Ungaria vrea sa creasca TVA la 27% si sa majoreze contributiile sociale pentru a-si reduce deficitul bugetar la 2,5% in 2012

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 19 septembrie 2011, 18:01 Economie | Finanţe

Ungaria intentioneaza sa isi reduca deficitul bugetar la 2,5% din PIB in 2012, prin reducerea cheltuielilor si cresterea veniturilor, printre masurile avute in vedere de cabinetul de la Budapesta fiind si majorarea TVA de la 25% la 27%, potrivit Reuters. Guvernul vrea sa reduca deficitul bugetar cu 750 miliarde de forinti in 2012, din care 450 miliarde de forinti vor proveni din majorarea taxelor pe venit.

Gyorgy Matolcsy, ministrul ungar al economiei, a aratat vineri ca Executivul are in vedere cresterea TVA la 27% de la inceputul naului viitor, majorarea contributiilor sociale pentru angajati si angajatori si reducerea evaziunii fiscale cu un punct procentual, si impunerea unei taxe pe jocurile de noroc online. La acesta se adauga cresterea accizelor, masura care a fost anuntata anterior.

Totodata, autoritatile au anuntat ca vor reduce personalul din administratia publica, circa 5.500 de persoane urmand sa isi piarda locul de munca anul viitor.

Oficialul estimeaza ca majorarea TVA va aduce la buget venituri suplimentare de 150 miliarde de franci, care a adaugat ca aceasta masura este in concordanta cu reglementarile UE, care nu stabilesc un nivel maxim al taxei pe valoare adaugata. In prezent, nicio tara din UE nu are o TVA mai mare de 25%.

Tinta de crestere economica pe 2012 a guvernului ramane la 2%, in conformitate cu asteptarile pietei, insa lund in considerare incertitudinile din piata si impactul noilor masuri autoritatile se asteapta la un avans de 1,5%. Gyorgy Matolcsy este de parere ca proiectia de crestere economica pe anul viitor, de 1,5%, este "destul de realista".

Ungaria a avut in 2010 un deficit bugetar de 4,2% din PIB, iar pentru acest an are o tinta de deficit de 2,94% din PIB.


Citeste mai multe despre   










1494 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Igen, ne sapam groapa singuri... (Luni, 19 septembrie 2011, 18:00)

    Daniel [anonim]

    Astia isi sapa groapa singuri... Nu mai trebuie sa luptam noi sa ii punem cu botul pe labe in diverse probleme etnice sau inter-etnice pentru ca se autodistrug singuri...
  • +1 (1 vot)    
    27? (Luni, 19 septembrie 2011, 18:11)

    cristi767 [utilizator]

    Pai se poate TVA mai mare de 25% in Uniunea Europeana? Eu stiam ca nu...
    • +1 (1 vot)    
      Posibilitate (Luni, 19 septembrie 2011, 18:22)

      Mario Popa [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      Poate ies din UE!
      O alta solutie ar fi crearea unei alte uniuni gen Europa de Est care sa-si faca propriile institutii si taxe vamale cu restul europenilor iar cu asiaticii alte intelegeri.
      Gen: taxe cvamale cu Fr, Ge, etc de 25% pe orice iar cu Coreea S, China si Japonia 5%
  • 0 (2 voturi)    
    creştere de taxe? NU!!! (Luni, 19 septembrie 2011, 18:17)

    ktistes [anonim]

    "Oficialul estimeaza ca majorarea TVA va aduce la buget venituri suplimentare de 150 miliarde de franci" Franci?
    De ce cresc ăştia taxele? Le dau idei ăstora de la guvernare că, dacă tot pierd alegerile, lasă să crească pensiile şi să crească taxele, ca să poată da vina pe USL-işti iar USL-ul pe "guvernarea anterioară". Că doar e tradiţie post-decembristă!
    Ungurii sunt conduşi de populişti incompetenţi! Se aşteaptă să crească taxele (35% creştere TVA din 20%) şi să mai şi scadă evaziunea? Restructurările sunt suficiente, dar şi luptele anticorupţie (că doar nu-s ca la noi)!
  • +4 (4 voturi)    
    Gulash de masuri imitate de la Romania (Luni, 19 septembrie 2011, 18:23)

    Victor Orban invata de la Boc [anonim]

    Datul functionarilor afara, marirea TVA, sunt masuri aplicate mai intai in Romania, de Emil Boc, e primul sta din UE care a luat astfel de masuri.

    Ungaria va avea cea mai mare TVA din UE, e urmata de Danemarca si Suedia.

    Observ ca in timp ce Romania vrea sa scada contributiile pt angajati si angajatori, Ungaria le va creste.

    De asemenea, tara vecina a introdus noi taxe si a marit accizele.

    Potrivit ministrului ungar de finante, guvernul spera ca frauda fiscala sa scada cu 1%, ceea ce va compensa scaderea consumului ca urmare a unei TVA-record in Europa.

    Pentru informatie, Budapesta a trimis o informare la Comisia UE despre intentia de a mari TVA-ul la 35% la unele produse 'de lux' !

    Guvernul ungar a blocat si schimbul forint-CHF, la 180 forinti pt 1 franc elvetian, mult sub piata, pentru a lua din presiunea asupra celor care s-au indatorat in franci.
    Austria a anuntat ca va da in judecata Ungaria din cauza pierderilor pe care le vor suferi bancile austriece care i-au imprumutat pe unguri in CHF.
  • +2 (2 voturi)    
    Incorect (Luni, 19 septembrie 2011, 18:44)

    Dan Popescu [anonim]

    Spre stiinta dvs.i, directiva europeana privind TVA (obligatorie pentru statele membre) impune o limita minima de 15% si o limita maxima de 25%, Asa ca spuneti niste aberatii penibile. Informati-va inainte de a scrie ceva. Nu tot ce zboara se mananca!
    • -1 (1 vot)    
      Spre informarea... (Luni, 19 septembrie 2011, 19:45)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Dan Popescu

      ...ta Orban e un fel de Mussolini.
  • +1 (1 vot)    
    aia-s debili?credeam ca numai noi (Luni, 19 septembrie 2011, 18:50)

    df [anonim]

    ha ha ha pai asa ungurii n-or sa mai vrea transilvania,dimpotriva vor cele alipirea ungariewi la romanica...ma crucesc cind ii vad si pe aia
  • +2 (2 voturi)    
    Nu mai spun unii ca ungurii nu au criza. (Luni, 19 septembrie 2011, 19:17)

    mircea [anonim]

    Ponta si Antonescu si sustinatorii lor sustineau mai acum un an ca ungurii sunt baieti destepti si nu au criza,ca nu se imprumuta la FMI si BM.Acum cred ca ungurii ar vrea sa se imprumute,dar trebuie sa stea la coada.Intretimp,laudatul nivel de trai unguresc se duce de rapa.
  • +3 (3 voturi)    
    ineficienta maxima (Luni, 19 septembrie 2011, 19:25)

    I [utilizator]

    sa iei aprox a cincea parte din tot ce misca (vanzari-cumparari) intr-o tara, fara sa faci ceva pentru banii aia, si tot sa nu-ti ajunga banii... va dati seama cat se fura.
  • 0 (0 voturi)    
    ciudat ? (Marţi, 20 septembrie 2011, 14:43)

    Stefan [anonim]

    Cred ca sunt singura tara care a inteles ca un deficit nu se rezolva cu un imprumut. Desi sunt schimbari foarte provocatoare, as zic eu ca sunt luate in timp. Cu cat astepti mai mult cu atat mai greu o sa fie sa iei decizii care aduc o schimbare in bine.
    Macar incearca sa aiba tinte de a reduce deficitul. In multe locuri vad ca politicienii sunt mandrii cand au un deficit 4%. Cum ramane cu profitul / surplusul ?