2.000 de proiecte contractate, pe programele cu fonduri structurale, din peste 13.000 de proiecte depuse

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Joi, 5 noiembrie 2009, 12:02 Economie | EuROfonduri

Valoarea celor 2.000 de proiecte contractate, pana la data de 31 octombrie 2009, prin programele cu fonduri structurale este de 19,7 miliarde de lei, din care finantarea publica este de aproape 14 miliarde lei. Platile efectuate pentru aceste proiecte se ridica la aproape 2 miliarde de lei, din care numai circa 550 milioane lei reprezinta cheltuieli rambursate, potrivit datelor publicate de Autoritatea pentru Coordonarea Instrumentelor Structurale (ACIS).

Practic, numai aproximativ 2 miliarde de lei au fost atrase efectiv de catre beneficiari, din alocarea totala a UE de 23,6 miliarde lei pentru perioada 2007-2009.

In ultima luna au fost efectuate prefinantari si rambursari de 126 milioane de lei, cele mai multe pe Programul Operational Regional (91 milioane lei) si Programul Dezvoltarea Resurselor Umane (25 milioane lei). Singurul program unde nu au fost efectuate plati este cel de Transport iar programul unde nu au fost efectuate rambursari ci numai prefinantari este Programul Cresterea Competitivitatii Economice.

Mai multe informatii despre situatia fondurilor si proiecte contractate, aici.


Citeste mai multe despre   


















Comentarii alese de moderator

  • rata absrobție (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:24)
    Mihai [anonim]

    Gelu, unul din motivele pentru care rata de absorbție este mică (8,34% actualmente ) este acela că proiectele pe fonduri structurale, spre deosebire de cele preaderare, funcționează pe baza principiului rambursării, cu un avans foarte mic sau inexistent.

    Practic, sunt semnate contracte de finanțare care acoperă în acest moment aproape 60% din alocarea 2007-2009. Ca să crească rata de absorbție trebuie ca cei care beneficiază de contractele respective să cheltuiască banii ( conform legilor în vigoare ) și să depună cerere de rambursare. Numai sumele efectiv rambursate sunt luate în considerare la calculul ratei de absorbție.

    De obicei contractele sunt semnate pe perioade mai mari de 2 ani. Ce rată de absorbție crezi ca are un proiect al cărui contract a fost semnat în dec. 2008, implementarea a început în martie 2009 iar beneficiarul contractului nu a depus încă cerere de rambursare ?

    Mai devreme sau mai târziu o să înceapă toată lumea să depună rambursări. E prea devreme să concluzionăm că rata de absorbție este mică



Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1059 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Minciuni pnl iste (Joi, 5 noiembrie 2009, 12:18)

    vlad [anonim]

    Deficitul de cont curent (exporturi-importuri)a fost, în 2008, de 13% din PIB, iar aducerea ordonată a acestuia la un nivel sustenabil este prioritară în acest moment.
    Economistul-şef al BNR, Valentin Lazea, a arătat, marţi, că România ocupă în prezent o poziţie atipică faţă de celelalte state europene, întrucât problemele macroeconomice sunt "de cu totul altă natură", de exemplu creşterea economică(PIB) a fost anul trecut de 7,9%, rata medie anuală a inflaţiei de 7,85%, iar deficitul bugetar de 5,2% din PIB.
    formula PIB = consum + investiţii + exporturi − importuri
    Astfel PIB poate fi exprimat:
    PIB = consum privat + consumul statului+ investiţii + exporturi nete
    (exporturi nete = exporturi − importuri)
    Prin modificări ale valorii banilor, PIB poate fi "falsificat". Astfel, o modificare de 3% a ratei inflaţiei, duce de asemenea la o creştere cu 3% a PIB. Nota : Inflatia 2008 = 7,85% si PIB= 7,9% deci se anuleaza reciproc .
    PIB 2008(crestere7,9% fata de 2007) = consum privat(credite cu buletinul)+consumul statului(deficit bugetar 5,2% din PIB)+investitii(din imprumuturi la banci cu dobanda medie 14%) +exporturi nete (deficit de cont curent 13% din PIB)
    Deci astea find datele din duduiala lui tariceanu si guzganian nu mai ramane decat o inspaimantatoare gaura la buget .
    tariceanu ne saluta din mers de la monte carlo unde se plimba cu ferari ca destul s-a obosit cu pib-ul
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarat (Joi, 5 noiembrie 2009, 12:34)

      relu [anonim] i-a raspuns lui vlad

      daca mai adaugi ca la pibul de 7,9% constructiile sant 3% si industria numai 1,9% realizam ca toata excrocheria cu imobiliarele care zac acuma in faliment sau abandonate a umflat pibul inutil si a dat o senzatie de crestere economica .deficitul bugetar enorm de 5,2% din pib exrima neputinta pnl in modul cel mai clar. ma intreb de ce aceste lucruri nu sant subiecte de campanie ca sa dea crin niste explicatii savante sau guzganian sa mai pacaleasca niste femei in piata cu exposeurile lui savante asupra cresteri economice in perioada pnl-ista .
    • 0 (0 voturi)    
      Tarinochio (Joi, 5 noiembrie 2009, 12:38)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui vlad

      pai atuni cum era romania cel mai mare producator auto din SE Europei ? ce dreaqul exportam ? defict import export de 13% din PIB pe 2008 inseamna ca ai ajuns de fapt la nivelul din 2005 cu pibul si nu ai nici o crestere economica . plus inflatia de 7,85 ne duce pe minus -7,85 atunci de ce nu spune clar cineva ca asta e situtatia ? Incredibila mistificare la scara nationala . Ce mai fac ziaristi de ce nu isi fac meseria ? de ce nu informeaza corect ? de mintiti mai pnlistilo ?vosganiene ce ai de zis ?
      • +1 (1 vot)    
        Off topic ? :) (Joi, 5 noiembrie 2009, 12:52)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui gelu

        Măi băieți, voi nu cumva ați greșit topicul? Aici este vorba de numărul proiectelor finanțate din fonduri structurale, rata de absorbție, și prefinanțări. Articolul în care se înjură PLN-ul PSD-UL PDL-ul este puțin mai jos :)

        Rata de absorbție nu este strălucită dar se putea și mai rău. Ar fi bine dacă AM-POST ar începe să se miște mai repede.
        • 0 (0 voturi)    
          catre Mihai : (Joi, 5 noiembrie 2009, 14:58)

          gelu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          pai asta e intrebarea daca nu s-a atras aceste fonduri iauzi aicea :Practic, numai aproximativ 2 miliarde de lei au fost atrase efectiv de catre beneficiari, din alocarea totala a UE de 23,6 miliarde lei pentru perioada 2007-2009 . pai deunde duduie economia daca nu s-au luat banii EU ? De la matusa tamara ? de la banci cu 14% ?de la deficit bugetar de 5,2% .Ce crestere economica este asta cu bani imprumutati ? cat timp se vor plati dobanzi pe cresterea asta economica ?de ce nu s-au luat banii UE ? Pai simplu aia trebuie cheltuiti cu grija si se verifica de UE si nu mai merge sa bani mana .mai bine iei de la banci ca nu le pasa cum cheltuiesti banii .Statul plateste .manglitori .Dute pe alt site mihaita .
          daca lasa lumea sa cumprere masini second hand deficitul import export era mai mic ,romani erau mai putin datori si masinile erau tot alea .O masina venita cu TUV din germania este buna sa circule in romania .dar tariceanu presedintele asociatiei importatorilor auto si primministru a vrut sa vanda masinile lui . cu legea in mana si-a facut vad comercial .o masina care in 2008 costa 15000 euro acum o da cu 9000 ,Vezi ce adaus nesimtit aveau ?
          • 0 (0 voturi)    
            rata absrobție (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:24)

            Mihai [anonim] i-a raspuns lui gelu

            Gelu, unul din motivele pentru care rata de absorbție este mică (8,34% actualmente ) este acela că proiectele pe fonduri structurale, spre deosebire de cele preaderare, funcționează pe baza principiului rambursării, cu un avans foarte mic sau inexistent.

            Practic, sunt semnate contracte de finanțare care acoperă în acest moment aproape 60% din alocarea 2007-2009. Ca să crească rata de absorbție trebuie ca cei care beneficiază de contractele respective să cheltuiască banii ( conform legilor în vigoare ) și să depună cerere de rambursare. Numai sumele efectiv rambursate sunt luate în considerare la calculul ratei de absorbție.

            De obicei contractele sunt semnate pe perioade mai mari de 2 ani. Ce rată de absorbție crezi ca are un proiect al cărui contract a fost semnat în dec. 2008, implementarea a început în martie 2009 iar beneficiarul contractului nu a depus încă cerere de rambursare ?

            Mai devreme sau mai târziu o să înceapă toată lumea să depună rambursări. E prea devreme să concluzionăm că rata de absorbție este mică
            • 0 (0 voturi)    
              Pe langa (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:56)

              Gelu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

              deci daca este cum spui tu cei 8.34% sant pentru 2007-2009 .tot e putin
              si de fapt totul se intinde pana in 2011 ???!!!
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu publicati tot (Joi, 5 noiembrie 2009, 12:50)

    abeba [anonim]

    1. Cate apeluri de proiecte au fost lansate
    2. Cum s-au depus proiecte pe fondul pentru Piscicultura in feb-martie si nu s-a primit raspuns nici acum
    3. Cum componenta de finantare proiecte IT nu a fost lansata anul asta DELOC! - POS 331
    4. Cum FEADR are 2 sesiuni de depunere pentru privati de 3 saptamani fiecare si tot anul se doarme in front!
    5. Cum nu s-a respectat niciun calendar de lansare
    6. Cum beneficiciarii sunt obligati sa raspunda in 5 zile la orice solicitare, iar autoritatile de management nu ai termene impuse de lege pentru un raspuns
    7. Cum s-a blocat schema de minimis pentru ca are conditii discriminatorii.
    Cam asa arata pe scurt desfasurarea fondurilor europene in ROMANICA: Autoritati incompetente sa gestioneze banii europeni!!
    • 0 (0 voturi)    
      Ai... (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:21)

      nel [anonim] i-a raspuns lui abeba

      Ai foarte mare dreptate...
      • 0 (0 voturi)    
        da (Luni, 9 noiembrie 2009, 10:45)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui nel

        amaratul nici nu a spus tot...
  • 0 (0 voturi)    
    Ia uite aici cum stam exact!!! (Joi, 5 noiembrie 2009, 12:54)

    florin [anonim]

    http://www.comunicatemedia.ro/detalii_comunicat.php?id=30231
  • 0 (0 voturi)    
    Totusi (Luni, 9 noiembrie 2009, 10:44)

    Dedalus [anonim]

    In rapoartarile astea se aduna mere cu pere:

    a) plata catre uh beneficari privat inseamna interventie in piata, in timp ce plata catre o autoritate publica inseamana finantarea infrastructurii publice

    E ca si cum aduni km de drum cu kilograme de prune si-ti rezulta un numar de parlamentari...

    b) Adunarea banilor platiti pentru asistenta tehnica la POS-uri + POR cu banii pe prifinantari si cu cei pe rambursari insamana adunrea unor sume cu destiantie fundamental diferita.

    Mai mult, capacitatea de absorbite inseamana pregatirea administratiei de a gestiona o anumita suma - prin urmare e un agregat de factori de evaluare, in timp ce absorbitia e definita ca o rata (viteza a circulatriei banilor pe unitatea de timp), de patru tipuri:
    a) alocare (prezenta in bugetul priogramelor abrobate la Bruxelles)
    b) angajate (adica suma contributiilor la documentatii de finantare pentru care s-a semnat contractul)
    c) angajate pe contracte ale beneficiarilor cu terti (de servicii, bunuri si lucrari).
    d) cheltuite (pentru care s-a aprobat cererea de plata/rambursare sau cerrea de prefinantare )

    Pentru o viziune clara asupra evolutiei si perspectivelor, se poate scoate din aceasta calculatie suma aferenta asistentei tehnice la gestionarea programelor operationale, care este cam de 10% din valoarea contributiei UE la programul respectiv.

    Se adauga la asta asa-numit-ul "net cash flow", care nu are nici o legatura cu tampenia aia de "cat dam la UE si cat luam de la UE" - reprezinta de fapt suma neta (cu semn!) a transferurilior de bani peste grantitele interne ale UE in executarea proeictelor contractate intr-un stat dat (RO).

    Pentru sectorul privat, analiza include comparatia cu valaorea contractelor din domeniu, precum s procentul de interventie calculat fata de cifra de afaceri neta din domeniul respectiv.

    Cam asa arata o analiza normala. Ce da presa distorsioneaza ingrozitor, nu are nici o relevanta pentru impactul finantarii UE asupra economiei Ro.