Zece investigatii coordonate de ActiveWatch-AMP cu sprijin PHARE

Ancheta fonduri europene (1): Doua centre transfrontaliere finantate cu peste 840.000 de euro au ramas doar vile la dispozitia Consiliului Judetean Galati

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Luni, 1 noiembrie 2010, 13:35 Economie | EuROfonduri

Vila protocol - proiect transfrontalier
Foto: www.afaceripublice.ro
Vila de la Zatun ar trebui sa fie un „Centru integrat de promovare si dezvoltare economica transfrontaliera” (475.000 euro investiti), in timp ce vila de la Vladesti ar trebui sa fie un „Centru transfrontalier de protectia mediului” (368.970 euro). Din pacate, la un an de la inaugurare, cele doua centre transfrontaliere au ramas, de facto, ceea ce au fost si pana acum: doua locatii in circuitul inchis al CJ Galati, arata o ancheta realizata in cadrul proiectului Transparenta fondurilor europene in Romania 2010, derulat de ActiveWatch-Agentia de Monitorizare a Presei si finantat prin Programul PHARE.

Se ridica serioase intrebari asupra modului in care atat sumele provenind din fonduri europene, cat si banii de la bugetul judetean au fost gestionati in aceste doua proiecte, mai arata articolul citat.

Prima investigatie din seria de zece articole realizate in cadrul proiectului mentionat analizeaza modul in care fostele vile de protocol de la Vladesti si Zatun, mostenite de CJ Galati de la PCR au "inghitit 844.000 euro din fondurile europene si din bugetul judetean" si "sunt inca departe de a-si gasi destinul transfrontalier harazit prin proiectele intocmite in cadrul Programului de Vecinatate Romania - R.Moldova 2004 - 2006 (Phare CBC 2005)."

Citeste articolul integral aici.

Investigatiile vor fi publicate integral sub forma unui serial pe portalul www.afaceripublice.ro si vor fi preluate in timp real de HotNews.ro & EurActiv.ro.



Citeste mai multe despre   



















[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2849 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Bani ca banii.... (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:46)

    ddanescu [utilizator]

    ... dar ce arhitectura frumoasa... cat bun gust... ce linii fine... cata subtilitate...

    UE trebuia sa refuze proiectul simplu pe motiv de oripilatie :-)
    • +3 (3 voturi)    
      intr-adevar (Luni, 1 noiembrie 2010, 14:24)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      Cine naiba o fi fost proiectantul (probabil abuzat repetat in copilarie) care a avut un cosmar pe care l-a transpus in realitate, prin magaoaia aia urata?
      Si nici nu-i singura! Vreau sa spun ca se umple tzara de ele!
      Oamenii astia nu mai au simtul echilibrului? N-au invatat despre "numarul de aur"? N-au dat o proba de "calitati artistice" la admiterea in facultate?
      Bleahhhhh....!
      • +2 (2 voturi)    
        ..? (Luni, 1 noiembrie 2010, 16:12)

        gici [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Bine ca nu sunt rufe puse la uscat :)
  • +1 (3 voturi)    
    cam ce culoare/ (Luni, 1 noiembrie 2010, 15:12)

    bula [anonim]

    politica are CJ Galati? gresesc sau e fieful lui Dan Nica PSD???
    • +4 (4 voturi)    
      culoare .... (Luni, 1 noiembrie 2010, 15:22)

      leynad [utilizator] i-a raspuns lui bula

      De ce ma rog,nu putem numi Galatiul fieful lui Mircea Toader de la PDL, de exemplu? sau al altor trepadusi de diferite culori politice.
      • +1 (1 vot)    
        eu am intrebat specific!! (Luni, 1 noiembrie 2010, 18:36)

        bula [anonim] i-a raspuns lui leynad

        despre Consiliul Judetean!! are un presedinte, o majoritate in Consiliu etc. Acest CJ este proprietarul "vilelor" . E clara intrebarea???
  • +1 (1 vot)    
    ancheta (Luni, 1 noiembrie 2010, 15:53)

    gaga [anonim]

    ce s-a renovat de 844.000 Euro? ca din articol se intelege ca existau 2 foste vile pcr, intrate in proprietatea CJ Galati si care au fost renovate pt a fi transformate in centre de promovare transfrontaliera. Probabil ca de banii respectivi s-au mai desfasurat si alte activitati pentru ca altfel, dincolo de aspectul evident horror al constructiei din poza, nu se poate justifica cheltuirea a 800.000 Euro doar pe renovari. Sau daca intra DNA pe fir s-ar gasi si explicatia!
  • +1 (1 vot)    
    lasa mah..., (Luni, 1 noiembrie 2010, 16:26)

    marius [anonim]

    ca macar cativa parliti tot tre' sa fi mancat si ei ceva din banii aia..., nu zic sa nu-i arda pa scroafile alea de au manipulat, da' daca-i loveste si pa amaratii care au tras la ridicarea surilor, atunci justitia ii dageaba....
  • 0 (0 voturi)    
    Hai, bai, mai terminati cu rautacismele... (Marţi, 2 noiembrie 2010, 20:39)

    Galateanu' [anonim]

    Cum nu e centru transfrontalier???
    Pai Vladestii sunt la doi pasi de PTF Oancea, si sa vedeti voi ce de fetite transfrontaliere participa la chermezele de weekend ale bashtanilor locali...
    Invidiosilor!