MFP: Romania va plati la bugetul UE 39 miliarde lei in perioada 2007-2013

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2010, 12:57 Economie | EuROfonduri

Romania va achita la bugetul Uniunii Europene 38,99 miliarde lei in perioada 2007-2013 si ar urma sa incaseze 153,66 miliarde lei (38,2 miliarde euro), a anuntat miercuri Ministerul Finantelor Publice (MFP). Reactia ministerului vine dupa publicarea in Ziarul Financiar a articolului – Miliardele de euro trec pe langa noi. Am varsat la bugetul Uniunii de doua ori mai multi bani decat am incasat.

"Pentru anul 2010 se estimeaza o contributie a Romaniei la bugetul UE in valoare de 5,92 miliarde lei", se mai arata in comunicat.

Totodata, ministerul precizeaza ca termenul limita pana la care se pot cheltui sumele alocate pentru perioada de programare 2007- 2013 din instrumente structurale este 31 decembrie 2015.

"Prin urmare, din punct de vedere al instrumentelor structurale, Romania nu a pierdut niciun euro din alocarile de fonduri UE si, conform estimarilor facute pe baza contractelor de finantare semnate cu beneficiarii, nu exista risc de dezangajare automata nici in 2010", se mai arata in comunicatul MFP.


Citeste mai multe despre   


















Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1197 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Principiu de contabilitate (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 13:05)

    Wasile [utilizator]

    UN principiu al contabilității spune să numeri întotdeauna cheltuielile și să nu socotești niciodată veniturile incerte.

    MFP-ul face exact inversul principiului: dacă suntem cuminți, putem primi aproape toți banii înapoi de la UE. Dar singurul lucru sigur este că îi vom da!

    Asta cu "avem timp până în 2016 să cheltuim fondurile structurale" este praf în ochi pentru ascunderea lipsei de efort pentru perioada 2007 - 2010. Dacă nu s-a făcut nimic până acum, ce garanții am eu, ca cetățean, că se va face ceva de acum înainte?

    În altă dezordine de idei, ca să joc rolul de avocat al diavolului, în ritmul curent aderarea la UE este o pagubă pentru Românica: mai mult cheltuim decât primim :)
    • -2 (2 voturi)    
      da, dar (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 13:39)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      Ai dreptate in ce zici in prima parte dar ca sa ai dreptate si in a doua ar trebui sa ai dovezi. Ar trebui sa poti arata ca pana in acest moment Romania a dat mai mult decat a primit.

      Ori asta nu vei putea face.
      • 0 (0 voturi)    
        Crezi tu? (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 13:46)

        Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

        Sunt cifre oficiale venite chiar de la UE care spun asta. Orice alte dovezi sunt de prisos.
        Romania da mai mult decat primeste! Nu e o gluma, e crudul adevar.
    • +3 (3 voturi)    
      si da si nu (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 13:45)

      cosmo [anonim] i-a raspuns lui Wasile

      beneficiile nu se masoara mereu in bani, vroiai sa cersesti si acum pentru vize pe la ambasade si alte chestii d-astea? daca nu eram in UE asa ar fi fost!
      ca nu stim sa luam bani de la UE e problema noastra...
  • -1 (1 vot)    
    avem (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 13:34)

    sosos [anonim]

    Mai tineti minte reclamele la CEC, si toate toc-shourile de 2 lei de la televizor, in care toti faceau tot felul de calcule, ca avem de cheltuit o medie de aprox. 8mil de euro/zi, si nu stim ce sa facem cu atatia bani....... ??? ce gargara.......
  • +1 (1 vot)    
    Sa nu ne facem iluzii, dar sa speram (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 13:52)

    Rhadoo [utilizator]

    Deci, sa ne fie clar, din banii europeni nu se poate fura. Iar cum guvernantii si administratiile locale sunt alcatuite din bande de hoti, absorbtia e ingreunata pentru ca ei n-au nici un interes. Aduceti-va aminte in ce rahat s-au bagat bulgarii cand au incercat sa fure din ele si i-au prins.
    Sa ne fie rusine, de banii astia toate satele ar trebui sa aiba utilitati si drumuri decente, ca sa nu mai zic ca o parte se pot indrepta spre infrastructura, spitale si invatamant.
    Guvernul are obligatia morala de a garanta macar absorbtia a 50% din fondurile pe anul acesta. Daca nu, demisia si la revedere. Ne-am saturat de lenesi si incompetenti in functii inalte. Vrem si altceva.
  • -1 (1 vot)    
    MFP spune exact ce spune ZF (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 13:58)

    Soros [anonim]

    Eu am citit si articolul ZF si comunicatul lui Vladescu/Gheorghe/Bitman si nu am gasit nicio inadvertenta sau precizare care sa rastoarne articolul. Voi, cei de la Hotnews, de ce dati comunicatele aiuristice ale MFP? Sunteti portavocea lui Vladescu?