Problemele gestionarii fondurilor europene la Ministerul Muncii. Beneficiarii reactioneaza: "pana la primul deadline, rata de acoperire a fondurilor alocate era de 412%"

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Joi, 17 septembrie 2009, 18:56 Economie | EuROfonduri

Captura emisiune Money Channel 09.09.09
Foto: Hotnews
 documente
(17 Sep 2009) PDF, 105KB
Cititorii HotNews.ro au reactionat la comunicatul de presa transmis de Ministerul Muncii si declaratiile facute la The Money Channel, prin care se ofera explicatii legate de prelungirea termenului limita pentru depunerea unor proiecte strategice, pentru obtinerea de fonduri europene. "Interesant este ca pana la data de 31 august ora 16:00, rata de acoperire era de 412% (2,58 miliarde euro), deci deja suficienta si mai mare decat rata de acoperire din cererile de proiecte anterioare", arata un document primit de la cititori.

Ministerul Muncii a publicat pe website-ul oficial al Programului explicatii legate de prelungirea termenului limita pentru depunerea de proiecte strategice in cadrul Programului Operational Sectorial "Dezvoltarea Resurselor Umane", in data de 31 august 2009.

Problema, sesizata in premiera pe blogul eurofonduri.wordpress.com, citat de HotNews.ro a declansat o serie intreaga de reactii si explicatii la nivelul autoritatilor romane si europene.

Dupa expirarea celui de-al doilea termen limita, The Money Channel a organizat o dezbatere in care reprezentantii Ministerului Muncii si reprezentantii sectorului de consultanta au facut o serie de declaratii legate de acest subiect. Vezi emisiunea The Money Channel

Un beneficiar de finantari, care a dorit sa ramana anonim a transmis HotNews.ro un document care aduce mai multe contraargumente la explicatiile furnizate de reprezentantii Autoritatii de resort. Citeste documentul integral- atasat

Cateva idei prezentate in documentul transmis de beneficiar:

  • "Cei de la AMPOSDRU nu au inteles nici acum ca modul in care au procedat nu este corect si nu respecta principiul de tratament egal. Cei 380 care au depus proiectele dupa data de 31 august au avut o saptamana in plus fata de cei care au depus la timp. Trebuie mentionat ca exista posibilitatea ca si cei 1.018 aplicanti (proiecte) care nu au stiut de amanare si au depus pana la ora 16:00, sa doreasca sa aiba sansa de a imbunatati calitatea proiectelor pregatite, in acea saptamana. ..
  • In total s-au depus proiecte in valoare de 3,65 miliarde euro pentru o alocare de 626 milioane euro, adica o rata de acoperire imensa, de 583%. Interesant este ca pana la data de 31 august ora 16:00, rata de acoperire era de 412% (2,58 miliarde euro), deci deja suficienta si mai mare decat rata de acoperire din cererile de proiecte anterioare..."

Documentul ridica si cateva intrebari:

  • "cum se va asigura transparenta si obiectivitatea evaluarii acestor 2.101 proiecte?
  • cine sunt cele 2 firme private subcontractate (ARCHIDATA SI EUROPEAN PROFILES) de care a vorbit Dl Cosmin Meleca, director AMPOSDRU, in cadrul emisiunii televizate, care vor avea responsabilitatea dificila de a selecta practic din 5.849 milioane euro cele 1.171 milioane?
  • Prin ce modalitate se va asigura controlul evaluarii si cine sunt evaluatorii celor 2 firme care vor evalua 2.101 proiecte? Si apoi, cum se poate declara public ca evaluarea va dura 30 de zile in conditiile in care, pentru proiectele de ajutor de stat depuse inca din aprilie anul curent, nu s-a primit nici un rezultat (si probabil mai exista inca proiecte de anul trecut care nu au primit rezultalele evaluarii)?"


Citeste mai multe despre   


















Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1849 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    bataie de joc (Joi, 17 septembrie 2009, 19:33)

    vlad [anonim]

    si daca totusi considerati ca acum e bataia de joc mare stati sa vedeti ce se intampla dupa ce vi se accepta proiectul.

    nici acum nu au ghidul beneficiarului, regulile pentru proiectele contractate se schimba lunar, am depus 3 bibliorafturi pline cu acte (= 1 exemplar) si 500 MB de documente pentru o raportare de cateva mii de euro

    sunt de departe cea mai dezorganizata agentie si nu m-as mira sa nu li se accepte mai departe deconturile pentru ca sunt teribil de incompetenti.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce mintiti dl.Meleca? (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:50)

      licuricea [anonim] i-a raspuns lui vlad

      In data de 09/09/2009 AMPOSDRU a publicat un comunicat de presa privind decizia prelungirii termenelor pentru primirea cererilor de finantare pentru call-urile lansate in 09/05/2009.
      Comunicatul se bate cap in cap cu declaratiile domnului meleca de la The Money Channel.
      Astfel o sa rezum concluziile comunicatului:
      pana la 28 august au fost depuse 190 de proiecte in valoare de 0,4 miliarde Euro;
      pana la 31 august au fost depuse 190+828=1018 proiecte cu o valoare de 2,58 miliarde Euro.
      Conform datelor oferite de AMPOSDRU acesta suma de 2,58 miliarde de Euro reprezenta 412,8% din suma alocata!Astfel, nu se justifica acordarea inca a unui termen de prelungire pentru depunerea proiectelor!
      Continuam explicatia si admitem, conform declaratiilor din comunicatul de presa, ca rata de absortie este de 30% din proiectele depuse,iar rationamentul conduce la urmatorul rezultat: 30% din 2,58 miliarde reprezinta 0,77 miliarde de Euro care acopera suma alocata pentru aceste apeluri de proiecte respectiv 0,62 miliarde de Euro.
      Concluzia este ca termenul nu mai trebuia amanat!
      Iar concluzia isca o 3 intrebari: care este adevaratul motiv ascuns pentru care a fost prelungit termenul de depunere a cererilor de finantare, iar evaluarea numai se face dupa regula "primul venit, primul servit"? Cate proiecte depuse dupa termenul de 31 august 2009 vor fi selectate?Cate firme care castiga sunt contributori neti la bugetele PSD si PDL?
    • 0 (0 voturi)    
      Balaioara si jonglatul cu prea multe mingi (Duminică, 20 septembrie 2009, 19:27)

      autor colectiv [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Mare artista de circ, Balaioara era nevoita sa jongleze cu mai multe mingi decat era ea obisnuita. Avea sute de mingi din toate culorile politice si nu trebuia sa scape niciuna, ca doar s-a laudat ca face fata. Dilema ei era una tragi-comica conform zicalei “Ce isi face omul cu mana lui lucru manual se numeste” (dar se poate extrapola si la scroafe parvenite care traiesc in copac si zboara dupa varza de Bruxelles). Pe de-o parte, Balaioara se tot saturase sa-si ia mingi prin toate partile, de la toti nenorocitii care o albisera si mai mult de cat se facea ea cu bidineaua. Pe de alta parte, era inamorata pana peste cap de FFFratila, si isi dorea sa-l impresioneze si mai tare cu abilitatile ei de managerita de circ. Ce e drept a reusit sa-l impresioneze pana la lacrimi, astfel incat, suflet sensibil de revolutionar cu acte si teren, acesta i-a dedicat o poezie de “amor avec malade et obligation”. Cum doreste Balaioara/Mult succes in viitor/Asa isi dorea Fratila/S-o scoata din dormitor: “Balaioara, Balaioara,/ Cu codita galbioara/ Cand prind a te dezbraca,/ N-am de ce ma bucura,/ Caci incep a lacrima,/Si a ma infiora”.
      In fine, marea spaima a Balaioarei era proba trapezului. Desi se dadea ea mare trapezista, ii era teama ca intr-o zi nimeni nu o va mai prinde din zborul gratios (paradoxal, nu?) sau, mai rau, cineva ii va sustrage plasa de siguranta. Existau deja multe semne ca orataniile ei credincioase se imprastiasera care incotro sa-si pazeasca curu mai bine. Cand se ivea ocazia, Balaioara le intreba cu calm, ca de obicei: “Taraturilor, va faceti ca ploua? Ma lasati la greu? Dupa cat v-am ajutat si cate am facut EU pentru voi? Dupa cate sacrificii am facut pt tara asta in care va permit sa respirati...Aveti noroc ca nu va dau afara din tara....” Orataniile, cu gandurile impanzite de injuraturi de birjar, se uitau in jos, spasite, si scoteau pe gura numai baliverne: “Balaioara io sunt cu tine pana la moarte si dincolo!” Alta: “Eu sunt cea mai fidela!”.
    • 0 (0 voturi)    
      Balaioara si jonglatul cu prea multe mingi 2 (Duminică, 20 septembrie 2009, 19:31)

      autor colectiv [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Alta: “Da-le dracu pe astea doua! Eu imi dau si viata pt tine Balaioara!”
      Balaioara le spuse cu drag: „Bine spurcatelor, atunci va scot din toate proiectele si va dau la salariu praful de pe toba, cum au restul de-i tin pe aici sa-mi bat joc de ei! Si atunci sa vad care sunteti cu adevarat fidele… Daca nu va convine, treceti in locul meu orataniilor! Si-asa mie nu mi-au dat FFFratila si Mare An nici urma de stimulent de cand s-au instalat la Munca. Pe cand eu, v-am dat voua cat am putut, am luat de la restul prostilor si v-am dat sa va duceti cu sacul la bancomat! Si asta in afara de proiectele in care v-am bagat…Apropo, anul acesta v-ati luat adio de la vizitat muzee de toale pe meleaguri straine. E criza!”
      Intr-adevar era criza. Criza de nervi in capul trezit la realitate al Balaioarei. Orataniile se gandeau deja cum sa-i faca „cadouri” mai de seama. Urania se gandise sa-i faca cadou o bucata de meteorit de 2 tone, sa o invite la un picnic pe marginea unei prapastii, si sa-i faca vant (fiind canicula). Ce dracu daca nu a stiut sa zboare la momentul potrivit, e timpul sa invete odata!
      Alta, numita Brunetica, se gandise la cel mai frumos cadou. Sa-l resusciteze pe Fratila Fat Frumos care zacea intr-o balega la marginea padurii (prietenii stiu de ce!) ca sa-i bage mintile in cap Balaioarei. Il impacheta cu funda si-l trimise prin posta lu’ Balaioara. Balaioara cand il vazu dadu sa-l pupe, dar avu o retinere odorifica. FFF intreba uimit: „Ce e, put?” Balaioara: „Nu mai rau ca de obicei”. Si se pupara ca-n filmele horror. In sfarsit Balaioarei ii venise inima la loc. FFF era iar pe pozitii sa ia suturi in dos in locul ei. El o asigura: „Balaioaro, de-acum tu stai in spatele meu ascunsa ca pacalesc eu dobitoacele din padure. Si du-te si cauta-te la cap daca stai rau cu nervii!”. Balaioara: „Bine FFF. Dar risc cam mult, caci, la o adica, pe mine o sa cada totul!” FFF:„Lasa Bala', ca te scap eu. In cel mai rau caz cade Mare An.
    • 0 (0 voturi)    
      Basm:Balaioara si varza de Bruxelles 1 (Marţi, 22 septembrie 2009, 17:11)

      pamflet autor colectiv [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Balaioara, fetita hapsana si calculata cum ne-am obisnuit, stie sa iasa din buclucuri. La necaz, ea stie ca trebuie sa se preteze la ORICE numai sa-si salveze pielea, sa curga malaiul si sa-si pastreze locul fruntas (care e mai presus de orice). Cineva sus-pus ii spusese la un moment dat „Balaioara tu esti doar implicata, precum gaina. Ea doar face oua. Porcul pe de alta parte, este dedicat total. El isi ofera carnea si pielea de pe el. Eu am nevoie de porci, nu de gaini!”. De atunci Balaioara era precum scroafa in copac: si parvenita si dedicata. Dar sa nu ne piedem cu vorba. Cand Balaioara simte respiratia fierbinte a DNA in ceafa-i groasa -de dedicata ce este – sau cand i se anunta controale de la diversi da fuguta la varza de Bruxelles. Inainte de toate se pregateste. Isi ia sacii de malai, capatati de la ultimele contracte, se intoleste cat sa-si acopere obrazul gros si se parfumeaza. Apoi, se spoieste cat sa nu se mai vada negreala de sub ochi de la atatea nopti pierdute in negocieri nocturne pe la diverse institutii de control. In final, isi ia mutra de „fetita” cuminte si ascultatoare si isi ia zborul (paradoxal, nu?) spre varza de Bruxelles. Dar ea isi alege foarte bine zilele pe care le petrece la aceasta varza de Bruxelles. Trebuie sa fie zile importante, unde sa-si maximizeze contributia si sprijinul generos, si unde sa rezolve mai multe probleme, pe mai multe planuri.Ca doar e criza, iar zborurile sunt mai rare, foarte rare. Binenteles, in acele cateva zile ea adopta strategia „low profile” sau „camuflajul” (desi e mai greu sa treci neobservata cand ai asa un gabarit). In nici un caz nu trebuie sa o vada careva din patria mult iubita la vreo cina in vreun separeu, la care nu ar avea ce sa caute, stabilita in prealabil prin folosirea cartelei telefonice de Bruxelles. Dehh!!!S-ar face legaturi si deductii periculoase pentru imaginea ei de primadona iubitoare de neam si patrie. Oare se prostitueaza ea gratis pe la usile europene? Nici gand.
      • 0 (0 voturi)    
        Basm:Balaioara si varza de Bruxelles 2 (Joi, 22 octombrie 2009, 16:59)

        autor colectiv [anonim] i-a raspuns lui pamflet autor colectiv

        Aceasta Evita (a se citi fara E, ca E-urile sunt cancerigene) autohtona nu cunoaste cuvantul „gratis”. Este foarte generoasa, arunca cu bani de la balcon, dar nu la cei saraci si nici la cei care au nevoie si sunt cinstiti. Nu. Ea arunca la cine trebuie. Si are tinta. Iar „cine trebuie” are grija sa imparta totul cu aceasta dedicata pur sange. Ca doar dedicarea se plateste (you digg?). Cand se impute treaba, ca de kktul pute (se simte pana la Guvern) varza de Bruxelles este remediul. Dar varza de Bruxelles costa: are costuri si iar costuri. Iar Balaioara trebuie sa ofere ca sa primeasca. Iar hora nu trebuie sa se schimbe prea mult, un om nou pe ici pe acolo, dat atat. Feti precum Fat Frumos Fratila, Mare An si altii care s-au perindat inaintea lor (PP, BIN laDEn) trebuie tinuti in ceata de Balaioara. Ca doar nu trebuie sa afle ei aranjamentele pus la punct prin terte persoane le ceas de seara pe plantatii de varza. Fetii trebuie invatati cu firimiturile caci ei vin si pleaca, dar Balaioara ramane sa culeaga malaiul scurs de la pestii cei mari, pentru care s-a prostituat (ani la rand) in fel si chip, si moral si fizic si financiar… si nu in ultimul rand…familial (vezi Fat Frumos Elen, intermediar, spalator si plasator de malai in afara; nume de scena:”sotul”).
  • 0 (0 voturi)    
    Cine este nasul...dl Meleca? (Joi, 17 septembrie 2009, 22:51)

    Un oarecare [anonim]

    Oare se stie ca nasul dl dir. Meleca nu este altul decat fostul ministru al muncii (PDL) dl. Gheorghe Barbu, actual mare mahar in parlament? PDL si PSD sunt in coalitie....mai ales la fonduri europene. Oare de ce si-ar scoate ochii reciproc si nu s-ar pupa pe portofele?
  • 0 (0 voturi)    
    de ce sa bate PSD si PDL pe proiecte AMPOSDRU (Joi, 17 septembrie 2009, 23:07)

    Un alt haiduc precum Pintea [anonim]

    Am ciiti de pile la proiecte. Este perfect verosimil. M-am intrebat, insa, dece asa mare bataie pe niste proiecte in care dai mai multi bani decat primesti? Este simplu, am dedus eu (este doar o teorie, una a conspiratiei).! Pentru simplul motiv ca proiectele POSDRU faciliteaza o serie de finantari pentru campanii de informare, publicitate, constientizare. Acestea sunt aproape obligatorii in cadrul acestor proiecte. Bun, si ce daca, vor intreba diverisi.... Foarte simplu, cine are gestiunea POSDRU? Ministerul Muinciii! Cu alte cuvinte PSD. Ce inseamna pentru un partid in campanie o gramada de bani pentru campanii de informare/publicitate? Inseamna o gramada de bani pentru campanie electorala pe banii UE! Oare cum este posibil sa renunti la asa ceva, mai ales cand esti la putere? Mai este nevoie de vreun comentariu? Eu cred ca nu. Sunt convins ca aceste peste 2000 de proiecte depuse vor fi evaluate la "foc automat", astfel incat sa inceapa inca in luna octombrie, facilitand derularea conferintelor de lansare a proiectelor sau celor regionale de dieseminare a informatiilor, inainte de alegeri. Facem pariu ca asa se va intampla?
  • 0 (0 voturi)    
    Indiferent cat de fura UE nu va face nimic (Joi, 17 septembrie 2009, 23:24)

    Un alt cetatean [anonim]

    Daca UE ne va taia fondurile, vom intra in faliment!!!! Daca intram in faliment, ca stat, UE va fi datoare sa aiba grija de un stat membru (adica de Romania), deoarece asa scrie in Tratat. Pana la ora actuala nu exista la nivel UE nici o procedura de excludere a vreunui stat membru, indiferent de motiv. Prin urmare, ce este mai favorabil pentru UE, sa aplice corectii, adica sa taie sau sa diminueze fonduri, sau sa sustina o tara in faliment? Prin urmare, oricat ar fura PSD, PDL sau altii din fonduri UE, sa nu va asteptati la reactii dramatice din partea Comisiei Europene sau alte foruri UE. Cel mult la un deget aratat a mustrare.... si atat. Asta stiu si guvernantii. De aceea isi permit sa fure chiar atat de "pe fata". Ei stiu ca noi, poporul, suntem prea lasi si mici sa facem ceva.
    UE va inchide ochii (partial) si va trimite doare ceva observatori sa ne ghideze, chipurile, in implementarea fondurilor.
    • 0 (0 voturi)    
      BASM: Balaioara si varza de Bruxelles (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:54)

      Autor colectiv [anonim] i-a raspuns lui Un alt cetatean

      Balaioara, fetita hapsana calculata cum se stie, stie sa iasa din buclucuri.La necaz ea stie ca trebuie sa se preteze la ORICE numai sa-si salveze pielea, sa curga malaiul si sa-sipastreze locul fruntas (care e mai presus de orice).Cineva sus-pus ii spusese la un moment dat „Balaioara tu esti doar implicata, precum gaina.Ea doar face oua.Porcul pe de alta parte, este dedicat total.El isi ofera carnea si pielea de pe el. Eu am nevoie de porci, nu de gaini!”. De atunci Balaioara era precum scroafa in copac: si parvenita si dedicata. Dar sa nu ne piedem cu vorba. Cand Balaioara simte respiratia fierbinte a DNA in ceafa-i groasa de dedicata ce este – sau cand i se anunta controale de la diversi da fuguta la varza de Bruxelles.Inainte de toate se pregateste.Isi ia sacii de malai, capatati de la ultimele contracte, se intoleste cat sa-si acopere obrazul gros si se parfumeaza. Apoi, se spoieste cat sa nu se mai vada negreala de sub ochi de la atatea nopti pierdute in negocieri nocturne pe la diverse institutii de control. In final, isi ia mutra de „fetita” cuminte si ascultatoare si isi ia zborul (paradoxal, nu?) spre a da malai pe varza de Bruxelles.Dar ea isi alege foarte bine zilele pe care le petrece pentru a culege varza de Bruxelles. Trebuie sa fie zile importante, unde sa-si maximizeze contributia si sprijinul generos, si unde sa rezolve mai multe probleme, pe mai multe planuri.Ca doar e criza, iar zborurile sunt mai rare, foarte rare.Binenteles, in acele cateva zile ea adopta strategia „low profile” sau „camuflajul” (desi e mai greu sa treci neobservata cand ai asa un gabarit). In nici un caz nu trebuie sa o vada careva din patria mult iubita la vreo cina in vreun separeu, la care nu ar avea ce sa caute, stabilita in prealabil prin folosirea cartelei telefonice de Bruxelles. Dshh!!!S-ar face legaturi si deductii periculoase pe imaginea ei de primadona iubitoare de neam si tara.
    • 0 (0 voturi)    
      continuarea 2 BASM:Balaioara si varza de Bruxelles (Vineri, 18 septembrie 2009, 18:03)

      autor colectiv [anonim] i-a raspuns lui Un alt cetatean

      Oare se prostitueaza ea gratis pe la usile europene? Nici gand. Aceasta Evita (se citeste fara E, ca E-urile sunt cancerigene) autohtona nu cunoaste cuvantul „gratis”. Este foarte generoasa, arunca cu bani de la balcon, dar nu la cei saraci si nici la cei care au nevoie si sunt cinstiti.Nu. Ea arunca la cine trebuie. Iar „cine trebuie” are grija sa imparta totul cu aceasta dedicata pur sange.Ca doar dedicarea se plateste (you digg?). Cand se impute treaba, ca de kktul pute (se simte pana la Guvern) varza de Bruxelles este remediul.Dar varza de Bruxelles costa:are costuri si iar costuri.Iar Balaioara trebuie sa ofere ca sa primeasca. Iar hora nu trebuie sa se schimbe prea mult, un om nou pe ici pe acolo, doar atat.Feti precum FFFratean Mare An si altii care s-au perindat inaintea lor (PP, BIN laDEn) tinuti in ceata de Balaioara. Ca doar nu trebuie sa afle ei aranjamentele puse la punct prin terte persoane la ceas de seara pe plantatii de varza.Fetii trebuie invatati cu firimiturile caci ei vin si pleaca, dar Balaioara ramane sa culeaga malaiul scurs de la banitele celor mari, pentru care s-a prostituat (ani la rand) in fel si chip, si moral si fizic si financiar… si nu in ultimul rand…familial (vezi Fat Frumos Elen), intermediar, spalator si plasator in afara de malai.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare mai exista vreo sansa? (Joi, 17 septembrie 2009, 23:50)

    Un potential beneficiar [anonim]

    Din cele cititie pe site-uri in ultima vreme ne ingrozim!!! Oare exista posibilitatea ca un beneficiar corect, care scrie bine un proiect, sa il si castige? Daca exista asa multe pile politice sau de natura directa a dir. gen AMPOSDRU, ce sanse mai avem noi restul? Chiat nu exista nimeni in Romania care sa ia vreo masura, astfel incat sa se asigure o evaluare corecta? Propun un forum al tuturor celor care doresc corectitudine in accesarea fondurilor europene.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare mai exista vreo sansa? (Joi, 17 septembrie 2009, 23:50)

    Un potential beneficiar [anonim]

    Din cele cititie pe site-uri in ultima vreme ne ingrozim!!! Oare exista posibilitatea ca un beneficiar corect, care scrie bine un proiect, sa il si castige? Daca exista asa multe pile politice sau de natura directa a dir. gen AMPOSDRU, ce sanse mai avem noi restul? Chiat nu exista nimeni in Romania care sa ia vreo masura, astfel incat sa se asigure o evaluare corecta? Propun un forum al tuturor celor care doresc corectitudine in accesarea fondurilor europene.
    • 0 (0 voturi)    
      hop-tzopa (Miercuri, 23 septembrie 2009, 13:56)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Un potential beneficiar

      Pun pariu ca nici unul dintre proeicte nu va instrui pe cineva in ceva util...


      Si mai pun pariu si ca toate costurile vor fi de 5-6 ori mai mari decat daca s-ar face in regim privat.

      Si al ttreilea pariu: 25% dintre beneficiari vor ajunge la spitalul de boli nervoase dupa 12 luni de "implementare".

      Sfat corect, de om sanatos la cap: stati departe de proiectele europene!

      Nu veti castiga oricum nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    incompetenta crasa (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:08)

    eliana [anonim]

    cu atat incompetenta, coruptie si rea vointa nu avem cum sa absorbim fonduri. cred ca pe POSDRU rata de absorbtie dupa 2 ani este de 1-2%, ceea ce inseamna ca daca nu absorbim restul de 98-99% din banii alocati pentru 2007-2010, ii pierdem.

    consucerea AMPOSDRU (dna Iova, Dl Meleca) trebuie schimbata, sa puna oamanei competenti acolo, nu incompetenti si, pe deasupra, coruptibili si, din cate se spune, corupti.
  • 0 (0 voturi)    
    ABERATII (Vineri, 18 septembrie 2009, 11:13)

    CAP [anonim]

    aplica un "coeficient de succes" dintr'un apel trecut. oricine stie, ca de la un apel la altul, beneficiarii invata sa faca proiecte mai bune.

    cine stia ca va fi prelungit apelul ca sa aiba timp sa pregateasca in cateva zile un proiect de 5 milioane de euro?
    • 0 (0 voturi)    
      "coeficient de succes" auzi bade' (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 14:06)

      kent [anonim] i-a raspuns lui CAP

      Acest "Coeficient de succes" de care se vorbeste are totusi o marja cam mare: de 10 procente, adica intre 20 si 30 %.Dar noi, Beneficiarii, nu mai suntem atat de legati la ochi si de neinformati. Rata de succes nu are cum sa scada, deoarece ne imbunantim proiectele dupa fiecare evaluare pe care o face AM. Deci si acum rata o sa fie de peste 30 la suta.Sau poate ca AM va selecta pe cine trebuie si le va da cu flit la ceilalti Beneficiari tocmai sa se incadreze in rata comunicata.
      Pe ce s-a basat acel domn cand a spus coeficient de succes. Vrem sa vedem date concrete, caci din analiza datele comunicate de AM pe toate liniile de finantare coeficientul de succes este de cel putin 30%. Deci, procentul de 20% a fost introdus special in context sa-si justifice ei actiunea de prelungire a termenului de depunere a cererilor de finantare.
      • 0 (0 voturi)    
        coeficientul minciunii (Miercuri, 23 septembrie 2009, 13:54)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui kent

        Coeficientul de succes este ilegal si extrem de pericuols pentru beneficiar!

        O mare parte din criteriile de evaluare depind de situatia si angajamentele beneficarului, nicidecum de lucruri care sa poata fi gestionate pentru proiect.

        Prin urmare, pentru a castiga, realitatera trebuie sa fie cat mai bine coafata.

        Aceasta se face cu minciunic gogonate.

        Daca nu minti, nu castigi. Pentru ca altii mint si ti-o iau inainte.

        Asa ca va fi o tentatie extraordinara de a minti, pentru a castiga proiectul si implicit si acel coeficient.
  • 0 (0 voturi)    
    AMPOSDRU=incompetenta la ea acasa (Vineri, 18 septembrie 2009, 11:47)

    George [anonim]

    conducerea AMPOSDRU si cei din minister care se ocupa de FSE= banda de hoti si de incompetenti.

    s-au saturat beneficiarii de ei si iata ca au ajuns sa trimita la presa informatii ca autoritatile nu aud problemele pe care le au acestia, iar modul de administrare a FSe frustreaza beneficiarii caci daca nu ai pile nu faci nimic.

    bravo dle Meleca, la emisiunea aceea ati dat niste argumente de adormit copiii, se vede ca ati "castigat" acel post de director prin concurs. logica d-voastra lasa din pacate de dorit, ati fabricat argumente in mare parte lipsite de sens pentru a da posibilitatea unor beneficiari, cunoscuti de d-voastra si de altii de prin minister, sa depuna si ei proiecte, caci poate au fost in vacanta in august si nu au avut saracii timp sa le termine...

    De cei care nu au plecat in vacanta ci au stat sa termine proiectele la timp, pt a respecta deadline-ul nu v-a pasat. jos palaria!

    vai de noi cu astfel de functionari incompetenti.
  • 0 (0 voturi)    
    ne facem ca nu pricepem (Vineri, 18 septembrie 2009, 15:38)

    Iustin [anonim]

    Ce-o fi asa complicat de inteles?!
    Cine trebuie ("baiat destept" dar ocupat!) n-a apucat sa depuna! Si doar nu vreti sa ramana "fara colegi" neicusorule!
    Daca are cineva o esplicatie mai breaza de ce s-a prelungit termenul - desi e acoperit de 5 ori fondul cu cereri - sunt curios sa aud.