Comisarul european pentru buget: Problemele Romaniei nu sunt exceptionale/ Leonard Orban: Nu este exclusa o reducere a fondurilor UE dupa 2014

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Joi, 2 decembrie 2010, 11:09 Economie | EuROfonduri

Contextul economic actual este dificil iar Europa este pesimista, mai degraba defensiva, ceea ce nu dorim sa persiste, a declarat Janusz Lewandowski, Comisarul european pentru buget joi, 2 decembrie la Bucuresti. Acesta a mai explicat ca in perspectiva urmatorului cadru financiar 2014-2020 Politica de coeziune (n.r. prin care se aloca fondurile structurale si de coeziune) nu este "aparata" politic atat cat ar trebui, iar aceasta trebuie sustinuta mai ales de catre statele care beneficiaza de aceasta, inclusiv Romania. Fostul Comisar European Leonard Orban a declarat la randul sau ca Romania va sustine sa primeasca cel putin acelasi volum de fonduri dupa 2014, ca si pana acum, dar nu exclude o reducere a finantarilor de la UE.

Intrebat cum priveste contractia economica din Romania, din acest an, Lewandowski a precizat ca nu sunt probleme exceptionale in Romania, in contextul in care intreaga zona euro este confruntata cu probleme iar pietele financiare sunt "concentrate" pe problema datoriilor suverane.

Acesta a mai spus ca in iunie 2011 ar trebui prezentata o forma coerenta a cadrului financiar 2014-2020, in vederea caruia "Politica de coeziune trebuie aparata mai puternic" mai ales de catre statele care sunt interesate de mentinerea acesteia - inclusiv Romania. 

Legat de perspectiva de dupa 2014, consilierul prezidential Leonard Orban, fost Comisar European a declarat ca autoritatile romane sunt in stadiul final de elaborare a unei propuneri pentru a fi trimisa la Bruxelles. "Pozitia noastra este de a primi cel putin aceeasi anvelopa financiara ca si pana acum", a spus acesta. Interesul Romaniei este de a avea o politica de coeziune puternica.

Orban a mai spus ca negocierile legate de fonduri vor fi si mai dificile acum, in interiorul Uniunii, climatul nefiind unul al solidaritatii. Romania trebuie, la randul sau, sa inteleaga nevoia de a reforma politica de coeziune si agricultura si nu sunt excluse reducerile de fonduri.​

Declaratiile au fost facute cu ocazia conferintei "Zece ani de azi înainte. Dezvoltare şi guvernanţă economică în Europa" organizata de Reprezentanta Comisiei Europene si Centrul Roman de Politici Europene.


Citeste mai multe despre   



















[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1638 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    sunt pesimist (Joi, 2 decembrie 2010, 11:29)

    costa [anonim]

    Ideea de uniune europeana este sublima, dar e timpul ca Romania sa fie mai pragmatica.Desigur in liniile generale ale uniunii, dar trebuie sa incepem sa ne dezvoltam si propriile piete, tratate de cooperare care nu neaparat sa contrazica ideile UE ci sa le diversifice.
    • 0 (0 voturi)    
      Politicienii nostrii (Joi, 2 decembrie 2010, 13:59)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui costa

      Dupa 89 au distrus tara o mare parte din ea.Cealalta parte sa distrus aplicand cerintele UE si FMI sub promisiunea intrarii in UE.Vindeti aia,mariti pretul la aia aia aia.Nu subventionati aia aia aia.Acum gata nu mai exista malai.Doar trebuie salvate unele tari din zona Euro.CEL MAI MARE DEFEC AL ACESTUI POPOR E NAIVITATEA. Romania ar fi trebuit sa-si vada de politica ei .Dar am avut parte de niste criminali economici POLITICIENII.In cooperare cu altii.Nu am avut un dolar datorie ,am avut piete in tariile arabe ,relatii cu China ,o industrie buna rea ,structura am avut-o.Trebuia doar cizelata.Au vandut ca si tot escrocii,am pierdut pietele si racit relatiile economice care le-am avut cu alte tari.Aceste haite numite partide politice au PARJOLIT ROMANIA.Nu au fost decat niste sclavi ai banului si lingaii Europei.
  • +1 (1 vot)    
    Mai sunt cel putin 4 ani de bani Europeni (Joi, 2 decembrie 2010, 12:14)

    Stefan [anonim]

    Inca mai sunt 4 ani in care cei care constientizeaza oportunitatea vor putea dezvolta proiecte din bani europeni.
    Bancile au inteles mecanismele si crediteaza mult mai facil un astfel de proiect.
    Cine nu cunoaste mecanismele finantarii poate sa le invete la BESTSMART.
    • 0 (0 voturi)    
      Speranta (Joi, 2 decembrie 2010, 13:47)

      In god we trust [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Super!!!!!!!!!!!
      Ai adus speranta celor care nu aveau nici una!
      Good for you!
  • +1 (1 vot)    
    Lipsa justitiei (Joi, 2 decembrie 2010, 12:32)

    Ion [anonim]

    Lipsa justitiei omoara aceasta tara. Asta este ceea ce ne diferentiaza de celelalte tari normale. Iar societatea noastra este atat de bolnava incat fara ajutor din exterior nu vom putea reforma niciodata singuri ceea ce in Ro se numeste justitie in loc de... mafie. Privesc stupefiat indolenta UE la aceasta problema grava a unei tari din UE.
    • 0 (0 voturi)    
      Din contra (Joi, 2 decembrie 2010, 13:31)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Ion

      coruptia care exista in Romania accelereaza dezvoltarea unei economii libere. Orice ingadrire, fie ea si legala, constituie o frana pentru afaceri. Inca nu e timpul pierdut da te apuci sa faci afaceri, treci peste scarba si profita si tu! Doar esti roman si stii cum merg afacerile in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    e cam trist (Joi, 2 decembrie 2010, 12:55)

    uck [anonim]

    ce justificare avem ca tara sa cerem sa se pastreze actualul nivel de finantare atata timp cat noi am accesat un procent jenant din finantarea disponibila?
  • +1 (1 vot)    
    N-o să le meargă! (Joi, 2 decembrie 2010, 13:05)

    Nae [anonim]

    Noi românii avem o Justiţie vigilentă care va declara orice reducere a fondurilor UE de dupa 2014 contrară dreptului sacru de proprietate proclamat de CEDO :-) Nemţii, francezii englezii şi toţi ceilalţi care vor indrăzni asemenea tăieri se vor căi amarnic. Vor trebui să ne plătească atât fondurile iniţiale, cât şi actualizarea sumelor cu rata inflaţiei.
  • +1 (1 vot)    
    Problemele Romaniei (Joi, 2 decembrie 2010, 15:46)

    ionut [anonim]

    Dupa parerea mea ,problemele omenirii si ale Romaniei sunt aceleasi.
    Nereglementarea unor domenii cheie care sunt POLITICA si JUSTITIA.
    Ce e aia raspundere politica?! Adica unu fura cat poate timp de 4 ani dupa care pedeapsa e ca el nu mai poate fi ales.Pai el tocmai de aia fura si e corupt; pentru ca s-ar putea sa nu mai fie ales.
    Apoi justitia: Ce e aia "judecatorul raspunde numai in fata constiintei sale"? E judecatorul un exemplu de probitate,ca sa ma pot baza pe constiinta si buna lui credinta?
    Oricum am incerca sa o intoarcem,fiecare trebuie sa fie responsabil pentru faptele sale.Atata timp cat raspunderea nu exista pentru toti,nu se schimba nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      probleme de criza (Duminică, 6 februarie 2011, 15:16)

      moricz rozalia [anonim] i-a raspuns lui ionut

      criza este un termen la moda
      cred ca daca am trata in mod serios nu ar fi nici criza nici probleme care sunt in momentul actual
      povestim de criza celor care sunt consumatorul sumelor nerealizate de economia reala cautam acul in carul cu fan pentru ca grinda nu vrem sa vedem
      daca cei care povestesc de la 01.01.00 pana la 31 12 .00 le- ar dura buzunarele si nu ar avea salarii pe care le- au atunci
      s-ar pune toata lumea pe treaba
      este jenant sa fi economist si sa asculti toata ziua aceasi lucru
      si sa vezi pe partea cealalta oameni care cauta bani pentru painea de ziua urmatoare
      vorbim toate ziua de pensii de 3000 de lei care poate au putin peste 50 ani ( am inteles ca ei au lucrat )si nu vedem in anexele 1 si 2 salarii de 600 ron oare de ce nu punem problema si pentru acesti cetateni nu sunt tot cetateni romani. ei trebuie sa mai lucreza pana la 64 de ani oare vor avea putere de munca, ma indoiesc?
      am mult de spus dar sper ca odata ne trezim la realitate undeva candva am invata la cursuri ca plusvaloarea se creaza prin munca pana cel care munceste nu are ce baga in gura nu avem ce povesti . cu respect m r