Lazea, BNR: Prea multe proiecte europene sunt "la comanda", ca sa iasa la numar

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 18 octombrie 2010, 16:38 Economie | EuROfonduri

Valentin Lazea
Foto: Hotnews
“Diferenţa dintre proiectele pentru care s-a semnat un contract si cele efectiv plătite este prea mare, unele dintre proiecte fiind probabil făcute doar ca să iasă la număr", a declarat luni economistul sef al BNR, Valentin Lazea. El a adaugat ca o parte dintre proiecte nu sunt bancabile, ci sunt probabil făcute "la comandă". Potrivit demnitarului BNR  fondurile europene disponibile pentru România se ridică la 8,7 miliarde de euro în perioada 2007-2010, existând proiecte pentru 76% din valoare.

"Între 2007 şi 2010 s-ar putea atrage 8,7 miliarde euro. Din această sumă, 76% este acoperită de proiecte existente, 64% din totalul mare sunt contracte semnate, dar numai pentru 12% sunt bani efectiv plătiţi.

"Înseamnă că sunt proiecte făcute la comandă, multe din ele nebancabile, doar ca să iasă la număr, de către diverse entităţi, inclusiv de către IMM-uri, cu consultanţi mai mult sau mai puţin calificaţi", a explicat Lazea.


Citeste mai multe despre   















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1251 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Proiecte europene la comanda (Luni, 18 octombrie 2010, 16:54)

    Razvan_M [utilizator]

    Cunosc cazul unui om care a facut acum vreo 2 ani un dosar de finantare pt. realizarea unei ferme.
    Dosarul a fost realizat de un om cu experienta in domeniu, insa nedoritor in a da spagi. Prin urmare, de fiecare data cand s-au distribuit banii a fost printre primii SUB LINIE.
    Anul acesta s-au schimbat regulile si trebuie sa regandeasca proiectul. Cam asta este realitatea la Romania.
  • -1 (1 vot)    
    asta mai lipsea..... (Luni, 18 octombrie 2010, 17:05)

    lili [anonim]

    daca se confirma afirmatiile Dlui Lazea si nu am motive sa cred ca nu sunt corecte, vai de aderarea Romaniei.... bilantul aderarii dpdv al absorbtiei de fonduri europene va fi o pata urata pe imaginea Romaniei si dincolo de asta va arata incompetenta ce domneste in administratia din Romania la toate nivelele, de sus pana jos.....si nici o speranta de mai bine , de schimbare............
  • 0 (0 voturi)    
    Le cam confunda si dl. Lazea (Luni, 18 octombrie 2010, 17:25)

    elena [anonim]

    ... ca multi altii. Fondurile structurale se caracterizeaza tocmai prin faptul ca beneficiarul cheltuie din banii lui si cere rambursarea cheltuielilor efectuate (ceea ce face sa existe un decalaj intre momentul semnarii contractului de finantare si momentul efectuarii primei plati de catre Autoritatea de Management a programului respectiv - cel putin sase luni de la inceperea proiectului, la care se mai adauga si prea multele luni de verificare si aprobare a rambursarii). Dinsul era obisnuit cu Phare unde, dupa semnarea contractului, ti se vira in cont avansul de 80% din valoarea proiectului (acolo era usor sa ai plati de valoare mare imediat dupa semnarea contractului).

    In afara de asta, filozofia acestor fonduri nerambursabile este sa finanteze proiecte nebancabile (adica proiecte care nu pot fi finantate pe alte cai, inclusiv credit bancar). Din pacate, autoritatile contractante nu s-au gindit la acest aspect atunci cind s-au apucat de treaba si nu au negociat cu bancile metode prin care aceste proiecte, chiar nebancabile, sa obtina credit pentru acoperirea contributiei proprii si pentru plata in avans a sumelor necesare pina la momentul rambursarii lor.
  • 0 (0 voturi)    
    asta e pe dinafara.... (Luni, 18 octombrie 2010, 18:12)

    TUDOR [anonim]

    nu inteleg cum de pot aparea asemenea afirmatii, mai ales de la un reprezentant al BCR...cum sa fie facute proiecte le comanda??????.....contribuie oare un astfel de proiect la atragerea de fonduri???...pe de alta parte d-le de la BCR, sti cumva ca liniile de finantare destinate IMM-urilor sunt suprasolicitate????...sti cumva ca pe POS CCE s-au terminat deja banii alocati pana in 2012???...nu sti, evident, ca altfel n-ai mai debita prostii
    ...si inca ceva...redactorul care a scris articolul intra in aceeasi categorie: ignorant, neinformat, total neprofesionist si fara minim de decenta!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      BNR (Luni, 18 octombrie 2010, 23:21)

      vasilica t. gigel [anonim] i-a raspuns lui TUDOR

      Dl. e reprezentant BNR, nu BCR, daca nu te superi.
      cu alte cuvinte, Tudore, te cam incadrezi la categoriile alea... asta daca nu cumva pur si simplu ai tastat gresit
  • 0 (0 voturi)    
    pareri despre ce nu pricepem (Luni, 18 octombrie 2010, 23:41)

    natalia [anonim]

    Unde gasiti asa inteligenti si atotcunoscatori?Ce stie economistul sef al BNR despre legislatie europeana,despre fonduri europene?ce inseamna nebancabile? Bancile sunt stat in stat de parca nu ele trebuie sa se adapteze cerintelor economice ale Romaniei si ale Comunitatii Europene.De ce continuati sa ne injositi publicand asemenea declaratii TIMPITE ,sa faca acest inteligent proiect si sa-l faca si BANCABIL.Eu personal m-am saturat de toate declaratiile legate de neaccesarea fondurilor europene .As vrea sa stiu si eu la care axe se refera,dar pun pariu ca nu stie nici macar ce e aia o axa
    • 0 (0 voturi)    
      FOARTE REALA DECLARATIA (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:11)

      DRAGOS [anonim] i-a raspuns lui natalia

      nu este nimic tampit in aceasta declaratie... asta este realitatea. sunt proiecte foarte frumoase pe hartie dar nebancabile. va dau exemple din agricultura: tanar fermier pana in 40 ani, pregatire profesionala in electronica, firma noua, infiintata in 2010, fara garantii reale imobiliare si fara lichiditati in conturi solicita un grant de 800000 euro pentru o investitie in ferme de vaci cu lapte de 1,6 milioane de euro. daca ati fi banca cum ati privi acest proiect? aici s-a ajuns atunci cand spaga a fost solicitata la selectarea proiectelor, in baza unor criterii total nerealiste rupte de capacitatea de cofinantare a beneficiarilor.
      • 0 (0 voturi)    
        lucrezi cumva in banca?? (Marţi, 19 octombrie 2010, 16:00)

        mar [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS

        daca citeai atent ghidul solicitantului, dl. respectiv/tanar care vrea sa munceasca nu sa stea cu mana intinsa, pana la finalizarea proiectului tb sa faca un curs de specialitatea, altfel returna banii.
        In al doiea rand, omul poate vede necesitatea de a angaja personal calificat , medic veterinar si ingrijitori.
        In al treilea rand, daca ar exista o dorinta de creditare a investitiilor in Romania si nu o plasare a banilor in titluri de stat, s-ar acorda gir si start-uprilor mai ales ca pe doua masuri sunt conditii de eligibilitate si de punctaj suplimentar, inclusiv pe AXA 1, M121. De ce? ptr. ca se merge pe ideea ca tb reanoita forta de munca si trecut la pensi fermierii in varsta si face parte din PAC.
        Daca as fi bancher in primul rand l-as felicita, in sensul ca "uite domnule unu care este tanar si vrea sa stea la "coada vacii" in loc sa bata barurile sau sa lucreze la stat, sau si mai rau sa plece din Romania" .
        Si nu in ultimul rand a creste vaci de lapte, este similar cu a lucra la forja. Vaca de lapte nu are sarbatoare legala sau zi libera, ea are un program strict de hrana muls. Nu-l respecti adio productie si animal.
        Asta este cu voi bancherii, munca din agricultura pute, dar din pacate importurile de alimente greveaza balanta de plati. Iar Romania din exportator a ajuns importator de produse agricole in conditiile in care suntem pe locul 7 in UE ca suprafata arabila.
        Si inca ceva dpdv macroeconomic, activitatea agricola genereaza alte activitati atat in amonte cat si in aval si mai sustine si o serie de ramuri industriale nonagricole. Asta este dl. ghinion de nesansa cu unii ca voi, vom rata fondurile postaderare pentru ca aveti un mod simplist de avede lucrurile si antieconomic. S-au credite imobilare intr-o veselie dar nu s-au finantat activitati productive. Acum stati cu bula de beton in brate!!!