutiile acreditate Nu FUNCTIONEAZA! Obligatia oricarui manager este de a lua masuri in prevenirea acestor fenomene. Cine doreste blocarea fondurilor UE?
      Va dau si raspunsul, de exemplu ce ne transmite CENTRAS -ul, unul dintre reclamanti la solicitarea OPCP, anume "Statele de plata nu sunt semnate si nu vor fi semnate de catre persoanele care au fost angajate in proiect atata vreme cat acestea au incasat salariul in numerar si au semnat pe fluturasul personal (salariile fiind confidentiale)".

      Trebuie facuta mentiunea ca sunt reclamatii din partea a 4 ONG-uri din totalul de peste 70 beneficiare de fonduri!
      Deci, stimate domn, intrebarile sunt urmatoarele:
      1. ce doresc sa ascunda reclamantii?
      2. cine a incasat " salariul confidential" iar acum nu permite OPCP sa verifice?
      2. cine este "deranjat" de Carmen Rosu?
      • +1 (1 vot)    
        despre OPCP - ce epopee, foileton, telenovela (Joi, 19 februarie 2009, 21:25)

        neexpertu [anonim] i-a raspuns lui Carmen Rosu

        Stimata doamna Carmen Rosu,

        Am o intrebare la care v-as ruga sa ne raspundeti tot public: dumneavoastra cu asta va ocupati in timpul de lucru?? Navigati pe internet si dati replica pe forumuri?? Eu credeam ca la nivelul dvs. de 3 mld euro aveti alte preocupari care nu va permit sa irositi timpul platit din bani publici (ca e la moda sa vorbim de banul public). Astept raspunsul maine la aceeasi ora si tot in timpul programului de munca! Iar despre OPCP desi nu intentionam sa va critic imi pare rau dar nici nu va voi lasa sa va supraevaluati si laudati mai ales ca stiti ce biroas conduceti (ca institutie nu poate fi numita). Regret ca aceasta structura mai exista pentru ca din pacate am avut ghinionul sa lucrez cu OPCP pe un proiect (nu reprezint ONG). Si mare mi-a fost mirarea sa aflu ca ati pierdut toata arhiva despre acel proiect desi sunteti obligati prin lege sa le pastrati. Poate in marea mutarea de la Piata Romana la un sediu mai adecvat de pe Mircea Voda le-ati lasat la colt (ca si prin alte ministere se poarta actele gasite langa water closet). Nici macar memorandumul de finantare si acordul de implementare nu-l mai aveati. Doar ca din nou regretabil aveti cutitul in mana! Acel OG de recuperare a fondurilor comunitare care va permite sa va trimiteti inaintasii cu tupeu si jucand dur la intimidare sa controleze beneficiarii..Si cum este evident ca acei subalterni controlori nu vor scoate niciodata fie ca si partial vinovat vreun alt coleg din OPCP pentru ca e normal sa fie un conflict de interes tot atat de evident este ca nimeni nu se va autosesiza de abuzul acelui act normativ. Si va recomand sa-i mai trimiteti din turnul de fildes si din birouri sa mai faca si munca de teren ca sa mai invete ce este implementarea si ce e realitatea practica nu cea din hartiile ratacite, uitate, pierdute, multiplicate, redundante, ineficiente
  • +1 (1 vot)    
    bravo (Luni, 16 februarie 2009, 14:18)

    luptatorul [anonim]

    Pentru un om normal la cap, beneficiarii de fonduri PHARE traiesc intr-o lume paralela a hartiilor, stampilelor, semnaturilor si MIILOR de copii xerox. Cine n-a vazut un PHARE la fata vorbeste cu usurinta.
    Felicitari pentru initiativa!
  • +1 (1 vot)    
    Adevarul este undeva la mijloc (Miercuri, 18 februarie 2009, 15:40)

    Dohotariu [anonim]

    Parerea mea este ca adevarul este undeva la mijloc, pe de o parte neprofesionalismul unora dintre functionari angajati la OPCP pe de alta si lipsa de necunoastere a ONG-urilor.sau modul in care acesteia se organizeaza.

    Insa d-na Rosu, contractele de grant nu se semneaza numai cu ONG, ci si cu firme, institutii publice; de ce nu spuneti cat la suta sunt semnate de ONG si care e valoarea totala a acestora raportate la valoarea totala a granturilor; normal ca rata problemelor apawr mai degraba aici, ca nu isi permit sa de-a spagi pentru contracte de servicii sau sa duca angajatii OPCP la plimbare prin strainatate etc... contractele de grant sunt pana in 100,000 de euro fata de cele de servicii .. de milioane de euro; sa fim seriosi...
    • +1 (1 vot)    
      adevar trunchiat (Miercuri, 18 februarie 2009, 22:25)

      suparatu' pe sistemul comunist [anonim] i-a raspuns lui Dohotariu

      nu stiu de ce se tem beneficiarii de grant, dar mi-e clar ca d-na Rosu se teme de ceva, altfel n-ar ataca la persoana pe un site, ca un simplu amarastean.
      sa fie oare ceva in neregula sau sa fie vorba despre sistemul ala de management si control? eu cred ca e vorba de sistemul "asupreste si fraierii vor inchide gura"! mama lor de ticalosi!!!
      si inca ceva, se zvoneste ca nu sunt doat 4 onguri reclamante ci cateva zeci, da n-or fi ajuns faxurile la opcp... cine stie...
  • 0 (2 voturi)    
    despre OPCP (Vineri, 20 februarie 2009, 19:04)

    Carmen Rosu [anonim]

    Catre neexpertu,

    Tot in programul meu de munca, sunt si la aceasta ora, dar nu la acest aspect vreau sa fac referire.
    Eu cred ca toata lumea trebuie sa fie corect informata, din acest motiv am aparut ca un "amarastean" pentru a replica celor ce-mi acuza colegii.
    Ma gandeam ca lipsa de comunicare este cauza principala a acestor probleme. Constat cu surprindere, din tot ce vad pe acest forum la adresa colegilor mei din MFP ca dorinta noastra de comunicare este intampinata cu jigniri, aluzii rautacioase si tendentioase. Un indicator in masurarea gradului de absorbtie este dat de maturitatea societatii in ceea ce priveste fondurile comunitare, de care se vorbeste mult dar nu intotdeauna in cunostinta de cauza. Ca atare mai vorbim...peste vreo 10 ani!